van Te Vwas de onderwijzer de beste vriend van pastoor en onderpastoor, hield de boeken van liet kerkfabriek, was aan de tafel van don bisschop toegelalen die hem als een schal, een geluk voor de gemeente noemde. Nu is hij een ver doemde. liet parlementair onderzoek zal ons dingen leeren die ieder rechtschapen hart zullen van verontwaardiging doen walgen voor de verhevene klerikale zedeleer. Nogtans durven de klerikalen nog schrij ven dat hel volk door hen niet is be drogen. HOE RIJMEN WE DAT TE ZAAM Ilecliterlijke kronljk. Sieur Lelorrainonderpastoor van Aulre-Eglise, canton van Geldenaken, is door hel tribunal van Nijvel, voor dracht van verboden wapens, lot eene geldboete van 26 fr. veroordeeld. Deze zachtmoe dige zielenherder had eenen inwoner zijner parochie, die hem voorbij trok zonder hem te groeten, met eenen revol ver bedreigd. El. lib.j. Panchen. Paschen is voorbij. Waartoe heeft nu de weigering der absolutie gediend Wie heeft er nu in Veurne voordeel getrokken uit al liet politiek geweld der geestelij ken? Zijn het de pastoorsscholen? Zijn het de klerikalen? Neen, maar hel zijn integendeel gelijk wij het voorzegd hebben de gemeentescholen en de libe ralen. De gemeentescholen, inderdaad, hebben een groot getal leerlingen ge wonnen, en de verbittering tegen de geestelijken is zoo algemeen, dal, indien er heden eene gemeentekiezing moest plaats hebben, de zwarte kiesdravers in menige huisgezinnen, waar zij vroeger wel onthaald werden, zeer slecht zouden gekomen zijn. Welaan', heeren geestelijken, zet maar uw geweld voort, weigert maar altijd de absolutie, slaat de menschee maar altijd in den ban van uwe politieke kerk, dal alles is olie in de liberale lamp. verdoemd. De doodzonde beslaat ja of neen zoo wei bij de eene als bij de andere. De eene pastoor weigert u de absolutie omdat uwe kinderen naar de gemeente school gaan en zegt dat gij geëxcomulii- ceerd zijl; een ander pastoor zegt u in den biechtstoel dat hetzelfde feil geene doodzonde is. Hoe rijmen we dat te zaam! Te A.... werd de onderwijzer bij den pastoor gevraagd, die hem wilde gebieden zijn ontslag te geven. De onderwijzer zegde dat hij weldra door eenen anderen zou vervangen worden. Ziehier het ant woord van den pastoor, dat getuigt van de verhevene klerikale zedeleer: «Wij zullen hem overal zoeken en zelfs feiten ten laste leggen die hem gauw zullen doen vertrekken. Voor *t ;;eloove In de gemeente W.... vindt men, zoo men ons verteld heeft, van die domme, onnoozele kwezelaars die, opgcmaakl lie Kamer. De werkzaamheden der Kamer zijn dinsdag hernomen geworden. Bij het aanvangen der zitting heelt M. Janson hel gouvernement ondervraagd over de mijnramp te Anderlues. Hij ver langde te weien hoe ver de zaken stonden der Commissie, welke gelast is een onder zoek te doen over de mijnramp van Em meries, en dal hel gouvernement de verslagen zou laten openbaar maken, welke door de ingenieurs der mijnen over deze ramp zijn ingezonden. M. Saincleietl.e, minister van openbare werken, heeft geantwoord dat de bestuur lijke waakzaamheid in de mijn van Ander lues nauwkeurig volgens de beslaande reglementen werd uilgeöefeud; hel onder zoek heeft nog niet doen ontdekken, door welke oorzaak de laatste mijnramp is ontstaan. Eene Commissie is aangesleld, die een programma zal opstellen voor hel doen van proefnemingen, die de oorzaken der ontploffingen in algemeen zullen bekend maken. Binnen drij maanden zal dit ver slag verschijnen. Na deze uitleggingen hebben verschei dene representanten hel woord gevoerd over hel budjet van openbare werken. Volgens gewoonte moet ieder een deel van den koek hebben. Waar zullen ze het halen? Verleden dinsdag heelt de eerste zitting plaatsgehad van In t bisschoppelijk comi- leil der kalliolijke scholen van Henegou wen, in hel bisdom van Doornijk, ge houden onder hel voorzitterschap van Mg. Du Rousseaux. Het verslag van deze vergadering meldt, dat er in hel bisdom Doornijk, 447 katho lieke scholen zijn, verdeeld in 300 paro chiën; 148 zijn er sinds de nieuwe wet opgericht. Men heeft 2 miljoen uitgegeven voor do gronden, liet bouwen, meubelden, enz., als men 2 onderwijzers per school rekent, dat maakt ongeveer 900, aan 1000 frank jaarwedde, dan komt men tol eenr som van ongeveer 900,000 fr., ie voegen bij de twee miljoen. Er ontbreken nog 176 scholen in hel bisdom; daarvoor zijn nog twee millioen noodig. Vervolgens zullen de jaarwedden en hel onderhoud, alle jaren een budjet van twee miljoen franks eischen. Als men mi rekening Mioudt, dat de geestelijken alles in het werk gesteld hebben, wat in hunne macht is, om die twee eerste miljoenen te bekomen, on volgens de verklaringen van hel verslag, er met veel moeite in gelukt zijn, wat zal het nu zijn, als men opnieuw eenen op roep tot de katholieke beurzen zal doen, met hel vooruitzicht alle jaren terug te zullen keeren Iedereen, zoowel katholieken als ando ren, weel, hoe spoedig geven tegensteekt en men mag er dus zeker van zijn, dal men weldra de katholieke scholen zal zien smelten als de sneeuw voor de zon. Kicskronljk. Dinsdag hebben de verkiezingen Hoei en van Namen plaats gehad. Tc Hoei waren 523 stemmers opgeko men; er waren 48 nietige stembrieljes. M. de Lhoneux werd senaleur gekozen met 450 stemmen. M. Warnant werd lot lid der Kamer van volksvertegenwoordigers gekozen met 448 stemmen. Te Namen werd M. de Montpellier, kandidaat der klerikalen, zonder worste ling als volksvertegenwoordiger gekozen. Hoe dom is toch de Veurnaar opge steld Heeft men wel ooit iels gelezen dat dwazer is dan de artikels van zijn laatste nummer icisje naar Duinkerke en de correspondentie uil I.oo aan Mijn- heere de Veurnaere? En met zulke vod derijen is die pasioorsgezct opgevuld Waarlijk, men doel penitentie mol zulk prullcnbladje te moeien lezen. De geeste lijken weten liet ook wel, en welhaast zullen zij in den biechtstoel aan de grdote zondaars zeggen leest nu voor uwe zalige penitentie de zeven zalmen, drie maal do litanie van alle heiligen, en weke lijk^ den I’eui naar Ja, lot zoo verre zal hel komen, dat men hel lezen van ons pasloorsgazelje als penitentie zal moeten opleggen. Wie zou op deze vraag bevestigend durven antwoorden?.... Waar zijn zij, de belgische priesters, die om hel even in welk vak van geleerdheid oenen roemrijken naam hebben verworven Waar zijn zij, die uitmunten door kundig heden, door wetenschap? Waar zijn de pastoors en de kapelaans, die hooggeacht worden voor hunne wijsheid en hunne bekwaamheid? Waar zijn zij, wier geest vermogens zich boven het middelmatige verheffen Wij zullen ons dus veroorloven te zeg gen, dal men in de geestelijke onderwijs gestichten zeer weinig leert, Jat die ge stichten geenszins aan te bevélen zijn, en dal zij voor de wereldlijke scholen, waar uit zoo veel geleerde professors, advo caten, docloors en bekwame staatsamb tenaren komen, onder alle opzichten moeten onderdoen. Lager Onderwijs. Schoolcomi teiten. De Moniteur van 6‘” dezer beval de benoemingen der schoolcoiniteilen voor Weslvlaanderen. Wij laten hier onder de benoemingen volgen der comileilen voor bet school- kanlon Dixmude. De keus der benoemde personen schijnt ons zeer goed te zijn en wij hebben hel volle betrouwen dat deze heeren zich met ijver en standvastigheid van hunne nieuwe bediening kwijlen zullen. Schoolcomiteiten zijn commissiën van toezicht en bescherming van toezicht over het schoolverkeer in hel algemeen, en bijzonderlijk over alles wal met de officicde lagere scholen, zooals' de dag avond- en bewaarscholen, in betrekking slaat; van bescherming over deze onder wijsgestichten, bescherming die zich uit- strekt over de onderwijzersover de schoolkinderen en hunne ouders. De schoolcomiteiten mogen inlichtingen eischen van wege de gemeente- en arm besturen, doch hunne bevoegdheid be paalt zich eenigerwijze bij hel toezicht en de bescherming. Zoo hebben zij geene bevelen te geven noch aan gemeentebe stuurders, noch aan schoohnspecteurs, nóch aan onderwijzers. Maar, zij bezoeken de gemeentescholen zoo dikwijls als mo gelijk, en maken mondelingschè en schrif telijke bemerkingen aan de overheden over de misbruiken die dienen op te hou den, over verbeteringen die dienen inge voerd te worden; zij vcrwaarlooz.cn daar enboven noch middelen, noch voorstellen om de scholen te bevolken, om leerlingen, ouders en onderwijzers aan te moedigen, om dezelve te verdedigen legen alle on rechtvaardige en kwaadwillige aanvallen of vervolgingen. Ofschoon de leden der schoolcomiteiten niets Ic bevelen hebben is niettemin hunne laak van opzichter, van bescher mer, van voogd, hoogst gewichtig. Alle schoolcomiteiten, inderdaad, die ernstig hunnen plicht zullen ter harte nemen, zullen in zake van onderwijs bij de over heden gezag en invloed hebben, en recht verkrijgen op de erkentelijkheid van al wie liet volksonderwijs en de volksbe schaving waarlijk genegen is. Zie hier nu de namen der nieuwbe noemd en Schoolkanton Dixmude 1Dixmude, Heerst en Caeskerke. MM. Dautricourl, burgmeester, Feys- Kcsteloot, schepen, Denaux, geneesheer, Vanduyflmijs P. en De Breyne G., ge meenteraadsleden te Dixmude; Pollenlier A., landbouwer te Boerst en Gambier, schepen te Gaaskerke. 2. (Zullen later verschijnen). 3. irercArn, Handzaemc en Zarren. MM. Lalcman-Warmoes, oud raadslid en Macs-Swaels, koopman te Wercken; Huyghebaert G., burgemeester en De- grendele,oud burgemeester te Handzaemc 4. (Zullen later verschijnen). o. NieucappelleOost kerke, Oudecap- pelle, Sl. Jacobscappelle en Lampei nisse. MM. Mocnaerl, landbouwer. Vereecke A., raadslid en Huyghe C.,landbouwer te Nieucappelle; Houtsacger G., burgemees ter. Huyghe L., rentenier en Soelaert, landbouwer te Ooslkerke; Rabacy, sche pen te Lampernisse. 6. Sluyvekenskerke, Keyem en Rovekerke. MM. De Graeve, burgemeester te Sluy vekenskerke; Deboülte J., schepen, Facys T. en Vandewalle C., raadsleden te Bovc- kerke. 7. learne, Adinkerke, Moeres, Coxyde en Steenkerke. i MM. Ollevier L., schepen, Desmet II., I voorzitter van wdldaadsbesluur, De Hoon A., raadslid, Vanstaan, lid der bur gerlijke godshuizen, Claeys, bestuurder der middelbare school te Veurne; Van- houtte D. schepen en Guilleman, eigenaar te Adinkerke. 8. Alveringhem, Geren, Hoogstaede en St. Ilicquiers. MM. Morlion, brouwer, De Gae H., In ons voorlaatste nummer zegden wij, dal er voor onze biechtvaders maar ééne doodzonde meer bestond, namelijk de schoolzonde. Gelijk mostaard heeft deze bemerking in den neuze gebeten van zekeren groeten biechtvader, en sedert is hij vuur en vlam tegen hel Advertentie blad. Wij bedanken hem voor d'eerc en T profijt Sedert paaschmaandag zijn er nu twee doodzonden doch alleenlijk twee namelijk de schoolzonde en de gazetzonde. Alle andere zonden, gelijk godslasteringen, faamschendingen, vuil- lappcrij, ontvreemdingen, enz. vallen ge lijk dagolijksche zondekens door den trachler. Maar.... zijne kinderen naar do gemeente- of normaalschool zenden Maar..... het Advertentie blad lezen Brrr.... 't schuifken T schiiifkrn Hel doel ons veel plezier dal onze gemeentescholen alsook het Advertentie blad zoo aangevallen worden, want ze varen er wel bij. Gaal dus maar voort in uwe boosheid, o grootc en verstandige biechtvaders Ons antwoord aan den Veurnaar. De heilige opstellers van ons pasloors gazelje plaatsen zich op een zeer gemak kelijk terrein. Alle onzedelijke of weinig treffelijke lieden doen ze als liberalen doorgaan. Wordt een hunner mannen rechterlijk vervolgd en veroordeeld, het is, omdat hij de goede leering, vroeger ontvangen, niet heeft willen iu werke stellen het is omdat hij de onafhan kelijke liberale zedeleer heeft beginnen volgen Daarenboven, om de liberale partij als ten volle slecht, als een samen raapsel van gespuis te doen aanzien, zeggen zijEn als wij spreken van schoeljes, wij verstaan daardoor niet alleenlijk deze die daden plegen die door de burgerlijke wel gestraft wor- den, maar ook wel en bijzonderlijk die godsdienshaters, die goddeloozen, die Kerk en priesters en al wal heilig is vervolgen Schoeljes, dus, de bestrij ders der heb- en heerschzucht onzer politieke priesters; schoeljes, de voor standers van het oflicieel onderwijs; schoeljes, de verdedigers van ’s lands wetten en burgerlijke vrijheden. Ware dit wezenlijk zoo, de vrijzinnige partij zou, wij bekennen hel, een over groot getal schoeljes lellen. Hoe jammer voorde gezalfde schrijvers van ons pasloorsgazelje, dal hunne ge zegden geene Evangelie zijn 1 Eu wat moet men denken van hunne bewering dat, de princiepen, de leerin- gen die men in de geestelijke scholen in plant en aanlcert goed en onberispelijk zijn dal deze die ze later vol gen en in werke stellen nooit schoe jes worden Die bewering is evenmin Evangelie, en niets is gemakkelijker dan hel te be wijzen. Inderdaad. De broèrkens en de priesters komen allen uil de geestelijke scholen, en heb ben in de seminariën, of in gestichten van zelfden aard, de princiepen en leerin gen, die men hun vroeger heeft ingeplant blijven volgen, en ook later, onder goed keuring en aanmoediging hunner over heden, die princiepen en die leeringen blijven in werke stollen. Zijn nu al die heeren, die van klerikale goede leeringen en princiepen doorkneed en doorspekt zijn, voorbeelden van irelïe- lijkheid en zedelijkheid? Duizendmaal neen! want de gazetten slaan vol van veroordeeiingen ten laste van pastoors en kapelaans, ten laste van paters en broei kens! Ja, dusdanige veroordeeiingen zijn dage lijks nieuws; en bijna nooit hoort men spreken van veroordeeiingen ten laste van andere personen van aauzien, zoo als advokaten en docloors, ofschoon hel grootste getal dezer laalsten hunne stu diën, ten geheelcof ten deele, in liberale onderwijsgestichten hebben gedaan. Het bovenstaande levert dus het klaar cn duidelijk bewijs, dal de heilige opstel lers, wel verre van Evangelie uil te brieven, grove prullen vertellen, en aan hunne lezers, over de vooideelen en de gelijkheid der geestelijke leeringen en princiepen, knollen voor citroenen ver- koopen. Komen wij tol de bewering van den Icurnaar, dal de leerlingen der geeste lijke gestichten, iu alle prijskampen, de eerste en schoonste plaatsen bekomen, en dal zij beter onderwijs ontvangen dan de leerlingen der geusche gestichten Wal de prijskampen betreft, de heilige opstellers hadden dit potje mogen gedekt laten, want hel is gekend, dal hel groot ste deel der geestelijke collegiën zoo als 'I collegie van Veurne aan de alge- meeue wedstrijden geen deel durven nemen. Hel is ook gekend, dat in de geestelijke scholen, welke zich aan de kampstrijden met de wereldlijke niet kunnen onttrekken, men zich bijzonderlijk met de beste studenten bezig houdt en de flauwste gansch verwaarloost. Het is daarenboven eene leugen, dal de geeste lijke scholen in al de prijskampen de eerste en schoonste plaatsen bekomen. Indien hel wel wezenlijk waar is, zoo als onze Veurnesche gezalfde schrijvers hel verzekeren, dal men in de geestelijke schooien zóó wel leert, dal hel onderwijs er zóó uitmuntend is, dan moeten voor zeker de priesters, die lot den ouderdom van ten minste 20 jaren deze goede scholen hebben gevolgd en vervolgens vier a vijf jaar in het seminarie hebben doorgebrachl, wel hoog- en wijsgeleerde mannen zijn Is het wel zoo?.... eigenaar en Clerinckx, accissiaan te Al veringhem Roloburgemeesteren Beesau 11., raadslid te Hoogstaede. 9. Loo en Pollinchove. MM. Winne G., schepen, Debacnst G., raadslid, Rouzée, brouwer, Dewilte L., landbouwer, Dehongere H., leertouwer te Loo; Debruyne, burgemeester en Breyne P. schepen, te Pollinchove. 10. Avecappelle, Pervyse, Roitshoucke, Eggewaarlstappelle en Zoutenaey. MM. Joncheere P., burgemeester, De Vos S., schepen en Kelders P., raadslid te Pervyse; Willekens D., schepen te Eggewaarlscappelle. 11. (Zullen later verschijnen). 12. Rulscamp, Vinchem en iVulverin- ghem. MM. De Crop, burgemeester, Degomme P., schepen en Degomme G., landmeter te Bulscamp; Verfaille D., burgemeester i en Pillaert A., raadslid te Vinchem; A. Cornille, burgr en Catnbier-Peeren, land bouwer te Wulveringhcm. 13. Hout hem Gyverinchove en Isen- berghe. MM. Dedeysterc G., burgemeester. Van Veuren H., landbouwer en Terlinck J., secretaris te Houtbem; De Gae C., notaris te Ghyverinchovë; Rooryck N., burge meester, Rooryck 11., seciclaris en Moe- nechiey, raadslid te Isenberghe. 11. Sieuport Oostduinkerke, Ramscap- pelle, Sl. Joris en IVulpru. MM. Vandamme-De Jaegher, eigenaar, Dcswarte, raadslid, Ruyssen, conducteur bij den waterstaat en De Bl auwere F., lid van’l bureel van weldaad te Nieuport; Prévosl E., hotelier te Oostduinkerke; Vcrslraete D., schepen te Ramscappelle cn Legein-Portier, burgemeester te Si. Joris. TWEEDE ARTIKEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2