VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SB I t««o. De goede telegram uit Parijs Een afzonderlijk n .miner 10 c." drukregel. 7.J.! van GENT VEURNE GHYVELDE DITNKERKE Veurne, April. V'ert rekure DU1NKERKE 4-10 GHYVELDE VEURNE GENT I>® Knmcr*. Met GO stemmen legen 57, linkerzijde tegen rechterzijde, is in zitting van woensdag de kiezing van Waremine gel dig verklaard geworden. Deze stemming werd voorafgegaan van cene lange discussie welke heel de zitting besloeg, eii waaraan de heeren Kervyn, Tack, Cornesse, Malou, Woeste, Holin en Scailquin deel namen. De twee kunsten hebben al den rim ram en tlauwen praal der oppositie klin kend wedcriegd. Zij werden herhaalde malen toegejuicht. In het verslag zien wij, dat de rechter zijde enkel voor den dag is gekomen met nesterijen. De uitslag der kiezing te Wa- remme is voor haar een kaakslag, eene klopping, waarvan zij nog niet bekomen is. M. Hullet, die de zitting bijwoonde, heeft den eed afgelegd. den ijzeren weg Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, als ook bekendmakingen uilcrlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. *V -ffi Pauselijke dubbelzin nigheid. Onze lezers weten, dat paus Leo XIII het gedrag der bisschoppen en geestelijken inzaken der school wel heeft afgekeurd. Wij moeten beginnen te gelooven, dal die man vandaag niet meer weet wat bij gisteren gezegd of geschreven heeft, want de katho- lijke dagbladen bevatten thans een brevie van Leo XIII, dato 2 april 1880, aan kardinaal Decbamps, waarin wij bet volgende aantreffen: Wij hebben uit de handen van den kannunik Claessens den brief ontvangen ons door U toegezonden met de gift van den St.-Pieterspenning uil uw bisdom. Wij schatten de waarde van die gift des te hooger dat wij weten van hoevele op offeringen zij de vrucht is. Wij weten, inderdaad, met hoeveel bereidvaardig heid en met hoeveel mildheid de geloovigen van België op uwe herderlijke bezorgdheid hebben geantwoord en op degene der belgische bisschoppen, voor het openen en stichten van nieuwe katholieke scholen om de rampzalige ge volgen der nieuwe schoolwet, die gansch strijdig is met de grondbeginsels en voor schriften der katholieke kerk, te beletten of ten minste te verzachten. Is dat geene dubbelzinnigheid en tweezakkerij: vandaag afkeuren en morgen goedkeuren Maar wal kan men van een Paus al anders verwachten. Vóór de stemming van het budjet van huitenlandscbe zaken hield Leo XIII zich in; hij was bang dal men hem den Belgischen gezant zou afnemen. Hij speelde den slim me in de klucht. Nu heeft hij niets meer te vreezen het crediet is ge stemd en onze gezant gehandhaafd. En Leo XIII werpt nu onbe schaamd hel masker af. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: G maanden, fr. 3-2a Een jaar, fr. 6-00. Koor gansch lielgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. lijk Bekendmakingen 20 centiemen den Reklamen 50 centiemen den regel. Duinkcrke, nam* CJent en IMxniudc naar Nieuport. i N1EUPORT- 0-00 6-55 12-05 - DIXMUDE-NIEUFORT 7-45 9-44 2-50 54/ JAAR rakende de vreemde staatkunde van zijn bestuur, en die verklaring, daar zij aan T land zou gericht zijn zou er niet beter kunnen aan loe- i komen, dan langs parlementairen «eg. Berichten omtrent het ontslag van het geheel kabinet van Weenen die in omloop zijn, hebben nog geene1 bevestiging gekregen. Het kabinet heeft over zijne gedragslijn nog geen besluit genomen. De uitwijking van Chineezen naar zekere amerikaansche streken bekommert nog altijd zeer het gou vernement der Vereenigde-Stalen, dat ijverig de middelen opzoekt om hierin te behelpen. Men is nu in onderhandcling met hel cbi- neesch gouvernement, rakende de middelen om te beletten, dat er te veel Chineezen naar Amerika zou- een oversteken. Men verwacht zich aan eene oplossing, die iedereen bevredigen zal. De goede man vergeet maar één ding te weten: dal de handhaving van onzen gezant maar voorwaar delijk, vooiloopig is, en dat de Kamer bij de eerste de beste gele genheid op hare beslissing kan en zal terugkomen. De Eloile lïelge en zelfs de Echo du Parlement, die beleefdshalve voorde handhaving van den Bel gischen gezant in hel Valikaan waren, verklaren nu onbewimpeld dat, als de Paus zich aan die schel merij en tweezakkerij heelt schul dig gemaakt, alle betrekking moet afgebroken worden met dien man verdedigen of hunne eigene zaak pleiten, kinderen, op een meisje van 14 jaren, dit gaal toch te ver, hel is* een schaamteloos feil. Voorzeker, hebben de Veurnsche zielen herders, in ijver voor'de sclioolzaak, alie de andere der streek willen overtreffen. Hel volgende feit, waarvan wij voor de echtheid inslaan, gepleegd door zekeren gfoolei) biechtvader, geeft er hel klaar- blijkendste bewijs van. Schoolzonde. Weigering der absolutie aan een meisje van 14 jaren. Na dat het meisje al baar kwaad beleden had, sprak de biechtvader vol- gender wijze. De biechtvader, T Is al dat gij weet, mijn lief kind Het meisje. Ja, eerwaarde vader. De biechtvader. Maar mijn lief kind, zeg mij eens, wat schikken uwe ouders alzoo met u te doen? Het meisje. Ik weet niet wal gij zeggen wilt, eerwaarde vader. De biechtvader. Men heeft mij gezegd dat uwe ouders u doen bereiden voor het officieel onderwijs Het meisje. Inderdaad, eerwaarde vader, hei is alzoo. De biechtvader. Gij zult dus onderwij- zeresse zijn, mijn lief kind? Het meisje. Zoo als gij wel zegt, eer waarde vader. De biechtvader (opspringende). Onder wijzeressen Onderwijzeressen In cene school zonder GodMaar dal is de laagste, de verfoeielijkste vocatie die uwe ouders u kunnen opdringen. Het meisje'. Integendeel, eerwaarde va der, dit is de edelste en de treffelijksto vocatie die er kan beslaan. De biechtvader. Maar, mijn lief kind! men zal u met de vingeren wijzen, eenieder zal u den rug keeren, gij zult dienen tot schande, aan geheel uwe fami lie. Gij zult geheel uw leven de 11. 11. Sacramenten geweigerd worden euom te beginnen, kan ik u de absolutie niet geven, want ik wil niet verdoemd zijn voor u, en met u, mijn liefkind! Het meisjb. Maar, eerwaarde vader, mijne ouders willen hel alzoo, wat kan ik daar aan doen? Ik moet toch volgens het 41' gebod van God, mijne ouders eeren, beminnen, en gehoorzamen. De biechtvader. Gij moet uwe ouders niet gelioorzaamen, mijn lief kind, wan neer er kwestie is van het kiezen eener vocatie, voor wal dit betreft gij zijl uw zelfs meester, en u!vc ouders hebben daar niets aan te zéggen. Ilrl meisje. Ik herhaal hel u. eerwaarde vader, ik zal hel vierde gebod van God niet ovcrlredeiidal zegt: «Eert uw vader en moeder. De biechtvader. Maar mijn liefkind; er zijn andere vocaties genoeg zonder deze van onderwijzeresse, begeeft u in een X.' -2*25 De Schoolzonde of Paasclicomedio. Reeds meermalen hebben wij ons bezig gehouden met al de belachelijke dwaas lieden door de politieke zielenherders, ter gelegenheid der paaschbiechle gepleegd. Dal men met de schoolkwestie, de onderwijzers en onderwijzeressenja zelfs de ouders den oorlog aandoe, hun de absolutieweigere en in Tdiepstêdér hel verdoeme, dat kan zich gedeeltelijk ver staan, want iedereen weet, dat de pries- lermannen tot alles bewaain zijn om hun docile bereiken; dat bun haat of wraak geene palen kent; dat zij voor niets achter uit deinzen om meester te kunnen spelen. Dal men, zeggen wij, deze drukking uit- dig gemaakt, alle betrekking moet oelene op groote mens'dien, kunnen wij .7 i i-i begrijpen: deze, ten niinsie. kunnen zich afgetroken worden niet dien man verdedigen of hunne eigene zaak pleiten, met twee gezichten, in wiens ge- i inaar dat men zulks doe op weerlooze geven woord geen vertrouwen meer - *:- is te stellen en waarmee een gou vernement welk zich zeil eerbiedigt eerlijkerwijze geene gemeenschap meer mag hebben. ’t Is krachtig ‘gezegd maar juist en doeltreffend en des te meer waard, dal het gezegd wordt door de.E’f/w du Parlement, een der ge- tnachligdsle en voorzichtigste bla den van ons land, dal doorgaat als zijnde het orgaan van’ons Ministe rie. Wat er van zij, de klerikale bla den maken veel beslag met du n briefen jubelen trioinfanlelijk de Paus heeft gesproken hij heelt de Schoolwet afgekeurd. Lachen is goed; maar hel laatste lachen is hel beste, en dal zullen wij. De zaken kunnen daar niet hij blijven; wij verwachten ons dan ook aan eene interpellatie in de Kamer, en zeker is het dal dit maal de geestelijkheid en de klerika le» niet zullen juichen. Wat ons betreft, wij zijn er niet kwaad om dat de Paus zich verra den en laten zien heeft wal valsch spel hij speelde. Aaszak duurt nooit lang. Thans hoeven wij niet meer be leefd of kiescli te zijn tegenover hem; wij zullen hem met Zijne eigene munt terugbelalen, en men I weet, Pausengeld deugt niet. I'olitiek. Overzicht. De fransche ministers zijn in hel paleis van hel Elysée bijeen ge weest, onder voorzitterschap van den president der fransche repu bliek. De minislels hebben aan den president de indrukken mede gedeeld, die zij uil de departemen ten, welke zij bezochten, hebben medegebracht, en waarover zij'zeg den zeer voldaan en gerust gesteld te zijn, wat de uitvoering der be sluiten van 29 maart betreft. Zij hebben zich ook onderhouden over de brieven, door de bisschoppen aan hel hoofd van den staat ge stuurd, en zijn lol hel gevoelen gekomen dat er geene redenen be staan om oilicidel daar tegen te handelen, daar die brieven in (’(men behoorlijken vorm waren opgcsleld. Volgens een telegram uit Parijs is de lieer de Freycinet, kabinets- hoofd en minister van builenland- sche zaken van Frankrijk, voorne mens aan aide vertegenwoordigers der fransche republiek bij den vreemden eenen langen zendbrief te sturen, waarin uitleggingen zul len gegeven worden over de bui len staatkunde van het gouverne ment, sedert zijne aankomst aan hel bewind. Builen 18 vet kiezingen is de lieele kiesworstcling ten einde in Engeland. Deze toch kunnen geene verandering meer brengen aan het geheel dat nu bestaal uil 655 geko zen leden voor hel Parlement die aldus verdeeld zijn 549 liberalen 229 conservatieven; 57 Home Ku iers. Gevolgentlijk hebben de Whigs eene meerderheid van 120 stem men op de l’orys, wanneer geene rekening wordt gehouden van de partij Home Hitlers. Zijn deze legen T liberaal ministerie dan bedraagt die meerderheid nog 65 stemmen. De uitslag der verkiezing in 1874 waardoor M. Disraeli, later lord Beaconsfield, werd aan hel bestuur gebracht was: conservatieven 551; liberalen 242; Home Hitlers 57. De Standard meldt, dat lord Bea consfield onmiddelijk na de terug komst der koningin vau Engeland te Londen, die zaterdag verwacht wordt, een verhoor zal vragen en besluit daaruit dat men ten laatste in de eerste dagen der aanstaande week de inzichten der ministers zal kennen, en den raad, dien liet tegenwoordig kabinelshoofd aan de kroon zal gegeven hebben. De Standard (ïenkl dal hel- wel zou kunnen gebeuren, dat lord Beacon- lield zich voor het nieuw Parlement zal aanbieden en eene stemming van wantrouwen zal afwachten. Het is mogelijk, zegt het conserva tieve blad, dat de eerste minister eene gelegenheid verlangt om eene alatste verklaring af te leggen. ZATERDAG 17 APRIL i 4-15 8-28 5-40 8-12 8- 34 9- 08 11-50) 3-11 3- 44 4- 17 6-55 9-44 7-45 10-00 10-20 10-54 6-13 9-38 4- 48 5- 25 7-32 5-12 5- 42 6- 19 9-18 11-00 11- 39 12- 16 3-23 6-48 10-11 10-32 10-58 00-00 6- 32 7- 12 10-38 6-07 8- 55 9- 06 0-00 3-09 3- 48 4- 26 7-12 ADVERTENT I 8 'ii:

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1