Aa i*<lig!ie<len. Ingezonden, Milicie. Lichting van IHHO. Arrondissement Veurne-Dlxmudo. Nieuport, in zijne i I De gemeenteraad dezer stad heeft in zijne zitting van 24 dezer de hoofdondervvijzeres onzer geineenle-meisjesschool benoemd. Deze school lelt id. id. id. 26 29 28 24* 25* Do nederige dorpspastor. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, zegt de Da nieuw]aangiften van don Paus. Waarachtig zij zijn daar weder met hunne scliooienj voor den Paus! Die lieden hebben noch hart noch schaamte! Zij durven alles. Lees den Veurnaar van 24 dezer, bet slaat er met volle letters Het wintert als in Siberië; de sneeuw ligt meer dan een maand op de aarde; de vorst sloeg zijn ijzeren klauwen over alles; met duizende werk lieden moeten ledig loopen om dat alles gestremd is; alles moet slaan voor dien ergen, strengen winter! de bureelen van weldadigheid, welen niet waar bij lijds brandstoffen verschaffen, en brood en dekking aan die ontelbare menigte behoeftigen! De bureelen van weldadigheid gaven sedert zes weken met duizende franks; de bijzonderen, de neeringdoeners, de boeren, zien alle dagen de noodlijdenden opkomen met gehccle benden om brood, om kooien, om daring, om sargïen, om kleêren, om alles; En de Veurnaar durft nog komen bedelen voor den Paus, vooral en voor allen! Dal heel schaamteloosheid, harteloosheid; dal is ongehoord Veurnaars! lieden van den buiten kijkt rondom u, en ellende en gebrek zult gij in overmaat zien, om uw geld niet te moeten naar het bureel van den I eurnaar of naar de huizen der geestelijken dragen voor den Paus. De nood d. r werklieden en van de armen is dit jaar vertiendubbel 1 door den vreezet ij ken vroegen winter, die ons teistert. Onze 1 armen moeten voorgaan; zij zijn onze broeders, en duizenden stemmen smeeknn om hulp; vei hoeren wij hunne stemmen, en geven wij, zoo veel wij kunnen; dal zijn de plichten van alle menschee, dat zijn de geboden van God, en God heelt nimmer noch neigens gezegd dat wij moesten aalmoesen schenken aan Pauzen; want dat heel het water naar de zee dragen. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, zegt de Eloile, heeft aan de geestelijkheid bevelen gezonden, om hel godsdienstig onderwijs in de kerken te geren aan de kinderen der gemeentescholen en aan de kin deren die te huis onderwezen worden. Wij wisten op voorhand dat dit gebeuren zou, maar hel belet niet, dat dit eene echte achtci uit trekking is der bisschoppen en der geestelijken, die zich ten aanzien van heel het land belachelijk en zelfs onmachtig loonen. De wel zegepraalt en de geestelijkheid buigt het hoofd. Dal kon niel anders. Wij hebben allijd gezegd, dal -t bedreigen der geestelijkheid, met hel weigeren der eerste com munie aan de kinderen der Gemeentescholen, maar flauwe praal was, woorden in den wind, en dat zij hel nooil zoo vei zou durven drijven. Immers, de weigering van dit sacrament was de afschaffing van al de anderen, en de zeven sacramenten te zamen zijn eene al te rijke bron, een echte goudmijn voor den kerkwinkel en zijne bedienaars. i De gedane bedreiging was niets anders dan eene schrikaanjaging, om zekere eenvoudige menschen le dwingen hunne kinderen naar de katholieke scholen ie zenden. Nu is de loer gespeeld; de eenvoudige menschen zijn gefopt en er beslaat voor de geestelijken geene hoop meer om nog kinderzielen le lokken voor hunne krochten, waaraan zij den naant van school geven. Er moeten nu andere middelen aan boord gelegd worden, want hol komt op 't nippeken, zooals men zegt; dal beleekend de tijd der eerste communie is daar, en de zaken moeien niel le ver worden gedreven. Reeds had de bisschop van Brugge aan zijne geestelijkheid bevel gegeven, de kinderen der gemeentescholen lot eerste communie loe te laten. Wij zegden toen, dal de andere bisschoppen spoedig zouden volgen, en dat is nu ook gebeurd. nu vier onderwijzeressen. In dezelfde zitting is de heer Claeys, Directeur der Staats middelbare school, lid der Commissie der Hospicen benoemd, in vervanging van den heer Valcke, wiens mandaat met nieuwjaar aan slaande eindigde. De mililie-loling zal plaats hebben op de vol gende tijdstippen 19' kanton. Dixmude, 5 februari 1880. llandzaeme, 24 januari Woumen, Loo, Veurne, Alvcringhem, 2 febr. 3 id. De CntecliiMinuH VOOll DE KATHOLIJKE SCHOLES. Wij hebben hier voor ons een pamphlet liggen, dal de titel draagt van Catechismus der katholijke scholen, uitgegeven met de goedkeuring van bis schop Bracq, van Gent. Dal fanatiek schrift dat aan de kinderen in een naburig dorp werd rondgedeeld, bevat nagenoeg den inhoud der mandementen van de zes bisschop pen, in vragen en antwoorden gesteld. Hel is gemaakt om de kinderen de ongehoor zaamheid "aan wetten en overheden voor le stellen en eindigt met duidelijk aan te loonen, dat geheel de beweging der bisschoppen en geestelijken tegen de schoolwet ingerichl, enkel een politiek doel heeft: namelijk de klerikale partij in de K1E- ZINGEN le doen zegepralen. Wij geven hieronder, ter overdenking, hel einde van dien Catechismus, waarin onze lezers voldoende zullen zien wal die zwarte bende beoogt V. Op welke manier zullen de christene hel katholiek onderwijs voorslaan? A. 1° Door hunne woorden de katholijke scholen verdedigen, en hunnen invloed gebruiken om de kinderen daar te plaatsen. 2* Zij moeten door geldelijke bijdragen de goede scholen helpen oprichten en ondersteunen. V. Is deze aalmoes verplichtend? A. Ja, voor den grooten lichamelijken nood is de aalmoes reeds verplichtend, dus veelmeer voor eenen grooten geestelijken nood, zooals de nood van de kinderen op de slaatsschoolen, die voortdurend in gevaar zijn van geloof en zeden le verliezen. V. Hebben zij als burgers verplichtingen le vervullen tegenover de schechle scholen? A. Ja, en groote. 1“ Door TE STEMMEN TEGEN DE LIBERALEN, de bewerkers en voor- staanders van de schoolwel, en dat zoowel voor den gemeenteraad, als voorden provinlialen raad en de kamers. 2" Zij die eene betrekking hebben, mogen in niets mede werken lol de uitvoering der wel, en zij moeten haar beletten door allen wettelijken tegenstand. V. Wat zal dan het besluit zijn van dezen catechismus A. Leve het katholiek onderwijs. Weg met de schoolwel, God wel het. Men ziel het, tegen de liberalen stemmen is het hoofddoel, welke men aan de kinderen inprenl eu zulke arme zeever is door den grijzen bisschop Bracq onderleekend On e VenrimSCim fieilige schrijvers doen in het laatste nummer ven hun Leugenaartje eenen op roep aan hunne geachte katholieke lezers en lezeressen en srnceken hen «den 11. Vader ter hulp te komen in de menigvuldige noodwendig heden waarin hij ten gevolge der tijdsomstandig heden zich bevindt» en zij openen eene lijst van nieuwjaargiften aan den heiligen en teerbeminden Vader Leo XIII, Paus en Honing. De heer deken Affenaer en zijne twee onderpastors slaan aan hel hoofd dezer lijst. Maar op den dag zelve dat de oproep ten voor dooie der klerikale schooierij gedrukt werd, heelt de nuntius van den paus, de heer Vanutelli, aan de belgische bisschoppen laten weten, dat zijn meester uitdrukkelijk verzoekt, dal er geene in schrijvingen ten zijne voordeele geopend worden. Van den eenen kant, zeggen de heilige schrijvers van hel Leugenaarlje: in de tegenwoordige tijds omstandigheden heeft de paus veel geld tioodig.» en van den andoren kant zegt de paus aan de belgische katholiekenin de tegenwoordige tijds omstandigheden kan ik uw geld missen.» Gij ziet het lexers, do heilige schrijvers van hel Leugenaartje willen wijzer zijn dan de paus. Eene gedetailleerde Nota. Jaques Casiem, schilder en teckenaar, had in 1759 in de kerk eens kloosters gewerkt en 78 gulden gevraagd lol voldoening zijner rekening. De abt vond de som overdreven en vroeg eene gedetailleerde nota, die hem als volgt werd ge geven 7 M 78 guld. Totaal I 20’ 21’ 22* 23* 5 2 Zeer liberaal is mijn notaris En toch drukt hij mij gul de hand. En zie don oom van mijnen koster Stel ik een beetje aan den kant; Want de notaris peist op d’armon, En komt hij naar de kerk wat min, Hij is toch braaf, hij is liefdadig, Hij is een kristen naar mijn zin. Laat nu, enz. Wanneer het kiezing is dan vraagt men Wien of men 't beste kiezen kan; Zij komen naar mijn huis geloopen En spreken mij daar vriéndelijk van. Ik geef hun raad en als opinies Hé, dat en raakt mij niemendal, En 'k kies met mijn parochianen, Ik kies den besten uit en al. Laat nu, enz. Als ik door mijn dorpkon wandel, Och, wat zoet geluk ik smaak, Als ik op ieders trekken leze De vreugd, de liefde, 't blij vermaak. Toch in dit heil gevoel ik smarte, Men zegt, en dat mij verdriet. Ziedaar ten minste oen goede pastor, Waarom zijn zo allemaal zoo niet 1 Laat nu, enz. Ik bon do herder van mijn dorpkon En mijne kuddo mint mij veel. Ik word om mijn gedrag goprozon Van hoeve en hut tot op 't kasteel. Als d'andre pastors oorlog blazen, Toon ik mij vriend van rust en vree. Ik wijd mij aau mijn heil'go zending En d tar alleen moei ik mij meê. Laat nu do bisschop 't mij vergeven Als ik daarmede beb misdaan. God zelf heeft dit bevel gegoveu Aan zijn getrouwen onderdaan. Als ik sermoenen doe, men luistert; Want 't politiek is nooit mijn werk, 't Gewoel der strijdende partijen Sterft aan den drempel van mijn kerk. Ik volg de wetten van mijn meester En k zeg tot al de brave lièn M'jn kind’ron wij zijn allen broeders, Gij moet uw’ naasten geern zien. Laat nu, enz. Al die naar mijnen biechtstoel komen. Hebben zij maar het hart op d'hand. Wat geeft hot mij wat of zij peinzen Over zaken vau het land. Ik geef hun zachtjens een vermaning En daarmede is hun biecht gedaan. Ik kwet'te niemand, 'k laat zo allen Gotroosd en bravo henen gaan. Laat nu, enz. Dat inoo.t gebeuren i .fj. jj'.'-;' «zidk 1Do tien geboden Gods verbeterd en govornijsd, 5 guld. 2. Pontius 1’ilatun versierd ea een nieuw liut aan lijno slaapmuts gezet 3 3. Een nieuwe staart ann don haan van S.‘ Petrus gemaakt on zijnen kam gerepareerd 2 •t. Don goeden moordenaar op nieuw aan 't kruis gehecht en hem een nieuwen vinger naiigezct 1 5. Den linker vlougel van don ongel Gabriel door eenon anderen vervangen en donzelvou ver guld 4 6. Do dienstmeid van don hoogeiiriester Calphas gewasschen en kaïnozijnrood op hare wagen geplakt 5 7. Den Hemd vernieuwd, twee sterren bijge- voogd, de zon verguld en de maan gokuischt 8. De vlammen das vagevuur» aangchitut en oenigo zielen hersteld 6 9. Lucifer eenen nieuwen staart aangezot, zijnen linker klauw gerepareerd on verscheidene nieuwe zaken voor do verdoemden gemankt -1 - 10. Het kleed van Herodus opnieuw gezoomd, hem nieuwe tanden gezet eu zijuo pruik hersteld 2 11. Zijne ezolvello broek gelapt on twee knoppen ann zijne vest gezet 4 12. Nieuwe reiskous, n aangetrokkén aan Tobias, zoon, op reis zijnde met don ongel Rapha d on oon nieuwen riom aan zijn reiszak 6 13. Do ooron van Balaams ezel gezuiverd en hem nieuwe ijzers onder gezet 1’4. Aan Sarah nieuw oorbellen gemaakt 15. Eenon steen in don werpslingor van David ge plaatst, hot hoofd van Goliath verdikt en zijne beunen achteruit gezet 3 16. Nieuwe tanden aan het ezelskaakabeeu van Sansom gezet .3 17. Do ark vau Noö gotard on Noë een nieuw paar mouwen gemaakt .5 18. Het hemd van den verloren zoon gelapt, do verkens gewasschen on water in hunnen bak gedaan -3 19. Een oor aan do kruik der Samaritaanscho vrouw gozet -5

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2