Leve de Liberalen! dat gij u kunt wrekenLaat door uwe u men niet ongestraft mag tergen en ver volgen. Stemt allen voor M.r MEYNNE. M.’ Meynne. M.' Visnet. De Veurnaar en zijn medehelper, de Standaerd van Vlaenderen, zijn, gelijk in alle vorige kiezingen, wederom aan schelden zij maken M.r Meynne uil als den verderfelijkslen aller menschen. Al slechte middelen. M.r Meynne, is is zeer eerlijk man; geheel zijn l- I»e Veurnaui’ Spreekt de schoonste woorden, zoekt de lisligsle redens uit. om de kiezers te overhalen om te stemmen voor Visart. Waarom? Waarom? de Veurnaar weet het zoo goed als wij, dal zijn troetelkind Leo, een vijfde wiel aan den wagen is, eene O in T cijferen en dat hij voor het arrondissement Veurne-Nieuport, niets, niets, maar volstrekt niets kan bekomen. Waarom stemmen voor een man die zoo machteloos is als Visart! Waarom? Om hem plezier te doen? Om zijnen eigenen hoogmoed te voldoen?Omdat hij wederom naar Brussel en naar Brugge bij zijne vrienden, zoude kunnen gaan boffen, dat hij de burgers en boeren van Veurneam- bacht kan doen dansen gelijk hij schuifelt? Antwerpen, Brugge, Namen, Dinant, vier arrondissementen in het Luxem- burgsche, Leuven, Mechelen, Dixmudc bestrijden hunne klerikale vertegenwoor digers en zuilen ze bijna overal door libe ralen vervangen. Daar valt niet aan te i twijfelen, alle berichten verzekeren hel i voor uw vlas, uw gras, uwe aardappels, ons. Waarom bestrijdt men in die arrondis sementen de dienaars der bisschoppen en waarom slaat hun de nederlaag te ver wachten? Omdat de kiezers aldaar overtuigd zijn, dal die klerikale mannen hun geene diens ten kunnen bewijzen, maar integendeel niets anders kunnen doen dan nadeel, zoowel opder opzicht hunner persoonlijke belangen als van de algemeene belangen. De kiezers van hel arrondissement Veurne redeneeren gelijk de landbouwers en de burgers dor bovengenoemde arron dissementen. Zij zijn ook overtuigd dal depastoorskandidrai, dal fils Vis irions in de Kami r van geen nut kan zijn. Zij zullen met inzien dal hij in bedie ning is, dal hij door de pastoors en door Ininne gazetten de Veurnaar en de Stan daard als een heilige en als een wonder van bekwaamheid wordt afgeschilderd en aanbevolen, neen, want hij is gedurende tien jaar slechte representant geweest, de flauwste van geheel de Kamer, hel is geen reden om hem te behouden; neen, zij zullen niet luisteren naar hel gebabbel van d,e pastoors, want dat ware al te kinderachtig; maar de kiezers zullen oor- deelen, zij zullen inzien wie van de beide kandidaten ons best dient, wie ons hel meest dienst kan bewijzen; en, ter uitzon dering der slaven van bisschoppen en priesters, ter uitzondering van menschen zonder oordeel zullen zij stemmen voor den liberalen kandidaat. Met zekerheid dus mogen wij zeg gen: de zegepraal op 8 Juni is voor den heer CHARLES MEYNNE. De regen. Landbouwers, de regen is good waard uwe boonen, uwe gratiën, voor alles. Welkom, weldadige regen; danken wij don Opperheer voor die weldaad; laten wij hem ook bidden dal hij licht en klaarte verspreide in den geest van eiken kiezer, tegen dinsdag eerstkomende, op dat er overvloedige stemmen zouden re- genep in de stembussen der beide buree- len, voor den volksvriend, voor M.' MEYNNE. Het goed gelukken van den oogst is er hoogst noodig; maar het goed gelukken van de kiezing is er ook hoogst noodig, en de kiezing kan maar gelukken dan als wanneer M.r Meynne zegepraalt. Kiezers, Begrijpt wel deze waarhied; wees niet ziende blind, niet hooiende doof; geen voordeel kunnen wij bekomen dan door een vriend van het Gouvernement, en die vriend is M.r MEYNNE. Neen, neen, Leo Visart, dal kan, dal zal niet zijn! De belangen vóór de uwe; gij kuul niet meer dienen; gij hebt uwen lijd gehad; onze stemmen zijn voor 31.' Meynne. Gij, moogl gaan jagen en gaan visschen. ZIJ heven. De pastoors beven van benauwdheid, en daarom zeggen zij in hunne gazelle den Veurnaar, alias Leugenaar, (lal zij maar werken om eene groote meerderheid te hebben, om de geuzen voor altijd plat te leggen. Zwetserij? kwakzalverij! Sukkelaars, die gij zijl, de liberalen of geuzen, gelijk gij ze noemt, liggen nooit plat, want zij strijden niet uit eigenbaat, maar voor hel algemeen welzijn, zij slaan op de bres voor eene goede, voor eene heilige zaak, en nooit zullen zij de wapens nederleggen. Wie er welhaast plat zullen liggen, zullen de politieke priesters zijn. Zij welen hel, zij beven, maar zij trachten door zwutserij en kwakzalverij hunne benauwdheid te verbergen. M.1 Visart en ons arrondissement. Een klaar bewijs dal fils Visart hoege naamd niets voor ons arrondissement ge daan heeft is, dal zijne zwarte vrienden maar alleenlijk op hel laatste oogenblik, om niet meer te kunnen tegengespro ken worden, deze zoogezegde diensten durven bekend maken. Wij beweren, en hel zal bewezen wor den, dal hij niets wat in aanmerking dient genomen te worden voor Veurn- ambacht heeft gedaan. Hij heeft belooft, T is waar, en de Slad Nieuport heeft hem, beleefdheidshalve, voor zijne beloften bedankt, maar nooit heeft zij de gelegenheid gehad hem hare erkentenis te betuigen voor oprechte bc- wezene diensten. De Standaerd van Vlaenderen spreekt van hel TALENT met het welk hij onze belangen verdedigd, van zijn GESPIERD WOORD dal weerklinkt in de Kamer, van het GROOT GEZAG dal hij uitoefent op den minister van openbare werken, enz. Dat alles is hoogst belachelijk. Het is gekend dal fils L. Visart een nulliteit is voor ons arrondissement, en, volgens de verklaring van menigvuldige zijner collc- gas, <le flauwste representant van geheel de Kamer. SM» Stieltje»* of klerikale l*ot JedekH. Hot heilig pastoorsgazelje van Veurne, hel gazeije dal'altijd liegt, en dat daarom, in den wandel, 't Leugenaarlje wordt ge naamd, legt aan hel liberaal Ministerie schandige benoemingen ten laste. Gij weet, lezers, wat de pasloors- gazetjes door schandige benoemingen ver staan? Hel zijn benoemingen van alle zulke personen, die aan de geestelijken mishagen; en men mishaagt aan de geeste lijken, zoohaast als men niet toestemt hun onderdanige dienaar te zijn. De be noeming van eeuen dclligen onafhanke- lijken burgemeester of schepen, die geen slaaf is van M.r den pastoor, dal is voor die heilige gazeljes eene schandige be noeming. En gelijk Poltje is, zijn er veel kleri kalen in Veurne zij oefenen 25 stieltjes uil en zij willen al de postjes, al de winst, al de voordeelen voor henzelven Ware poljedeks. En de Veurnesche neringdoeuers, en de Veurnesche ouders, die gaarne hunne kinderen zouden geplaatst zien, slaan daarop te kijken En hetgeen nog 't meest van al moet verwonderen, T is dal al die mannen door den volkslievend fils Visart onder steund worden. Kiezers van Veurne, als fils Visart uwe sjein zal komen vragen, zet hem beleef delijk aan de deur, en zendt hem naai deklerikale RIJKE STIELTJl.SDOEMJtS, die nooit genoeg hebben, en de stieltjes uitoefenen en de postjes beklbeden die voorspoed en welvaart zouden kunnen verschaffen aan 25 Veurnesche huisge zinnen 1 en welspte- kendheiil menig onrecht recht gemaakt en er M.r Meynne heeft meer geleerdheid in zijn kleine vinger steken dal M.r Visart in geheel zijn lijf. Deze laatste kan goed pistolen, geweren en revolvers kennen, en hoe men hel, in lijden van oorlog, moet aan boord leggen om niet gekwetst te worden; maar in Gods naam, kiezers, moeten wij zulk een man hebben in ons koophandel- en land- bouwarrondissemenl, om onze belangen voor te slaan? M.' Visart kent niets van deze belangen, en omdat hij zooveel proeven van onkunde gegeven heeft, stellen wij eenen anderen vertegenwoor diger aan, namelijk M.r MEYNNE. Komen wij terug tot de benoeming van Poltje als arrondissements 'commissaris. Poltje was op het postje zoo verlek kerd! Maar, de titularis, wijlen M.'Joye, had dc verzekering verkregen van den minister Delcour dat hij in bediening zou blijven. Wat alsdan gedaan Wal gekonkel foesd?.... Ruzetlc, Visart en Poltje weten helmaar niemand zal hel zeggen. Hel voorname van de zaak was, dal M.r Joye zijn ontslag gaf en dal Polije de plaats bekwam van arrondissements com missaris. Hij, Poltje, arrondissements commissaris Is er ooit eene schandige benoeming gedaan geweest, het is wel deze laatste. Allo! toe Veurnaar, nog iets over dc poljedeks. Do zeemzbote laai vnn 'Visnet Zal niemand meer verleiden. Als hij hij komt neemt hij eenen vriendeiijken toon aan, eene lachende mine, en men zegt bij zich zelve: T is een viicndelijk man. Maar hel is juist in dat bedt iegelijk uiterlijke, dal hel venijn zit. Visart neemt die houding aan om lot zijn doel te gera ken. Eens dal bij Pier boven Jan is, dan vaagt hij zijne hielen aan de kiezers. Indian hij, bij voorbeeld, zoude gestemd zijii waarvan God ons zal bewaren dan zou hij vertrokken naarde hoofdstad, om er te gaan worstelen tegen ons liberaal Gouvernement, om er oppositie te gaan maken legen onzen wil on onzen dank. En alzoo zou hij aan. Veurnambachl de gebroken potten doen betalen, alzoo zou den wij verslooten blijven van alle voor deelen. Wij liggen al reeds met oenen Stirum op den hals; die zit ginder ook inTSena.1t te droomen om de spoken van de mid deleeuwen terug te brengen! die kerel doei ook al veel kwaad. Kiezers, Stemt voor den liberalen kandidaat en welhaast zult gij ondervinden dal gij door zijnen invloed en zijne bemiddeling groote voordeelen zult bekomen. Niet geaarzeld, niet getwijfeld, kiezers stemt voor den heer Cu. MEYNNE. Kiezers, Stemt voor M.' MEYNNE, ons Gouver nement is liberaal; en als er iets te vin gen, iels te bekomen is, voor Veurne, voor Nieuport, voor de buitengemeenten, gij kunt wel denken, dal wij geen vijand van ons Gouvernement moeten belasten om hel te bekomen. Welnu, Visart is een erge vijand van ons Gouvernement; elke gelegenheid die zich aanbiedt beloont hij zijne vijandel'tjke houding en stemt bij legen al wat het Gouvernement voorhoudt; hoe zou het dan mogelijk zijn dat wij door Visart iets kunnen krijgen? Als hij bij eeuen Minister gaat men zendt hem weg; of laat men hem binnen, men klapt hem buiten. Integendeel, wanneer wij M.’Meynne zullen hebben, dat is een vriend van de Ministers, en wanneer hij in de minis- leriën voor ons ten besten zal gaan spre ken, daar is hij thuis, en hij zal bekomen wal al de Visarts te zanten niet kunnen verkrijgen. Dat is altijd zoo geweest: vrienden helpen vrienden, en.... d la porie de vijanden; stemt dus kiezers, voor M.r Meynne, T is voor T algemeen wel zijn. Vertrouwen. Dc kansen van den kiesstrijd zijn ten minste zoo gunstig als in 1868, wanneer M.r Ed. Bieswal M.r J. De Smedl over won. Nu, gelijk alsdan, is de pasloors- kandidaal politiekelijk versleten, nu, veel meer dan in 1868, zijn de kiezers op de kopstukken der priestet partij verbitterd. De kiezing van Thuin heeft eenen gansch onvoorzienen uitslag opgeleverd, heeft aan de liberale partij eene meerderheid gegeven builen alle verwachting. Die meerderheid heeft men toegeschreven aar. liet buitensporig geweld der geeste lijken tegen het ofïlcieël onderwijs. In ons arrondissement is dit geweld even groot, de misnoegdheid óver de hatelijke vervolgingen die de gemeente onderwijzers en menigvuldige ouders van wege de priesters te lijden hebben, is tot hel toppunt gerezen, en daarom denken wij, dal hier, gelijk te Thuin, Je liberalen eene schitterende zegepraal zullen be halen. Hel zij zoo. Doch daarom niet gerust, maar moedig gestreden tol den laalslen stond. Met de duimen in 't vet. De lijden zijn tegenwoordig slecht, en dit is grootendeels een gevolg van acht jaar klerikaal bestuur, dal de algemeene belangen van T land, en bijzonderlijk de belangen van koophandel en nijverheid verwaarloosd heeft. Er is weinig werk voor de werklieden; er is weinig verkoop voor de nering- doeners, want iedereen moet sparen; en in den boerenstiel gaal hel sedert drie jaar allerslechtst. Iedereen lijdt dus, en menigeen beeft in zekere mate gebrek. Er is nochtans eene soort van men schee die niet lijden, die geen gebrek hebben, die leven met de duimen in T vet. Die menschen zijn de geestelijken Zij, zij wonen in de schoonste buizen, zij eten de fijnste spijzen, zij drinken wijn als een ander een teugje bier moet derven, zij hebben in alles overvloed,.... en zij zijn nog niet te vredeti. Zij doen, inderdaad’, niets anders dan klagen, jammeren en schooien, en overal trachten zij naar T meesterschap, om de centen gemakkelijker te kunnen bijhalen. En reeds zijn de geestelijken verschrik kelijk rijk! beziel hunne menigvuldige kloosters hunne menigvuldige collegiën, hunne menigvuldige scholen En al die goederen, daar zij nooit men dat liet lijd wordt de liberale regeering nog sterker te maken, want overal heeft men gezien welke ongehoorde stoutmoedigheid de klerikalen ten loon spreiden, om legen de gezonde wellen des lands op te slaan, om ware het mogelijk Belgisch schoone en voorbeeldige instellingen te vernietigen. Geluk kiglijk is hun rijk ten einde en voor goed len einde. Het menschdom ziet zijne verlossing naderen en België de verpletling dier hatelijke ruslsloorders en oproermakers. Van alle kanten des lands komen dc beste lijdingen toe aangaande den groolenzegepraalderliberalen. Iedereen voelt dal het volk ont waakt uil den bedriegslaap waarin behendige en sluwe heerschzuchli- gen hel hadden welen te wikkelen. Tot in hel kleinste gehucht spreekt men thans van politiek en heerschl er als een doQveschokking tegen het klerikalismus, dat wel, rechten rede verkracht. De nieuwe wet op T onderwijs heeft de oogen geopend, en heeft den landman gelegenheid gegeven het gedrag der klerikalen te doen kennen, het misbruiken van den godsdienst te doen zien, den zucht der politieke pastoors tol alleenheersching te doen beseffen; daarom staal het i volk op legen zijne verdrukkers, I daarom zullen de liberalen zegepra len en zal, op 8 juni, door gansch ons duurbaar vaderland, de blijde kreet klinken OORDEEL vnn Mgr. Dumont, liiHMchop van Doornik over oirz.e kieu- worstelingcn. Voor het welzijn der Itatliolieke religie, voor het welzij» der kerk, verlang ik en vraag ik aan God van ganscher harte, dal de kntlio- lieke partij in België nooit nog de meerderheid zou hebben in de Kamers; ikwensch dat geen enkel priester zich nog zou bemoeien met de kiezingen. t Eii.monii-Jos. DUMONT, Bisschap van Dotn nijk. (Brief aan de Etoile Beige. Hoe durven de klerikalen spreken van schandige benoemingen Is er wel ooit eene schandigere benoeming gedaan ge weest dan degene van Poltje als arron dissements commissaris. Men kent het ventje, men kent Poltje: het wil van alle stieltjes proeven Poltje heeft begonnen met liet notariaat te sludeeren; dan is hij kluchlzanger ge worden en een brokke poëet; dan heeft hij de plaats van ontvanger der watering gevraagd en.... haast bekomen; dan is hij administrateur van goederen geworden, wat hij nog is; dan is hij voor een jaar of twee gaan boeren te Ooslduinkerke; dan heeft hij zich gesteld als hrijkebakker; dan heeft hij de wijncominercie aangegaan; dan heeft hij willen burgemeester zijn en is schepen geworden; dan is hij door Ruzelte met veel ruse arrondissements commissaris benoemd; hij gaal nu eene nieuwe brouwerij maken, maar eene brouwerij in T fijne, volgens nieuwe stel sels, eene brouwerij nwdèle, die al de brouwerijen van drie uren in T ronde zal doen verbeteren. Gij allen, die het mes óp de keel gesteld zijl geweest, omdat gij, voor uwe brood winning, verplicht waart legen wil en dank uwe kinders uit de gemeentescholen njet alleen een zeergeleerd man, hij i te trekken; komt op! Dinsdag is den dag J daarbij «en dat gij u kunt wreken Laat door uwe |even js daar om dit te bevestigen; in liberale slem zien dat gij mannen zijl wie ?jjnc |oopbaan heetï hij door zijn talent, nipn nipt nnorpstrnft m:i<r hTj/en on vnr- 1 i 1 1. i .1 door zijne doordachtheid w bondhpid mnnio’ nnrpp.ht i I De stemming is vrij en ten voile ge- I heim. Niemand kan weten in welken zin j men gestemd heeft. Veurnaars, Nieuporlenaars, Veurn- ambachters en Houllanders, stemt dus onbeschroomd, toont dat gij mannen zijl, zonen van dat oud ras, dal eertijds zoo veel heldendaden verrichtte en stemt moedig en vol hoop voor den kandidaat die u alleen dienst kan bewijzen. velen recht doen wedervaren. i i Eene xckei*iiel<l. Koiut op.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2