VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a M. CHARLES fclEYNNE, ADVOKAAT. M H I 1 A'/ isso. 2'29. Veurne, JR5 de aanmatigingen dor land nog het heeft zij nog KANDIDAAT: aangewezen, zij hebben geëindigd L er een groot Liberale Associatiën van Veurne en van Nieuport. re dag tol dagscharen zich de volkeren al meer en meer en voor de hoop der toekomst geworden. n Doch zoodra hunne overtuiging gemaakt was, zoodra hunne oogeu voor hel ware licht zijn openge gaan, zoodra zij den moed gehad hebben de twéé tegenover elkander slaande partijen met strengheid te oordeelcn, is de vooruitgang der volkeren overheerlijk geweest. Zij hebben den valschcn bedrie- gelijken weg, die men bun had doen inslaan met zooveel haat als wraak verlaten, zij hebben geëin digd met te verslaan dat, om op de boogie van den vooruitgang onzer eeuw te blijven en den naain van verstandelijk wezen te bezitten, een gallach andere baan moest gevolgd worden dan degene, welke door de Do naderende kiezing te Veurne van 8 Juni. Aller oogen zijn geopend. Iedereen ziet nu wat de hoogmoedige bisschoppen, ge holpen door de klerikale representanten, die blindelings aan hunne gemijterde meesters gehoorzamenvoor oogwit hebben. Iedereen ziet, dat zij ons, vrije Belgen, onze vrijheden willen ontnemen conslilutioneele- en gemeentevrijheden ja, ons van alle eigen waardigheid en eigen wil trachten te berooven. Hoezeer hunne Jacobsui, hunne Tlto- nissen, hunne Woestcu, hunne BeernaertS de pil vergulden, om.er den smaak, den bitteren nasmaak van te verduiken, toch is het klatergoud der pillen genoegzaam afgegaan, dat elk heeft kunnen den alsem proeven, die onder klatergoud verbor gen lag. Zeggen wij ronduit wat de bisschoppen en hunne gehoorzame vertegenwoordi gers betrachten. Ja volk,ja, landbouwers, ja, burgers, zij willen u naar de hatelijke lijden der middeneeuwen terugbrengen Naar die lijden toen bisschoppen, kasleel- heeren en monikken alleen, over allen cn over alles, de oppermacht bezatten; toon alle lasten op den landbouwer en op den burger wogen; toen het hun op doodstraf verboden was in zaken van godsdienst en regering eene eigene denkwijze uit te drukken;.... naar die hatelijke lijden toen men onze voorouderen verbrandde en radbraakte, enkel omdat zij andersden kend dan de geestelijkheid waren. Iedereen ziet, hoe de bisschoppen en geestelijken op den weg zijn om hun doel te bereiken, hoe zij met geweld te werk gaan en nieuwe doodzonden uilvinden om aan de eenvoudige menschen schrik aan te jagen. Wie had durven denken, dat zij met biecht en aosolutie op zoo eene schande lijke en schaamtelooze wijze zouden durven omspringen? En toch durfden zij Welnu, hier te Veurne en te Nieuport, cn op onze landelijke gemeenten worden wij die dolleinansstreken inoè, en den bisschopsvertegenwoordiger Leo Visart, moeten wij trachten onschadelijk te maken. Wij zijn mannen van vooruitgang en wij kunnen met zijne achteruit kruipende politiek geen trede hebben. Alwie met den stroom van den lijd niet mede wil, moet omvergeworpen worden. De heer Visart wil niet mede: hij is een der die naren van den bisschopdiensvolgens vijand van allen vooruitgang, ondersteu ner der hatelijke en vervolgende politiek der geestelijkheid, en dat moet bestreden worden. De heer CHARLES MEYNNE, een ver maard advokaat, die overal gekend is voor zijne geleerdheid, zijne krachtdadig heid cn zijne gedienstigheid, is de man die er in toegestemd heeft onze vrijzinnige pogingen te helpen verwezenlijken, etiui hem zullen wij eenen verdediger vinden van onze belangen, eenen beschermer aan de groolsche princiepen van vrede en broederlijkheid, waarop de eerste rust,en hebbende tweede niet geweld vcrstoolen, als verne derend zijnde voor hel versland en de inenscht lijke waardigheid. Ziedaar de reden, waarom thans in pile landen het tijk van hel liberalismus opdaagl. Achlervolgens hebben alle na tiën de Theocratie of priesterheer schappij afgeschud: Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Holland, Klankrijk, zijn ons voor gegaan. In 1878 heeft ons land ook geloond, dal die slavenkelen niet aan den hals der vrije Belgen pust, Engeland eindelijk, dat liet laatste gekomen is, heeft zich om zijne traagheid willen wreken, cn op de conservatieven eenen zegepraal behaald die met gulden letteren in de Annalen der liberale partij mag aangeleëkend worden. En in tegenwoordigheid van zulke Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Poor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor t/ansch lielt/ie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Men schrijft in bij den drukkeruitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inedcdeelwigen, artikels of bi ieven, behoorlijk ohderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. welsprekende feilen, durft de kle rikale partij in ons hoofd Opstoken, en den schijn eenige hoop te voeden, voor de maand Juni aanslaande: Niels zal evenlwel baten; noch de werkingen der pastoors, noch de mandementen der bisschoppen, niets zal machtig genoeg zijn om de Belgen op nieuw in boeijen te slaan, en er lot schande van het beschaafd Europa een voetslabel der klerikalen en politieke geeste lijkheid van te maken. dens eene wet naar een deze grens gelegen punt kan wor- eene beweging den vei plaatst. In avondzitling had de derde lezing plaats, waar AI. Windhorst hel voorstel hernieuwde lol terugzending naar eene com missie. Dal voorste! werd nu aan genomen en nadat graaf von Arnim een overzicht had gemaakt der werkzaamheden. las de onder-kan- selier graaf zu Stolberg Weringe- rodt een keizerijk besluit, waardoor de zittijd gesloten werd. De kiesbeweging gaat in Italië zijnen gang, waarbij de twee par tijen elkander zoeken de loef al (c steken, vooral speelt hierin de kwestie der afschaffing van de be lasting op het gemaal de groole rol. Die strijd gaal dan tusschen libera len en conservatieven, maar ook de nllramonlanen zoeken deel te ne men aan de kiesworsleling zooals blijkt uit de laatste inlichtingen. De Dirillo namelijk zegt dal de Paus aan al de bisschoppen van Italië eenen brief heeft gezonden waardoor hij hun ten volle vrij laat deelneming of onthouding aan de kiesworsleling goed te keuren; hoewel hij als bisschop van Rome,- de trouwe katholieke aanraadl daaraan geen deel te nemen. liet LibobansimiM. Sinds eenigejaren is gansch de wereld door hel liberalismus met ‘uzensehieden vooruitgegaan, van I politiek der Roomsche kerk werd alle landen is onze partij verschil bestaal tusschen de ware 1 religie cn de aanmatigingen der Enkel degenen, die moedwillig priesters; zij hebben hulde gebracht blind willen zijn, kunnen de prach tige gedachten o in w enisling looche nen welke zich in gansch Europa voordoel. ZATERDAG 15 MEI 51/ JAAR. beneden I alle beschaafde natiën, bestaat er van buitengewoon gewicht, eene bewegingdie gebeurt met eene vaste regelmatigheid, en den mensch van alle zijden le gelijk ontwikkeld. Even als alle zaken die hel voor- brengsel zijn van verstandelijke en maatschappelijke worstelingen,van onvermoeide en edele pogingen om de waarheid en hel recht in al hunnen glans te doen zegepralen en die bestemd zijn om de gansché wereld te hervormen, zoo ook is die beweging gebeurd met halmte, met traagheid, met waardigheid, met overweging, doch ook met zekerheid; het hoeft toegeschenen alsof de volkeren eerst goed hebben willen overwegen, alvorens uit spraak te doen In Engeland is de groole kies- sli ijd ten einde ovei al in de sleden, hertogdommen en graaf schappen is hij eene schitterende triomf geweest voor de liberale partij. Deze algemcene strijd is de eerste welke dit jaar geleverd wordt. Hij wez.e voor ons een gunstig vuor- teeken Engeland heeft ons in helgioot dit schoiiv'looiicel gegeven, dat zich ontrolt voor ieders oogen in alle andere landen, wel is waar op eene kleinere schaal, doch daarom, niet minder zeker. Overal zien wij hel liberalismus opkomen, zich ontwikkelen, ver- grooten en eindigen met de teugels van den staat in handen te nemen. Voor iemand, die wil nadenken, ligt daarin niets buitengewoons. Over gansch de aardbodem, hij l>oliticU Overzicht. In de laatste week der maand mei komt de verjaring der droevige dagen van de pai ijsche Commune. De overgebleven communards, le Parijs verblijvende, waren voorne mens bij (lie gelegenheid eene belonging le doen, en hadden eene nilnoodiging tolde pai ijsche be volking afgekondigd, om zich den 25 mei naar de gemeenzame be graafplaats le begeven, waar de communards begraven zijn, die gedood werden bij de intrede der Hoepen le Parijs. Maar In t gouver nement zal dit niet gedongen hel heeft besloten krachtdadig tegen alle on wettigheden te handelen en in hel fransch Staatsblad eene nota geplaatst, waarbij herinnerd wordt, dal dergelijke uitdagingen volgens de wellen strafbaar zijn en, indien zij zich opdoen, zullen vervolgd w orden. De fransche Kamer der afgevaar digden heeft de veertig eerst arti kelen van hel wetsontwerp op de jiatenlen aangenomen; vervolgens is zij overgegaan tot de tweede beraadslaging van hel wetsontwerp op de vereenigingcn. De zes eerste artikelen werden aanvaard. Bij de artikelen 7 en 8 greep een hevige woordenstrijd plaats tusschen den heer Gambclla en de uiterste linkerzijde, die beweerde dal de voorzitter der Kamer van zijn gezag misbruik maakte en zich te aanma tigend gedroeg. In de verkiezing voor hel depar- temenl der Ardennen, voor eenen senatenr is M. Gailly, van hel linker centrum gekozen, met 275 stem men, zijm tegenstrever een meer geavanceerde republikein M. Ro bert, verkreeg 244 stemmen. De duilsche Rijksraad heeft in tweede lezing de scheepvaart op de Elbe besproken. Na eene beraad slaging van 7 uren werd met 125 stemmen legen 125 hel voorstel Bensingen verworpen om hel ont werp naar eene commissie le ver zenden, met 151 stemmen legen 114 het artikel 4 dal betrekking heeft op de Elbetol, alsook het slotartikel, maar de Rijksraad nam al de andere artikels aan. Eindelijk werd ook het voorstel der commis sie verworpen, door hetwelk de tegenwoordige tolgrens slechts lui- U; GENT VEURNE G11YVEI.DE 7-45 10-00 10-20 10-54 NIEUPORT- 0-03 DI XM U D E-N1E UDORT 7-45 00-00 6- 32 7- 12 10-38 6-13 9-38- 3-09 3- 48 4- 26 7-12 12-05 2-50 4-15 8-28 11-50 3-11 3- 41 4- 17 11-00 11- 39 12- 16 3-23 5-12 5- 42 6- 19 9-18 4- 48 5- 25 7-32 6-55 9-44 K'i 5-40 8-12 8-34 DLINKERKE 9-08 6-18 10-11 10-32 10-58 DLINKERKE 4-10 GIIYVEI.DE VEURNE GENT Kfexing voor «Ie Kmner van M .Juni I PZCÜZ!J hcbbnn crnoititliir/l onder zijne vlag, met le begrijpen dal Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne naar Gent en Dixinude naar IVicuport. 6-07 8- 55 9- 06 0-00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1