dan de beulen de volksverdrukkers? hebben, zich zal verdagen tol 20 januari. geloof I 1 i van het een van de laatste zittingen der Veurne en Ihixiniidc. Onze lezers weten, dal de drie arrondissemen- tl 0111*110 fA ^toilflo 4'11 1*11 v 11 I zx t Ir I i - J 111 W v m 11 v> vz km w v v* Kamer van Volksvertegenwoordigers door I worden voorgesieid aan de wel op de miheie. ber 1880, hel recht door de miliciewel aan den als er kwestie is van de onnoozele zielen der kinders te ontrukken aan de helschc klauwen der goddelooze vrijmetselarij. Dit wil zeggen, dat onze gemeente onderwijzers en onderwijzeressen, goddelooz.cn zijn die met hunne helschc klauwen de zielen (Ier kinderen in de eeuwige verdoemnis storten. O Vetynesche klerikalcn, wal zijl gij toch be lachelijk, eu wal lacht men u vierkant uil ten Veurne, Oostende en Dixmude enkel twee Senaleurs mogen kiezen. Hel arrondissement Dixmude alleen kiesl eenen Senateur, en de twee andere arrondissementen vereenigd kiezen den tweeden. Steunende op het feit, dal de bevolking van hel arrondissement Oostende grooter is dan deze van het arrondissement Dixmude, heelt de heer volks vertegenwoordiger J. Van Iseghem onlangs inde Kamer voorgesieid, dal, voortaan, voor de sena toriale kiezingen, Oostende van Veurne zou afge scheiden zijn, en dal Veurne en Dixmude zouden worden vereenigd. Dit voorstel bevalt geenszins aan onzen liberalen confrater den Dixmudenaardie zich hierover bemerkingen vcroorloft, welke zeer weinig te pas komen, en wij niet onbeantwoord kunnen laten voorbij gaan. Onze confrater mag het «aanzien van Dixmude en de «genegenheid», die. volgens hem, deze stad in de liberale wereld geniet, lot den derden hemel vereffen; dit doel ons geen ongenoegen, wel verre van daar; maar wal wij hem niet zonder er tegen te protestceren mogen laten zeggen i», dal Oostende in de senatoriale kiezingen SfiOO stemmen liberale meerderheid geelt, maar dat die meerderheid vernietigd wordt door hel KLERIKAAL VEURNE. Weet gij, Dixmudenaar, welke meerderheid het arrondissement Oostende gegeven heeft aan wijlen n'J'den heer Behaeghel 22 stemmen! En weet gij, welke alsdan de minderheid van het arrondis sement Veurne was? 39 stemmen. De kiezing voor den heer Ferdinand de Sluers was in ons arrondissement min gunstig en het kon niet anders omreden, dal deze heer hier niet gekend was en er geene eigendommen bezit. Doch ofschoon hij voor Oostende een uitmuntende kandidaat was, waar hij eene prachtige villa heeft laten bouwen en er prinselijke uitgaven doet, bekwam bij in dit arrondissement slechts eene meerderheid van 117 stemmen. En evenwel, on danks deze kleine meerderheid zou de heer de Stuers gekozen geweest zijn, waren enkel 32 af vallige kiezers van hel arrondissement Veurne de liberale partij getrouw gebleven. De Dixmudenaar zal niet betwisten, hopen wij, dat er nog al een aanzienlijk verschil is tusschen aa en 200, en zelfs tusschen UT en »oo. Onze confrater zal misschien ook wel willen aan nemen, datindien de vereenigde arrondissementen Veurne-Oostende gedurende lange jaren door libe ralen in den Senaat zijn vertegenwoordigd geweest, men dezen uitslag niet aan Oostende alléén te danken had. Hel KLERIKAAL VEURNE! Hoe zeer ook eene overdrevene liefde voor do geboortestad verblinden kan, en, ten onrechte, andere steden met minachting doel aanzien, is het voorzeker toch niet, gelooven wij. in geweten en met opzet, dat onze liberale confrater van Dix mude deze woorden: klerikaal Veurne, op het papier heeft gebracht. Neen, want eene stad, waai de gemeenteraad sedert meer dan dertig jaar liberaal is, waar sedert 1852 eene Staatsmiddel bare school met zes goddelooze leeraars in bloeien- den toestand verkeertwaar een stedelijke schouwburg is gebouwd, waar zoo veel geld door hel gemeentebestuur even als door bijzonderen voor liberale inrichtingen van allen aard wordt besteedt, verdient toch den naam niet van klerikale stad. Werd nu de wcnsch van den heer volksvertegen woordiger Van Iseghem eene wezenlijkheid, wer den de arrondissementen Veurne en Dixmude voor de senatoriale kiezingen vereenigd, wij zouden dit voor onze stad als geene «vernedering aanzien, maar zeggen, dat de liberalen van Veurne hel als eene eer moeten beschouwen de vriendenhanden tusschen de twee zustersteden door gedienstigheid en werkzaamheid op politiek terrein meer en meer te versterken. bezield een hunner, de bisschop van Doornik, heeft zelf die strijdlust zoo ver gedreven dal zij bij hem tol eene woedende zinneloosheid is overge gaan die de Paus gedwongen heeft hem af te zetten. Door die bisschoppen zijn de Belgische geloo- vigen als hel ware in ecu kamp van strijders (strijders voor het goed zoo als hel heel) ingericht geworden, tweedracht en tweespalt, oorlog tegen de andersdenkenden zijn door hen steeds aange vuurd geworden. Het is dus niet te verwonderen dal de aange stelde bisschoppen van Pius IX zijn stelsel van aanranding, strijd en oorlog willen blijven voort zetten, zelfs onder den tegenwoordigen paus Leo XIII die zulke strijdzuchtige gevoelens niet goedkeurt. Van daar dan ook dal ter gelegenheid der nieuwe schoolwet over hel lager onderwijs de Belgische Bisschoppen met zulke hevigheid, geweld en mis achting voor de rechten van het burgerlijk gezag zijn te werk gegaan. Hun gedrag zou misschien de goedkeuring van den ouden praalzuchligen Pius IX bekomen heb ben, maar geheel anders is het thans gelegen onder den tegenwoordigen paus Leo XIII, deze keurt opentlijk hun gedrag af. De briefwisseling tusschen het Belgisch Gouver nement en hel Vatikaan gehouden en door M. Frère-Orban in de Belgische Kamer voorgelezen, levert hel sprekendst bewijs hiervan op; en het- gene in de briefwisseling onze bijzondere aan dacht vordert is, dal Paus Leo XIII, die hierover eerst liet geheim had aanbevolen, later toegestaan hoeft dat die briefwisseling openbaar werd ge maakt. Met toestemming van paus Leo XIII heeft dus de minister Frère-Orban van hel spreekgestoelte dor Belgische Kamer openbaar komen verklaren en met de bewijsstukken in de hand komen be- statigen dat Paus Leo XIII de handelingen van de belgische bisschoppen afkeurt, dat deze, volgens het gevoelen van den paus, uit echte grondbeginselen gevolgen hebben getrokken die onbehoorlijk en te ver gedreven zijn en dat ingeval de bisschoppen den raad van den heiligen vader hadden gevolgd, de zaak eene gehecle andere oplossing zou bekomen hebben. Om den indruk, welke de pauselijke afkeuring op de gemoederen moet uitoefenen, te vermin deren, heeft de klerikale drukpers eerst beweerd dat de bisschoppen in bezit waren van pauselijke brieven, hun gedrag goedkeurende, doch die be wering moest voor noodzakelijke bedoeling heb ben den heiligen vader van bedrog of dubbelzin nigheid te beschuldigen; ook hebben de klerikalcn van die bewering afgezien. Het bewijs blijft dus bestaan dat de handelingen onzer bisschoppen door paus Leo XIII zijn afgekeurd en dal deze bisschoppen den raad van hun opperhoofd, den paus, niet hebben willen volgen. Het moet een hartzeer voor onze hoogmoedige bisschoppen zijn onder den indruk zulkcr afkeu ring gebukt te gaan. En inderdaad, de bisschoppen gevoelen, dat de eenvoudigste landman, de nederigste burger hun thans kan zeggen hel is tegen den wil en den raad van den heiligen vader dal gij in uwe mande menten den banvloek legen de openbare scholen hebt uitgesproken, het is tegen den wil en den raad van den paus dat gij de sacramenten doet weigeren aan de ouders die hunne kinderen naar do Staatsnormaalscholen of andere openbare scho len zenden, aan den onderwijzers, die aan hunnen plicht getrouw blijvende, geweigerd hebben hel opent aar onderwijs te verlaten, aan de kinderen die de normaalscholen bijwonen, enz., enz. Al die banvloeken en weigeringen van sacra menten worden door den heiligen vader afgekeurd en wij hebben liever ons aan do zijde le scharen van den heiligen Vader, dan aan de uwe, want hij is het opperhoofd der kerk en aan dit opperhoofd moeten de bisschoppen zich onderwerpen, even als wij. De vraag is nu wat de bisschoppen zullen doen, zullen zij aan de raadgevingen van hel opperhoofd der kerk wederspannig blijven en hunnen wil boven dengenen van den paus willen stellen, of zullen zij hun gedrag wijzigen en zich gehoorzaam toonen voor de laadgevingen van hun wettelijk opperhoofd den paus van Rome. De toekomst zal zich gelasten deze vraag op te lossen. Dat. intusschen de geloovigcn, wiens geweten men ontrust beeft, zich gerust stellen hebben zij lijdelijk de hoogmoedige bisschoppen en hunne onderhoorigc geestelijken legen hen, zij hebben den paus voor hen en de Paus is het opperhoofd der Kerk. Verder zegt het Leugenaartje: Van de kinders die hunne opvoeding moeten ontvangen in de scholen zonder God en van meesters en meesteressen zonder geloof, zal men nooit anders voortbrengen dan booswichten, vijanden van alle overheid, on- wentelaars Welke verhevene en deftige taal!... Hoe geestig en hoe diepgrondig zijn toch de zwarte come- dianten van het Leugenaartje! Maar, een klein woordeken waarheidlievende sclirijvelaars. Waar vindt men de oprechte booswichtende zede- en kinderbedervers? Is hel niet in die zoo opgchcmel- de scholen met God, waar men zoovele treffelijke paters, broerkens en priesters met geloof aantreft die voor de walgelijkste feiten zijn veroordeeld. De oprechte vijanden van alle overheid, zijn hel de geestelijken niet die gedurig tegen ’s lands wellen in opstand leven? De oprechte onwentelaars zijn het nogmaals de geestelijken niet die, door valscheid en bedrog, hel volk trachten te misleiden en te verdrukken; die onze duurbaarste rechten en vrijheden, in onze Grondwet gewaarborgd, gestadig aanvallen en zouden willen vernietigen; die, in hunnen hoogmoed en zotte verwaandheid’, met geweld en nijd het burgerlijk gezag over hel hoofd zien en minachten. Eenije zinsneden uit liet Leugenaartje Bemerkingen. Zoo groot, zoo wonderbaar is de mild- p dadigheid, de zelfopoffering der katholieken, Mannen, die aan de eerloozc kliekc der zeven geuzen ministers toebehooren, behandelen i de arme menschen wiens goed zij beslieren, waarlijk als slaven Die mannen, die het Leugenaartje niet meer noemen durft, uit vrees van liberale brieven te moeten drukken, zijn de hoeren van ons armbestuur. Met opzei verdraait gij de waarheid, o heilige schrijvers. Neen, deze heerei. behandelen' de arme menschen niet als slaven, maar zij hebben bun gezegd vrienden, de stad heeft voor uwe kinderen bijzondere scholen inge richt, die scholen laten niets te wenschen en wij hebben ze genomen onder onze bescherming; zendt uwe kinderen naar die scholen, het is ons uitdrukkelijk verzoek. Zijn er nu ouders, die de voorkeur geven aan de pastorsscholen, omdat zij gehoopt hebben meer te zullen krijgen van onze oproerige klerikalen dan wel van den disch, zij moeten er de gevolgen van dragen. Alwie een wettig verzoek van zijne gewone beschermers versloot, heeft hel recht niet te klagen, dal hij de genegenheid van deze beschermers verloren heeft. de arme menschen die de disch verstoot, zijn geholpen en ondersteund door de genoot- schappen van christelijke liefdadigheid, en de «rijke katholieke familienhuispacht, branding, brood, kledingstukken, alles is hun gegeven, volgens noodwendigheid; in een woord, zij zijn «onderhouden van op lol neere, zoowel en misschien nog beter dan door den disch; alle gelegenheden worden te baat genomen om hunne armoede te verzachten, om hun troost en hulp te geven. Als die arme menschen van alles voorzien zijn, als zij leven kunnen gelijk rentiers, waarom wor den zij dan nog gezonden naar den disch Antwoordt klerikalcn! is het niet om oproer te maken? De dischheeren zouden echter wel aan hunne plichten te kort blijven, indien zij onder stand gaven aan menschen, die alreeds onder houden zijn van op tol neere Do Kamer. In hare zitting van dinsdag, heeft de Kamer vcrschillige wetsontwerpen gestemd, namelijk de Begrooting van de Openbare Schuld, de vermeer dering van hel personeel der rechtbanken van eersten aanleg, van Veurne, Marche, Neufcbateau en Turnhout, een overdracht van 174,000 fr. inde begrooting van oorlog van 1879 on andere. Minister Rolin heeft komen bewijzen aan de Kamer dat al wal M. Delcour in eene vorige zitting aangehaald had nopens daden van hel 'i Bureel van weldadigheid van Diesl, loutere uil- Zeg, wie zijn dan de booswichten Wie ziin vinding was. ndc bctiletl dc volksvc.di ukkurs? De Kamer heeft beslist dat zij na haar dagorde Een antwoord daarop, mannen met God en met piijzc-put te hebben, zich zal verdagen lot - Bllllclc. Ziehier de bijzonderste bepalingen wetsontwerp, in M. Rolin neêrgelegd, en waarin eenïge wijzigingen Hel art. 1 verlengt voor een jaar, tol 31 decem ber 1880, hel rcchl door de miliciewel aan den Koning verleend, om in geval van oorlog hel noodig gclal klassen onder dc wapens te roepen. Dit recht was slechts verleend lol 31 december 1879 en hel is bijgevolg noodig hel le verlengen, in afwachting van de inrichting der nationale reserve. Zooals men weet, waren dc milicianen welke zich wilden doen vervangen verplicht, voor de I’

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2