VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Al/ 226 Er zijn nog vele sprekers ingeschreven, die allen nog een deel van den koek zu'len vragen voor hun arrondissement, doch de redevoering van M. Sahiclelelte zal hun zeker reeds hebben doen voelen, dal er voor T oogenblik niet veel zal le verkrijgen zijn. 1 U! Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. hen die liet volk wilden inlichten over den waren toestand, nu zij door hunne willekeurige weigerin gen van absolutie, hun ongehoor- den dwang, zoo zedelijke als stofTe- i lijke, hunne heerschappij staande willen houden, nu begrijpen de buitenlieden hetgeen men hun zoo lang tevergeefs had voorgehouden. Daarom ook zullen zij alleen in het kiesgangskcn,zich wreken over den trolschen overmoed der gees telijken en den dwang van hunne eeuwige handlangers, de edelen. Ja, zij wachten met ongeduld om weervraak te nemen over die han delingen, welke elk voortreffelijke man afschuw en walg inboezemen. Overtuigd als zij zijn van de vol strekte geheimheid hunner stem ming, zullen zij een blijk van vertrouwen aan ons Staatsbestuur geven, om het aan le moedigen in den weg der heilzame hervormin gen en verbeteringen voort te gaan. Dat elk man, in wiens aderen liberaal bloed vloeit, de handen uit j de mouw trekke om de nog niet in- I gelichte kiezels met den waren toe stand lx kend le maken; dat elk zijn best doe en de klerikab n zullen in Juni zulke verpletterende nederlaag bekomen, dat hun voor lang de lust zal ontnomen zijn in hel strijd perk le treden. twijfeld men er nog aan, of hij dit wel aanveerden zou. Bijna aide iiurgendbladen van Londen melden dal de koningin van Engeland lord Hartington met de vorming van een nieuw kabinet gelast heeft. De aftredende mini sters hebben aan de oversten hunner departementen brieven ge schreven, om afscheid van hen le nemen en hen te bedanken voor den ijver waarvan zij gedurende de zes laatste Jaren blijken hebben gegeven. De hervorming van het order- reglementen van den duiischen Bondsraad zal weldra een vervuld feit zijn. De commissie heeft haar verslag nedergelogd, dal in alle punten gelijkvormig is aan het ont werp, door Pruisen voorgesteld. Do Kamer. Dediskussie over het budjet van open bare werken werd deze week in do Kamer voortgezet. M. Sainctelelle, heeft de ver- hooging der reisprijzen op don ijzeren weg verdedigd. Hij erkende, dal de spoorwegen van den Slaat, die een openbare dienst uit maken, geene winsten moeten afwerpen, maar dal ze toch overschotten moeten opleveren, om te gemoet te komen aan de noodwendigheden van slechte dagen. Er was ecu te kort aan le vullen, en hel Gouvernement vindt hel billijk dat degenen, die gebruik maken van de spoorwegen, die prijsvermeerdering dra gen, liever dan ze le doen betalen door al de belastingschuldigen, door eene ver- hooging van lasten. De redevoering van den achtbaren heer Sainclelelie, die zeer goede en heldere argumenten bevat, werd met de meeste aandacht nageluisterddoor heel de Kamer. De heer Minister heeft ecus le meer getoond een man van echt talent en op de volle hoogte zijner taak te zijn. In de aanvallen der rechterzijde tegen die tariefverhooging lag alweer een kies- middel; zij wilde hel land doen gelooven, dal het liberaal Gouvernement er maar op uit is de lasten le verzwaren. De rechterzijde vergeel in die aanvallen altijd te zeggen, dal het gevallen klerikaal Ministerie hel land in schuld heeft ge stoken en het thans noodig is die schul den te betalen. Maar de openbare opinie heeft dal nog niet vergelen. liet is M. Beernaert, de gewezen mi nister van openbare werken, die op zich genomen heeft te antwoorden op de redevoering van zijnen opvolger. Volgens hem mocht men de tarieven niet ver- boogen om de séhulden le betalen; men moest die schulden laten slaan, tot dat l*olitiel£ Overzicht. De twee fransche Kamers hebben dinsdag hunne werkzaamheden hernomen, die door de paaschva- cantien en den zittijd der generale raden onderbroken werden. In den Senaat evenals in de Kamer der afgevaardigden was de zitting maar eene eenvoudige zillingjvan.eerSte bijeenkomst, waarop [weitjig ver richt werd. De heer Ma:lel heeft om gezondheidsredenen gedacht zijn ontslag van voorzitter van den Senaat te moeten geven, doch de vergadering heelt gedacht dil.ont- slag niet te mogen aannemen en heeft den heer Martel een schoon bewijs van toegenegenheid willen geven, met bij eenparigheid zijn ontslag niet aan te nemen. De Ka mer der afgevaardigden heeft op donderdag de ondervraging vaStge- van den heer Godelle over de zaken van Algerie. De londensclie Times bevatjeene engelsche vertaling van den zend brief, dezer dagen door den heer de Ereycinel gestuurd aan de Xu tegen woomligers der fransche republiek hij den vreemden. Hel is een iiilgebrcid stuk, waarin de fransche minister van builenland- sche zaken verklaart, dal hij de staatkunde zal volgen, die door den heer Thiers werd aangeduid en Frankrijk maar aan het verlede- lie mag denken om nuttige lessen uil te putten. Er wordt in gespro ken over hel congres van Berlijn, over het vraagstuk van hel Oosten, over de schuldregeling van Egypte en over de zaak Hartmann. De zendbrief legt uit waarom de vraag van Rusland lol uitlevering niet kon loegeslaan worden. De plech tigheid van Hartmann was niet genoeg bewezen. 'Pen slotte spreekt de zendbrief over de besluiten van 29 maart legen de geestelijke con gregation en zegt dal die enkel in- iandsche aangelegenheden betref fen. De laatste berichten uit Engeland luiden, dal er nog geene beslissing genomen is, i akende den keus van het hoofd van het aanstaande engolsch kabinet, doch men ver wachtte er zich ieder uur aan te vernemen, wie met die hooge waardigheid bekleed was. Lord Granville en de markies de Harting ton zijn zondag le Londen aange komen, alwaar de heer Gladstone insgelijks verwacht werd. De Stan dard zegt goede redenen te hebben om te gelooven, dat er nog geene overeenkomst tusschen lord Gran ville, de markies de Hartington en den heer Gladstone gesloten is, rakende de samenstelling van het nieuw ministerie. ludien de hooge zending om ecu bestuur te vormen dezen laatste werd aangeboden Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. foor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n ’miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Veurne, 54-4 A.pril. Zoo er ooit een gevaarlijk spel is ge speeld geweest, dan is het voorzeker dat welke de geestelijkheid thans begonnen heeft. Alhoewel zij ten allen tijde zich te veel met politiek bemoeid heeft, toch is zij nog zelden zoo onbezonnen, zoo roeke loos en zoo hevig le werk gegaan. Dat is het gedacht van vele priesters en bijzon der van die oude goede priesters, die het gedrag der jongere betreuren-, en met tegenzin uitoefenen hetgeen hunne opper- bazen de jezuïeten hun opleggen. Kan het ook anders zijn. De pastoors kennen de onderwijzers sedert lang; zij welen heel wel dat het allen treffelijke, achtbare, verdienstvolle ambtenaren zijn en dat toch de nieuwe schoolwet hen niet zoo op eens heeft kunnen veranderen. Zij weten ook, dat in de gemeentescholen alles lot ieders voldoening geschiedt, dat men er tracht goede christelijke en vader landslievende burgers te vormen, dal hel godsdienstig onderwijs er gelijk tevoren gegeven wordt en dal de pastoor er mag inkomen als het hem belieft. Zou het dan een mensch, en bijzonder een priester, niet moeten walgen van die scholen slecht te zeggen en tegen de waarheid aan de menschen op le dringen dal zij nu slecht geworden zijn. Ongelukkiglijk is liet begonnen spel le ver gegaan en de geestelijke oversten zien nu in wal gevaren hen bedreigen en wat droevige gevolgen dal alles zal hebben. Nu moeten zij hel spel voleindigen; terug trekken kunnen zij nog niet, maar zij welen wel zoo goed als ieder weldenkend mensch dat zij te ver gegaan zijn. Gevaarlijk spel, ja! Inderdaad, zal de openbare moraal geen hevige schok on derslaan, als men weldra zal zien dat al dal geschreeuw, al dal banvloeken slechts een politiek doel had, en dat de verhevene zending van priester meestal gebruikt wordt lot zelfheerscliing. Gevaarlijk spel! De buitenlieden begin nen le lachen met de komedie die de pastoors spelen, en de eerbied, de achting die iedere priester bij het volk noodig heeft vermindert van dag tot dag. Kan het anders zijn als men al die flauwe en kinderachtige akten der pastoors nagaat, waarvan al de gazetten ons dagelijks staaltjes geven, als mende bedreigingen, den dwang, ’t weigeren van sacramenten, hel banvloeken, hoort die overal gebruikt worden tegen menschen die bel in geener- niate verdienen, tegen do eenen en tegen de anderen niet, in de eene gemeente en in de andere niet, hij den eenen pastoor en bij den anderen niet. Het besluit van dit alles kan het volk maar al le licht vormen. De godsdienst misbruikt door geestelijke schooldravers. Want wat al on- noozel dingen heeft men met den paascli- lijd gehoord, die iedereen hartelijk heb ben doen lachen. Na de kiezing van Juni, zeggen velen, zal er eene algemeens jubilê gedaan wor den om al de gcëxcomunic'eerden in den schoot der kerk terug le roepen. Maar zijn ze wel zeker dat allen tot hen zullen terug komen Dat zou dan ook niet te verwonderen zijn, wamde mensch is toch met rede en versland begaafd en iederen redeneert. Dus een gevaat lijk spel. Wij liberalen mogen ons over dat ge- I vaarlijk spel verheugen, in geener male 54/ JAAR. De strijd, welke in de maand Juni geleverd wordt, is ongetwijfeld een der grootste waarvan de politieke jaarboeken in Belgie zullen mel ding maken. Het land moet kiezen tusschen de vaderlandslievende, vooruitstrevende politiek van ons Staatsbestuur en tusschen de room- sche en verderfelijke politiek der klerikalen. Onze vijanden zullen dus alles aanwenden om de uitspraak van het kiezerskorps te vervalschen. Bedreiging, broodroof, gewone wapenen, zullen in volle werking komen; bij de krachtdadige mid delen van hel en hemel, zal de nog machligere god van hel geld ge voegd worden. Met handvoller! goud zullen onze tegenstrevers verspillen om kiezers om le koopen ten einde alzoo le beletten dat zij hunne ware gedachten ten uitvoer brengen. Vooral te Antwerpen, dal zij lang als hun bolwerk aanschouwden, zal de strijd het hevigst zijn. Doch de verlichte kiezers van dit arron dissement zullen eens en vooral loonen, hoe zij over hel klerikalism denken; zij zullen loonen dat zij niet willen aanspannen mol de mannen van hel bijgeloof, met hen die hel volk in domheid trachten te houden om het des le beter naar willekeur le leiden. De lijdingen welke uil alle arron dissementen loekoinen zijn aller gunstigst. Vele buitengemeenten, vroeger gansch klerikaal, zijn to taal veranderd. Vroeger poogde men vergeefs aan de buitenlieden te loonen dal de tegenwoordige geestelijken slechts kiesmakelaars en politieke agenten zijn. Noch bewijzen, noch redenen konden hen overtuigen. Maar nu de gceste- ei. betere dagen zouden komen en er lijkheid ler hulp gekomen is van overschot in kas zou zijn. ZATERDAG 24 APRIL 1S&0. ADVERTENTIE-BLAD I I 11-50 3-11 3- 44 4- 17 NIEUPORT- 0-00 DIXMUDE-NIEUPORT 7-45 12-05 2-50 4-15 8-28 M3 9-38 7-45 10-00 10-20 10-54 6-55 9-44 4- 48 5- 25 7-32 00-00 6- 32 7- 12 10-38 6-48 10-11 10-32 10-58 5-12 5- 42 6- 19 9-18 3-09 3- 48 4- 26 7-12 11-00 11- 39 12- 16 3-23 6-07 8- 55 9- 06 0-00 DUINKERKE 4-10 OHYVELDE VEURNE GENT GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 9-08 un-i i ii Verlrckiireu vnn «ten ijzerenweg vnn Dulnkerke, "Veurne naar Ger.t en LJixnnule naar Nu’euijort.. 5-40 8-12 8-34 Een gcvnar?.ijï< «pel. I»c Strijd.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1