i I houden en ze als vuige lastertaal ver- I Vreemde ratten. Wij kunnen ons waarlijk niet houden vanlachen, naar hel stadhuis te zenden, in vervan ging van den GEUZENBOEL die er nu ii zetelt. Wie zijn die hoogvliegers, wellie zullen maken dal men te Veurne niet meir zal moeten betalen, dal er niemand mc;r zal klagen, zelfs niet over de schooierijm van nonnen en van priesters, en dat jr iedereen leven zal onbezorgd en vrij ge lijk een bliek in ’i water? Welaan, kleti- kalc windmakers, naamt uwe vijf arenden; zij mogen toch zeker wel gekend zijn ajo wel als M. Bieswal? En als wij ze zullen kennen, wij zullen ze ook aan het publ lek voorstellen en hun portret maken dat er niets aan ontbreekt. De liefde is blind zei Koben en hij kustevan zijn verken. Wij zouden wel willen weten van zekeren keuneboer, rijke parvenu als hij ook vindt dat de liefde blind is, ofwel als het geld is die hem blind gemaakt heeft. spreken? Waarom spreken zij ook niet van keuneboertje, van den tabakmar- cliand, van den schoonen engel, en van andere fijne veugels die mei mijne eigene handen de kastanjen uit het vuur «hebben gehaald? Het is juist, voegde Pollje er bij, alsof de schrijvers van Bon- hom ine’s gazette er behagen in schepten mij door het Adrertentie-blad te doen aanvallen; hel is juist alsof ik maar goed was om lot schietschijf te dienen waar achter andere klcrikalen zich ver- bergen Nooit heelt Pollje beter gesproken Poltjes beklag is gegrondPollje is schaap. Leugenaar, gaat maar voort met laag heden zoo als het uwe gewoonte is. Laat uwe vuile ton maar voortvloeien, iedereen zal weldra de maat uwer eerlijk heid, uwer treflelijkheid meer en mcerkuimnen waar- deeren. Wij van onzen kant, zullen u niet duch ten. maar ons deftiglijk verdedigen tegen de laffe aanvallen, de snoode aantijgin gen waarmede uwe naamlooze schrijve- laars. uwe parvenus hunne vuile pen besmeuren. Bericht. In 't vervolg zullen de ge meente onderwijzeressen de permissie vragen aan de heilige opstellers van ons pastoorsgazetje, om te mogen wandelen, 't zij met leden van de Jeune ('.arde, 't zij met Nieuportenaars; ep voorwaarde. dat onze bevallige congreganisten de permis sie vragen aan de Jeune ('.arde, om gansch alleen de kapelaans te gaan bezoeken. Liegen is zonde zegt de catechismus en die liegt moet naarde hel. Als hel eigentlijk zoo is, wat zullen er vele geestelijke en andere katholieke schrijvelaars in de marmiet vliegen, want men zou waarlijk zeggen dal die goede, brave en alleszins zuivere mannen gezwo ren hebben het tegenovergestelde te doen van heigeiie hun door de leering van God is aanbevolen. Liegen wij maar, zeggen zij, lasteren wij maar, er zal er altijd iels van over blijven. wanneer wij den Leugenaar bezien, en overdenken dat het allen koeipoesters en vreemde rallen zijn die de trelfelijksle en oudste familien van Veurne trachten te bespotten en hatelijk te maken. Gelukkig lijk heeft de Veurnschc burgerij te voel gezond verstand om geloof te hechten aan de ongerijmdheden van den gezalfden Leugenaar. Zijne vreemde opstellers meenen, in hunnen zotten hoogmoed, dat zij waarlijk importante mannen zijn, en, och hccre, in het dorp van waar zij in Veurne afge- zakl zijn, worden ze aanzien als onnoozelc sukkelaars en dompelaars. En dergelijke mannen zouden in bet liberale Veurne baas willen spelen! Allans done! Onnoozelf. praat. Over de bestuur ders van hel bureel van weldadigheid en der Godshuizen vertellen de gezalfde op stellers in hun modderbladje veel ounoo- zelen praat waarop wij ons niet zullen gewaardigen te antwoordenis al te onwaar en al te dom Men ziel het, die langgerekte heeren, met hunnen grrrooten schrijver aan ’t hoofd, zouden willen meester zijn in den disch en in de hospicen; niets zou er mogen gebeuren zonder hunne toestemming. Welnu, zij zullen er mogen bevelen als hunne creaturen den GEUZENBOEL, die in hel stadhuis zetelt, zullen vervangen hebben. Intusschen tijd, hebben zij niets te zeggen noch in den disch, noch in het wcezenhuis, noch in hel hospitaal, noch in het ouderlingenhuis, noch in het moederhuis; zij hebben ergeene lessen te geven, en al hunne kwaadwillige leugens en al hunnen onnoozelen praal vaagt men aan de hielen. Ef.ki.ag. Pollje was laatst bij oenen liberalen, een oude kennis van den lijd tc>en Pollje meer dan liberaal was, en hij Geed zijn bitter beklag. Hij was ontevre den over do rol die men hem spelen deed; hij zou liefst geleefd hebben buiten alle politiek, builen alle kommer en zwarig heden die handel en nijverheid mede brengen. Hij was ook niet content van zijne politieke vrienden. Waarom, zegde hij, moet de Veurnaar altijd van mij Naamlooze brieven noch medcdcelingen kunnen bij ons niet worden aanveerdl. Wij houden dus ter beschikking van deii schrijver der naamlooze mededecling welke wij gisteren hebben om vangen, de tien postzegels welke bij ons ten zelfden tijde toestuurde. n-15 ll-|X 11-50 plechtigheid plaats gehad. Alleen hel v:ik van den landbouw was bij de opening vol tooid. Voor wat de diereiitenloonstclling betreft, slippen wij met genoegen aan dal onze streek er een der eersie plaatsen bekleedt. 745 stuks hoornvee, 78 kavels schapen, 61 zwijnen, 11 geihm en 407 stuks pluim gedierte zijn teijlooiigeslehl, vooi welko vakken er 175 prijzen uitgeloofd zijn, bedragende eene som jn geld van 29,595 frs, nog 241 medajien, waaronder 8 in goud. De volgende prijzen werden door de landbouwers van ons arrondissement be haald Stieren van meer dan 1 jaar en min dan 3 jaar, van gekruist hitrhamsch ras lp prijs, M. P. Ganlois, landbouwer te Lcysele; 6" prijs, M. Honoré Cormlle landbouwer te Coxyde. Veerzen van 2 tol 3 jaren 2» nriis M. P. Gantois, Lcysele. Koeien van ten minste 3 jaar en ten hoogsten 10. Eervolle melding, M. Louis Vcrmeesch, landbouwer te Houthem. Onder de personen, geroepen om deel te maken van den jury, bij het hof van assisen dezer provincie, waarvan de opening plaats heeft ie Brugge, maandag 19 juli, bemerken wij de heeren Honoré VerhelSl, brouwer te Dixmudc; Placide Syocn, grondeigenaar te Mcrckem; P. Godderis, landb, te Pollinchove en II. Elleboudt, burgmeester te Langemarck. Bij koninklijk besluit van 21 juni wordt hel ontslag verleendop zijne vraag, aan den heer luilenant-generaal Liagre, van zijne bediening als minister van oorlog. De heer Van Humbeeck, minister van openbaar onderwijs, is ad interim met het departement van oorlog gelast. Bij do aanbesteding voor plaatsen van tenten en stoelen op hel zeestrand te Oostende, was er maar een aanbieder, namelijk de heer Pottier-Delpierre, voor eene som van fr. 3500; zijn aanbod is aanvaard. De heer baron d’Overschie de Nee- ryssche, senaleur voor arrondissement Leuven, is overleden. De heer Macau, notaris en gemeete- raadsheer te Doornik, is zaterdag, met Klerikale windmakers. Hel heilig Leugenaarlje beweert, dal de rechtschapene Veurnaars (lees: de geestelijken) mans genoeg zijn om hoeren van hunnen keus, M. Bieswal met nog vijf andere deftige heeren, naar hel stadhuis te zenden, in vervanging van den geuzeiiboel die er nu in zetelt. GEUZENBOEL! Welk beleefd en uitge- Vnn nllcK wol. De heilige Leugenaar volherdl in zijne boosheid cn gaal wort met de treflclijkste ingezetenen onzer stad aan te vallen, te beschimpen en te bevuilen. Gegronde redens bijbrengen, antwoorden up.het- geen wij voorhouden valt te lastig voor de deugdzame klcrikalen, de gewone op stellers van den Leugenaar. Lasteren, altijd lasteren, personaliteiten op perso naliteiten uilhalpn, ziedaar de cerlooze handelwijze van die vuilnisvroelers, van dezen die zich katholiek durven noemen. Indien wij den Leugenaar op dit terrein moesten volgen, wat zouden wij schoon spel hebben en hoe zouden wij menige heldendaad zijner zuivere bazen kunnen uil den doodboek halen en exploiteeren. En inderdaad, indien wij bijvoorbeeld, ecus wilden onderzoeken wat verschil er bestaal tusschen meisjes die bezoeken ontvangen, en meisjes die tusschen vier oogen bezoeken afleggen aan zekere zielentrooslcrs, torens van zuiverheid zouden wij zeer waarschijnelijk iets stichtends vinden, en eene nieuwe specia liteit ontdekken die nog al aan fijn katoen zou gelijken. Is hel niet waar, o gij bran dende stralen?.... En dan nog, zoo wij de levensloop van de klerikale rijk gemaakte koppen, ware parvenus modellen van alle deugden, moesten ontleden en open leggen, wal zouden wij er niet in vinden! Maar neen, wij zullen voor het oogen- zoo ver niet gaan, wij zullen voor het oogenbljk het schandig en laf gedrag van den belacliclijken Leugenaar niet volgen. Wij vreezen echter de personaliteiten niet, maar keuren die wapens af en nemen er niet gaarne onze toevlucht toe. Doch moet het zijn, drijft men ons tot het uiterste, blijven de heilige opstellers in hunne vuile en ecrloozc handelwijze vol horden, wij zullen gelijk wij hei in ons vorig nummer hebben gezegd van wa pens van den zelfden aard gebruik maken. Oog voor oog, land voor land 6 ure ’s 1. Do Proy 3. bucloR 1. D" Pruv 5. i<l, kozen woord En wie zijn de raadslieeren die dezen geuzenboel samenslcllen. cn die onze klerikale windmakers in 1881 met den groven bezem uit hel stadhuis zullen vagen? Hol zijn: de heeren M. De Cao, L. Houtsaeger, K. Barbier vader, De Hoon cn Bernolct. Welnu die vijf hoeren mol eenen andoren defligen burger door de liberale Associatie aan te wijzen, zullen zich toekomende jaar aan de kiezers voorstellen;denkt gij, windmakers, dat gij dien GEUZEN BOEL zoo gemakkelijk zult weg blazen Een weinigje moer ootmoedigheid, heilige opstellers, zou u wel passen; en opdat gij in 't vervolg wal min wind zoudt maken zullen wij u hel volgende vertellen. Het is een lerugblik in de Veurnschc politieke geschiedenis. Sedert meer dan 30 jaar, sedert hel overlijden van den deken Rousseeuw en van pastoor Rul, eerbiedwaardige geeste lijken ((ie zich met geene politiek bemoei den, hebben onze politieke priesters po gingen aangewend om meester te worden op hel stadhuis. Bijna in alle kiezingen zijn zij in hel strijdperk getreden en heb ben nooit nagelaten de liberalen uit te schilderen voor franemacons cn vrijden kers, voor verkwisters van stadspeilin gen, enz. En welke is de uitslag geweest dezer geweldige pogingen? Enkel vier klcrikalen zijn er in gelukt zich te doen benoemen, namelijkde hoeren E. Maieur, Vandcrheydc, G. Bernier cn I’. Bieswal. De heer Maieur is overleden, de hoer Berniir heeft zijn ontslag gegeven en de heeren Vanderheyde en Bieswal, na wei nige jaren in den raad gezeteld te hebben zijn er door de liberalen uitgestemd ge worden. In 1872 werd geheel den gemeenteraad vernieuwd. M. Bieswal was alsdan sche pen en stond aan ’l hoofd der klerikale lijst. Eb wel, hij, dien men alsdan beboftc en verhief nog veel meer dan nu, werd niet herkozen en kreeg eene schromelijke buis: hij had daaromtrent 40 stemmen min dan den minst bevoordecligden der liberale lijst cn een BOtal stemmen min, indien wij ons niet bedriegen, dan den heer De Smet, dien men alsdan als GEUS uitschold, juist gelijk nu. hi J875 stelde M. Bieswal zich nog maals op rang, en, om zeker spel te spe len, namen de klcrikalen twee liberale kandidaten pp hunne lijst, te weten de heeren De One en Houtsaeger. Niettegen staande dien sluwen krijgslist, zegepraal den de H IE G. De Smedt, Barbier en Do Hoon boven de heeren Bieswal, Missuwe, en R. Despol met eene meerderheid van 20 stemmen. In 1878 gingen de windmakers het al verslaan. Maar, alles wel ingezien, zij onthielden zich. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij ten volle gerechtigd zijn, o heilige opstellers, u te zeggen: een weinigjemeer ootmoedig heid zou u wel passen. Maar wie zijn de vijf deftige heeren die gij voornemens zijt met M. Bieswat Onzijdige onpartijdigheid. De ware geschiedenis die ik ga vertellen is al vijf of zes jaar gebeurd en misschien nog langer. 't Was prijsdeeling in de bruinonnen- school. De bruinenonnénschool was toen nog eene gemeenteschool. De overheden zalen op den autaar der kapelburge meester, schepenen cn raadslieeren van voren, en de kapelaans, abbés en semina risten van achter. Van dan at reeds waren de geuzen zoo stoutEn zeggen, dat men ze nog herkozen heeft Een bejaarde pastoor, maar jong van hart, die alsdan de nonnen en hare school dirigeerde, en die dit altijd deed de waarheid nioct gezegd worden een amore, riep de namen af der prijswin- naren, terwijl ecu jong nonneiju met vlammende oogen de prijzen overhandig de aan de overlieden, uil wier handen de kinderen hunne belooning kwamen af- halcn. Dit nonnetje kweet zich met eene be vallige beleefdheid en eene onzijdige onpartijdigheid van hare moeilijke laak. Een der overheden nochtans was onte vreden hel was een kloeke frissche kapelaan, een goede kalant van brouwers, wijn- en labakmarchands, een ronde man, die zich zelven simpel noemde, ofschoon menige fijne vos veel behagen in zijn ge zelschap vond. Eh wel, die man was misnoegd omdat hij al te dikwijls moest opslaan, en, den prijs verstoolende dien men hem aanbood, schaamde hij zich niet aan hel beminnelijk nonnenlje te zeggen ma sceur, gij valt mij al te lastig; gaal nu wal bij een ander met uwe prijzen De ondankbare! hij die ongevoelig bleef voor den warmen blik en de bevallige bui gingen van ma sceur en die zich als gecompromileerd aanzag door hare onzij dige onpartijdigheid. T. Onze klerikale kopstukken zijn met een kleintje tevreden; zij laten zien dal zij reeds waler in hunnen wijn doen, iels wat lastig is voor die mannen, daar zij veel liever den wijn zuiver drinken. De klerikalen zijn geklopt op 8 en 15 juni, en onze zwarte kopstukken juichen, zij zingen gloria in excelcis! en in hunne verwaandheid roepen zij uit hel slad- huis dat reeds zoo lang T. 11. (te huren) staal zal allicht verhuurd worden maar aan katholieke pachters En waarop steunen zij dit laatste ge zegde? Op de kiezing van den-8 Juni: vermits de stad zelve, beweren zij, eene merkelijke meerderheid aan den katho- heken kandidaat gegeven heell Sukkelaars! Hoe kunt gij toch zulk ijdel gebabbel voor den dag brengen Volgens onze zwarte kopstukken heeft Nieuporl maar 45 sleminen aan den heer Mcynne gegeven; Pervyse maar 3; Stavcle 1 of 2; Bcveren ten hoogste 6; Lcysele geene 8; Alvei inghem 15; Bulscamp 3 of 4; Steenkerke, Eggewaartscappelle, Avc- cappelle, ieder 1 of misschien 2;cn Veurne ook eene merkelijke meerderheid. Maar, van waar komen dan de 302 stem men, zonder de vernietigde briefjes te rekenen, die M.r Meyune bekomen heeft? Legt dat eens uit, o klerikale fijnooren! De letters T. H. op hel stadhuis staan in den weg van onze zwarte kopstukken: zij zijn hun eene steek in hel hart; doch zij zullen er blijven zoo lang het aan ons liberaal schepen collegic believen zal, cn de klerikalen zullen zich nooit de moeite moeten geven van ze weg te nemen. Dit verzekeren wij, want de Veurnesche kie zers zijn in hel geheel niet pastoors- gezind, verre van daar. Dal onze zwarte kopstukken zich troos ten: liunne achterloopers en schijnheilige vleiers propter causam, hoe begeerig zij ook zijn mogen, zullen nog veel rook vóór hunne nijdige gezichtjes zien vliegen vooraleer plaats te nemen in de schooim nieuwe zetels van ons schoon stadhuis, dal liet ware stadhuis zal blijven, het huis der vrije en onafhankelijke Veurnesche burgerij, maar nooit geen papenhuis zal worden, nooit geen 'Tjeeekens Uns. Algomooite t Duiveninaatschappij St. Esprit. Uitslag der prijsvlucht op Bretigny, losgelaten om 5 lire’s iijorge zegd, zoo als hel pastoorsgazetje hel beweert, dat alle ambtenaar van Gou vernement zijne kazak moest keeren ieder- inaal dat er een nieuw ministerie aan 't hoofd komt? Geenszins, want wij zijn van mcening dat een overtuigd politiek man, die zich eerbiedigt, nooit zijne kazak moet keeren. Maar wij hebben ge zegd, dat M. Bieswal zijne kazak wilde keeren cn gedeeltelijk keerde, iets wat menigen klerikaal tegen de borst stootte; doch, zijne ongeschiktheid in acht ge nomen, en daar hij daarenboven, onder den invloed zijner klerikale meesters, en onbewust misschien van de gewich tigheid der woorden die men hem in den mond legde, in meer dan eene omstan digheid eene vijandelijkc houding aannam legen het Gouvernement, kon hij in be diening niet behouden worden. Dit is de waarheid, de volle waarheid. Wenschen nu de heilige opstellers over deze zaak meer bijzonderheden tö kennen, dat zij zich tot anderen wenden. De afzetting van M. Bieswal was dus noch onbeschoft, noch brutaal, maar zij was xoodz.akei.uk. Id. op Orleans, losgelalr G ure s inoigeus. De opening dor tentoonsfi |l.ng te Brussel, heeft den 16 dezer mei Wal de aanvallen betreft van ons pastoorsgazetje legen den heer II. De Prey, wij zullen er ons niet mede bezig houden en ze als vuige lastertaal ver achten, diep overtuigd, dal zulke snoode handelwijze door onze ingezetenen zal be oordeeld worden zoo als zij bel verdient, en geenszins onzen achtbaren en ver dienstelijken arrondissements commis saris zal schaden. t II <>111 5. Zoê'e. l)ocr«»oK, 7. Gosqnjere, lis. 12-10 1- 50 2- 10 11-24 11-34 11-35 J 1-3(1 11-39 11- 37 12- 11 tl) 2. 1. Vaihlewoudo, 11-09 2. Dik‘los, 3. Pinto, 4. i<l. 12-10 12-22 12-22 G. Dö Pct'y 1. Oik-i... S. Hosscy 9. 1*0 l'd'j 10 llnueko

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2