VAN VEURNE ml NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT JAAR. Veurne, v F De C£muei*. De Kamer heeft vrijdag de algemcenc beraad slaging geëindigd van het budget van buitenland; sclie zaken, maar daarom was de discussie over de gedachtenwisseling nog niet afgedaan. Het zijnde heeren Gouvreur, Jottrand, Scailquin en Lèltardy de Beaulieu, allen leden der linkerzijde, die vrijdag het woord hebben gevoerd. De lieer Couvreur heeft verklaard dat hij voor ’t voorloopig behoud van den gezant zal stemmen, indien het ministerie hem de verzekering geeft dat de tegenwoordige oplossing niet ónwederroepe- lijk is M. Jottrand zal tegen liet behoud van liet ge,- zanlschap hij den paus stemmen en M. Scailq-.iin zal in d.enzélfden zin zijne stem uitbrengen. De heer Lcliardy de Beaulieu ;:al zich in deze kwestie van het gouvernement niet scheiden, om dal hij niet wil dat hel ministerie te Home, in naam eencr klerikale meerderheid, spreekt. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op ,jj alle postkantoren des rijks, f Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels oï brieven, bel.ovrlijk onderteekend, als- ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Wél gedaan. Hel Gouvernement, dat nooit onledig is, wan neer hel de welvaart van het land beoogt in zake van onderwijs, gaat eeneh maatregel nemen dien elke ware Belg, elk weldenkend burger met vee! genoegen ziet. De heer Minister van openbaar onderwijs heeft ecu wetsontwerp uitgegeven, waardoor er 9 nieuwe Atheneums en 50 nieuwe Middelbare scholen zullen x ingericht worden. Bravo! sedert lang wachtte hel volk naar die wijze wel, die onze kinderen zal toelaten op al de punten des lands een Middelbaar ouderwijs te kunnen genieten. Het getal gestichten van Middel baar onderwijs was ontoereikend, en dikwijls moesten de ouders zich groote onkosten getroos ten om hunne kinderen verdere studiën te laten doen. Nu, door de zorgen en wijs bestuur, van den onvermoeiden Minister van openbaar ouderwijs, zullen de jongelingen in vele plaatsen, waar zij er van beroofd waren, de weldaden van liet Middel baar onderwijs genieten; zij zullen hunne studiën kunnen voortzellen inde gestichten van Middelbaar Na dat minister Frère-Orban aan de Kamer hel huwelijk aangekondigd had van prinses Stefanie met den erfprins van Oostenrijk, heeft zij kort spel gemaakt met de Gedachtenwisseling en zij heeft, met eenparigheid vim stemmen, het budjel van Builenlandscïte zaken gestemd, doch na eene levendige discüss.ie. Hel gezantschap te Rbomcn is behouden geweest met bijna algemcene stemihèn. Slechts 'hebben MM. Defré, Dansaert, Demeur', Goblet, Scailipnn, Janson en Washer, van Brussel, en M. Defiiis- seaux, van Mons, er legen gestemd. MM. Bergé en Jottrand hebben zich onthouden. De Kamer moest dan de beraadslaging beginnen over het budjet van openbare werken, maar M. Neujeau heeft gevraagd om onmiddelijk aan het dagorde te brengen hel wetsontwerp over de parlemenltairc cnkweslen en den scliooltoestaml in het land. De rechterzijde had die voorwerpen wèl willen in den doodboek laten, maarmet 57 stemmen tegen 48, heeft de Kamer beslist tot de discussie der laatste voorwerpen overlëgaan. kunnen doen gclooven dal de gen;eei)l<>- scholen holten van verderf zijn, zooalsgij zo noemdcl, want men is overal overtuigd dat gij enkel voor uwen winkel zorgdet enjfe geestelijken er hel profijt uittrokken. Gij hebt menig huisgezin ongelukkig gemaakt door uwen dwang en menig on derwijzer door uwe beloften verleid, die hel zich nu beklagen en enkel wensebon terug te mogen keeren in hel officieel on derwijs. .Men zal hel kunnen vaststellen, zoodra de uitslag van hel enkwest op de schoolbe- volking, door de Kamer gestemd, zal ge kend zijn. Lichlervclde'naar Veurne 7-009-08 1-43 7-45 Veurne naar Duinkerke. 8-03 10-12 2-43 8-49 - lam) in den europeeschen raad. Lort! Beaconsfield eindigt met de hoop uitle- drukken. dal hel land op nieuw een Par lement zal kezien, dal besloten is de macht en de grootheid van Engeland te bandhaven. Be Provinciale Correspondent van Ber lijn doet den vreedzame» indruk uitschij nen der beraadslaging van de krijgsont- werpen. Be vreemde natiën moeten uil de redevoering van dim minister van oorlog opmaken, dal Buitschland geene aanran dingen beoogt, en dat het enkel met een verdedigend doel is, dat het zijne krijgs macht, in eene zekere maat, op den zelf den vod verlangt te stellen als de andere mogendheden. 54.e Duinkerke naar Veurnc 6-00 11-02 3-40 5-00 Veurne naar Lichlervclde 7-09 12-13 4-40 6-10 De gclilkxvoslien. liet schijnt dat de verschillige katholijke scholen, veel bekommeringen beginnen te baren aan de pastoors. Tijdens de maand October, dank aan eene ongehoorde druk king en schiikaanjoging. is de geestelijk heid er in gelukt, hel noodige geld te bekomen om in Je eerste onkosten voor bel inrichten van katholijke scholen te voorzien. In vele gemeenten heeft men zich moeten te vreden stellen met een schuur, oenen gewezen stal of een in puinen val lend huis, maar men had toch eene zooge zegde paslorschool. Maar dit is niet voldoende; eene school brengt nog vele andere kosten mede dan hel gebouw; de verwarming, hel onder houd van hel mobilier en vooral de jaar wedde van het persooneel. Daarvoor is er in vele gemeenten geen geld en menig overgeloopen onderwijzer is verplicht geweest van zijn eigen of van geleend geld te leven, in afwachting dat hem zijne jaarwedde wordt betaald. De boeren en allen, die in de eerste oogenblikken van geestdrift iels gegeten hebben zijn zoodanig moede van geven, dal zij alle soorten van uilvluchlsels zoeken om er zich aan te oiUlrekken en die vroe ger bij voorbeeld voor een frank inlcekcn- de geven nu nog vijf centimen. Dal hebben wij voorzien en hel zal niet lang meer duren of men zal de klerikale scholen zien smelten, gelijk de sneeuw door de zon. De boeren zeggen niet reden: wij hebben op onze gemeente eene scboóne gezonde school, waar onze kinderen goed onderwezen worden en om den pastoor zijne grillen te voldoen, moeten wij onze kinderen, naar eene soort van schuur zenden, waar noch lucht noch licht in s; waar hel onderwijs veel te wenschen laat en wij moeten er op den hoop loc nog rijkelijk voor betalen. Die alzoy spreken, hebben duizendmaal gelijk; want hel is tegenwoordig zulken goeden tijd niet voor de buitenlieden om gestadig te geven, voor de scholen van den pastoor, en voor de honderd andere schooicrsparlijen, voor St-Pielerspenning, enz, waarmede hij gestadig opkomt. Neen, hoeren van de schooierssc'ïplen, gij zult geene tweede maal de menschen A’.r 220 ZATERDAG 15 MAART LSfiO. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25Eeh jaar, fr. 6-00. Voor i/anscli Mt/ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n 'mmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. lïeklanien 50 centiemen den regel. Vertrekuren vnn <len ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naai* lAelitervelde on Dixmndensar rYi- ïiporl. Nicuport-D.xmudc 0-00 6-55 i'S-QS 4-25 6-03 Dixmude-N'ieupori 0-00 9-50 2-23 5-03 8-30 I'dijtiex Overzicht. lu de zitting van dinsdag van d< n fran- sclicn Senaat werd-dc beraadslaging der wet op hel honger onderwijs voorlgezel. De heer Erevcinel drukte hel gevoelen uit, dal artikel zeven de vrijheid niet scheut. In degf’dachte van het gouvernement hebben de niet gemachtigde genootschappen, godsdienstige o| niet, geen recht van be slaan. Hol betreft hier geene personen maar wel genootschappen. De heer de Ereycinct ontkende dat hel wetsontwerp inbreuk op den godsdienst doel en wees op do ernstige gevolgen die. volgens hem, de verwerping van artikel zeven hebben zou. Hierna Jiestreed de heer Dufattre art. zeven en zegde dal hel een wezenlijk oor logswapen tegen den godsdienst was; de heer l’errv had het zelf in zijne rede voering verklaard, waartegen deze laatste nrolestcerde. De heer Dufattre zegde verder, dal het wetsontwerp, volgens hem. den godsdienst vernedert, de vrijheid schendt en de wetten der willekeurige gouvernementen herinnert. Artikel zeven werd verworpen met 148 stemmen legen 129. Dedric laatste.artikels van hei ontwerp werden aangenomen. De tweede beraadslaging is op maandag vast gesteld. Ten gevolge der verwerping van artikel zeven van het wetsontwerp op het honger onderwijs, door ilen franschen Senaat, mocht men er zich aan verwachten dut er geruchten zouden in omloop gebracht worden, rakende de aftreding, hetzij van den minister van openbaar onderwijs, het zij van het geheide kabinet. Eene depeche uit Parijs haalde reeds een artikel aan van den Cotirricr du soir, volgens hetwelk de heer Eerry zijn ontslag zou gegeven hebben. Er is voor het oogenblik hier niets van waar: de heer Eerry heeft immers zorgvuldig vermeden hel vraagstuk vair portefeuille te stellen. De parijsche dag bladen spreken niet over dit ontslag. Voffiens den Huppel is het stellig, dat (Ie republiekeinsche meerderheid van de Iransche Kamer der afgevaardigden hel ministerie gaat ondervragen over de toe passing der beslaande wetten op de je- suielen en de andere niet gemachtigd congregatiën. Men zou op 550 stemmen mogen rekenen om die toepassing' te eiseben. De heet de Ereycinet, voorzitter van den ministerraad, daarover geraad pleegd, zou bet vei langen uilgedrukl heb ben, dat die ondervraging in de Kamer maar gebeuren zou. wanneer de Senaat in tweede beraadslaging zal gestemd hebben. Een brief van lord Beaconficld aan den onderkoning van Ierland, gedagteekend 8 maart, w'aarhij de ontbinding van het Parlement wordt aangekondigd, zegt dat de macht van Engeland en den vrede van Europa veel van het oordeel des lands zullen afhangen. Hel tegenwoordig gou vernement heeft den vrede kunnen verze keren, die aan alle landen en vooral aan Engeland zoo noodig is, maar dc vrede kan niet verkregen worden door het be ginsel van niellusschenkoinst. De vrede hangt af van do tegenwoordigheid, om niet te zeggen van den invloed van Enge- 13 Maart. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1