I huis der Habsburgs dat zich vercenigd met de en zoo hoog gc- Verloving van prinses Stefaaie, Do verloving van prinses Stefanie van Belgie met den aartshertog-erfprins van Oostenrijk-, Hongaric is niet enkel eene gelukkige gebeurtenis voor onze Koninklijke Familie, het is levens een feil, welke óene groene bete» kenis en waarde heeft voor Belgie zelf, rial van harte verknocht is aaft de, dynastie zooals oeze van harte vereenigd is aan hel land en >,iine ist Hingen. ’t Is een der machtigste vorstenhuizen van Europa, ecu der vijf grooie mogendheden van ons werelddeel, eene natie die zelfs een lijd lang over Belgie regeerde, het is het keizerlijk en koninklijk l.J. - y koninklijke familie van -Belgie. .■llgeineeno “Tijili njjen. Stieuenkeviiing. De jaarlijksche stieren keuring van 1880 zal alhier plaats hebben den maandag 10 Mei aanstaande, voor de gem,ccnten der 12‘omschrijving, begrijpende: Coxide, Adin- kerkc, Veurne, Bulscamp, Moëres, Houlhem, Sleenkerke, Eggewaarlscappelle, Zoelenaije en Avecappelle. Als leden der commissie zijn benoemd: Do lieer Castclein-Van Hille, landbouwkundige-vetweider te Dixmude, als voorzitter, cn MM. Dugardein F. landbouwer te Loo en Pallyn A. rijksveearls te Loo. als leden. Wij vernemen dat de ijzeren weg van Lich- lervel.deHaar Thiell den 23 dezer maand zal in ge bruik komen. M.'de baron de Tornaco, senalcur van Hooi en voorzitter van den Senaat, is maandag om een uur te Brussel bijna schielijk overleden in zijn hotel der Kanselanjplaals. Ziehier cenige belangrijke bijzonderheden over aartshertog Rudolf, den eersten aartshertog erfprins welke in Belgie verblijft sedert Jozef II. Aartshertog Rodolf, keizerlijke erfprins van Oostenrijk, koninklijke prins van llongarie en van Bohemcn, enz., is geboren den 21 augusti 1858. Hij is kolonel en eigenaar van het voetvolks rege menl nr 19 en van hel artillerie regemenl n' 2, overste van hei 2 inissisch regemenl uhlanen van Brandenburg ur 11; overste van hel russisch rege- ment van Sersky; kolonel in het gevolg bij hel pruisisch regemenl der keizerlijke wachl Frans- Jozef. Alhoewel bij aartshertog Rodolf do Ijabs- burgsche type niet zpo sterk is afgeteekend als bij zijnen vader en zijne oomen, voornamelijk bij aartshertog Adalbert, heeft hij nogtans de gelaat strekken van zijn stamhuis. Hij beeft den diepen en zachtaardigen blik van keizerin Elisabeth, de opgeruimdheid van Frans-Jozef. Zooals meest al de aartshertogen van Oosten rijk, is hij bekend mol al de talen die in het keizer rijk gesproken wordenduilsch, hongaarsch, tcheeks, italiaansch, en Slavisch. Hij spreekt bui tengewoon goed fransch en engelsch. Voor fran- schen leeraar had hij oenen geleerden en onder scheiden geneesheer, hoog geschal le Weenen. Aartshertog Rodoll houdt zich veel bezig mei na tuurlijke wetenschappen, voornamelijk mei dier kunde. Aartshertog Rodolf is zeer geleerd en hij heeft zijn onderwijs volmaakt door verscheidene reizen. Hij steil belang in al de hedendaagschsclie vraag stukken en belooft een uitmuntend souverein le zijn voor de volkeren van hel oosiehrijksch-hon- gaarsch rijk. In afwachting, is hij een der meesi gevierde prinsen van liet huis van Habsburg. De toekomende van den erfprins der kroon van Habsburg, prinses Stephanie, is, zooals men weet, de tweede dochter van den koning en de koningin der Belgen. Geboren den 21 mei 1864, heelt prinses Sleplia ie-Clolilde-'Louisa-Herinina-Maria- Charlolte, hertogin van Saxen, hare intrede nog niet in de wereld gedaan. Hetgeen niet belet dal de brusselsche bevolking meer dan eens de gelegen heid heelt gehad de bevalligheid van de jonge prinses te waardeeren, een kind van 16 jaar, dal geroepen is om keizerin van Oostenrijk le worden. Nationale tentoonstelling.Hel lenteweder dat wij sedert cenige dagen genieten, doel een aanzienlijk getal nieuwsgierigen naar hel Ocle- itingsplein le Brussel stroomen, om de werken voor de gebouwen der nationale tentoonstelling le bezichtigen. De arbeiders, welke op hei Oefcnmgs- plein werkzaam zijn, worden op ongeveer duizend geschal; de nieuwsgierigen die de werken gaan bezoeken zijn nog veel talrijker, zelfs gaan zij soms zoo talrijk op dal zij de arbeiders in den weg loopen. De werken worden mol grooten iever voort gezel en alles doel voorzien dat de aannemers gereed zullen zijn legen hel tijdstip dat hen. volgens hel laslkohicr, voorgeschreven is. De twee paviljoe nen zijn onder dak en hel glaswerk der daken is voltooid. Hel ijzerbeslag voor het glaswerk is ge plaatst. Om deze paviljoenen voltooid le zien, moe ten enkel de ruilen in de grooie daken .gezel en de plaveiwerken gedaan worden. De gaanderijen der stad Brussel zijn onder dak en de planchet- is om zoo te zeggen gelegd. Zij moeten den 15 maart gereed zijn; zij zullen den 13 april kunnen geleverd worden. De grooie wei kgaanderij is gedeeltelijk voltooid; er blijft nog eene lengte van dertig tol veertig meters te bewerken. Alleen deze gaanderij heeft cene breedte van 15 meters op eene lengte van 520 meiers en eene hoogte van 15 tol 20 meters'. Men is in die gaanderij bezig met de werken voor hel plaatsen van de grooie pul- inachien, die door de maatschappij Cockerill ten toongesteld wordt; deze machten is voor Duitsch- land bestemd en grooter dan die welke in 1878 te Parijs ten toon werd gesteld. Een wootd over deze gaanderijen: Toen het op houwen der nationale tentoonstelling besloten werd was men 'voornemens 15,000 vierkante me ters voorloopigc gaanderijen in te richten; men rekende toen op drieduizend tcnioonstellers, doch hel getal deelnemers is heden lot zeven duizend geklommen. Men was dus wel verplicht de opper vlakte uil le breiden, dal is le zeggen dal er nu 60,000 vierkante meiers voorloopigc gaanderijen zullen zijn. De hoeren Dewaclc, broeders, de aannemers van hel timmer- en schrijnwerk, hebben op het uiteinde van hel Oefeningsplcin eene volledige fabriek ingerichl, waar onverpoosd gewerkt wordt scderl de maand October; de vinnige koude van den strengen algeloopen winter hebben de werken niet kunnen stil leggen; er wordt soms in die fa briek gewerkt lot 10 en 11 uur ‘s avonds. De werkhuizen zijn verlicht door cleclricke lampen, stelsel Jaspard. De draden loopen lot 5\)f GOO meters ver om de lampen der at beiders le voeden. Niets zoo merkwaardig dan die fabriek, waar alles melde machien vervaardigd wordt. De plan ken worden op hunne lengte en breedte gezaagd door sloomzagen en daarna door de machien ge schaafd; dit alles gebeurt met ongehoorde snèlheid. Al bel ijzerwerk is geleverd door de maatschap pij Cockerill. Op hel oogenblik is een gansch leger hoveniers bezig hoven le leekenen, vette gronden aanlc voeren en d’ecrsle hoornen le planten Reeds zijn een vijftigtal hoornen geplant; rechts van bel plein zijn de hoven reeds afgeteekend en de vijver gemaakt; de wegen voor wandelaars zijn aangeduid Alles doel voorzien dal, mei de hulp van hel gun stig weder, alles op tijd vaardig zal zijn en dal de opening den 15 juni zal plaats hebben. De S.‘ Gotuarustlnnel. Hel doorbooren van den berg S.’ Gothard is thans een voltrokken werk. Zondag, kwart na zeven uur, hebben de werklieden, die van weerskante boorden, elkander ontmoet. In 7 jaren en 5 maanden hadden zij een onderaardschen weg gegraven van 14,920 meiers lengte,'welke Zwitserland met Italië, hel noorden mei hel zuiden verbinden moest. Er waren dertien jaren noodig geweest, om den tunnel van den berg Cenis te graven, ofschoon deze slechts 12,233 meters lang was en de te overwinnen moeilijk heden eerder minder dan meerder waren. De ondernemer had de verplichting op zich ge nomen den tunnel te voltrekken in acht jaren en dal op straf van, ingeval van niet voltooiing, den gestorten borgtocht van 10,000,000 frank le ver liezen, en eene boete te betalen van 5000 fr. voor iedereu dag achterstel, gedurende zes eerste maanden, en 10,000 fr. voor de zes volgende. Ongelukkig heeft de ondernemer de voltrekking van zijn werk niet kunnen zien; de heer Louis Volgens den Veurnaar zouden de hoeren De Joncheere, burgemeester van Pervyse, en P. Kelc- lers gemeenteraadslid aldaar, weigeren deel le tnaken van het comiteil der geuzenscholen Het heilig bladje zegt wal het niet weel, en wat nog waarschijnlijker is, hel liegt mei opzei in de hoop zijnen wensch te zien verwezentlijken. Ons pastoorsgazelje kan wel invloed uitoefenen op kwezels en kwezelaars, maar ernstige en ver standige menschen, die weien wat zij doen en laien mogen, storen zich geenszins noch aan vleierijen, noch aan bedreigingen van een Leuge- naartje. De hecren De Joncheere en Kelders zijn als rechtschapen menschen bekend, die geen ja voor neen zouden zeggen, en daarom gcloovcn wij vast dal het aangekondigd nieuwmaartje uil den duim is gezogen. onderwijs zoo gunstig gekend prezen in ons land. Het zal niel alleen een groot geluk zijn, mpar ook stoffelijke welvaart medebrengen voor die steden die zulk Staalsgeslichl zullen bekomen. Ook zullen de verschillende stadsbesturen zich dezelve be twisten. Alles is belangrijk in hel wetsontwerp op hel Middelbaar onderwijs, maar hetgeen bet belang rijkst is van alles, is de inrichting van vijftig Middelbare scholen voor meisjes en eene Normaal school, waar de regenten voor die scholen zullen gevormd worden. Hel onderwijs der vrouwen zal dus degelijk ingerichl worden en dal is een punt van allerhoogst belang. Iedereen weel hoe slecht dit onderwijs over eenige jaren bestond, toen er hier en daar nog geene wereldlijke meisjespen sionaten waren. Wij zullen dus eindelijk deze be- klagenswaardige toestand zien verdwijnen, die de vrouw aan congrcganisten onderwijs leverde en haar maar al le dikwijls eene opvoeding gaf legen de hedcndaagsche Maatschappij; haar geest zal zich nu kunnen ontwikkelen voor al de schoon heden der wetenschap, waar zij zoo lang aan vreemd bleef, zij zal niet meer moeten blozen over hare onwetendheid bij al die belangrijke vraag stukken der kunsten en wetenschappen. Immer en immer degelijk onderwijs! Immer en immer de wetenschap en daardoor licht en bescha ving verspreiden, alsmede volmaking van den menscli betrachten. Ziedaar welke weldaden een goed Gouvernement hel volk moet bezorgen. Dal heeft onze achtbare heer Minister Van Humbeeck verstaan, en daarom zal gansch het land hem dankbaar zijn. il'e Opsteller, Hel isde erfgenaam dier kroon, dictie hand komt vragen van de dochter onzes Konings, van eene prinses geboren op Belgischen bodem, opgevoed in onzen grondwellélijken dampkring in de scha duw onzer vrije volksinsleltingen. De koninklijke familie heelt het recht lier cn gelukkig le wezen over deze hooge onderscheiding, maar 90k gansch België zal zich met irolschheiil bij dit geluk aaiisluiten en zich verheugen over die hulde, aan ons nationaal vorstenhuis gebracht door eene der grooie mogendheden van Europa. Inderdaad, hel kan ons niel onverschillig laten vernemen, dal het cene prinses is van ons kleine Belgie, welke geroepen is om eenmaal als keizerin den troon van Oostenrijk-Hongarie te beklimmen. In die gebeurtenis ligt voor ons eene stevige waarborg van gerustheid voor ons onafhankelijke voortbestaan. Al de Belgische bladen, om hel even tot welke partij zij behoorei'., drukken dan ook onbewimpeld hunne vreugde en voldoening uil. Alweer godsdienst verdrukking. De klerikale bladen maken veel lawijd van het voorstel der middeit-seclie, waarbij de vrijstelling der seminaristen van den soldatendienst, wordt afgescliall. Het schoonste van de historie is, dat zij dit een nieuieen aanslag tegen den goedsdiensl noemen. Zoodra gij de geestelijken op hunnen zak klopt, roepen zij dat. zij vervolgd worden cn men de religie wil ten onder brengen. Omdat voonaau geen ongelukkige werkman, die dikwijls zeer noodig is bij zijne ouders, voor geen rijke seminarist meer zal moeten opgaan, roept men dat men do religie vervolgt. Omdat men in de wel de gelijkheid wil cn geene voorrechten meer wil vergunnen aan mannen, die latei niets doen dan de wel overlrctlen cn er zich tegen verzetten, vervolgt men de geestelijken. De personen, die zich voor den geestelijken stand voorbereiden, zijn meest allen zonen van begoede buitenlieden, die gemakkelijk een plaats vervanger kunnen stellen, als hunnen zoon de weinig ernstige studie van priester wil volgen. Want van ai de studiën, welke er beslaan, is die van priester de gemakkelijkste en is men Tzekerste spoedig geplaatst le zijn. Eens priester gewijd, en zij zijn het op 23jarigen leeftijd, zijn zij zeker van een goed beslaan. Zij moeten niel, zooals een advokaat, een ge neesheer of elk ander persoon, die zijne hoogere studiën geëindigd heeft, de klienlen afwachlen, om te kunnen leven; neen, een priester, hcefi van den eersten dag eene plaats, eene vaste jaarwedde cn zij winnen daarbij builen hunne jaarwedde geld genoeg, om zich een goeden wijnkelder le bezor gen en al de genoegens van een jongmanslcven ie genieten. Als men zoovele vocrdeclen geniet, mag men dan wel den onkost doen een plaatsvervanger te stellen en is bel niel noodig dtn een arme duivel voor den bevoorrechten priester soldaat moet worden. De midden-seclie heeft daar een zeer goed voor stel gedaan, dat door geheel het land gunstig is onthaald. I X. Ingezonden Artikel. Men schrijft uit Alveringhom. Een ander naamloos brietjo werd ons per post toege zonden. Men poogt ons te doen gelooveu dat d« kories- pondent van den V7i<rn<«ir het geenzints in zijne artikelen gemunt heeftop M.r X, botrekkelijk de schooldiei e, er bijvoegeudo, - dat er op Alveringliem wel anderen zijn dio pretenderen hun woord te zeggen te hebben in den strijd togen de katholieken -; anderen, zegt de naanilooze schrij ver, - die er niets krom zouden in zien, iets zulks te bedrijven -. Dit is priet-praat, zullen wij op onzo beurt zeggen; wat de kwaadaardige korrespondent van den Veurnaar schrij ven durfde, blijft geschreven; zijn met den vinger wijz n, is verstaan geweest; zijne schandelijke aantijgingen be staan en zijn pogen om reputation |e bezwadderen kan niet meer uitgevaagd worden. Het komt van ’t hoogs, heeft hij durven zeggen I Een soort van martiko te onzent, zou dat woord 't hoogs met eene oi uitsprekon, ‘t hoige. Hij durfde er nog bijvoegen dat een werkman daaraan nooit simde gedacht hebben, wire hij niet gcdvxmgen ge weest het te doen de schooldiefte Die schandelijke let teren staan er en blijven er staan, als een brandmerk op de consci mtie van den verachtelijken correspondent van den Veunumr. Do schrijver van het naamloos briefje is een gefopte of een fopper; wij hebben dit hier uiet te onderzoeken;; maar wij moeten protesteren tegcu zijn ge zegde dat er nog andere liberalen zijn die het feit zouden bedreven hebben. Dit is een nieuwe vlek geworpen op do liberalen van Alveringliem; dit kunnen wij niet laten zeggen zonder er uit al de kracht van ons hart tegen te protesteren, omdat het eene nieuwe lafheid is van mannen zonder aanzien en zonder politieke eerlijkheid. Do libe ralen van Alveringliem, allen, zooveel zij zijn, zijn onbe kwaam zulke euveldaden te bedrijven; daarvoor xjn zij te deftig; zij moeten voor niemand do blikken nederslaan noch zwijgen; luidop durven zij getuigen dat zij hot zich eene eer uaurekenen geschaard to zijn onder het vaandel van den vooruitgang en van der volksbelangen. Genoeg daarover. Als wij mot aandacht dat naamloos briefje lezen, maar lezen tusscheh de regels, meenen wij daarin te ontwaren, als wilde do gefopte of fopper. Ons te kennen geven, «lat du korrespondent een slach van half-leodwnzeu zoude ge voelen ons zoo openlijk als de dader te hebben aangeduid. Niemendal! Wij kunnen dit niet aannemen. Er steekt to veel gal in't lijf van zeker jezuitevolkjo opdat er plaats zoude kunnen overblijvun voor edelmoedige gevoelens. Canaille, canaille et demie, zegt het spreekwoord, en die er eene is, blijft die. Wat doze meening nog meer vastheid liijzct is do dek mantel waarin zij zich winden, het gordijntje of jalousictje, achter hetwelk zij zich laf vorscholon houden, even zooals roovers doen, verscholen achter eenen rotsblok om aanto- leggen op den zonder ;irgwaan zijnden voorbijganger. Wanneer ih zoo stellig, zoude meenen oen schelmstuk tor kennis te hebben, ik zou de misdadigers aunklngon opdat zij do verdiende straf zouden ondergaan. Maar wat wilt men 1 Als men met Janhagel te doen heeft en zo zelf canaillevolkje zijn, zulken zijn verlegen, buvreesd voor den klaren da«; neen, die durven zelfs niet do tip van hunnen neus opbeuren, uit vrees van gekond te zijn, en zich alzoo in gevaar stclleli een paar woorden toegesproken te wor den. die precies geene uitnoodlging naar de kermis zoude zijn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2