I Leve de Liberalen! boog De I gekregen hebben van daaromtrent 10,000 frank. Eindelijk, na veel loopingen en poogingen, voerde de stad op eigen kosten liet werk uil, maar zij kreeg geen rooden duit. De beloften bleven bij be loften, en voor Visarl was er geen ge hoor in Israël. Misschien was hel «le eerste maal dat Veurne aan M.' Leo eenen <|ienst vroeg; maar 't was boter aan de galg, Visarl- sukkelaar kon niets bekomen. Waar er strijd is, is hel bijzonderlijk schoon om te zien met welken ijver de liberalen alle mogelijke pogingen aan wenden, en zich alle mogelijke opoffe ringen getroosten, om tot de overwinning van 8 Juni bij te dragen. Ja, ten tijde dal hel bisschopsgouver» nement aan liet hoofd was, alsdan kon Visarl een woord ten beste doen voor Jan, Piel of Toontje, om hem hier of daar een postje te doen bekomen Maar ’t was al dal de man kon verrichten. Van groolc dienstep t(; bewijzen aan onze steden of gemeenten daar is nooit geene kwestie van geweest. Visarl. heeft immers nooit geen invloed gehad, wam om invloed, om ge<ag te hebben moet men een hoofd op de schouders dragen waar iels in steekt. Het bisschopsgouvcrnetneni heeft in juni 1878 zijn definitief congé gekregen; en den 8 Juni aanslaande zal het liberaal Gouvernement met 10 ii 15 nieuwe liberale vertegenwoordigers versterkt worden bij gevolge wal kan Visarl, wal kan dal overschotje van bisschopsverlegenwoor- digers uitmelen, uilvoeren in do Kamer? Eu dit is gemakkelijk om verslaan vroeger kon hij niets doen, daar bij weinig geleerd is, cn weinig geschikt is om, door het woord en met de pen, uwe belangen in de Kamer te verdedigen; cn heden kan bij ook niets doen, dewijl hij de vijand is van ons Gouvernement en geene gelegenheid laat voorbij gaan om le stemmen tegen al de wellen die ons Gouvernement voordraagt. Moeten wij alzoo een vertegenwoordi ger hebben Wij zonden moeten dommer dan dom wezen om niet le verslaan dat wij van Visart’s kant niets kunnen be komen. slaan, en de blijde kreet, zal door gansch ons duurbaar vaderland klinken Wat doen onze tegen» utrevur» Wal doen onze tegenstrevers om hunnen kandidaat aan de kiezers aan te bevelen? Spreken zij van al de diensten, die hij aan Veurne, aan Nieuporl en aan de bui tengemeenten bewezen heeft'? Maken zij de-lijst op van al de geleerde redevoe ringen, die hij ten onzen voordeele in de Kamer uitgesproken heeft? Brieven zij de schoone projeklen uit, die bij voornemens is voor den bloei van Veurnambacht te doen tot stand brengen?.... Neen, maar zij lasteren, beschimpen en bespotten den liberalen kandidaat. Och arnje! lasteringen cn smaadwoor den zijn immers de wapens van al de genen, die geene goede redenen ter hun ner eigene verdediging hebben bij te brengen. Maar anngezien de heilige schrijvers van ons pastorsgazetje spotten en schim pen cn lasteren, amigezien zij alzoo le wei-t gaan, wam om zouden wij jonker Visart met zijden handschoen moeten behandelen Weiiio*! zij zullen spotten met den «dvokr.al Meynne, den achtbaren, be gaat» m <.m geleerden man? En wij zou- mm die bespottingen onbeantwoord moe ten laten?.. Neen,uren, zoo niet Graafje Leo niet' Leo XIII, maar Leo O zal hel ook op zijne boterham-' men krijgen; de heilige schrijvers mogen er wel van verzekerd wezen. Oog voor oog, tand voor laud. M.r Charles Meynne, is een inboorling van ons arrondissement; hij spreekt met liefde onze moedertaal en zal de rechten onzer vlaamsclie taal doen gelden in het Parlement; wij zullen in hem een verde diger vinden voor onze sedert zoo veel jaren miskende vlaamschc taal. Hij is een dergeiien die overtuigd zijn, dal er nog veel te doen blijft om den Vlaming zoo veel reciit te doen geworden als de franschsprekende bevolking der Walen streken gelijkheid voor allen is zijne leus. Gij, burgers, gij, landbouwers, die geen fransch kent, zult hem vrij mogen aan-preken of schrijven in hel viaamsch; hij zal u verstaan, en hij zal u in bel vlamsch antwoorden. Kiezers, Stemt voor M.r Meynne, voor eenen in boorling. Volgt hierin het voorbeeld van de Walen. In het Walenland willen de Walen voor niemand anders meer stem men dan voor eenen inboorling, omdat KIEZERS, laat u niet verwijten, dal gij slaven zijl van de pastoors, dal gij legen hel alge meen welzijn werkt, en stemt voor eenen bekwamen en invloedhebbende!! man, voor eenen vriend van T Ministerie, voor M. CHARLES MEYNNE. Goed nieuw*». l)c klerikale gazetten bekennen, ’t zij openlijk, ’t zij door hunne stilzwijgend heid, dat de algemeene uitslag van de provinciale kiezing eene zegepraal is voor de liberalen. De overwinning van 24 mei is de voorbode van de overwinning van 8 Juni. Bravo Overal zijn de liberalen vol moed. Iedereen, jong en oud, tot de vrouwen toe, steken een handje bij en strijden voor de burgerlijke onafhankelijkheid. De bisschoppen en pastoors hebben geloond wal zij willen, men kent hunne vervol gingen en hunne verdrukkingen, men heeft gevoelt hoe zwaar hun juk weegt. Iedereen verfoeit dit juk, iedereen werpt hel af, iedereen werkt mede om het poli tiek geweld der priesters te bevechten. Kiezer», Men heeft den Veurnaar eenen grooten drinkpenning beloofd, ouder voorwaarde dat hij Leo Visarl tot in den derden hemel verheffe. Hij kan zijne verdiensten niet te schit terend doen uilscbijnen De taak is echter moeilijk, want hoe kan liij i mand verheffen die hoegenaamd .geer.c veijicusi.cn heeft. Wal kan bij zeggen'?? Wat heeft Leo Visart gedaan voor uwe, haven? Volstrekt niets wat der moeite wauitf is yerimJd le worden. Al wat gij veazregcii hebt, is u van het Liberaal fatix'iimad gvgeveu geweest; al wat gij nog hebben moet, zal u van hel Liberaal Gouvernement gejond worden; Wat deed Visarl vooru? Heeft hij u btvoordc'digd in uwen veehandel, in uwen landbouw Neen, hij deed niets voor u. Veurnaars, Gij herinnert u nog in welken onzienden en ongebruikelijke!! staal uwe Slatieplaats lag over eenige jaren. Die plaats moest gekasseid worden en ons gemeentebestuur rekende voor dit werk op de medehulp van den Staat, des le meer daar de Stage plaats door eenen steenweg van den Staal doorsneden is. M.' Visarl had aan de slad I want," laten verhopen, dat zij eene ioclaag zou een inboorling best de belangen kent der streek die hij moet vertegenwoordigen. Zij hebben gelijk. Dooi! wij ook heizelfde. M.' MEYNNE, kent Veurnambacht, kent Nieupoort, kont de. belangen onzci streek. M.' Visarl integendeel heeft bewezen dat hij ze niet kent, of nooit ter harte heeft genomen, aangezien hij nooit niets noch voor Veurne, noch voor Nieuporl, noch voor Veurnambacht bekomen heeft. Stemt dus kiezers voorden inboorling, stemt voor M.' MEYNNE. Kan het ministerio op 8 Juni omver geworpen worden Hel tegendeel zal plaats hebben, het Ministerie z;il versterkt zijn.cn de liberale meerderheid in de Kamer zal klimmen lot een getal dat zij misschien nog nooit zal hebben bereikt. Het liberaal Ministerie blijft dus voor lange jaren aan hel bewind. De klerikalen weten dit ook zoo goed als iemand, cn.een bewijs daarvan is, dat alhoewel hunne gazetten altijd zog stout moedig spreken, er tegenwoordig niet ééne is die durft beweren, dal bet Ministerie zal vallen. Ja, wij behouden het liberaal Ministerie voor lange jaren, tol geluk en voorspoed van ons duurbaar België Dit is, kiezers van Veurnambacht, ccn gewichtig punt. Wij ook moeten liberaal zijn op 8 Juni; moest Visart gekozen worden, 't ware voor VIEH JHU -- Vier jaar met Onze lezers weten dal Mgr. Dumont, bisschop van Doornik, zich onderscheidde door de hevigheid zijner aanvallen legen hel ontwerp der nieuwe schoolwel. Wat onze lezers min wel weten is, dal die Mgr. zeer rijk was en zich ook omlerscheidd c door zijne milddadigheid in liet onder steunen van klerikale werken. In den be ginne vond zijn gedrag, zijn fanalism, bij den aartsbisschop, nuncius en paus, niets dan goedkeuring; maar, als zijne fortuin verleerd was, als hij niets meer le geven bad, keerde de kaart; men was dun van gevoelen dal hij onvoorzichtig te werk ging, men berispte hem, men deed hem alle slag van moeilijkheden aan, men ver klaarde hem zot, men dieet hem met ge weld uit zijn bisschoppelijk paleis, en men vervaagde hem door eenen bestuur der. Mgr. Durousseaux. Mgr. Dumont nam zijnen intrek bij zijne broeders in eene kleine gemeente omtrent Doornik. Dal de verjaagde bisschop verbitterd cn misnoeg is, laat zich gemakkelijk be grijpen. Oozk schrijft hij brieven in de gazetten legen zijne vervolgers, schriften die zeer opgemerkt worden, en waarin men. onder andere de volgende zinsne den leest Die zinsneden bevatten voorzeker veel waarheid en wijsheid. Dat de kiezers er ernstig over nadenken. Is Mgr. Dumont krankzinnig, zoo als de politieke priesters hel beweren? Niels bewijst liet, en hij schijnt het niet te zijn; maar de verbittering en hel lijden hebben hem tol inkeer gebracht en doen hem spreken in volle rechtzinnigheid. Overigens wal zeggen politieke priesters niet om hunne heerscli.’.uchtige plannen te kunnen verwezenlijken? Hel kost immers niet meer van slaande le houden dat ecu bisschop krankzinnig is, dan te beweren dat al de gemeenteonderwijzers slechte tnenschen en goddclOOZCn zijn? Kiezers, Wenschl gij. gelijk Mgr. Dumont, in het belang van den godsdienst, dal geen enkel pi'tester zich nog zou bemoeien met de kiezingen, toont nniuuwen pastoor, aan uwen kapelaan dal gij hun geen gehoor verleent en stemt voor den libe ralen kandidaat. De bisschoppen, de priesters hebben te veel op hunnen poot gespeeld, te veel leelijke trekken begaaii, daarom is bet dal bun rijk, hunne heerschappij in een vrij land, gelijk België, ónmogelijk is; daarom is hel dal die massa liberalen, uit alle gewesten, naar de Kamer zullen gezonden worden om goede wetten te maken, om hel volk te ontslaven, om hel aan alle drukking en geweld van wege den adeldom eu de geestelijkheid te onttrekken druking eu geweld, die zoo zeer de bevolking in vroegere eeuwen hebben gemarteld. Laat ons doen gelijk in andere plaatsen bestrijden wij alle pasloorskandidaten en laat ons aan L. Visart zijn pasport geven en M.r CHARLES MEYNNE aanstellen; .W.r Meynne is een goede, een treffelijke, een geleerde liberaal; hijzal ons vertegen woordigen, zooals hel behoo' l; zijn woord zal aanhoord worden, wam hij heeft- een groot talent van spreken; hij is de man dien wij moeten bobben. Visart Sukkelaar. Wij willen door eenige voorbeelden be wijzen wat groolc sukkelaar LeoVisarl is. Nieuportenaars, Gij weel dal uwe stad, in augusli 1875, het bezoek ontving van twee ministers, namelijk: van de heeren Beeinaert, mi nister van openbare werken, en Lanlshéere, minister van justicie. Dit bezoek gebeurde met zekere plech tigheid en uwe vrienden iiameii, zeer loflijk, alle gunstige omstandigheden le baal om er voor uwe stad voordeel uil te trekken. 'Zoo hoorde men, inden wel- komsgroel aan de statie, eene aanbeveling Voor den godsdienst?... of voor t meesterschap Waarom strijden de bisschoppen en hunne knechten de priesters Is In t voor den godsdienst Neen, neen, ’t is voor T’meesterschap. Wal vragen zij van hunne kandidaten Onderwerping en niets anders. Die heeren vragen niet, dat de kandi daat die zij aanbevelen geleerd zij, dat hij deugdzaam zij, dal hij een goede katholiek zij; dat is de minste hunner bekomme ringen; wal zij vragen is, dat hij goed stemme in de vergadering waarvan hij deel moet maken. Als een kandidaat de onderdanige die naar wil zijn van hisschoppep eu priesters, dan zullen zij hem loven en prijzen, al had hij de godheid van Christus geloo chend; maar als de kandidaat de meester makerij der priesleis besnijdt, als hij liberaal is, dan zullen die heeren hem uit schelden voor al wal slecht is, al w*as hij de deugdzaamste mensch van de wereld. Wal wij zeggen is de waarheid, en in alle steden, in alle gemeenten kan men hiervan voorbeelden aanhalen. De geestelijken strijden dus niet voor den godsdienst, gelijk zij het beweren, maar alleenlijk voor T meesterschap. Ook in ons arrondissement kwijten zich al de liberalen, zonder uitzondering, aller- ioflijkst van hunne politieke plichten. Iedereen doel wal hij kan, geene middels worden verwaarloosd, niemand wil zich iels te verwijlen hebben. Zoo moet het zijnEn reeds bemerken wij den guiistigen uitslag van die moedige pogin genue toestand verbetert dagelijks, de slechte gemeenten worden goed, de goede worden uitmuntend. Bravo, Bravo Gaal zoo voort, vrienden; uw streven is allerverdienslelijksl. Niets verzuimd, niets gespaard. Gaal zoo voort, voor zeker, gij zult overwinnen, en de libe ralen van gansch hel liberale Belgie zul len u dankbaar toejuichen. oenen pasloorssenateur en eenen pastoors- representanl, en dit onder ecu liberaal Ministerie.... T ware een beetje al te erg! Welaan! kiezers, stemt voor den libe ralen kandidaat, stemt \oor CHARLES MEYNNE. En op 8 Juni drinken wij in volle vreugd, eu met schuimende la kers, op hel welvaren van lu i Vaderland, op het welvaren van Veurnambacht, op de ge zondheid van onzen nieuwen Represen tant Kiezers van den builen, het volgende bewijst u hoe onze pastoors- kandidaal de landbouwers genegen is. In 1870 legde de gemeente Moëres eenen steenweg in verbinding met de kei wegen in Frankrijk, onder de belofte dal deze steenweg met de kasseide van Veur ne naar liet Zwaantje z.ou vet bonden wor den. Doch aan deze belolty gaf men geen gevolg, uit hooide der tegenkanting van Bulscamp. De gemeente Moëres, die zich zeer zwaar belast had cn niettemin zon der uitweg naar Veurne bleef, protesteer de en liep de hulp in van Visan; maar niets kon baten: men klopte aan doove- maus deur. De hoeren van de Moëres had den hem goed le zeggen: waarom ver- krijgt gij voor ons niet wal men op an- dere plaatsen voor de landbouwers «verkrijgt? Waarom helpt hel Gouver- heinenl ons niet Waarom laat het eene zoo groolc onrechtvaardigheid bestaan?Alles bleef vruchteloos, M. Visarl gaf zich weinig moeite, en, bij gebrek aan invloed, verkreeg hij niets, niets hoegenaamd, Iiitusschenlijd bleven de boeren van de Moeren in hunnen Gij kunt dat toch lasten aan uwen elle- slijkpoel! Kiezers van Veurne, van Nieuporl en van den Buiten, waarom zoudl gij stemmen voor Visart, die nooit niets voor u heeft gedaan, en nu, min dan ooit, niets voor u kan be komen. voor de verbetering uwer lieven; idem, in eene redevoering op bel stadhuis; idem, in eene redevoering bij de nieuwe sluizen; idem, in de uitleggingen bij de lange brug over Nieuporls noodwendig heden; idem, in de gezondheidsdronken aan het banket. Uw vertegenwoordiger, Leo Visart, woonde dit ministerieel bezoek bij, doch wal deed hij? Was hij de advokaal uwer belangen, pleitte hij ten voordeele van uwe stad en haven? Neen, bij zweeg ge lijk een visch; bij wist niets le zeggen ten voordeele van Nieuporl, hij vergenoegde zich de schooue beloften van den minister Bcernaerl te aanhooren zonder er dooi' eenige woorden akte van te nemen juist alsof hel hem niet aanging. Neen, Nieuportenaars, in zulk een man kunt gij geen steun vinden, en hel is ook geenszins te verwonderen, dat uwe slad door de tusschenkomst van Visarl- sukkelaar niets heeft bekomen. I 4 I 9 I Kiezers, Kiezers Onze knntlidiinl Nizrcpcortenaars, Gij, Vcninainjachters, Op die vraag moet men antwoorden neen, neen, ónmogelijk Mgr. Dumont. Voor het welzijn der katholieke Belgen, voor het welzijn der Kerk verlang ik en VRAAG IK AA N GOD van ganscher harte, dat de katholieke partij in Belgie NOOIT nog de MEERDERHEID zou hebben in de Kamers: ik wenseh dat geen enkel priester zich nog zou bemoeien met de kiezingen. - Het is de zoogenaamde katholieke partij die ik zou willen kunnen treffen: uitroeien als dit mogelijk was, en wel IN HET BE LANG VAN DE RELIGIE waaraan ik ver kleefd ben, en, denk ik, meer verkleefd ben dan ooit. Er is niets zoo slecht als een slechte priester. Ik heet heiligschendend middel HET MISBRUIK van het geestelijk gezag, welk de biechtvader over zij no biechtelingen heeft. Kiezers,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2