I VAN VEURNE gs NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 I B N.r 1880. 216 J A A R 7 TO A 'pastors op de gewetens j r.. J I Zij oefenen geene drukking uit. De heeren Woeste cn Malou hebben verleden week in de Kamer gezegd dat de geestelijken geene drukking uitoefenen; die engeltjes van zachtheid en broederliefde, houden zich enkel met het geluk en het welzijn der menschen bezig. Nu, de heer aartsbisschop Deschamps, van Mechelen, heeft zich verhaast aan de twee kleri kale volksvertegenwoordigers eene logenstraffing te geven en getoond, dal de geestelijkheid niet alleen drukking uitoefent, maar dat zij, ondanks de raadgevingen van don paus, als liet mogelijk is, nog geweldiger wil zijn, als zij ooit geweest is. Ziehier wal die kardinaalaartsbisschop in zijne vaslcnbulle zegt Vaders en moeders van familie, uw grootste plicht is, nooit uwe kinderen bloot te stellen die pest (hel bezoeken der gemeentescnool) te betrap pen, die gelegenheid van bederf te ontvluchten en te zeggen met dezelfde krachtdadigheid als een lid van het engelsch parlementLiever sterven dam mijne kinderen aan die scholen over te leveren. Ja, zeer beminde broeders, liever sterven dan uwe kinderen aan die onverschillige, T is te zeg gen aan die geloofsverzakende scholen toe te ver trouwen, liever sterven dan uwe kinderen, dan u zelven in het verderf te storten. Ziedaar eene nieuwe oorlogverklaring, die deze fanatieke aartsbisschop het wereldlijk onderwijs naar het hoofd werpt. De strijd zal dus voortgezet worden en wij hopen en zijn het zeker, dat het laatste woord aan het wereldlijk gezag zal blijven en de klerikale hoog moed en pretentie zullen vernederd worden. Hondsdolheid. De razernij der heilige opstellers van ons paslors- gazetje blijft nog altijd voortduren. Wat mag er toch die gezalfde heeren zoodanig tegengaan, dat zij er het verstand van verliezen Dat.zij voor hel oogenblik het verstand verloren 6-55 12-05 4-23 6-03 9-50 2-23 5-05 8-30 der menschen en ook op hunne brood winning, gij de helft der kinders in uwe scholen niet zoudt lellen, die er tegen woordig in zijn. Indien gij wilt toonen, dal er nog eenige rechtzinnigheid bij u beslaat; indien gij wilt hebben dat de lieden u nog mogen gelooven; ehwel, vraagt dan ook het cn- I west en laat aan de commissarissen zien, wat uwe scholen zijn, wie de meesters zijn, die gij aangesteld hebt en wat titels zij bezitten. Laat de ouders eens opentlijk verklaren of zij uit eigen wil hunne kinderen naar uwe kwezelaars en kwezelscholen hebben gezonden, en alsdan zal iedereen kunnen oordeelen ol' uwe statistieken waarheid of leugens bevallen. Indien gij het enkwest verwerpt, is dit een bewijs dal gij niet recht in uwe schoe nen gaat, want een eerlijke en deftige handelwijze, vreest niet gekonlroleerd te worden. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; cn allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betanlbnar voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Toor ganse h Itelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. I’oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 5- 00 Lichlervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 6- 10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 0-00 lastingen op den tabak, een wetsontwerp rakende de eeredienslen en de staatsbe ambten en een wetsontwerp op de wissel brieven. liet Bussisch Staatsblad meldt dat de policie in den nacht van den 7 lol den 8 dezer eene huiszoeking te Wassilli-Ostrow heelt gedaan en er drukpersen en verschei dene exemplaren heeft gevonden van het oproerig blad Pschorny Peredel. Men heeft ook valsche pasporten en drie revolvers aangeslagen. De personen, die zich in h<t huis bevinden werden aangehouden. Een onderzoek is begonnen. Veiirne, 5 Ai Februari. Kij «villen geen enkwest. Waarom zijn de klerikale» zoo tegen een parlementair enkwest, welke in de Kamer is voorgesleld? Waarom willen zij zich verzetten, dat er eene commissie uil leden der linker en rechterzijde overga lol het enkwest. over de uitwerksels der wet van 1 juli 1879 De heer Malou en al de klerikale rede naars hebben nogthans verklaard en door hunne statistiek bewezen, dal het getal in de kalholijke scholen veel in de ofïicieele, en zij heb ben er bijgevoegd dat de ofïicieele scholen geene leerlingen zouden hebben, was hel niel dut er door de overheden op de katho- lijke ouders gedrukt werd. Imlien gij daar zoo zeker van zijl, gij, klerikale volksvertegenwoordigers en kle rikale dagbladschrijvers, waarom dan met ons geen enkwest gevraagd? liet enkwest zal officieel bewijzen, wie in de waarheid is; wie er op de ouders ge drukt heeft, wie de ouders door geestelijke en stoffelijke middelen gedwongen heeft hunne kinderen naar deze of gene scholen te zenden. Maar neen, heeren klerikalen, gij wilt van geen enkwest welen omdat gij er be vreesd van zijl. (jij weel voorop dal er de zonderlingste en wraakioepcudsle feiten voor den dag zouden komen, die u met schaamte en schande, als gij die nog gevoelen kunt, zouden bedekken. Men zou te weten komen, dat gij die zoo luide roept dal de liberalen de ouders dwingen hunne kinderen naar de ofïicieele scholen te zenden, alleen de schuldigen zijl en zonder uwe gestadige drukking door bisschoppen en 54.e ZATERDAG 11 FEBRUARI Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededéelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van den ijxeren weg van Huinkerko, Veurne naar Idehtervelde en IHixnuule nnnt* ft’leupoi't. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 Veurne naar Lichlervelde 7-09 12-13 4-40 POLITIEK OVERZICHT. De. fransche Senaat heeft nogmaals een zeer smartelijk verlies ondergaan. De heer senaleur Cremieux heeft zijne echlgenoote niet lang overleefd en is baar in het gi'af gaan vervoegen. De heer Cremieux was bij <le 84 jaar oud. Zijn naam blijft ver bonden aan de twee fransche republic- keinsche omwentelingen van onzen tijd, onder beide maakte hij deel van hel voor- loopig gouvernement. Hel was hij die voorstelde om de oorlogsscliuhl van vijf milliard, door Frankrijk aan Duil'chland te betalen, bij middel van vrijwillige in schrijvingen te bestrijder.. Voor zijn deel wilde hij inleekenen voor- honderd duizend frank. Dit was zonder tegenspraak eene hersensehimmige gedachte, doch zij was stellig de opwelling van een edelmoedig gevoelen en een vaderlandslievend har t. Men meldt uit Ber lijn, dal het niel de keizer van Duilschland is, maar wel prins von Bismarck, die in de Wille Zaal van hel koninklijk kasteel, den zittijd van den duitschen Reichsialh zal openen. De prui- sische Landdag zal nog voor eenigen tijd verplicht zijn ten zelfden tijde als hel j duitsch Par lement te zetelen, daar hij nog dringende zaken aan zijne dagorde heeft. |cei.|ing«.ii In Engeland beeft de Gemeenleiikamer ,grooier is dan i eindelijk’l adr es aangenomen in antwoord 1 - op de troonrede; hel werd aanvaard met 216 stemmen tegen 66. De liberale dag bladen laken hevig hel gouvernement, om dat hel de briefwisseling van den emir Sliere-Ali en van hel russisclr gouverne ment niet wil afkondigen, die men zegt te' Kaboel gevonden te hebben. Die weigering moet doen gelooven, dal men geheime bewijzen bezit van de arglistigheid van Busland. De Times meldt dal lord Salisbury de benoeming heeft voorgesleld eener inter nationale commissie, die ter plaats het vraagstuk der lurksch-grieksche grensre geling zou oplossen. De mogendheden hebben dit voorstel onder zekere voorbe houd ingen aangenomen. De koning van Zweden en Noorwegen heeft te Chr istiania de Stor thing geopend. De troonrede, door dien vorst uitgespro ken, doet uilschijnen dat de cr isis voort duurt, die op al de nijverheidstakken drukt, doch dal er echter eene ver betering merkbaar is. De troonrede belooft onder andere een nieuw wetsontwerp, rakende de rcchtslrcekschc belastingen en stelt ver volgens eene vermeerdering voor der be- A: iiiAU. I jtxkx'» f r r ,'rrvr-'. w-.njr- ji-juxaxaxuü «ramii/K-iuana-i»'--

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1