VAN VEURNE ii I fed S) NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT F J AAK. bloeiden, dal I 3 Een afzonderlijk nimmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijfl in bij den drukker-uitgever, Ooslstraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle niedcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. N.' 227,. schoolwel niet ingetrokken. magistraten, rechters en raadsheeren zal verminde rd worden, ten gevolge der af- kchafling van een zeker getal zetels bij ieder De politieke zielenherders namen nu hunne toevlucht lot andere middelen, ilet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbnar voorop: Foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor ganscli lïelyie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 12-13 4-40 6-10Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport Ö-00 9-50 5-4.' Vertrekuren van «ten ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar ^Achtervelde en Dlxmude naar Nleuport. Duinkerke naar Veurne G-00 11-02 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 6-55 12-05 4-25 6-03 Venrne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 0-00 9-50 2-23 5-05 8-30 AUch gaat hun tegen. Alles gaat de belgische bisschoppen tegen in hunnen onredelijken strijd tegen hel wereldlijk onderwijs, en hierin ziel men duidelijk de hand Gods. Nog geen twee jaar geleden gerechtshof en bij iedeic rechtbank. Men zou bij de gerechtshoven hel getal rechters van zeven op vijf brengen, en bij de cor- rectionnecle rechtbanken van vijf op drie. Men zou ook tweede Kamers afschallën. liet bevestigt zich nu dal de heer de Saint Vallierzijn ontslag heeft gegeven van gezant van Frankrijk bij hel duilsch gou- vernement De heer Challemel-Lacour zou geroepen zij om hem op te volgen. Fr is in den franschen Senaat weder een zetel ledig gekomen (en g< volge van hel overlijden van graal de Monlalivel. Fris spraak van den legenwooidigen minister van oorlog, generaal Farre, voordien zetel te benoemen. Dit ware de derde generaal, aan wie de portefeuille van oorlog eenen onalzelbarcn senateurszetcl bezorgen zou. De Provinciale Correspondenz van Berlijn, de politieke gebeurtenissen van het afge- loopen jaar in overzicht nemende, spreekt over het bezoek van prins von Bismark te Weenen en over de uitslagen der ooslen- rijksch-duitsclic overeenkomst, onder op zicht van den europeeschen vrede, Het blad herrinnerl dal die overeenkomst bestemd is om de krachten te bestrijden, die voor doel hebben door verdeeldheid onder de Staten stoornis te brengen in de openbare rust. Oostenrijk en Duilschlaud zijn overeen gekomen om hunne gezamen lijke pogingen te doen strekken tot slipte naleving van hel verdrag van Bellijn. Dit S»olii ieu Overzicht. De fransche ministers zijn maandag bijeen geweest in het ministerie van builen- landschc zaken, onder voorzitterschap van den heer de Freycinet. Het was om zich te verslaan over den vorm en den grond der mededeeling, die het nieuw Kabinet aan de Kamers denkt te doen, bij de opening van den aanstaanden zittijd. De ilappel verzekert dal de raad het over al de vraagstukken eens geworden is. Men zou maar enkel nog eene beslissing te ne men hebben over den vorm der mede deeling, dit wil zeggen, of zij zal voorge dragen worden als boodschap van den president of als minislerieele verklaring. Over de hervorming der magistratuur zal de mededeeling of zoo men wil het programma van het nieuw franscli Kabinet de nedei legging aankondigen van een wetsontwerp, dal men thans aan hel op maken is, èn waarbij aanzienlijk het getal magistraten, rechters ZATERDAG 10 JAN’UAR! 1880. weet men te Petersburg overigens zeer goed en dit zal de strijdlust van Rusland wel bekoelen en het wel dwingen om met Oostenrijk op vreedzamen voet te lev«n. Het russiscb Staatsblad kon ligt decree- ten af, waarbij de heer Valouief benoemd wordt tot voorzitter van hel comileil der ministers en voorzitter van de commissie der rekwesten. Hel gerucht loopt te Mardtid, dat de minister van buitenlandsche zaken hel voorzitterschap van de spaansche Kamer der afgevaardigden zou op zich nemen en door den minister van openbare wei ken zou vervangen worden. Veurne, BO .Januari. waarvan zij eenen beteren uitslag ver hoopten dan van de gebeden. Overal wer den er petitiën rondgedragen; er werd veel gedeclameerd en veel gepetitioneerd, maar, zoowel als de gebeden, ’t was ai hole aan de galg: de nieuwe schoolwet werd gestemd zoowel in den Senaat als in de Kamer en door den Koning goedge keurd. Welk een tegenslag voor de bisschop pen veroordeeld door de wetgevende kamers, veroordeeld door den Koning zei ven En toch zij wilden meester blijven. Zij besloten nu de wet onuitvoerbaar te maken; en, om hun doelwit te bereiken, gebruikten zij hel groote geestelijk wapen, namelijk de excotnunicalie of kerkban. Doch dit ook ging hun legen. De bis schoppen hadden wel aan te kondigen, met veel beslag en rumoer, dal de onder wijzers en onderwijzeressen van het gou vernement, dal de leerlingen der Staats normaalscholen, dat de ouders en voogden die de kinderen naar scholen lieten gaan zondcY God, dal de personen die de nieu we schoolwet zouden helpen uitvoeren, geene absolutie konden krijgen, en bijge volg geen deel meer zouden maken van de katholieke kerk, men nam weinig acht op de bisschoppelijke excotnunicalie, het was nogmaals boter aan de galg. En inderdaad, een belrekkelijk klein ge tal onderwijzers en onderwijzeressen ver lieten de gemeentescholen, het getal leer lingen in de normaalscholen van hel Gou vernement vermeerderde merkelijk, meer dan de helft der kinderen werden gezon den naar de scholen zonder God, en nooit heeft bel olïicieel onderwijs meer ijverige en rechtzinnige voorstanders gehad dan tegenwoordig. Dé tegenspoeden der bisschoppen in bunnen oorlog voor de oppermacht waren nog niet ten einde. De bisschop van Luik stierf en de bisschop van Doornik werd krankzinnig. Menigvuldige nieuwe katho lieke scholen stortten in, of werden door storm omgewaaien. Een vroegtijdige vorst deed de werken staken van alle de in aan bouw zijnde pastorsscholen en bracht er veel schade aan toe. En het ergste van al voor de bisschop pen is, dal hun geweld wordt afgekeurd niet alleen door veel voorzichtige en be dachtzame politieke mannen hunner par tij, niet alleen door veel bejaarde en wijze priesters, maar zelfs door den Paus Leo Xlll i waren onze zes langgerekte prinsen volkomen meester van hel lager onderwijs. Ministers, inspec teurs, onderwijzers moesten gehoorzamen aan hunnen wil, het wereldlijk onderwijs werd verdrukt en de nonnekens- en broer- kens scholen groeiden en hel eene benedictie was. Gelukkiglijk, in de kiezing van juni 1878 kregen de langgerokten den klop, en de klei ikale ministers, knechten der bisschop pen, moesten plaats maken voor een libe raal ministerie. Weinige maanden nadien werd er een ontwerp van nieuwe schoolwet voorge dragen met het uitdrukkelijk inzicht de macht der geestelijken te kortvlerken. Wal deden alsdan de bisschoppen? Zij wilden revolutie maken, noch mm noch meer. Al de paters, al de pastors, al de kapelaans moesten in alle hoeken van het land met geweld picdiken en uitvallen leg* n de nieuwe schoolwel, legen de libe ralen en legen hol liberaal ministerie, en hel is alsdan dat men, na alle goddelijke diensten, in alle kerken en kapellen het vermaard gebed hoorde ra» scholen zon der God en van onderwijzers zonder geloof beu'aar ons Heer. Niettegenstaande al het geestelijk ge wold, en al de vurige en menigvuldige gebeden, werd hel ontwerp van nieuwe Ki1- i Wf -■';i l X 1? K-i k

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1