VAN VEURNE T A s II NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 54/ LS80. ZATERDAG 28 FEBRUARI Veurne, 28 Februari. JAAR. Ide limner. De Kamer heeft vrijdag hel wetsontwerp op do vermeerdering der militaire pensioenen gestemd, met 98 stemmen tegen 3 (MM. Demeur, Lé Hardy en Verwilghen), zooals heldoor het gouvernement werd aangeboden. De midden-sektie heeft zich bij het wetsontwerp van bet gouvernement aangesloten, vertrouwen hebbende in de beloften dat het eerlang lot de herziening der wet van 1838 za| overgaan. Daarmede zijn de talrijke wijzigingen wegge laten, die waren voorgesteld. leden, die hel Donderdag is de discussie aangevangen over het budjet van buitenlandschc zaken en diensvolgens ook degene over de gcdachlenwisseling lusschen ons Gouvernement en hel Valicaan. Wij weten nu wanneer die discussie is begonnen, maar wanneer ze zal eindigen, zie. dal is wat antlers. Laat ons hopen, dal het niet te lang zal duren. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. In de zitting van dinsdag heeft do Kamer bel wetsontwerp gestemd over de beoordeeling der kieszaken, wetsontwerp welk de macht der per manente deputation wat inkort; men weet dal de klerikale deputation, zoo als deze van Antwerpen en Brugge, het zoo wel wisten aan boord te leggen dal hel bijna onmogelijk was de kiezerslijsten, bij tijd, op te. maken en dal een groot getal kiezers natuurlijk liberalen van hun recht berooid waren, De rechtbanken van eersten aanleg zullen, vol gens die wet, gezamentlijk met de Beroepshoven waar dezelve gevestigd zijn, de kieszaken mogen onderzoeken. De wel is gestemd geweest met 62 stemmen tegen 44 en 1 onthouding. (V. Jacobs). In do zitting van woensdag is de conventie van Terneuzen, zooals die door het liberaal ministerie werd voorgedragen, besproken en aangenomen geworden, met 83 stemmen legen 6 en 3 onthou dingen. De discussie was zeer belangrijk. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Koor (jansch Itclqte; 6 maanden, fr. 3-7o Een jaar, h Een afzonderlijk n miner 10 c.‘ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Rcklamen 50 centiemen den regel. I Het klerikaal, programma. In eene der laatste zittingen der Kamer heeft AL Malou, daartoe gedwóngen door Al. l'Tèif'. bekend gemaakt welk program ma de klerikale partij zal nitvoereo, als z.e nog ooit aan hel bewind geraakt. Onze lezers kennen dit programma: Afschaffing van de nieuwe schoolwet, die zal vervangen worden door een stelsel ontleend aan de engclsche wetgeving, ge heel herkneed en herbakken, op zijn kle- rikaalsch. hit nieuw stelsel sluit hel Gou vernement, of liever den Staal geheel bui len de school, en maakt er de geestelijkheid gansch heer en meester. Wij juichen dit programma toe! roepen de klerikale gazellen geestdriftig uit. T Is toch waarlijk schoon ook. De Staal niets; de Ketk alles Hel is, ongelukkiglijk voor de klerikale partij, niet te denken dat dit stelsel in den smaak der openbare meening zal vallen, want zie, de Staat, die door de klerikalen buiten de school zou worden gesloten, zou toch al de kosten moeten betalen. Hij zou de rol van betaler moeten spelen, zonder een woord Ie mogen zeggen. Waarlijk! die hoeren klerikalen vallen nog al niet vies Op die manier zouden er niets meer zijn dan katholieke scholen, die door den Staal onderhouden worden. Al de kloos ters zouden met volle handen in de Staats kas zitten; de wereldlijke onderwijzers en onderwijzeressen zouden overal afgeschaft en vervangen worden door broerkenS en zuslerkens van liefde, door paters en je- .suielen, die dan vette jaarwedden zouden trekken. W at zou dat een puike lijd wezenen wij begrijpen dal de klerikale gazellen dit programma loejuichen. Wie w eel of er dan voor hun geen oog \el op de soep zou drijven. Maar, och arme! zij zullen zich moeten troosten met hunne ijdele hoopdie voor hen zoo gcwenschte tijd zal nooit komen. Den dag dal de klerikalen dit programma vooruit zullen durven zetten, zal het kie zerskorps hen voor eeuwig veroordeelen. Hel is niet in België, dal noglhans gods dienstig is, dat men ooit dulden zal de geestelijkheid op zulke wijze lieer en mees ter te laten spelen over de zaken die den Slaat alleen aangaan. In Belgie is alleen het volk zelf baas, en wee hem die hel zou durven «jagen cone hand uit te steken naar zijne opper macht: hij zou verbrijzeld worden als glas. op te winden, ten voordeele van oenen strijd met den vreemden. De nihilisten willen vernietiging en verwarring; dit bewijzen hunne aanslagen op liet leven van den vorst en anderen. De keizer van Bus land verschijnt voor hél medelijden der onslelde wereld als een voorbeeld, hetwelk bewijst dal de zuiverste wil niet Voldoende is om de woeste driften te bedwingen, indien al de krachten der natie niet opslaan om den keizer in het bestrijden der kwaal te helpen. ïrt, 6-55 12-05 4-25 6-03 Dixniude-Nieuport 0-00 9-50 2-23 5-05 8-30 Reeds in 1857 heeft '1. Malou ondervon den met zijne kloosterwet hoe degenen varen, die hel land geboeid aan hel pries terjuk willen overleveren; hij zal hel niet beproeven eene tweede maal die kans te beloopen. Een ezel stool zich geen tweemaal aan denzelfden steen, en M. Malou is te slim om ooit zijn programma, in een oogenhlik van verlegenheid aangekondigtuit te voeren. Zijne beloften dienen enkel om de zotten in vreugde te doen leven. Daarvan getuigt het programma van St-Nikolaas. Ditmaal ook is’t een kluchlprogramma geweest, dal even als ’teerste bij woorden zal blijven en nimmer lot daden komen. ui Duinkerke. Veurnc nnnr en Dixmiulcnnnr Wienpori. Lichlervelde naar Vcurne 7-00 9-98 1-43 7-45 Nicuport-Dixmude 0-00 Veurne naar Duiukcrkc 8-03 10-12 2-43 8-49 Al/ 218. Ï5e ecncii aclitei* <lo nncJereii. Men herinnert zich noch hoe razend de klerikale drukpers legen M. Bïtra uilviel, omdat hij zich mordicus hield aan de prijzen der diocesane tarieven voor de baarmissen, zooals die vroeger waren voorgesleld. M. Bara eischic dal de bis schoppen eerst de verandering dier tarieven zouden voorstellen. Dat noemde de klerikale bladen eene dwinge landij. waaraan de bisschoppen zich.nooit zouden onderwerpen. Nu komt do eene achter dgn anderen a be kropen. Eerst was hel de bisschep van Gent; dan M Dechamps, van Mechelen; heden is het die vmi Brugge. De andere drij zullen wel volgen, en zoo ras mogelijk. z Oh! als'top geld aankomt is er niets dat zoo 'gemakkelijk buigt en kruipt als een geestelijke. Verlrokure» vtm «Ion ïjzcroii weg Duiiikerke naar Vcurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Veurne naar Lichlervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Politiek Overzicht. De heer John Lcmoinnc is in tien fran- schen Senaat onafzetbaren seriateur ge kozen met 1-42 stemmen legen 95 witte fuiefjes. In zitting van de fransche Kamer der ;dg*’'aardig-n is het wetsontwerp aangeno men op den opperland van hel onderwijs, met de wijzigingen, door den Senaat er aan loègebracht. De fransche Senaat heeft de beraadsla ging voortgezel der wet op de vrijheid van hel hooger onderwijs. De heer Pcllelan 'Oerde het woord om te onderzoeken of de jestiieu-n het recht hadden te onderwijzen. Hij zegde dat de jesuieten aan eene inter nationale maatschappij gelijken, waarvan de hoofdman een vreemdeling is en zij in dien zin geene Iandgenooten zijn. Er is weder eten fransche senaleur over- namelijk de heer Gunin Gridaine, dejKii lenient der Ardennen verte genwoordigde. De Standard van Londen zegt dal het gei licht eener ontbinding van het engelsch Pat lemenl voorbarig is, doch indien de wetgeving voorigaal met stelselmatig de zaken te <1 warsboomen, dan zal er aan het gouvernement weldra geen anderen keus meer overblijven dan zoo spoedig mogelijk eenen oproep tol de kiezers te doen. De russische groothertog Nicolaas is te Beilijn aangekomen en werd in de statie door verscheidene duitsche prinsen ont vangen. Eene compagnie soldaten met vaandel deed den eeredienst en een mu ziekkorps speelde de russische nationale hymne, wanneer de trein aankwam. Prins Karei brat hl den groothertog in een hofrij- luig naar het paleis van het russisch ge zantschap. De Alhjctneine iNorddeulsche Zeilunr/ kon digt eenen brief af, dien zij zegt uil eene bevoegde bron ontvangen te hebben, ra kende haar artikel over de russische ver sterking werken op de weslci grens. Deze blief zegt flat die verslerkiugwerken niet noodwendig eene vijandelijke houding jegens den nabiuir medebrengen; zij zijn enkel ’l gevolg der noodzakelijkheid om zijne eigene veiligheid door zijn eigene middelen te waarborgen. De houding der poolsche bevolking in geval van geschil kan reeds die werken verrechtvaardigen. Er kunnen nog andere geschillen ontslaan, die nuttigheid der versterking van Kowno zouden bewijzen, zonder daarom eene af breuk te moeten veronderstellen der langdurige vriendschappelijke be trekkin gen (iissc'lien Rusland en Duilschlaml. De Provinciale Corrspondenz van Bei lijn kondigt een artikel af, dal de edelmoedige ontwerpen doel uilschijnen, die door keizer Alexander beoogd werden, alsmede (le hervormingen, welke hij reeds tot stand bracht. De poging in Polen mislukte, ten gevolge van den gewapenden opstand; na deze beteugeld was werd het panslavismus een middel om de volksdriften aan te hit sen. Hel panslavismus en de radicale bewe ging hebben zich uitgebreid tol aan den lurksclién oorlog; sinds dien begonnen de oproerige krachten een schrikkelijke!’spel De panslavistcn hebben getracht hel volk I fcrr?».1.'.. U*»1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1