I nog openlijk te bestrijden. t geëindigd waren, vroeg een der onderwijzers ioe- per maand, en heden is het al twee frank zestig centiemen. Klagen nu de klerikalen Neen zij zwijgen. Hel gene bewijst, dal zij twee malen en twee ge wichten hebben. gemelde gemeenten, 1577 leerlingen (de kinderen- der gemeente meisjesschool van Nieuport, waar-i aaneeleerd en dat is even onmisbaar voor eene over wij inlichtingen missen, niet in begrepen) inj llA1,An/ïn ^^1...;:.^.-* üf.A.vn -»ah I cohnlnn dm /lo /»/»nctJnbAn - naar Rome niet had gezonden, den bisschop eerst geen antwoord daarop het ft gegeven, maar later, op aandringen, was hel antwoord van M. Dumont, zoo zonderling, dat, hel duidelijk bewees, dat zijnen geest verward was Zooals ge ziet, zegt het pauselijk decreet, zelf dat M. Dumont in de hersens moet getroffen zijn en noglhans liet men hem zijne bisschoppelijke bediening voortzetten. Eindelijk hééft de paus door een plechtig decreet verklaard. Dal is nu de heilige bisschop, volgens de kleri kale bladen, voor wier al de geloovigen zich op de knieii moesten zetten en die het eerst van al den herderlijken brief hoeft uitgegeven, waarin hij de onderwijzers en onderwijzeressen VERDOEMDE, die door den Paus wordt afgezet. Ehwel de Paus verklaart dat die bisschop zot is en wij twijfelen niet of bij is het altijd gewéést. En het is naar zulke herders dal wij moeten luisteren on ons leven schikken, liet zijn zij die meester over de menschen willen spelen 1 Dal is wat te veel en het ware misschien niet slecht indien men ecus de geestvermogens van.de overige bisschoppen van ons land deed onderzoeken, wie weel of zij met dezelfde kwaal niet besmet zijn. Hun gedrag en hunne geschriften zijn daar, om met reden het te veronderstellen. vrouw als lezen, rekenen, schrijven. Maar zou het niet eene verbetering in het onderwijs zijn, indier. de handwcrkleergang, of hand werkschoot, te gelijk eene school van menschlievendheid werd? Het handwerk zou dan dienen om het verhcvensle gebod der christelijke zedeleerheb elkander lief! in praktijk te stellen. Om dit doelwit te bereiken zou men de wel hebbende meisjes der gemeenteschool moeten aansporen om voor de arme kinderen te werken, en de niet betalende om gezamentlijk voor elkan der te werken. Niels zal aan de kinderen aange namer zijn, en met des te meer vlijt en oplet tendheid zullen zij arbeiden, daar zij begrijpen zullen dal hun werk een goede daad is waarmeé zij eer en dankbaarheid verdienen. Driedubbel gevolg dus: stoffelijke verbetering in den toestand van menig huisgezin; opwekking hij de kinderen tol werkzaamheid en oplettend heid; sterkere ontwikkeling der gevoelens van medelijken in de harten. Dit laatste zedclijk voor deel achten wij niet hel geringste. Aan u stedelijke Overheid, aan u Damon van Veurne, huisvrouwen, moeders, deden wij dit goed gedacht mede. Indien gij hel goedkeurt waaraan wij niet twijfelen brengt het onraid- delijk in uitvoer, en zendt uwe milde giften naar de gemeenteschool der jufvrouwen Geloen. Alles wal men daar aanbrengen zal, het zij oud of nieuw, klcederen lijnwaad, katoen, wollc sloffen, enz. alles zal men daar onder de leiding der onderwijzeressen benuttigen, herstellen, ver anderen en schikken opdat het voor de arme kinderen dienstig worde en hen tegen de biltere koude des winters behoede. Een goed gedacht. Hel volgende goed gedacht, dal men ons heeft medegedeeld, bevelen wij aan de bijzondere op merkzaamheid onzer gemeentebestuurdersals mede onzer welhebbende ingezetenen. In iedere meisjesschool wordt allerlei handwork Onze koninklijke maatschappij van Rhetorika heeft zondag lest hare eerste vertooning van hel tooneeljaar gegeven. Onze moedige tooneellief- hebbers zijn ons wedergekomen om een nieuw succes inteoogsten, om eene nieuwe palm aan den ouden standaard te hechten. Ondanks hel streng weder, was bel publiek tal rijk toegekoincn en de schouwburgzaal goed bezet. Men vergaste ons op de volgende stukken Montignij, tooueelspel in 3 bedrijven, gevolgd door de Eerepoxt blijspel. Daar de historische schets van dit drama over 11 dagen werd opgenomen, zullen wij ons alhier enkel bepalen met de uit voering bezig te houden. Men had vernomen dal het stuk, Montignij, met blijkbare zorg onder de leiding van M.' Pmle ingestudeerd was, en dit alles deed reikhalzend verlangen naar den uitslag dezer loffelijke pogingen. Wij bestatigen met voldoening dal de vertolking van dit belangrijk gewrocht allen lof verdient en den samenhang er van treffend was, dal zelfs de rollen van ondergeschikt belang, zoo als Toledo de bedevaarders, de spaansebe soldaten, de cipier, enz. zeer voldoende waren. M. P. in zijne rol van graaf van Montignij, toonde zich een waar artist, een deftige en op rechte Nederlander, de ziel van de partij tegen WIJ vernomen uit Porvyse. Vooreerst een woord over de zaak Vereeckc waarvan wij in een vorig nummer gesproken heb ben. Hel zoontje van dezen landbouwer heeft lijdelijk de gemeenteschool verlaten, doch tegen dank van zijnen vader. De zielenherders van Porvyse hebben Vroeger en nu. Op S.‘ Eloi hield men kermis; op S? Niklaasdag hield men kermis; op den 8.’l,“ December (Maria Ontvangenis) hield men kermis; op Kerstdag hield men kermis; op Nieuwjaardag hield men kermis.... en men al koekstuten, en men stak een koppel kiekens in den pol, en men trakteerde zich met taarten en met een glasje wijn. Vroeger had men alles wal het hertje luste; en toch klaagde men gedurig van vervolging Nu kent men die feestjes niet meer, nu begint men te begrijpen, dat de zoogezegde vervolgers nog al fraeije menschen waren, die veel door de vingers zagen, nu begint men in zijn binnenste te vreezen, dat de beschermers misschien zoo toe gevend en zoo fraai niet zullen zijn dan de zoo gezegde vervolgers. scholen, die de geestelijken met alle mogelijk ge weld sedert maanden hebben aangevallen! Wij willen bekennen, dat bet getal leerlingen in eenige dezer scholen, door de concurrentie van in aanbouw zijnde paslorsscholen, zal verminderen, doch de bevolking der gemeentescholen in onze klerikaalste gemeenten, en waar er reeds pastors scholen beslaan, laat ons toe te verzekeren, dal de geestelijken er nooit in gelukken zullen de ge meentescholen van Veurnambacht te ontvolken. Deze scholen zullen dus met een voldoende getal leerlingen in wezen blijven; meer en meer zullen de ouders de verzekering verkrijgen dal hel goede scholen zijn; en binnen weinige jaren nevolking <ler Hcholon. Ziehier den staal der bevolking in December 1878 en in December 1879 der wereldlijke ge- meenleschoolen van een deel van ons arrondisse ment. N. B. De gemeenteschool van Coxyde waar er slechts vier leerlingen zijn, wordt door niemand ondersteund; niet eene overheid neemt ze onder hare werkzame bescherming; in deze gemeente is de pastorsschool nog niet voltrokken en de school kinderen, ten minste ten gelalle van honderd, ont vangen er groolendcel» geen onderwijs hoege naamd. Het is te hopen, dal deze treurige toestand welhaast zal veranderen. Er bevinden zich dus, in de aclitien hierboven op zijn huisgezin hebben uilgeocfend, heelt Vcr- eccke hun laten weten, dal hij hunnen dienst missen kan, dal hij in geene gesteltenis is om te biechten. Wij kunnen ons niet onthouden er eene bemer king bij te voegen. De onderwijzer, die de gekheid begaan heeft toelating te Magen aan eeneu pastor, om eenige woorden voor een open graf te mogen uitspi eken, heeft gehandeld gelijk een sukkelaar, en zijne medegezellen, die tegen de weigering van den pastor niet hebben geprotesteerd, hebben gehan deld gelijk flauwmoedigen. De onderwijzers welen toch wel, dal de pastor niets te zeggen heeft Op M 4i bet kerkhof, dal de burgemeester er alle gezag vanhier, wij zijn er van overtuigd, zullen de ge- voert, en zij hadden moeten begrijpen, dat hun al meentescholen zoo algemeen geacht worden, dat te ootmoedig gedrag jegens den pastor eene be de geestelijken hel niet meer beproeven zullen ze leediging was voor de wereldlijke overheid. oneerbiedigheid jegens de priesters, verre van daar; doch zij mogen niet vergelen dal zij opge- houdeii hebben slaven te zijn en dal zij zich heden moeten gedragen als vrije burgers; zij mogen niet vergeten, dat hel voor hen oenen heiligen plicht is, in deze oproerige lijden die wij beleven, de burgerlijke vrijheid en hel burgerlijk gezag, voor zoo veel hel in hunne macht is, te doen eerbie digen en te doen beminnen. Aan dezen plicht zijn, onsdunkens, de gemeente onderwijzers, die de begraving van den heer A. Jansens hebben bijgewoond, te kort gebleven. Thans eenige woorden over eene nieuwe kleri- kaleonvyrdraagzaamheid in voornoemde gemeente. Op 15 der maand november, bad aldaar de begraving plaats van den heer Andreas Jansens, oud gemeenteonderwijzer, die in Pervysc voor aleer hij vervangen werd door zijnen zoon, drie en twintig jaar van zijn leven aan de opvoeding der jeugd heeft toegeweid. Ter gelegenheid dezer begraving waren al de gemeenteonderwijzers van het omliggende uitge- noodigd, om hunnen gewezen ambtgenoot eene laatste hulde te brengen, en nog al in groot getal dezer hecren waren opgekomen. De tegenwoordigheid van al die onderwijzers zonder geloof, in eene godsdienstige plechtigheid, beviel geenszins aan de geestelijken, en men ver wachtte zich aan iels bijzonders. De verwachting was niet te leur gesteld: Als de kcrkbalju rondging om de offerkeersjes uil te deden, ging hij de onderwijzers voorbij, en daar een dezer hecren zijn hand uitslak om een keersje te nemen, trok de balju zich achteruit en zette een vies en hoonend gezicht, als had hij den duivel gezien. Niettegenstaande die belcediging gingen de onderwijzers ten offer, en, o wonder! men liet hun de palene kussen, gelijk aan alle de andere aanwezigen. Als de cermoniën in de kerk en op hel graf laling aan den pastor om eenige woorden, als laatste vaarwel, aan zijnen ouden vriend toe te sturen, doch deze vraag werd niet ingewilligd. Die onbelamelijke handelwijze der geestelijken ten opzichte der onderwijzers is in Pervysc groolelijks afgekeurd geworden: Iedereen zegde, dal het leelijk gedaan is, doch hier bij bepaal den zich de beme1 kingen. Twee rnatan en twee gewichten. Het is daaromtrent drie jaar geleden, dat de commissie der hospicen voorstelde hel schoolgeld in de betalende meisjesschool te verhoogen. Als dc Veurnesche klerikalen dit vernamen, klaagden zij puiten in'd’aard en schreeuwden zij tegen de liberalen der commissie zonder ophouden. En hel geklaag en het ftimoer was zoodanig groot en werd zoo algemeen, dat de gemeenteraad, om de burgerij te bevredigen, het voorstel van het gods- huizenbestuur niet goedkeurde. De hoofden der klerikalen hadden natuurlijk de schreeuwers opgewonden, en eene kleine ver- hoöging van schoolgeld als eene vermeerdering ven laaien doen aanzien.. Dit is, zegden zij aan de burgers, een eerste cadeau van de liberale hospicen-heercn Maar ziet, nauwelijks bestaat er sedert twee mammen eeuc betalende meisjesschool voor reke ning on ouder het bestuur der klerikale kopstuk ken, en het schoolgeld is reeds van 50 centiemen verhoogd! Vroeger betaalde men in de bruine j er’nu in loegeslemd Vereeckc ie berechten- mnr flonqer) school maar twee frank tien centiemen zeer misnoegd over dc drukking die de goesïehjS Hel Leugenaartje kondigt aan, dat con oud- burgemcester van onze omstreken zijn schoon en groot buis gegeven heeft voor een schoollokaal. (legeven?Neen, verkocht, want dit huis en de onkosten van verbouwing en inrichting zullen be taald worden met het fortuintje van een wees meisje, die omtrent de 25 a 30,000 fr. bezat, en die men in het klerikaal nel heeft gevangen. Schcrreweg I T« zarnen I 64 118 119 Dec. 1879. 153 leerl. .-,1 63 21 96 4 9G 100 142 23 147 29 54 71 78 130 64 124 131 Dec. 1878. 131 leerl. 101 27 105 100 142 128 142 88 107 125 rr.'/wz.-.w»Wn—■iwuIitiwmimmmm WiTT^- Adiukerko Alveringhern Avecappelle Boitshoucke Bulscamp Coxydo Eggewaortscappelle llouthom Isenberghe Loysclö Niéunort (knechtje» Ooatduinkerke Ramscappelle Stcenkerke Veurne (knechtjes) ld. (meisjes) Vinchotn Wulpen Wulvcringliem - Dat allo uitoefening van jurisdictie, het zij geestelijke, •liet zij wereldlijk, iu het bisdom van Doornik, aan Mg.r Edmond Dumont onttrokken is. Het is daarom dat do it. Congregatie, aan dit bevel gehoorzamende, verklaart, doorliet tegenwoordig decreet, dat do jurisdictie, waar- van er gesp ken is, aan gezegden bisschop van Doornijk - is onttrokken Toonoclvcrtooning. 1577 leerlingen, nnrr zx rx rvn I Ir frt i>i rl nn Wij willen de onderwijzers niet opwekken tot Hchcrreweg

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2