I i I c. 1 I Eene mededeelinjj uit Hou them, moeion wij tol ons aanslaande nummer ver schuiven. De student der universiteit van Leuven, die op dendieer Pirsoul heeft geschoten, is in vrijheid gesteld. In plaats van voor het hof van assisen, zal hij enkel voor de correctioneele rechtbank van voornoemde slad worden vervolgd. De klerikalen had den gerekend op eene schitterende vrij spraak voor de jurij, op eene schitterende eereherstelling van eenen martelaar. In deze hoop zijn zij te leur gesteld hun moedige strijder zal enkel als een be lichte van kleinen rang voor hel gerecht moeten verschijnen. De correctioneele rechtbank van Gent, heeft itr hare zitting van 19en dezer, zich bezig.gehouden mét de vervolging tegen de drie onderwijzers des pastoorsschool van Sleydinge. Deze zachtmoedige en wel opgevoede' onderwijzers hadden in hunne school, met toestemming hunner zwarte meesters, de straffen ingevoerd van den ouden tijd, en, als berisping, sloegen zij op hunne leerlingen met roede en martinet. Doch de policie en de prokureur des konings hebben zich met de 'zaak be moeid, en de driu zachtmoedige onder wijzers, namelijk Mariens, Van Daele en Otten hebben ondervonden, dal de wereldlijke wel boven de geestelijke slaat; want, ondanks ai de pogingen hun ner advokaten om de beschuldiging te verkleinen, zijn zij veroordeeld, de eerste tot 15, de tweede tot 55 en de derde tot De school met God blijft altijd in den- zelfdcn ellendigen staat. Hel getal leer lingen is met den paaschtijd niel ten minste aangegroeid. Dil is builen alle verwachting geweest van pastoor en kapelaarf: met dezen heiligen, geweldigen lijd hebben die brave heeren gedacht gansch de gemeenteschool ie ontvolken en hunne ezelschool van een zestigtal leerlingen te doen aangroeien. Reeds trachten zij naar eenen bekwamen onderwijzer, maar, ongelukkiglijk, heb- In de zitting van donderdag, 15 dezer, der korrcclionuele rechtbank van Brugge, zijn de hoeren advocaat Lauwers, pastoor Boom en brouwer Dewulf, vrijgesproken, de sclirifivervalsching hun ten laste ge legd, niet genoegzaam gebleken zijnde. Hel laatste wapen, waarop de klerika len gerekend hadden, om de kinderen uit de normale scholen te trekken, was de weigering der absolutie aan de ouders. Dit wapen is hun geheel ontvallen of om beter te zeggen, hel heeft zich tegen hen gekeerd. Te Brugge, even als te Gent, heeft GEEN LEERLING, de normale school verlaten uil hoofde der weigering van de absolutie, en nochtans zijn in de normale scholen van Brugge en Gent, voor het grootste gedeelte leerlingen van land bouwers, waarop dé geestelijkheid altijd een zoogroote invloed uitoefende. Men ziet dat hunnen banvloek, even als hunnen grooten slag: hel weigeren der absolutie, ter gelegenheid van den paasch tijd, een fiasco hebben gemankt, waaraan zij zichzekcrniel zullen verwacht hebben. Ilravo! Bravo! Naar liet voorbeeld der gemeenteraden van Ramscappelle en van Veurne, heeft de gemeenteraad van Isenberghe, in zijne zitting van 17* dezer maand, de beslissing genomen, dat, te beginnen met 1"' mei e. k. het onderwijs en de schoolbehoeften kosteloos zullen gegeven worden aan al de leerlingen der gemeenteschool zonder onderscheid. Er is ook beslist, dat de on kosten hier uil voort te spruiten zullen afgedragen worden door de gewone in komsten der gemeente, zonder de minsts vsrhooging der gemeentelasten. Zoo moet het zijnNiets mag voor den dienst van hot officieel onderwijs ge spaard worden. Hopen wij, dat alle vrijzinnigo ge meentebesturen op de zelfde wijze zullen te werk gaan. Het is op hel terrein van hel onderwijs dat de geestelijken willen doen zien, dat zij meester zijn, dat de burgers voor hen moeten bukken gelijk de slaven voor hunne verdrukkers. Ehwel! op dit terrein ook moet de vrije burgerij zich verdedi gen. De gemeentescholen moeten in eer bied behouden worden. De burgemeester moet meester blijven in zijne gemeente. En als de geestelijken zich verstouten durven de schoonste der instellingen, na melijk de gemeenteschool, aan te vallen, dan is bet plicht voor de wereld lijke overheden de wereldlijke instellingen door alle middelen, en ten allen koste, tegen zulke verdrukkende aanvallen te verdedigen. Vooruit dus, ten voordode van het offi cieel onderwijs! Niets gespaard om hel te doen zegepralen! Het mag niet gezegd worden, dal de vlaamsche burgemeesters de slaven zijn der priesters! Ten strijde, ter. strijde tegen de zwarte meestermakers, tegen de zwarte verdruk kers, en altijd vooruit 20 frank boel, en gezamcnllijk tol de kosten van T proces. Daarenboven zijn zij zeer dringend aanzochi geweest hunne roede en martinet van kant te leggen. Zoo zijn de geestelijken niet alleen willen zij den baas'spelen, maar zij be ginnen reeds de lijfstraffen in te voeren. De rechterlijke vervolgingen tegen de gemelde drie onderwijzers, tegen den pastoor Herman van Wulverghemenlegen den onderpastoor Pieters van Pilliem, deze beide gezalfde onlangs gestraft, zoo als wij hel gemeld hebben, voor grove mishandelingen op schoolkinderen zijn er een bewijs van. In plaats van zich te doen beminnen, trachten de geestelijken zich te doen vreczen, en daartoe gebruiken zij geweld geweld legen de schoolkinderen, geweld legen de ouders die zich niel slaafs onder werpen, geweld tegen de onderwijzers, die hunne burgerplichten volbrengen. Maar geweld heeft meest altijd slechte gevolgen, en de geestelijken ook zullen bel ondervinden. Zij zullen de liefde van het volk verliezen, en hel volk, wel verre van ze te vreezeu, zal ze halen én be spotten. En tol slot De korrektio mole rechtbank van Veurne, heeft in zitting, van 16 april, twee katho lieke onderwijzers veroordeeld voor sla gen op kinderen. Frederic Ackerman, onderwijzer in de school met God te Haringhe, en Louis Allaeys, gebenedijde onderwijzer te Rous- brugge, werden veroordeeld, de eerste tol 5 tr. boete en de andere tol twee straffen van 26 fr. boete en twee id. van 5 fr., over slagen. Nogmaals voorzeker Iwee martelaars, slachtoffers der vervolging dier verfoeie- lijke geuzen. Ouders! zendt maar uwe kinders naar de scholen mei God Vermeerdering van bevolking in eenige steden. In de slad Brussel, de voorgeborchte!! niet in begrepen, waren erin 1831,99,0(10 zielen. Heden zijn er 168,000. Antwerpen lelde, in 1831, slechts 73,000 inwoners. Heden zij er 160,000. De bevolking van Luik beliep, in 1831, lol alleenlijk 59,000 inwoners, lieden beloopt zij tol 120,000 inwoners. In 1831, waren er er le Gent maar 85,000 zielen. Heden zijn er 130,000. En de bevolking van Bruggq?... Die bevolking is gebleven wat zij was. In tegendeel, sedert 184-6 is zij van 5000 zielen verminderd. Maar, wal er leBrugge groeit en bloeit, en op eene'verschrikke lijke wijze toeneemt hel zijnde kloosters en d'armoede onder de wer kende klas. Brussel, Antwerpen, Luik, Gent zijn liberale steden, en zij verkeeren in den voorspoédigslen toestand. Brugge is eene klerikale stad, en ze verkwijnt, en ze wordt uitgezogen door priesters, paters en nonnen. Volgens bel verslag aan den gemeente raad van Gent, over de begtooiing van uitgaven voor hel lager onderwijs binnen voornoemde stad, beloOpen deze uitgaven tolde aanzienlijke som van fr. 784,519-83. De bevolking dei stad Gent wordt ge schut op 130,000 inwoners; dicnsvolgens beloopi dé uitgave voor hel lager onder wijs op daaromtrent zes frank per hoofd. In Gent is men fier, en met recht, over de gemeentescholen; en wel verre dat er over de uitgaven ten voordeele van het lager onderwijs wordt geklaagd, vraagt de meerderheid der bevolking nog altijd nieuwe scholen, diep overtuigd, dat Gent zijn bloei; en voorspoed aan het volks onderwijs verschuldigd is. ben zij er geen gevonden tot nu toe is hel altijd dezelfde kerkuil, die de kinde ren leert schuifelen. Men heelt getracht zijn zoon Louis te huis le krijgen om in j oude Faubourg de lessen le geven; maar de jongen is slim mer geweest; niettegenstaande alle ge weld, alle beloften heek hij hun postje bedankt, ja, heelt zelfs vaarwel gezegd aan gansch hunnen winkel, en is. na een examen ondergaan le hebben, in hel offi cieel onderwijs getreden. Bravo! voor zulke deftige jongelingen, die zich op dusdanige wijze aan de sla vernij der geestelijkheid onttrekken. Hoe ongelukkig is dit niet voor gansch de familie? Die verstandige jongen komt zijne ziel le verliezen daar hij nu oflicieele onderwijzer is. De oude Belle Moei is verdrietig tol lei- dood, zegt men, omdat kozijn Louis geus geworden is. Maar hoe gaat hel nu staan met den voornoemden kerkuil Zal hij ook het plankje krijgen als hij le biecht gaal Ongetwijfeld, want hij heeft eenen zoon, die zich gansch en geheel onderwerpt aan de wet van den l’“ Juli 1879. Correspondentie. omdat liet den godsdienst zooveel kwaad doet, daar hebben wij ons niet mede le bemoeien; maar omdal hol onze denk wijze versterkt on ons eene groole meer derheid in de aanstaande kiezing zal ver zekeren, en daarbij velen doen zien, dat de godsdienst en hel wereldlijk gezag gansch gescheiden moeten blijven; dal het libcralismus enkel eene politieke, in stelling is, die met geen eeredieust iels gemeens heeft en ze allen eerbiedigt, maar ook dat geen godsdienst als meester over de wetten en politieke instellingen des lands mag heerschen. Maar de gevaren van dit spel zijn voor den godsdienst menigvuldig. De onver schilligheid in zake van religie is door de geestelijkheid in groote mate, lot stand gebracht; én deze heeft veel van eerbied en achting verloren. Ook gelooven wij wal er ons een boer over eenige dagen zegde De pastoors zijn bezig de religie te dooden. ----- Algemeene tijdingen. Op zaterdag, 1* mei toekomende, zal cv le Brugge, in het provinciaal Gouverne ment overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der hersiellipgswerketi der kalsijde van Veurne naar de Panne. Deze werken zijn op fr. 8,840 beraamd. ’—Gedurende de maand januari brachten de ijzerenwegen van den Staal 1,173,253 fr. "fS"^' *lleei' ^an Seduveude januari De poslen brachten 28,448 fr. 04 meer op. Te Brugge is een nieuw blad uitge komen, dat tweemaal per maand zal ver schijnen en voor titel draagt la Belgique Maritime, tolk van den kring Brugge Zee haven. en welke voor doel heeft hét oni- R. Uit Ilnrln^hc. met uwen rim vra- I I I 1 Uit llnniscappelle. HKechter-UJke kronijk. I><» l^nascli-finMCO. Haringhe, 20 April 1880. Waarde heer Uitgever van 'I Advertentie-blad Zoudt gij mij in uw geëerd bind niet eon plaatskeu willen verkenen tot bet antwoorden op het artikel uit Haringhe, dagtoekendo, 13" dezer, in den Ve.urnaar verschonenl Iedereen kunnende begrijpen wi n het artikel wil aanranden en do roodo kopstukken er van gebruik willende maken om onschuldig»» te tergen, zoo mag ik - aan don zucht mijns har ten niet weerstaan, het te weerleggen. Dat ik mij aan hekelingen verwacht heb, valt niet te twijfelen, want het rootle is niet schran der - genoeg om te dulden dat een ander leve. Aan den Vcumaar had ik toch niet gedacht; deze taak wijde ik bet IJperschè vitllbladje töe. daar Haringhe in het arrondissement l.ïporon gelegen is. Nu, <lo Veuntaar eons anders taak verrichtende, zullen wij maar met hem afre- kenen. Ik dacht, correspondent, dat het hart van eenen Christen maar zucht naar God; do zucht om -zijnen evenm nsch ongelijk aan te doou, is dat geen kwade begeerte, en dan zoudt gij beter uitroepen 3fyn hart is hert besmeurd. Van tonden overladn; I an droefheid is 't gescheurd, O Heer ir.il mij nntshuin Vervang het eerste letter van veliCre. door M dan hebt ge Mollire, en zoo zijt ge op uw frunsch gesmeed. Jk ben, zegt ge, uit ’s achtbare» Ministers vogelkooi, volière losgelaten; en nogtans, welke pogingen heeft sulfer# niet gedaan opdat ik in do zyne zoude willen zingen! en hoe schoon zou zij niet geweest zijn I en wat lekkor eten en drinken zou ik gehad hebben Hoe heeft hij het galuk van ackelaar en alhlaai bezongen I Zoo dat gij nog van den heer Van Humbeecks vogels zoudt willen vangen 1 Het voorbeeld geven van goed gedrag en be leefdheid, is dat bij u eene slechte hoedanig heid geworden I Moet ik mij gedragen gelijk achelaart Dat zoudt ge wel willen, heint Maar ander karakter beu ik iugoplant geweest en de Heer heeft mij hiten klaar zien. Mijne zending’ is natuurlijk de jeugd verlichten in hare bestemming; In hoogoro kringen, bij hen die reeds iu j.aren gevorderd zijn, die grijze hairen krijgen, toonen dat ik mij, niettegen staande den wrok van sulfertje, weet te gedra gen; dieno ik niet zoo mijne plichten te ver staan i Mijn verstand kornt uit de Chrmnque Maar, snuftje! snuftjeg’hebt t nevetje niet goed ingelicht, want Ik ben noch fransch noch waal, ife <r min mijn moedertaal. Uit B. De klerikalen hebben het hier op meester J... bijzonderlijk gemunt. Zij verbruiken al hunne krachten om hem met gift en zwadder te besmeulen, om hem bij de ingezetenen aan den schandpaal te hechten. Noen, tjeefkens, hiertoe zijt gij niet bestand Meester Jdoor u op do gemeente benoemd, zal do genegenheid en het vertrouwen der huisvaders, behalve van - -.. .- --»-■ eenige kwezels, niet onttrokken worden. Gaat verkoopt ge my gestolen goed, en dat verbiedt maar voort in uwe beschimpingen, er wordt hartelijk met uwen dwazen prietpraat gelachen. Volgens't schijnt zou moester J.... dagelijks bloedige tranen woenen, omdat al do boste leer lingen tan nu reeds zijne school verlaten hebben; en wat staat er hem eerlang niet te wachten I1 Hij zal van verdriet bezwijken bij 't openen der Kakschoolmochte dio kolk van bitterheden hem toch voorbijgaan. Inderdaad vele kinder» heeft hij reeds verloren Over zes maanden twee, over 3 maanden eenen sterken leerling, die vertrok voorde kostschool van meester P....; den l’ll'n april, fellere slag: nog zes, waarondor twee evenbeelden van... Dat hij weldra geen een meer hebben zal valt niet te verwonderen 1‘ietjo en Fietje zitten gansch» dagen op zoek met den hemel in de eene en de hel in de andere hand. De correspondent vraagt inlichtingen over de avondschool: zou hij Kakschoolopkijker worden dan en daarmede misschien iets verzinnen. Howel, correspondent, dit Jaar waren 3 leerlin gen min ingeschreven dan verleden jaar met meester K....; hoe zulks komt is geen raadsel Wat don duur dor bijwoning betreft, do leer lingen zijn even naarstig gegaan als verleden jaar, ja k mag zeggen vlijtiger, want dun word do avondschool met 20‘W Februari, door gebrek aan leerlingen gesloten. Correaponpent is daar van waarschijnlijk niet bewust. Van bij dc bruggo en van over de hruggo moeten nopens de bezoldiging evon goed, als meester berichten kunuon geven. Do vojle som is hem betaald gewordenbijt u dat in 't oor misschien, tjeefkens t Een katholiek vader der huisgesins. En gij, boer Scltobejachl -, gij durft dc Chro nique lezen! Dan zijt gij voorzeker een - schobc- jacht -, en sulfertje heeft u reeds den ketel ingo- smeten. Ik beklaag u, en kan niet nalaten snuftje aan te sporen 't poezelig meisje dat hij zonder rechten te betalen, over do grenzen gezonden heeft, terug te halen, en ze nog wat te kussen tor verlossing van 't nevetje. Ja, ja, correspondent, ik bon ook geleerd in don godsdienst!.... Van biecht on huwelijk kan ik spreken Donders, dat is waar. Daarover heb ik met sulfertje en werreklak gehandeld. Howel, heeft Christus- ooit de oorbiecht willen instellen of zijne discipelen verboden te trouwen I Waar om dan do leer van den Opporleeraar veranderd Dio gro- te Wijsgeer vóórzag wel do schandigo misbruiken dio gij nu van do oorbiecht maakt. Do spreuk- ge meugt op u selvcn nic boffen -, zoo schrijft gij mij dio toe. Kunt gij wel bewij zen dat ik inij ooit boven anderen heb verheven. Ov»r iemand of iets sprekende, heb ik altijd, en nog, eene algameene heteckenis aan mijne woor den weten te geven. Wat gij ook maar ten mijnen laste loggot, zal ik uwe laffe taal schandvlekken, zoolang gij do lastertongen onbekend laat. Ik weet het, zoo razen de zwartjes: zelfs, zou ik beweren wijzer, geleerder te wez»n dan ackelaar. Nu, ge zijt mot lastertaal gediend; hewel, ga naar Westouter.de dibben zullen er u wat overzetten: maar - waarheid -, daar ligt de knoop - schrander man Mijne schranderheid, dit woord neem ik maar voor het oogenblik aan, zou «iet altijd onge rijmdheden laten doordringen, maar zoo in de herbergen van mijne neus maken, uwe vrienden zullen het logenstraffen. Gij weet hot wel dat ik, mij op de - diligence - met geen boeken bezig houd, maar gjj zijt kwaad dat ik maar van de diligence wil, die gij wildet, ja, afschaffen; en nogtans heb ik nog gezeten bij twee kaplaantjes. Zij lazen de gazet en spraken over fransche deugnieten die de jezuieten uit Frankrijk bannen, en, ’t is waar. 1 'k heb za onderbroken, zeggende hadden ze nog den krommen er bijgevoegd, en het waren 1 juist zijne kozijntjes. Pardonatus es» Ten andren zijt gij niet gelijkredig. Kerst 1 schrijft ge mij zulke schoonc hoedanigheden toe, en dan, go durft hot zoo niet zeggen, maar daii wilt ge mij voor een onbeschofterik doen door gaan. Dat bewijst dat ge niet schrandor zijt. zoo God. Al wat ik zeg on hou staan is: Dat ik de school van Haringhe in eenen so- beren staat gevonden hebdertig ruiten gebro ken, al de poorten der speelplaats gebroken, hot schoollokaal tweo vingers dik van 't land, de kamers gelijk paardestallcu, twee b»zaaid met kromme vogeleiers enz. Dat d«- vordering der leerlingen armzalig was, hoef ik niet te zeggen, nooit één heeft in du wed strijden 40 punten bekomen. Dat gaat u ook niet dat ik leerzuchtig zou zijn on door beschavingsgeost bezield. Zoo toont gij goed genoeg dat ge een leuvensche kortbroek zijt, een paster, of een paster zult worden, want wie weet niet dat zulke heerkuns - maar ver langen, rond hunne wtjntafels gezoton, van hun ne parochianen te mogen uitroepen: 't Zijn altijd dc brave schapen. Die bedeesd daar staan te gapin Als ik tot hen richt het woord, En se dansen rond mijn koord. En nu, waarom zoo verlangen aan uwe lozers nieuws te vsrtellenl Allcwetcrzal het zeggen. Omdat al do pogingen van sulfrrtje oni mijn leerlingen te onttrekken niet gehikt a«ju, „i. schoon werreklak ook zijn best gedaan heett en om ’t leger nog te versterken, hebben Zo nog mannen van den, hoe noemt men de dieren dio - miauwen-, die berg draagt zoo no naam, geloof ik, ter hulp geroepen. Ja, allsioetcr heeft ze gezien, den zaterdag voor belonken Paschen Pater Pier Kwam alhier l’it sijn sel Met een gesel In duivelsvel. En nog niet gelukt 111 Too dan, ram in den Veurnaar; vecht maar tegen uwe schaduw, hut venijn dat go spouwt, zal u nog vergiftigen. 1 we recommandation heb ik niet vandoen, mijnheere, mijne vrienden zijn overtuigd mijner gehechtheid en openhartigheid; zij weten dat ik met uw lokaas niet te vangen ben, het venijn zit van binuum Ook Is le t gjj niet dio mij in hunne vriendschap zoudt kunnen doen stijgen! Vervang in uwo verzen - erven door - der ven pn dan zullen uwe grooootverstanden u boter verstaan. Toch - gen bent’t schrijven in 'tgeheelonie gewend - zegt go. Mij aanrandeu, zoo ge wilt, beledigen, in het Vrui-naarlje, dat, heel wol, ge zult mij zelf-, er door aangenaam wezen; 'k zal zorgen dat uwo roodo spaansche furio nooit brein waarheid ver vatte. Ik eindig, voor - alleweter - de toelating gunde, u oenen raad te mogen geven Hoe goed uw handteoken gekozen zij, weet hij uog een schoon passende voor elk ecu van uwo collectie Wenscht gij den naarn van desen vent 1 Doorbladcr 't boek dsr wijsen. Daar staat dn man al lang bekend; Zijn naam s» i u afgrijsen. En nu een nieuw banket in het huis van het Roushrugsch kaphaantje! Smul goed, maar wacht u dan van de grauwe katjes, ofwel het nachtegaaltje te doen fluiten! Arme bloed. Wees gegroet. P. Alderweireldt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2