I Goed nieuw*. Waarom de kiezers M.' Visart verstooten. De kiezers verstooten filsje Visart, om dat hij niets gedaan heelt, niets doet en niets kan doen voor ons; omdat zijne werkeloosheid spruit uil Zijne onbe kwaamheid, want een kleine kanloor- krabber aan 1800 Irank is bekwamer dan hij; omdat hij samenspant met de op roerige geestelijken, die zich boven de burgerlijke wetten plaatsen, en zich over iedereen willen moester maken. Te Antwerpen is het congé van zes kleri kale volksvertegenwoordigers geleekend; en in hel arrondissement Namen, dal niet verre van Thuin is, zullen de vier ootmoedige dienaars van den geweldigen bisscliop Grave/. eene duchtige klopping krijgen. Te Brugge zijn onze vrienden vol moed en met recht rekenen zij op de overwin ning; te Oostende wordt de kandidatuur van den liberalen heer Van Iseghem niet bestreden; te Dixmude hebben de kleri- kalen alle hoop verloren, en hiei qok, in Veurne mogen wij eene schoone zege praal te getnoel zien. Overal, dus, liberaal! wal gelukkige dag zal voor ons den 8 Juni zijn, en wal zal hij blijgeestig in al de gemeenten van ons arrondissement gevierd worden. En nochtans, al die menschen worden geëerbiedigd en bemind, omdat zij nuttige leden der samenleving zijn, omdat zij de grootste diensten bewijzen, en niemand onttrekt hun zijne liefde en achting. O langgerekte opstellers van den Jciir- naar, en gij ook priesters van gansch het arrondissement, zoo velen als gij zijt, kraait maar franemafon franemagon zoo lang als uwe keel liet vei mag, en onze kandidaat, de achtbare heer Meynne, zal daarom niet ééite stem te min hebben. Doch weel gij. heeren, wal hei volk zal zeggen: comeihe comedie. politiek apexstel! Het volk weel, inderdaad, dal de priesters dikwijls met de slechtslen samenspannen, en dal zij in hel arron dissement Oostende de kandidatuur heb ben aanbevolen van dijn heer D’liane Sieenhiiize, die vrijdenker is, en in een boek de godheid van Christus heeft ge loochend Uclncliclijk. Als M.Meynne gekozen wordt, zegt de Veurnaar, liet alleman soldaat zal er komen Hoe belachelijk Is liet te ver wonderen, o heilige schrijvers, dal gij niet meer gelooft zijt en dal men met u den spot di ijfi De kiezers zullen het liberaal Gouver nement ondersteunen, omdat het volks- lievend is; omdat het arrondissement Veurne alle voordeelen, die bel bekomen heelt, aan de liberalen danken moet; om dat hel onderwijs nu meer dan ooit ver beterd wordt, en bijzonderlijk, omdal hel liberaal Gouvernement hel volk, de land bouwers en de burgers tegen do vome rende heerschappij der priestorpartij zal beschermen. Misschien zal hij dat wel eens be proeven, wanneer wij weder aan ‘l be stuur bomenzegt M. Visart. Och! zij watertanden toch zoo naar dien dag? zij wenschen het (och zoo vurig, dat zij er gansch zenuwachlig van worden, tot zelfs hunne aanvoerders toe! Och! wal zouden zij bokkensprongen maken! eilaas, zij zijn er nog niet; integendeel’ zij zijn ér nog zeer verre af; want sedert 1870 begingen zij te veel dwaasheden, en daardoor gingen zij achteruit gelijk zeeldraaiers. Zij weten wel dat zij onmogelijk gewor den zijn; zij weten wel dat zij zótts hun kraam mot geen Capiaumont zouden recht houden; hun kraam is te zeer vermolmd, valt in duigen, T is opgevreten van de wormen,.... maarzij gebaren, hel niet te weten. Weg met de achteruitkruipers! Houra, houra voor hel liberaal ministerie! voor den volksvriend: den qdvokaal Charles MEYNNE! De onbehendige heer Visart veroorloft zich te zoggen, dal zijn a achtbare tegen strever, de heer advokaat Megnnè vijand is aan allen godsdienstigen invloed», en dat-« (.7 wat hij voortjaantlielijk gedaan of gezeid heeft er hel. bewijs van geeft. Hierin toont M. Visarl wal hij is: een lichtzinnig .ncnsch,die van zaken spreekt, die hij hoegenaamd niet kent. M.r Visarl schrijft vervolgens den vol gende onzin. liet zou immers ónmogelijk zijn eene enkele goede reden bij te brengen die, in ons schoon en landbouwminnend arrondissement, dé katholieke bevolking zou kunnen aanwakkeren om naar de Kamers eenen vertegenwoordiger te tenden die ééns is met het tegenwoordig ministerie. De ongerijmdheid geeft hier de hand aan de belachelijkheid. Zoo dus, om de persoonlijke hoogmoed van M. Visarl te voldoen, zouden de kiezers hem moeten naar de Kamer zenden, hij, een volbloed klerikaal, hij, een stelselmatige vijand van ons verlicht en volkslievend Gouverne ment Dit is wat te vee) met de kiezers durven spotten Nieuporl, Veurne, onze landelijke ge meenten, hebben voor onze zeehaven, landbouw, nijverheid, geen man van doen die geene gelegenheid laat voorbijgaan om aan al wat het Gouvernement voor houdt tegenstrijdig te zijn en af te keuren. Wij hebben een man noodig zoo als M.r CHARLES MEYNNE, die de vriend en de ondersteuner zal wezen van T Gouverne ment, en voor hel arrondissement zal bekomen, wal men aan M. Leo Visart, voor zijne vijandige houding weigert De kiezers zullen beter uit hunne oogen zien-en zullen door hunne stemmen liet laten blijken. werp van wel, bij hetwelk al de kongre- ganisten, de sint Jozefsleden, de Vin- cenliusen enz. enz., tol kiezers voor Kamer en Senaat zouden uitgeroepen worden Waarom deed hij niet eens eene poping daartoe? De lEoc.s/en en andere Bachi-Bouzouks zijner partij, zouden hem met pen en woord genoeg bijgesprongen zijn? De poging gelukkende, dan had hel alleen gegaan, en dan zon liet macaron- kraam gedraaid hebben dat liet eene be nedictie ware geweest Eenieder bekent dat M. Visart polilic- kelijk versleten is. Men betrouwde op zijne beloften, maar hij heeft niets ge daan. De gemeenten hebben hem niets te danken, wel integendeel; en heeft hij aan eenige weinige ambtenaren dienst be wezen, hij heeft er ook velen misnoegd. Overigens, zijnevijandelijke houding aan gaande de schoolwet wordt streng be oordeeld. M. Visart heeft de genegenheid verloren van hel volk en van een groot getal kiezers, en daar de stemming nu ten volle geheim is, zal, ongetwijfeld, de ootmoe dige en gehoorzame pastoorsverlegen- Woordiger op 8 juni een geschenk ontvan gen, dal machtig wel aan een eindje huize zal gelijken. Kabel. In ons laatste gesprek zegdel gij, dat zoo veel kiezers de handelwijze der geestelijken in zake der schoolwel af keuren, en dal die afkeuring eenen zeer groolen invloed op de aanstaande kiezing zal hebben. Ik aanzag alsdan uwe bewe ring als overdreven, maar, willende weten l'ils Visart heeft een lesje noodig, en de kiezers van Vernambachl zullen het hem geven. Neen, neen, dal beertje is niet geschikt om ons schoon arrondisse ment in de Kamer te vertegenwoordigen. Voor zulke hooge en gewichtige bediening is bij niet geschikt. Wal bij T best kan is Onzen Heer’non vlassen baard aandoen, jagen en visschen. Welnu, de kiezers zullen aan fits Visarl al den lijd verléenen om zich aan zijne liefhebberijen over te M. Leo Visart, valt in zijne circulaire uil legen les petits commis, de klerkjes, die slii'.hts 1800 franks winnen, omdal dezen ook kiezers mogen zijnAlsof er bij een man. die kantoorbediendq is en enkel 1800 Ir. ’sjaars wint, zooveel ver sland, zooveel geleerdheid, niet kou be- lies'arn als bij eei.cn edelman Altijd en altijd dat eeuwig verachten en miskennen van mannen uit de volksklas, die zich door toeleg, door studie, door dikwijls ziiro opofferingen wisten te ver heffen Volgens M. Leo Visarl zou de kleine man, die geen welstand geniet, maar die 'geleerd is, niet mogen kiezen! Ja, wij welen het, wij kennen goed degenen, die hij veel liever zou zien stemmen. Waarom, als hij nu toch van die acliteruilkrui- pende denkwijze is, waarom kwam hij niet eens op in de Kamer met een ont- De kiezers zullen stemmen voor don heer CHARLES MEYNNE, omdal hij edn man is van groote bèkwaamheid en ge dienstigheid; omdat hij een vriend is van hel liberaal ministerie en als volksver tegenwoordiger honderdmaal meer in staal zal zijn om ons dienst te bewijzen dan fits Visarl; omdat hij liet volksonder wijs en de volksverhefling genegen is; omdat hij een inboorling is onzer streek, hare ware belangen kent en ter harte neemt; omdat hij, uit de burgerklas ge sproten, de burgerklas bemint, en de rechten der burgers, der landbouwers en neringdoeners legen de baat-en heersch- zuchlige priesterparlij in de Kamer zal weten te verdedigen. overal, waar hij zich in ons arrondisse ment bij de kiezers aanbiedt, hel beste onthaal. Niettegenstaande geweldige ophitsingen legen de liberalen, is hel volk in het al gemeen de liberalen genegen en overal wcnschl men naar de versterking van hel ministerie en naar eene krachtdadiger verdediging der gemeenteonderwijzers, die, in voel plaatsen, zoo onmtnschelijk vervolgd'worden. De meerderheid der kiezers deelt de meening van hel volk. De liberale zege praal hangt in de lucht, en op 8 Juni zal het liberale .kruisjes regenen. Die wel daad zullen wij verschuldigd zijn aan onze zachtmoedige zielenherders. Dank, heeren, dank. M. Visart valt uit op hel Gouvernement, omdal de priesters hunne oppermacht ontnomen zijn in het onderwijs; hij zegt dal die wel tegen de goesting der ouders is. Nogmaals eene partijdige bewering. Ja, wij welen hel wel, die wet is tegen de goesting der bisschoppen, van al wie den drijkanten hoed en de soutane draagt, van al de kwezelaars en kwezels, van al degene die bij wassen koers ei) domper leven, met eeu woord van geheel hel klerikale kraam; gij ziel hel, kiezers, die edellieden zijn van den zelfden dcossein; zij helpen de bisschoppen en priesters om hel volk, de •burgerij, de boeren in het dwangjuk te houden; dal is een over blijfsel van uit den tijd dat de kasteel- Jieeren en de bisschoppen alles te zeggen hadden op hunne onderdanen, op leven en dood; zij beproeven het op nieuw om hel tol daar te brengen; maar T zal niet hikken; de vrije Belgen vergoten liever lol hun laatstee druppel bloed, vooraleer de dwinglandij van edelen en bisschop pen te laten tol stand komen!.... De wel op Je scholen is juist die waar tegen de geestelijken zoo schandelijk rebelleeren; is juist die wel, waar de geestelijkheid zoo onmcnschelijk mede dwingt en de huisvaders hel mes op de keel zet, on M.r Leo Visarl helpt de geestelijkheid in die zaak en ondersteunt ze door zijne slem in de Kamer!... Dit willen wij niet en daarom moet M. Visarl weg. en daarom zullen de kiezers opkomen in dichte gelederen om legen hem te stemmen, co te stemmen voor ecu man die uit het volk komt, een van ons bloedeen die voor ons zal spreken en zal schermen legen al onze vijanden, en die man is M.r CHARLES MEYNNE. Bijeenkomst der liberale Associatie van Nieuport. Wij vinden in de Stad Nieuport een uit gebreid artikel over de bijeenkomst der liberale Associatie van Nieuporl, die ver leden maandag aldaar heelt plaats gehad. De vergadering, welke zeer talrijk was, werd gehouden in de groote gemeenle- raadskamer, onder hel voorzitterschap van den heer Van Cuyck, die de zitting met eene krachtige redevoerig opende. Hierna nam de heer Meynne hel woord en maakte op de aanwezigen den diepsten indruk. Na hem spraken nog de hoeren De I Zwarte, Crombez, D. De Brauwere en i Do IJoon. Alle deze redevoeringen werden warm tocgejuicht en zullen niet weinig bijge- brachl hebben, om menige kiezers tot onze goede zaak te overhalen, en om onze invloedhebbende vrienden aan te moedi gen de kandidatuur van den heer Meynne, die zoo gunstig wordt onthaald, kracht dadig te ondersteunen. M.r Leo Visart's omzendbrief. M.r Leo Visart schrijft aan de kiezers reien omzendbrief die, voorzeker, niet beleefd is, want hij doel hel maar, zegt bij, volgens oud gebruik Ware hel dus geen gebruik, hij zou het, ditmaal, niet gedaan hebben, hij zou zich de moeite niet gegeven hebben aan de kiezers zijne denkwijze voor oogen te leggen Kostelijk Eene oprechte edelmans taal! Francmayon*. Volgens de gezalfde opstellers van den Veurnaar, is de achtbare lieer Meynne franemacon. Hij is liberale kandidaat, dus: franc mason. Hoe dikwijls kregen onze kandidaten dién schooncn naaiii niet? Hoe dikwijls heeft 't heilig Veuriiaar/jt:, .gezegd «jiibpralen en francmacons 'l is al een cd hel zelfde.... de oenen zoo wel als de «.anderen willen de rcohten van den Paus en van H. kerk krenken en onder de voélen trappelen; de punten van het geloof bestrijden, de bisschoppen en de priesters verdrukken en vervolgen, enz. enz. Doch franemacon zijn, lieve lezers, dal is niet erg. Franemacons, inderdaad, krijgen de absolutie en de communie. Zelfs, werd generaal Renard, die ftanc- mafon was, en die gestorven is zonder dal er een priester aan zijn sterfbed kwam, mol al de kerkelijke plechtigheden begraven. Maar, gemeenteonderwijzer of gemeente onderwijzeres zijn, lid van een school- comiteil zijn, liberale burgemeester of liberale schepen zijn, voorstander van bet officieel onderwijs zijn,... dat is erg! die menschen zijn goddehozen geuzen satansgebroed!!! en voor hen is er nog absolutie, noch communie te bekomen. heelt echter dit voordeel op M.r Meynne, dat bij van de streek hs, terwijl’ men dezen laalsten als een vreemdeling zal doen aanzien. Jan. Hoe kunt gij zoo spreken, Karei? M.' Meynne een vreemdeling! Hij die geboren is te Nieuport, die altijd d.; be langen van zijne geboortcsiad en van onze streek ter harte beeft genomen, die de noodwendigheden kent van onze land bouwnijverheid, van, zeehandel en vis- scherijdie voor honderde personen van Vetiren-ambachl in gewichtige zaken is tusschcn gekomen.... gij noemt dien man een vreemdeling!! Wie hier een vreemdeling is, is de Bruggeling Visart, die zich over onze belangen geenszins bekommei l. Kakel, 't Is ik niet die zeg dat, M.r Meynne een vreemdeling is, maar ’k zeg dal men hem alzoo zal doen aanzien. Jan. Ja, doen aanzien!., men zal trachten den braven, verstandige!) en gedienstigen heer Meynim te doen aanzien vooral wal slecht is. Dé geestelijken, hedendaags, durven dal doen; en boe zij dat durven,... daar sla ik stom op! Laat ze maar liegen en lasteren!... M.r Meynné is een dóór én door treffelijk en vriendelijk man. die over alles en met iedereen kan klappen, en grondig kan klappen, en die meer verstand heeft in zijnen kleinen vinger dan fits Visart in geheel zijnen persoon. Ik ben er van overlttigd, M.r Meynne zal op 8 Juni zegepralen;hij zal zege pralen, omdat hij door zijne groote be kwaamheid tienmaal beter geschikt is voor de plaats van Volksvertegenwoor diger dan fils Visarl; hij zal zegepralen, omdol fils Visarl melde priesters .samen spant en dat het volk en dc kiezers de dominatie der priesters moêzijti. wal er van is, heb ik hierover in ver scheidene gemeenten i dichtingen geno men, en nu moet ik bekennen, dal inder daad, voel menschen misnoegd zijn en openlijk de vervolgingen legen de ge meenteonderwijzers misprijzen. Jan. Gij moet niet spreken van veel menschen, zegt liever, dal iedereen, die hel hail op de ware plaats draagt, die vervolgingen misprijst. Ook 'l is schan dalig! Ik kan begrijpen, dal men eene wet afkeure, dal men, bij voorbeeld, eene schoolwel, eene wet op de belastingen, eene wel op de militie slecht vinde, maar moet men daarom de ambtenaren vervol gen, die verplicht zijn die wel uit te voeren? En als die vervolging komt van geestelijken, en bestaal in bel rooven vait d’éere.de reputatie,de broodwinning van brave menschen, is zulks niet hatelijk Ja, ik zeg hel nogmaals,*1 is schandalig, en het is geenszins te verwonderen dat hel gedrag onzer zielenherders een gevoel van diepe verontwaardigheid heeft doen ontstaan. Kakel. Ik heb altijd gezegd, van zoo haast als de pastoors de onderwijzers begonnen uil te maken voor goddeloozen en slechte menschen, en zij daarenboven hel zoo verre dreven van hun d’absolutie te weigeren, dal zij eene slechte ton onl- stakken, en de hei kiezing van M. Visarl in gevaar brachten. Jan. Zoo is het; wat meer is, vergeel niet, Karel, dal M Visarl geen mensch is zoo als gij en ik. Gij zijt klerikaal en ik ben liberaal; maar, alle twee, wij zijn gematigd. M. Visarl, integendeel, is een overdreven klerikaal, een klerikaal pur sang, die de geestelijken in hunne on- menschelijke handelwijze legen de onder wijzeressen en onderwijzers goedkeurt. Kakel. Ja, 'k weel liet wel, fils Visart gelijk hel Advertentie-blad hem naamt is zeer veranderd van lam is hij wolf geworden. Jan. Ehwel! gij zotidt nu vader, of schoonvader, of broer, of vriend zijn vau oenen onderwijzer of van eene onderwij zeres, zoudl gij voor Visart stemmen? Voorzeker neen. En daar dc onderwijzers veel vrienden lellen, want 't zijn brave De achtbare heer Meynne ontvangt menschen, zoo zal /ils Visarl zeer veel stemmen, waar hij vroeger op rekenen mocht, hem zien ontvallen. Kakel, 'k Wil hel gclooven. M. Visart 1 4 v I r Waarom de kiezers het Gouvernement zullen ondersteunen. tiiMKolioii twee klezcrH. 1<«mi IchJo. 'VVaa.roin de kiezers stemmen zullen voor den heer CHARLES MEYNNE. i ■nm— ■■■■ir Miiinii 11ii i i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2