VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 T ZATERDAG 5 JANUARI 1880. de eischen en de de geestelijken 3 i Het parlementaii- onderzoek. In de Kamer zal weldra ncergelegd worden een voorstel van parlementair onderzoek strekkende .om op eeneofficiëeie wijze te doen bestaligen wel ke de toestand is door de nieuwe wel op liet lager onderwijs in voege gebracht. Be klerikalen hebben opzichtens deze wel veel geschreeuwd, en het zal voorzeker belangrijk zijn na te vorschen of zij in wezenlijkheid zooveel heb ben gedaan als zij beweeren. Indien men hunne beweeringen moest gelooven, dan zouden zij aan het officieel onderwijs de 2/3 v:,n de leerlingen onttrokken hebben. En wanneer wij zeggen aan het officieel onderwijs onttrokken hebben dan drukken wij ons niet uit zooals de klerikalen, want zij beweeren dat het voldoende was hunne scholen te openen om ze gevuld te zien, zoo groot en zoo algemeen zou de afkeer wezen tegen de scholen zonder God Men heeft de cijfers van hunne statistieken afge streden, het gouvernement heeft hun de officiëele cijfers tegengesteld. Zij hebben niet geaarzeld het gouvernement van vervalschingen te beschuldigen en in de hevigheid van den eersten oogenblik heb ben zij zelven onvoorzichtig genoeg op hoogen loon een onderzoek gevraagd Men heelt zich gehaast hun dal toe te slaan en ongetwijfeld betreuren zij het nu. Zoohaast de heer Malou het woord gelost bad, zou hij reeds veel gegeven hebben om hel terug te trekken, maar hel is te laat om er op wéér te komen; het onderzoek zal gebeuren, men zal kunnen zien, wat de klerikale statistieken waard zijn; men zal kun nen zien hoevele dagen gebleven zijn in die scholen met God al die kinderen die op den dag van de opening der klassen met zooveel hoog moed in rijen tentoongesteld wierden. Maar men zal nog zien, en dit is oneindig be- langrijker, door welke middelen de heeren pas toors en de hoeren klerikaleieigenaars er in gelukt zijn in hunne scholen te trekken, de kinderen die er zich nu in bevinden; door welke middelen zij Het is te denken dal de belgische bis schoppen niet lang zullen wachten van insgelijks naar hunnen onfeilbaren mees ter te luisteren. Verder verklaart hel verslag dat er uit de uitleggingen van den heer minister van builenlandsche zaken volgt, dal er geene andere mededeelingen, in strijd met die aan hel gouvernement gezonden, aan de bisschoppen zijn geworden en dat alles wat de klerikale dagbladen daarover gezegd hebben, onjuist is. Sinds dal de heer minister kennis heeft gegeven van de gedachlenwisseling, zijn er geene depechen meer gewisseld. Men moet nu afwachlen wal uitwerksel de openbare gemaakte stukken zal hebben en wat de de Kamer zal beslissen. Men moei dus de herneming der werk zaamheden van de Kamer afwachten om te welen wat gevolg dit alles zal gehad hebben. ma is aangekomen, op weg naar de Ver- eenigde Stalen en om van daar naar Europa over te steken. Be zaakgelastigde voegt er bij, d.il de volledigste rust le Lima heerschl. Veur::e, SS Januari. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbnnr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh Helgte: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijf! in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. H ieven en geld vrachlviij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Verl rekvren vnn den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichterveltle en IMxinudenaar Nieuport. .,„.iVeurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmudc 0-00 6-55 12-05 4-25 6-03 Venrne iriar Lichlervcldö 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 0-00 9-50 2-23 5-05 8-30 De Icweslic vnn het Vatikaan. Het verslag is verschenen, in den naam der midden-sektie, gelast met hel onder zoek van den budjel van builenlandsche zaken, voor hel dienstjaar 1880. In dit ver slag ziel men dat dit budjel aanveerd is mei eenparigheid van stemmen. Op de kwestie van hel Vatikaan, is hel bebniiil der belgische legatie bij den II. Stoel aanvaard met zes stemmen legen een. liet verslag loopt bijna geheel op de gedachtenwisseling, welke de heer Frère- Orbau met hel Vatikaan heelt gehad en de verslaggever doet uitschijnen welke uitsla gen daardoor bekomen zijn. Op de grond wettelijke kwestie, zegt bel verslag, hebben wij eene ernstige voldoe ning bekomen. Be Paus heeft, verklaard. Hat hij op hoegenaamde wijze kan goed keuren dal men de belgische grond wel aanvalt, noch dat men er eene wijziging aan brengt, van welken aard die ook zij. De vroeger Pausen Gregorius XVI en Pius IX, hadden geene gelegenheid laten voorbij gaan om de hedendaagschc vrij heden te schandvlekken en heden is er een Paus, die dezelven aan de geloovigen aan beveelt. Zoodat de bisschoppen verwittigd zijn, dal de grondweltelijke kwestie, niet mag opgeworpen en de kalholijke drukpers wordt op die wijze lol de orde geroepen. Zijn dal geene aanzienlijke uitslagen vraagt de verslaggever. Van de schoolkwestie sprekende, zegt hel verslag: daar de raadgevingen van den II.Stoel niet gevolgd zijn, bestaat er lus- schen de bisschoppen en hel Vatikaan een geschil, dat hel land meer en meer zal begrijpen, naarmate gewelddadigheden van verergeren. Hetzelfde feit dal zich heden opdoel, had in 1828 in Frankrijk plaats; waar de bis schoppen ook naar de raadgevingen vat» den Paus niet luisteren, maar weldra deden die raadgevingen van gematigheid hun uit werksel gevoelen en men eindigde met naar den Paus te luisteren. N.r 222. 5i.r JAAR. POLll1EK ÜVEHZICHT. Hel fransen Staatsblad kondigt de de- creelen af, bestemd om het kabinet le volledigen, door de benoeming der onder staatssecretarissen. Er zijn twee nieuwe onder: de eene, de heer Constans, bij de bmnenlandsche zaken g 'roepen, behoort lol de Union républicaine»; de andere, de heer Wilson, die bij hel ministerie van financiën is aangcsleld, maakt deel van de reptibliokeinsclie linkerzijde. Zij hebben overigens bewijzen van talent gegeven op de tribuun van de Kam *r der afgevaardig den. Be oud medewerker van den heer Lepere, bij hel ministerie van binnenland- sche zaken, de heer Marlin-Feuillée, gaal naar de justicie over. De andere posten van onderstaatssecretarissen veranderen niet van titularis. De heer de Freycinel, het hoofd van hel nieuw kabinet, heeft eenen zendbrief ge stuurd aan hel korps der ingenieurs, waar bij die ambtenaren worden aangemaand om zijn werk voorllezelten mei zijnen opvolger, die zijne ontwerpen, rakende groole openbare werken, heelt aangeno men en verdedigd. Volgens de laatste tijdingen uil Afgha nistan zijn de engelsche (roepen er thans buiten gevaar, doch hel vraagstuk is nog verre van opgelosl. Wij moeien nu, zegt de Times, ons krijgsoverwicbl verzekeren, en dil gedaan, moeien wij de politieke inlichting van hel land in handen nemen en uilvoeren. Eene depoche van generaal Roberts, gedagteekeiid uil Kaboel, 27 december, meldt dat kolonel Baker naar Kohislan oprukle mei 1700 man ruiterij en voetvolk en vier kanonnen. Hel land in de omstre ken van Kaboel koml spoedig lol bedaien. Volgens men uil Goiislanlinopel bericht heeft de engelsche gezant, sir H. Layard, hel tijdstip voor hel antwoord op zijne vragen, rakende den zendeling Koeller, tot woensdag, verlangd. Saïd en Sawas pacha hebben den sultan eene overeenkomst voorgesteld. De duitsche zaakgelastigde le Conslan- linopel heeft onderrichtingen bekomen om des noods de engelsche vragen le on dersteunen, daar de zendeling Koeller een Duilscber is. Alen denkt dal die zaak lol eene minnelijke schikking zal komen. Een telegram uil Washington, 50 de cember, bericht dat de zaakgelastigde van Peru aldaar de lijding logenstraft, dat de president der republiek van Peru le Pana-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1