VAN VEURNE F I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 13 KScO. 10 APRIL 7. AT ER h AG Veurne, IO April. S*olztiek Overzicht,. De departementsraden van Erank- Veurne, en op oin oin de langs In onderscheidingen, die vooral de jezuïeten in de moraal gebracht hebben, verstaan. Wildet gij uw verstand, u door den Schepper gegeven om hetzelve tc gebrui ken, werkstellig maken, dan zaagt gij ali as dat gij volgens de klerikale uitleg ging aan het dolen waart, en op het punt ketter of schismatiek te worden, liet schijnt dat gij een ander verstand hadt dan de godsgeleerdea? of een of ander seminarist dien gij gekend hadt als vriend in uwe jeugd en die na eenigeh tijd op eens gansch anders redeneerde en u af kwam met these. en hypothèse en ongeluk der tijden; voorzeker uitwerksel der zal ving of gratie of dracht van een lang kleed. Maar heden ziel hel er nog duisterder en onverklaarbaarder uit. Denkt na en redeneert en studeert, en donkerder ziet gij in die duizenden en duizenden haspel- kwcsliën. Rijmt dat alles te zaam! Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooslslraart alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeèlingen, artikels <of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. ïloe rijmen we te zar.m. Tot hiertoe was het zeer moeilijk, ja wel onmogelijk, de verschillende toepas singen van de klerikale zedeleer aan een ie knoopen. Gij of ik, of iemand die niet gezalfd was, kon onmogelijk die subtiele De dagbladen hebben aangekondigd dat Z. M. de Koning zijnen Paschen heeft gehouden. De bisschoppen in hunne brieven aan de pastoors, noemen onder eeue reeks achtbare en wellevende burgers en amb tenaren als niet loegelalen lol de 11. Com munie, al degenen die lot uitvoering der nieuwe schoolwel medewerken. Z. M. heeft de wel onderteekend en dagelijks onderteekend Hij stukken waarbij hel geuzenoudcrwijs? bevoiderd en beguns tigd wordt; als bouwing van nieuwe scholen, anuulalies van maatregelen door klerikale gemeentebesturen genomen. Gij gaat mij zeggen dal dit alles geschiedt volgens de wet, ja! maar de onderwij zers, de inspekteurs, de leden der school- komileilen doen ook niets anders dan de wet uitoefenen. En deze zijn geëxcomu- niceerd. Rijmt dat te zaam! De leden der Kaïhers en de ministers die de wel gemaakt hebben en ze doen uitvoeren mogen hunnen Paschen houden. De onderwijzers, die enkelijk aan die wellen gehoorzamen en eerst de beste vrienden van de pastoors waren, zijn ge- excomuniceerd. Rijmt dat tezaam! Te Rome krijgen de onderwijzers afla ten om den catechismus in de school te willen onderwijzen. Hier zijn ze om dezelf de reden schismatiek. Rijmt dat te zaam! Eerst liepen de geestelijken rond om de personen die hunnen Paschen niet hielden lot*ich tc trekken. Nu loopen zij rond om aan velen te gaan zeggen dat zij hunnen Paschen niet mogen houden. Hoe rijmen we dat te zaam De heeren Boyaval en Dolez hadden do nieuwe wel gestemd. Zij zijn beiden ge storven, voorzien van de laatste sakra- menten der Kerk die hun al de geestelijke ceremoniën in groote pracht heeft toege diend. De een en de ander, hadden nog- lans zoo rechtstreeks mogelijk tot de on gelukswet! medegewerkt; zij hadden ze gestemd en tot hunnen laatsten oogenblik niets van hunne stemming willen afslaan. Is hel slechter bij onze godsgeléerde bis schoppen en pastoors lot de uitoefening der wet mede te werken dan ze te helpen maken? ofwel zijn de gebeden, de sakra- meuten, de ceremoniën der kerk, vöor geld te koöpen, zoodanig dal degenen die ze kunnen betalen zeker zijn van ze hun niet te zien weigeren? Aan de rijke heeren senateurs Boyaval en Dolez dient men ze in groote pracht toe; aan de arme onder wijzers en de nog armere ouders weigert men de absolutie. Hoe rijmen we dat te zaam De ouders, die gedwongen zijn hunne kinderen naar de gemeenteschool te zen den, krijgen de absolutie; die welke ze uit vrijen wil er naar toe sturen zijn men dal een heel eenvoudig iets en niemand bekreunt er zich om, of liever men lacht er ijieè en schok schoudert. Nu loopen er mei honderden, nnn duizenden, die hel schuifken. hebben gekregen, en daar zij in massa zijn, is de eene niet meer verlegen voor den andere. Men vreest er niet meer met den vinger nagewezen te worden, als vroeger. Hel kwaad is door de geestelij ken zelven begonnen en geslicht; het zal zich met reuzenschreden uitbreiden. En wanneer in latere lijden dat kwaad algemeen zal zijn geworden, zullen (ie bisschoppen en de pastoors, op de puinen der religie gezeten, met tranen van spijt en razernij in de oogpn, kun nen weeklagen Dal is ons eigen werkHelaas wal hebben wij gedaan? wal heb ben wij gedaan Maar dan zal bet le laat, onher stelbaar le laat zijn, wuïit dan zal ieder klaar zien. Van nu af aan, wij herhalen het zijn de oogen der buitenlieden ge opend, en uil verschillige gemeen ten komt ons de tijding Ipe dal zekere dorpelingen er thans den toestand bespreken en aan de geestelijken hel recht betwisten aldus le handelen. Die dorpelingen verklaren luidop aan al die hel hooren wil, dal zij nooit meer zul len te biechten gaan, dan zelfs als M. pastoor er hun kwam om bidden en smeeken. Zoo men ziet, de mcnschen op den buiten, die men altijd onder den duim heeft gehouden, begin nen te redeneeren en le onderzoe ken, en eens dal een onderzoek begonnen is weet men nooit waar hel eindigen zal, vooral in zaken van godsdienst of liever in ’t gene de geestelijken wijs maken. Wie daaraan niet meer blindelings ge looft en eerst onderzoekt of men hem geene vodden aan T versland wil brengen, ziel alras hoe de steel in de bezem steekt of waar’l varken vast is, en ligt niet meer onder den panloelfel der heeren pastoors en onderpastoors. Zoover zijn iru zelfs de buiten lieden gekomen en ’t is de geeste lijkheid die, op bevel der bisschop pen en door buitensporige:! iever gedreven, hen lol daar gebracht heeft. Indien de weinige achting, die de geestelijkheid in Je laatste lijden nog bezat, geheel verdwijnt, zal zij zelf er diensvolgens de schuld van wezen en maai- hebben wal zij verdient. A.r 224. 54/ JAAR. gepast, maakt. Die belachelijke banbliksems hebben er ieder in een schaterlach doen uitbarslen; de weigering van absolutie heeft er nog niemand doen ziek vallen of een haar op hel hoofd gekrenkt. De reesachtigen zelfs, die aan de dwingelandij der geestelijken hebben toegegeven, zien met ver wondering dat degenen die kop hebben gehouden, zoo gezond en wel le pas zijn als zij. Wal heeft nu de geestelijkheid met al dal geweld plegen en drei gen gewonnen? Niels! integendeel, zij heeft er bij verloren en veel verloren. Hel is alleen de eerste stap die moeite kost; die eerste slap is gedaan. Hel was op den builen vroeger een ver schrikkelijk (Jing, zijnen Paschen niet te houden of geene absolutie te krijgen. Niemand zou het er ge waagd hebben zich van de priesters af le scheuren; nu de pastoors zel ven, op bevel der bisschoppen, de tnenschen van zich afstooten, vindt hebben zich reeds onledig gehou- i woordelijkheid den met de besluiten van 29 maart werp op i- legen de geestelijke congregatiën. In de departementsraden van Tarn en Vendeen werd voorgsteld renen wensch uiltebrengen intrekking dier besluiten bestuurlijken weg te vragen. Oost-Pvreiiéen werd integendeel voorgestel J om bedankingen te stemmen aan liet kabinet, voor de maatregelen, die het legen 'de congregatiën genomen heelt, mol nitbieiiging van den wensch, dal die maatregelen zoo spoedig moge lijk zonder zw akheid of zonder aar zeling, zouden uilgevoerd worden. De aftreding van liet kabinet Beaconsfield in Engeland is slechts nog nog eene zaak van enkele dagen. De linies zegt le mogen aimkondigen, dal aanstonds na de terugkomst der koningin uit Dtiitscbland, de eerste minister zijn ontslag en dal zijner colli gas aan de vorstin zal overhandigen. De Times gelooft dat de lieer Glad stone mei He samenstelling van het nieuw kabinet zal gelast worden, doch dal hij weigeren zal en in dit geval lid 'au den ministerraad zonder portefeuille zal benoemd worden. Eene gewichtige lijding komt uit Bellijn toe, namelijk hel ontslag van prins von Bismark als rijkskan- si lier. In de zitting van zaterdag van den Bondsraad beraadslaagde men hel vraagstuk om le weten, ol de kwillantien der postmandaten aan bel zegelrecht moesten onder win pen/vorden. W anneer men lot hel nazien der stemming overging, stelde men vast, dat eene meer derheid van 50 stemmen eene bevolking van 7 millioen en half vertegenwoordigde, terwijl eene minderheid van 28 stemmen eene bevolking vertegenwoordigde van meer dan 50 millioen. Zestien stemmen van kleine stalen bevon den zich in handen van twee leden van den Bondsraad. Tengevolge van dit lussclnmgeval heeft de rijks kanselier olliceel zijn ontslag den keizer aangeboden. Hij vei klaarde zijne ondersteuning n:el le kunnen geven aan de beslissing der meer derheid, legen Pruisen, Beieren en Saksen genomen, en dal in zijne hoedanigheid van rijkskanselier het hem voorlaan ónmogelijk zou zijn gebruik le maken van hel voordeel, dat artikel IX der grond wet van het rijk aan de minderheid toekent. In de parlementaire kringen van Berlijn beschouwt men het als stel lig, dal de Bondsraad de beraadsla gingen over bel zegelrecht zal her- De inlichtingen, welke wij van alle kanten ontvangen, doen ons zien, dal de banvloeken en hel weigeren van absolutie, op den builen zoo algemeen en hevig loe- er totaal fiasco heeiï gi llet Blad verschijnt, allen 'Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Boor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Relgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. kent. De liberale meerderheid van hel aanstaande engelsch Parlement wordt reeds heden op bij de 150 stemmen geschal. Men mag dus reeds in volle zekerheid zeggen, dat hel liberaal ministerie onaf- lianklijk zal zijn van de iorsche afgevaardigden en zelfs slr.uk ge noeg zal zijn om de ondersteuning le kunnen missen der onafliank- lijke a fge van rd i gd en Uil W'eenen bericht men, dal de aanbiedingen voor de overneming van twintig millioen rente iu goud dinsdag door het oostenrijksch gouvernement onderzocht werden. De Anglo-bank bleef er aankooper van aan de koers van 89,27. Uit Bombay wordt de tijding der dood van Mahomed Jan gelogen straft. Men vcrzekei t dal hi| zich le Maidan bevindt en hij vast besloten is zich tol hel uiterste toe le verde digen, indien de vooi waarden der Eiigelschen onaanneembaar zijn. Guzman Blanco is president der amerikaanscherepubliek Venezuela herkozen. 1 1 van bel wetsent- zich neemt en legenlec- i' DUINKERKE G1IYVELDE VEURNE GENT NIEUPÓRT- 0-00 DlXMUDE-NIEUPORT 7-15 6-55 9-11 4-15 8-28 11-50 3-11 3-11 1-17 11-00 11- 39 12- 16 3-23 3-09 3-48 1-26 7-12 5-40 8-12 8- 34 9- 08 6-48 10-11 10-32 10-58 6-07 8- 55 9- 06 0-00 12-05 2-50 6-13 9-38 00-00 6- 32 7- 12 10-38 4-10 4- 48 5- 25 7-32 r GEXT i VEURNE i GHYVELDE DUINKERKE 3 Op den builen. Vertrekuren van <len ijzerenweg van IMiinkerke, Veurne naar Oent en lïixmtidc naar NIeuport 7-15 10-00 10-20 10-54 5-12 5- 42 6- 19 9-18 T~*CT»CTrM «iB UI''M’imMIl* 1IIJM1Ii(B!ll.S3at nemen, om het eens te worden met den rijkskanselier, des le meer rijk hebben maandag hunnen zittijd daar de grondwet des rijks eiscbt, geopend. Drie dezer vergaderingen dat de rijkskanselier de verant-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1