VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ,v.r I 219 FA Veurne, Maart. I JAAiU Men schrijft in bij den drukker-uilgevcr, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. z\.lle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Duinkerke, Veurne nam- IJchtervelde en Dixniude nanr Xieuport. Nieuport-Dixmude 0-00 6-65 12-05 4-25 6-03 Dixmude-Nieuport 0-00 9-50 2-23 5-05 8-30 ken en eenen oproep te doen lot de bemid deling der mogendheden, de heer Bourke, daarover iu de éngelsche Gemeenlenkamer ondervraagd, zegde dat hij geen officieel bericht over die afbreuk had bekomen, maar vernomen had dal hel tursch gouver nement nieuwe voorstellen deed; hij kende er echter geenc bijzonderheden van. In de zeilde zitting zegde sir Stafford Northcole, dat ’l ontwerp, over de verdeelt ng van Afghanistan afgekondigl een louter ver zinsel is. liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maandeu, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor f/ansch Helyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. De Kamer. De belangrijke discussie over de gedachten wisseling met het Valicaan wordt ijverig voort gezet. M. Janson heeft in de zitting van zaterdag zijne redevoering voortgezet en terstond de rechter zijde uitgedaagd, als zij rechtzinnig is in hare liefde voor onze instellingen en wellen, het op roerig gedrag van onze bisschoppen en priesters af te keuren. Daarnh beieverde hij zich te doen zien dat het Vaticaan in al zijne diplomatieke stukken dubbel zinnig was geweest, en hij verklaarde dus tegen de handhaving van onzen gezant bij liet Valicaan te wezen, zonder noglans het minste gedacht van verwijl le hebben voor den heer minister van bui- tenlandsche zaken. Volgens M. Janson heeft het Vaticaan zijn woord gebroken; hel had beloofd aan de bisschoppen onderrichtingen te zenden, en het heeft dit tol nu nog toe niet gedaan, qf wel hebben de bisschoppen die onderrichtingen in den .wind geslagen. En toch, als die bevelen inderdaad bestaan, dan heeft hel Vaticaan geenen eerbied gehad voor het Belgische gouvernement, en is zelfs deloyaal ge weest met hel daarvan gcene kennis le geven. In de oogen van M. Janson is de politiek van Leo XIII gevaarlijker dan die van Pius IX, want deze laatste was rechtzinnig in zijne geweldigheid, terwijl de eerste listig en loos is in zijne gema- tigheid. De redenaar besluit met uit roepen, dat de liberale partij in juni zal zegepralen over eene partij, die slechts slaande blijft bij middel van de leugens'en den laster der geestelijkheid. Zijne woorden werden luidruchtig door de linkerzijde loegejucht. Hel is M. Jacobs die op zich genomen heeft tc antwoorden. Hij verklaarde dal de rechterzijde geen zier houdt aan de handhaving van onzen gezant bij hel Valicaan, en dat zelfs de Paus er niet fel aan houdt. Ook heeft M. Jacobs de overdrevene artikels der klerikale gastschrijvers afgekeurd; maar wat denkt hij van de bisschoppen en de priesters, die in hunne mandementen, sermoenen en werken even brutaal zijn? Dat zouden wij wel eens willen weten. Op ’t einde der zitting heelt de minister van onderwijs een wetsontwerp neêrgelegd, strek kende tol het vermeerderen van het getal der koninklijke Atheneums en der Middelbare scholen van den Staal. In de zitting van dinsdag heeft M. Jacobs, in hol tweede deel zijner redevoering, willen doen ge loven dal de klerikalen de beste vrienden zijn der grondwet. Hij is er niet in gelukt zijne aanhoorders tc overtuigen. Zelfs de rechterzijde scheen niet le vrede» le wezen over M. Jacobs, en wel met reden, want nimmer misschien is hij, in zijne parlementaire loopbaan, zoo zwak en Hauw ge weest. M. Fiére heeft zich gewaardigd opzijnen rim ram te antwoorden; hel beeft hem ook geen moeite gekost, om heel hel kraam, door M. Jacobs opge timmerd, in puin le doen vallen. Hij herinnerde hem, onder anderen, hoe de vereenigde bisschoppen in den lijd het kabinet- Malou aanspoorden den Syllabus, die tegenvoeter van onze Grondwet, toe le passen zoowel in het openbaar als iu hel privaat leven; en hoe op dc vergadering der klerikale» te Gent, in 1873, vier- en-veertig katholieke senaleurs en representanten zich op eed verbonden in alles le leven en le han delen volgens de bevelen van den Syllabus, die al onze grondwellelijke vrijheden veroordeeld en verdoemt. Op die verpletterende feiten wist M. Jacobs geen woord tc'wederleggen; hij zat als verslagen, en zijne collegas der rechter zijde niet minder. Met recht zegde de 'neer minister van buiien- UitHlagen «lor gedachtenwi». scling. Eindelijk, zegt de Eloile lielg:’, beginnen de uitslagen der gedachtenwisseling zich te doen gevoelen. Wij vernemen, uil bijna zekere bron, dal de bisschoppen, een tiental dagen ge leden le .Mechelen vereenigd op raadge vingen uil Home, te beraadslagen hebben gehad 1.’ Over de vraag, welke houding de bisschop pen zouden nemen ter gelegenheid der nationale jubelfeesten en der tentoonstelling van kunstge wrochten behoorende tot de schatten der kerken. Over dit eerste punt is besloten gewor den, dal al de bisschoppen zich zullen aansluiten bij de nationale feesten en de tentoonstelling loelalen der kunstvoor werpen, waarover zij beschikken. 2’ Over de vraag ol de leerlingen de Gemeente scholen lot de eerste communie zullen worden toegelalen. Er is besloten geworden dal de leerlin gen van al de scholen, zonder onderscheid, hunne eerste communie zullen mogen doen en dal de bisschoppen terstond aan de pastoors bevelen zullen zenden (de bis schep van Brugge heeft het seffens ge daan en de aartsbisschop van Mechelen velleden zaterdag), om al de kinderen even goedwillig le behandelen, welke ook de school zij die ze bijwonen; hun den catechismus le leuren zonder hen af tc scheiden in groepen; ze onpartijdig te ondervragen en ze niet af te keuren dan in geval hun onderwijs gansch onbeduidend is. In geval van misbruik of gewqld zal ieder hel recht hebben zich lot de boogere geestelijkheid le wenden. In hel bisdom van Brugge is een pastoor die, sedert de inrichting (Ier vrije scholen, weigerde den catechismus in de kerk te loeren aan de leerlingen der openbare scholen, niettegenstaande de stellige toe lating van den bisschop. Vrijdag II. 20 fe bruari, heeft nu die pastoor bevel gekregen om dit le doen en terstond is dit bevel uit gevoerd geweest. De Etoilc wenscht de bisschoppen ge luk, omdat zij, naar het voorbeeld van Christus, dc kleine kinderen tol zich laten komen. Het brussclsch blad zegt, dat de bis schoppen aldus handelen op raadgeving uit Home en dal dit het gevolg is der ge dachtenwisseling. Wij zeggen niet neen; maar zou die omkeer ook niet een weinig toe te schrij- van Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 ven zijn aan de vrees der geestelijken, dat M. Bara zijne aangekondigde maatregelen zou uitvoeren en aan hunne jaarwedden komen Wie zou hel kunnen zeggen? 54.' Vertrekuren vnn den ijzeren weg Duinkerke naar,Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Venrne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 ri’ .-y wy ».w 'Ml I UICMDMWMKgBZaïiiR'ktfri Mf «n 1»olitiek Oveiekiciit. .Men telegrafeert uit Petersburg, de hoofdstad van Busland, dal den 2 maart, er de feesten aangevangen zijn voor hel vieren der vijfentwintigste verjaring der troonbe stijging van keizer Alexander. Hel was schoon weder. Een weinig na tien uur des morgens bevonden zich op de laats voor bet paleis afvaardiging van honderd man ieder van al de regenten ten der lijfwacht. De volksmenigte was onlzagelijk. Om tien uur verscheen dc keizer op hel balkon; zijn zicht verwekte een onbeschrijfbare» geest drift. De vorst bleef een hall uur op het balkon. Hel muziekkorps speelde de hym ne: God behoede de c/.ar De stad was bevlagd lot in de versl afgelegene wijken. De goddelijke dienst is in de kapel van het winterpaleis om half twaalf uur begonnen. I it alle kanten des rijks en van wege alle klassen der samenleving komen adressen van gelukwenscbingen en geschenken toe. Tol hiertoe hebben wij nog niet verno men dal er iets is uitgevoerd van de schrik kelijke bedreiging der Nihilisten, om Petersburg op 2 maart in brand-tc steken. De fransche Senaat heeft artikel één aangenomen van hel wetsontwerp, rakende de vrijheid van hel onderwijs, dal aan den slaat de verleening der graden toekent. Eene wijziging werd verworpen met 172 stemmen tegen 105. De Senaat heeft ver volgens dc artikelen 2 en 5 aangenomen, waai bij de inschrijvingen in de slaatsfacul- teiten kosteloos zullen zijn; artikelen 4 en 5 werden insgelijks aanvaard. De fransche Senaat heefl daarna artikel zeven beraad slaagt, waai bij hel onderwijs verboden wordt aan alle niet gemachtigde congrega tiën. De iXorddculsche Zcitung van Berlijn meldt dat de gezondheidstoestand enjiet ie vele werken de beweegreden zijn der voorloopige vervanging van prins von Bismark door prins von Hohenlohe, die binnen eenige maanden naar Parijs zal lei ugkeeren, alwaar hij gedurende zijne afwezigheid door den lieer von Badowilz zal vervangen worden. Hel is volkomen onbegrijpelijk dal de limes, uil dien een voudige!) en logische» toestand lol het besluit is kunnen komen, dat cr uil dc voorloopige afwezigheid van prins von Hohenlohe noodlottige gevolgen konden voortspruilen voor de betrekkingen tus- schen Erankrijk en Duilschland. De iïorddeutschc Zcitung logenstraft ins gelijks de beweering van den Times, dat Duilschland zich zou bemoeid hebben of voornemens zou zijn zich le bemoeien mei de uitlevering van Harlemann, en voegt er bij: «De niet bemoeiing van Duilschland mei de binnenlandschc aangelegenheden van Frankrijk is. sinds den vrede van Francfort, een der voornaamste beginselen van de duilscho staatkunde. Het duilsch Parlement heeft op voorstel van den heer von Benninhsen, hel wets ontwerp voor de vermeedering des legers naai eene commissie van 21 leden Verzon den. rr- v, - Volgens den hmes zou,Griekenland besloten hebben de onderhandeling met Turkije, rakende de grensregeling, aftebre- ZATEIIDAG C HAAKT 1&80. ADVERTENTIE-BU i I 1/ 7 ^^3 .i h

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1