sa- arloM. I Ziehier de tooneelslukke i, die tijdens de leesten le Brussel zullen worden ver toond. Het Nationaal Tooneel van Brussel, ouder het bestuur van den heer Eduard Heudriekx,zal de volgende looneel werken opvoeren Drama’s 1. Margarellia de Zwarte, door Frans Boeiends; 2. Agneessen, door Vaëz en Willems; 3. Hel vijlde rad van den wagen, door Félix Van de Sande; 4. De familie Dijcktr.aus, door Ondereet, 5. rhapen- en varkensrassen. oppositie die ik gemaakt heb in de zaak iIaii ftrxiul iliii» I» t I uil iz-iL’ n L ri i n»on oio van den Boud der Katholieke kringen als werktuigen van politiekeu invloed. Men zal hel nu misschien niet kunnen ge- looven, maar later zal men hel klaarder zien. Pius IX heelt mij beschermd tegen de aanrandingen van den kardinaal die bij zijnen lerugkeer van hel conclaaf aan iemand van zijne omgeving moei ge zegd hebben De bisschop van Doornik stond op goeden voed met Pius IX; hel zal geheel wal anders zijn under Leo XIII. Pius IX is niet begrepen geweest, zelf niet door M. Frère, wiens versland zoo doordringend is. M. Frère vreest de priesterheerschappij als middel van poli - liekeh invloed, hij heelt gelijk; maar hij heeft zich totaal vergist in de inzichten van Pius IX en de uilsiag welke de ware katholieke leering kan hebben op de wereldlijke lotsbestemmingen der volkeren. Meer dan M. Frère verfoei ik de priester heerschappij als middel van invloed op de bestemmingen der volkeren. Dat Wkmvangolie togen draad. Dat zou zijn de algemeeiie heerschappij der geestelijkheid bestuurd door een al- machligen paus. Wal ik’zeg kan ik be wijzen; maar ik ben zot verklaard De gebeurtenissen zullen misschien bewijzen dal de welgekende tegenstrever van Pius IX, Leo Xlll, zich bedient van de religie zonder eerbied voor het recht van anderen, zonder eerbied voor de grondwetten der rechtvaardigheid om hel politiek overwicht in de wereld le bekomen, dank aan de 290 inHIioen katholieken, wier geweten hij volgens zijn goeddunken hoogt te kunnen besturen. I*roeeM tegen den van Namen. Een bisschop vervolgd voor laster Ziedaar een schouwspel dal nog aan Belgie ontbrak en dal wij gaan krijgen. Ziehier in welke bewoordingen deze tijding door de Jndépendance wordt aan- gekondigd Wij zijn in staal gesteld le verzeke ren, dal de hoofdopslcller der Tribune de Mons een proces voor laster ingespannen heefl legen den bisschop van Namen, Mgr. Gravez, om gezegd le hebben, in zijne proleslalie, gedagleekcnd uit La- ruche, dat de brieven der bisschoppen van Luik en van Namen, die door onzen confrater werden medegedeeld, eerder gerukt dan ontvangen werden uil de han den van den ongelukkigen bisschop van Doornik, die niet wist wal,hij deed» De opsteller van de Tribune van Ber gen is naar Villers-Perwiu gegaan met M1 Masquelier, van de balie van Bergen.» Mathias de Beeldstormer, door Van Peene; 6. Elena, door Deslanberg. Blijspelen: 1. Hel Wiegje, door Van Goclhem; 2. De visschers van Blanken berg, door Slecckx; 3. Drie oude Kamera den door van Goclhem; 4. Pompier en Riflemen, door Valckenaere; 5. Hoise- Boise, door Van Pccne; 6. Twee Vrienden, door G. J. Dodl. Door hel Tooneelgezclschap van Ant werpen, onder hel bestuur van den heer Driessens, zullen de volgende looneel- werkrn opgevoerd worden Drama’s De Dronkaard, door P. F. Kerckhove; 2. De plaag der dorpen, door Van Bergen; 3. Lena, door Delcroix; 4. Meester en knecht, door Sléeckx; 5. liet Strijkijzer, door Geiregal; G. De hand Gods, door Ducaju. Blijspelen: 1, Twee katten voor eene doode inuscli, door P. F. Van Kerekho- ven; 2 Twee Broeders, door Kosseels; 3. Die brave Mijnheer Zakkers, door Ros- scels; 4. Keizer Karei en de Berchemsche Boer, door Van Peene; 5. Dries de boeren knecht, door Jan Roeland; (5. Soort bij soort, door Van den Branden; 7. Siska van Rosemaal, door Van Peene. do lieer Cr. sacqueleu, senalcur van bel arrondissement Doornik, is zon dag op zijn kasteel te Fri vennes over leden in den ouderdom van 75 jaren. Hij isgedurende lange jaren arrondissemenis- commissaris geweest. In 1860 werd hij senalcur gekozen. Hij behoorde lol de liberale partij. Dezer dagen heeft men in renen gracht te Lelliinghe bel lijk ontdekt van een nieuwgeboren kind. De ontaarde moeder zou gekend zijn; ten minste men heefl. vermoedens op eene meid dier ge meente, welke aangehouden en naar hel gevang le Brugge overgebrachl is. De revue voor de burgerwacht en hel leger is vaslgesteld op zondag 19 juli. .De groote prijskamp van iiiteiaialiomde scliijfsehii-ling zal ingehul.ligd worden den 20 juli. Hel achtste international congres <ler maatschappijen tol bescherming der dieren zal dit jaar le Brussel plaats heb ben. Duilschland, Engeland, Oostenrijk, Frankrijk, Holland, Rusland en Zwitser land zullen er afgevaardigden zenden. De Ncue I'reie Piessc zegt dal de aartshertog Rudolf, die zicli thans le Praag bevindt, zich op 14 dezer naar Weenen zul begeven, om afscheid te ne men van zijne ouders, vooraleer ’s ande rendaags naar Brussel le vertrekken. Nationaal I.AXiinocwcoxcims vas 1880. De zittijd vangt aan den 21 juni, in hel Herloglijk Paleis en niet in de Beurs, zoo als hel vooreerst werd aangekondigd. Deze vereeniging belooft zeer schitte rend te zullen wezende kouing, do graaf van Vlaanderen en de heer Rolin Jaeq ie- myns, minister van binnenlandsclie zaken, hebben de zaak onder hunne beseberm- schap genomen. Dit is stellig eene waar borg van gelukking. De personen, die zich aan het congres willen aansluiten, moeten zich wenden tol den heer Léon Rely de Thozée, voorzitter der inrich- lingscommissie, le Luik, boulevard de la Sauvenière, 110, of te Brussel, place Royale, 5. lie inschrijvingsprijs is maar 3 frank, voor degenen die hel bullctijn der werkzaamheden van hel congres niet vragen. Een afslag van 50 ten honderd zal op al de inlandsclie spoorwegen worden ver leend aan de congresleden van hunne kaart voorzien. De inschrijvingen voor bel slol- bankel van hel congres zullen worden aanvaard te beginnen van den 19 juni, in bel bestendig bureel der inrichtingscom- missieten Herloglijken Paleize. De heeren landbouwkundigen en landbou wers vreemd aan den lande zullen kunnen beschikken over voorbehouden plaatsen en zullen kunnen deelnemen aan de werk zaamheden der vergadering op de enkele aanbieding van een der leden van de com missie. De toelatingsvragcii moeten ge stuurd worden naar hel lokaal der Cen trale Landbouwmaalschappij, Place Roy ale, 5, le Brussel. Zondag namiddag had er eene onge hoord brutale moordpoging plaüts in den spoortrein, die ten 5.01 uur van Antwer pen naar Gladbach vertrekt. Drie perso nen van Turnhout namen le Antwerpen De hoofdopstcller van de Tribune, van Bergen, heeft zich zaterdag op nieuw naar Villers Perwin begeven; hij heelt de vol gende tijdingen inedegebi acht Mgr. Dumont ziel er goed uil en schijnt zooveel onrust niet meer te heb ben, sinds zijne papieren in veiligheid zijn. Wij hebben het laatste blad ontvan gen van eene briefwisseling, die duizende stukken bevat, die wij in «ene verzekerde plaats hebben doen leggen. Mgr Dumont, heefl ons bijzonderlijk aanbevolen, te zeggen, le schrijven en le doen begrijpen .-1. Meer dan niemand, heeft hij poli tiek kalholicism willen maken; II. Hij is wreed gestraft geweest voor zijne fout; hij peilt er de uitgestrektheid van; zijne oogen zijn geopend; C. Hij is een ijverig kalholijk geble ven, maar de kerk heelt geen gezag om hem kwaad le doen; Van zijne dwaling teruggekeerd, ziende dat de religie overal schipbreuk lijdt; begrijpt hij het kwaad dal zijne politiek heeft veroorzaakt; E. Sinds VIER JAREN, waren zijne gedachten op die nieuwe overtuiging, heden zoo diep ingeworteld bij hem; F. Pius iX. begreep beter de religie dan Leo XIII; G. Leo Xlll is, vooral, een politieker met eene overmatige ambitie; Zijne ongenade is bewerkt door schaamtclooze middelen en schandelijke medeplichtigheid; J. Hij zou wezenlijk zot willen zijn, om niet le moeten blozen voor het katho- Gespaarzaamheidskring. Laatste aangekochte actiën der leaning Brussel 1879. 13 obligation dragende de num mers 525,313 tol en mei 525,325. Daar het dinsdag aanslaade ballo- teering te Brugge en te Namen is voor de de kiezing van Volksvertegenwoordigers, is bij besluit van den beer minister van binnetilandsche zaken de plechtigheid van de opening der nationale tentoonstelling uitgesteld tol den dag nadien, woensdag, 16 juni, om twee uur nanoen. Bij koninklijke besluiten van den 2 dezer, zijn in de Leopoldsorde benoemd Groot offieierMM. de giaafde Baillet- Lnlour. volksvertegenwoordiger van Phi- lippeville, en de kanonik De Haerne, id. Korlrijk. CommandeursMM. Delcour, volksver tegenwoordiger van Leuven; Guillory, id. Brussel; Jamar A., id. id., en Van Iseghem J., id. Oostende. Officiers: MM. Beernaert, volksverte genwoordiger van Thielt; Gouvreur, id. Brussel; Dansaerl, id. id.; DeLantslieere, id. DixmudeDewael, id. Antwerpen; Jacobs, id. id., Mascarl, id. Nijvel, Bergh, gewezen volksvertegenwoordigeren Brouwel, gewezen senateur. RiddersMM. Bergt-, volksverlegen- woordiger van Brussel; Demeur, ui. id.; baron de Vrinls, id. Nijvel; Guyot, id. Antwerpen; Joltrand id. Brussel Le Hardy, id. Nijvel; Mineur, id. Philippe- villc; Visart L., id. Veurne; De Breyne- Dubois, gewezen volksvertegenwoordiger van Dixmude, en E. Preud’hom.ne, id. Huy. De prijskampen voor trekmerrien zullemdit jaar plaats hebben: 1. Te Veurne, den zaterdag 3 juli 1880, dag tier prijskampen van vel vee en van veulens, gezeid «achttien maanders, ten 10 1/2 ure 's morgens, voor hel rechterlijk kanton Veurne; 2. TeGhistel, den vrijdag 23 juli 1880, dag der Paardenmarkt, ten 11 ure ’s mor gens voor de rechterlijke kantons Ghislel en Oostende; 3. Te Brugge, langs den ijzeren weg voor de brouwerij van M. Arents, Hoef- ijzerstraal, den zaterdag. 24 juli 1880, dag der Perrdenmarkt, ten 3 ure namiddag, voor de rechterlijke kantons Brugge, Thielt, Ruysselede en Thouroul; 4 Te Waeregliem, op de plaats, den dijnsdag 31 augusli 1880; dag van den Peerdenloop, slipt ten 11 ure 's mor gens, vooi het rechterlijk arrondissement Korlrijk. Ziehier de orde, waarin de lotclin- gen van Weslvlaandcren, der lichting van 1880, zich bij de provinciale overheid zullen moeten aanbieden om ingelijfd le worden Den maandag 14 juni. Degene van hel arrondissement Brugge. Den dinsdag 15 juni. Degene van hel arrondissement Korlrijk. Den woensdag 16 juni. Degene der arrondissementen Veurne en Oostende. Den donderdag 17 juni. Degene van hel arrondissement Rousselaie. Den vrijdag 18 juni. Degene van hel arrondissement Yperen. Den zaterdag 19 juni. Degene van hel arrondissement Thielt en Dixmude. Ziehier hel programma der jubel feesten, die le Brussel zullen plaats hebben gedurende de maanden juni, juli en augusli 1880. 15 juni lol 15 qctober. Nationale tentoonstelling van nijverheid en van oude kunstnijverheid, 19 lol 25 juni. Landbouwtentoonstel ling en landbouwwedstrijd. Iloornvcc- 27 juni. iVapenoefeningcn der jagers verkenners vin de burgerwacht. 6 tol Tl jili. Landbouwtentoonstel lingen wedsrijd. Paardenras. 18 juli.Militair feest, wapenschouw der burgerwichl en van hel leger. 19 juli.—Wapenoefeningen der ruite- rijkorpsen vm de burgerwacht. 20 juli. (peiling der nationale schijf- schieling. 21 juli. nhuldiging van het gedenk- teeken opgedchl ter nagedachtenis van Leopold I. 22 juli. Hofbouwlenloonslelling. 22, 23 en 54 juli. Muziekfestival. 25 en 26 jili. Muziekprijskamp. 1 augusli bl 31 October. Historische tentoonstelling van belgische kunst. 8 en 9 augusli. -- Prijskamp van menzang. 15 augusli. Paardenloopslrijd te Brussel. L’ildeeling der prijzen van de nationale schijfschieting. 16 augusli. Vaderlandsch feest. Ver lichting en vuurwerk. 17 augusli. Gymnastiek feest. Uildeeling der prijzen aan de overwin naars in de letterkundige prijskampen. Kunstfeest. 18 augusli. Kavalkade. Historische en nationale stoet. 19 augusli. Volksfeesten. Opstijging van luchtballen. Paardeiiluopen. Concert en verlichting der GrooteMarkl van Brussel. Verschillende wetenschap pelijke, letterkundige en kuiistcongressen zullen te Brussel tijdens de feesten ver gaderen. Er zullen koslelooze verloonin- gen gegeven worden in vlaamscli en in fransch, alsook concerten ingerichl door liet koninklijk conservatorium, de maatschappij van hel nationaal concerten diegene der volksconcerten. Die muziek- en zangfeesten zullen tijdens de maanden juli en augusli plaats Lebben. De lieer Fr. Sacqueleu, licism over zooveel opeen gehoopte schanddaden. Tol slaving der gedachten van Mgr. Dumont, en om le bewijzen dal de bisschop niet raaskaalt, haalt de Tribune de denkwijze aan van een groot getal prelate ti, die allen vijandig zijn aan de tussclieiikomsi der geestelijken in de kiezing, welke niet dan nadeel aan de religie kan doen. Daarna deelt de Tribune een brief mede, dien Mgr. Dumont den 3 juni lestleden, aan dit blad zond en waarvan wij de vol gende brok overnemen Wat ik wil, is de mistjadige politiek ontmaskeren der kaflibliek-|U>lilieke partij in Belgie. (Die partij is in Frankrijk de zelfde als hierHel middenpunt der werking is in Belgie. Men bedriége zich niet, de massa der belgische geestelijk heid is goed. Maar er zijn veel heersch- zuchtigen ambitieuxtusschen degenen die hooge of betrokkelijk hooge iwsten bekleeden; zij zijn hel, die onder de leiding van den kardinaal en den gewezen ntincius van Belgie, Leo Xlll, in over eenkomst met de k ipstukken der'rechler zijde, de politiek besluie.) die zqo nood lottig is voör het land als voor dé religie, van welke politiek ik hel slac ilofler ben. Ik heb mij niet le bemoeien met den Staal, ik ben Belg, ik beu hel met het hart, maar ik beu priester en moet mij niet bemoeien met de Smalszaken. Ik verlang dal men dees punt niet uit het oog zou verliezen alles wal mij over kómen is, de woede mijner legenstievers, enz., enz... komt voor uil de gedurige Geen s'rijd. G. De Breyne •111 Ch. Meynue, ■131 J. Van Iseghem, ROUSELAERE. Geen strijd. 782 Geen strijd. Provincie Namen. 1 Dl NA NT. 227 Tesch, 212 Dolheid, 189 Pety-d® Thozée, 262 Dupont, NEUECHATEAU. 278 d’lloogvorst, 263 Bergh, Bouvier, L DIXMUDE. 334 De Lantslieere, Provincie Luxemburg. 323 Jeanty, VEURNE. 302 L. Visart, Dethy, I.emattre, Tournay, Valóriane, THIELT. Beernaert, Mulle, 1302 13'12 1331 Dapsens, 509 De l.iedekerke. Borgnet, 496 I Thibaut. De klerikalen zijn gekozen. KORTRIJK. De Haernc, Revnacrt Tack, Vandcnpeereboom, Van der Stegen, Caratnan, 1112 1083 1088 1470 1470 1466 1193 NAMEN. 1465 1450 1471 1261 1264 1269 1261 •18i ■167 179 495 Provincie Wcstvlaandercn. BRUGGE. 1251 E. Do Clorcq, 1301 I Van Outrvve, 1251 I A. Visart, VIRTON. 304 Orban-de Xivry, 253 Devettere, Vanhollebeke, Brugman (Senaat j, 509 I dTluart, tils, sen. 683 671 714 De Jonghe d'Ardoye, 786 Do Moutblauc, IKuiihI- ch Letternieuwe. Mgr. Oinnont. BASTOGNE. 135 Van Hoorde, MARCHE. 1 Algemóeno tijdingen. i De Bruges, i Wasseige, De Moreau, 1451 De Montpellier, Ballotteering tusschen <lo heeren Tournay, Dethy en Valóriane, liberalen, en De Moreau, De Bruges en Wasseige, klerikalen. Devaux, Reesteen, Van der Meerseh, Ballotccring tusschen de heeren Vanoutryvc, Declcrcq, Reesteen en Vandermeerseh. RH 11.1 RPEVJL1.E. De Baillet, 585 Mineur, 584 De liberalen zijn gekozen. OOSTENDE. 612 Geen strijd 1JREREN. 538 I Belten, 543 I Biebuyck, Struye,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2