VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I «80. feurne9 IO .lull. Intusschen, kwam den lieer Gouverneur terug in de zaal en vroeg het woord om te prolesleeren, als vertegenwoordiger van den Koning en van ’t Gouvernement, legen de handelwijze van den raad die hem een affront aangedaan had en het reglement verkeerd had uitgevoerd. Hij verzekerde dal hij het voorbeeld van den raad niet zou volgen en voor do vergadering allen eerbied zou hebben. Hij voegde er bij dal hij niet dacht dal hij commissie van likwideering daar over uitspraak zal gedaan hebben. Het gezantschap der Argentijn- Provintialen raad van Westvlaan- deren. Openings zitting van 6 Juli. De Brugsche bladen geven ons de vol gende bijzonderheden over deze wonder lijke zitting. i De provinliale raad is dinsdag in ge wone zillijd bijeengekomen. Men weet dal ten alle tijde, in hel begin der openings zitting, er eene aCveerdiging van 5 leden van den raad uitgelei weidt om den heer Gouverneur al le halen om de zittijd te openen. Eiwel, dinsdag was de zitting slechts geopend of hel licht Vanhee zegde wel- voegelijkshalve dal, volgens artikel 6 van hel reglement van den raad, er moest slechts bericht gegeven worden aan den Gouverneur dat den raad samengesteld was. Te midden de bijzondere gesprekken, vroeg de provisoire voorzitter Demulie van Korlrijk, of den raad begeerde den heer Gouverneur te halen of wel enkelijk een bericht te zenden. Niemand verslond waarover er kwestie was; de heeren Vanhee, Soudan en Rouse stonden alléén recht, en kop Demulie be sliste dat den raad alleenlijk een bericht zou geven aan den heer Gouverneur. Eu na veel geklap, zelfs na de proles- latie van M. Horrie dal niemand wist waar af er kweslie was, werd een huis sier of bediende met een bericht-briefken naar den Gouverneur gezonden. Den beer Gouverneur js onmiddelijk in de zittingzaal op ’t stadhuis gekomen en na eene korte openings redevoering', heeft hij de zillijd geopend in paam des Konings. Onmiddelijk daarna heeft den lieer Gouverneur de zitting verlaten. Men schrijll in bij don drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Dan is het bureel samengesteld geweest zoo als op vorige jaren M. De Cock, voorzitter, Opsomer, onder-voorzilter, Vergauwcn en Iwens, sekrelarissen. Na die samenstelling heeft M. Janssens, van Oostende, hel woord genomen voor eene ordeinolic. Ij ij had in hel begin der zitting niet aapwezig geweest en hij komt op het voorval terug nopens hel bericht gezonden aan den heer Gouverneur. Hel reglement in d’hand, heelt M. Jans sens bewezen dal den heer Gouverneur slechts bericht moest ontvangen wanneer het definitief bureel saamgestcld Swas .Hij deed opmerken dal indien den raad een affïoht aan den heer Gouverneur wilde doen met zich op hel reglement te steunen, hij, ten minste, dit reglement onpartijdig en in zijnen vollen zin moest toepassen. Er is hier niet alleenlijk eene kwestie van welvoegelijkheid maar ook van wette lijkheid. MM. Soudan, De Cock en De Mulie, gewaar wordende dal zij, zoo niet eene beesligheid, toch eene dwaasheid begaan hadden, wisten zich niet hoe uil ’t slag trekken; zij zegden dat den beer Gou verneur uil eigen wil gekomen was om den zittijd te openen en dat zij hem toch geen tweede bericht konden geven I leening 1865-66, lol wanneer <le Overzicht. Dc fransclie Kamer der afgevaar digden heeft hel wetsontwerp van amnestie beraadslaagd, zooals hel door den franschen Senaat gewij zigd was. De heer minister de Freycinel heeft in naam van het gouvernement verklaard, zich bij <le wijziging Labiche aantesluiten. Verscheidene honaparlistische le den leggen de verklaring af, dal zij voor die wijziging zullen stemmen. He wijziging Labiche, waarbij de voledige slrafkwijlschelding ver leend wordt aan al degenen, die het gouvernement lot den 14 juli zal begenadigd hebben, wordlaan genomen met 521 stemmen legen 150. In Engeland wordl in het minis terie van onderwijs een wetsont werp opgemaakl, strekkende om in dit land ’i onderwijs verplichtend te maken, liet onderwijs is reeds verplichtend in Duilscliland, in Zwitserland, in do Scandinavische landen, in verschilende stalen van Noord-Amerika. In Frankrijk steunt hel wetsontwerp daarover, hetwelk thans door de Kamer der afgevaar digden beraadslaagd wordt, op drie grondbeginselen; de kosteloos heid, de verwereldlijking en de verplichting. In Belgie heeft men hel voorstel Funck, dat sedert tien jat en in de kartons van de Kamer der Volksvertegenwoordigers be rust, doch de heer minister Van llumbeeck bestudeerd thans een wetsontwerp, om ook in Belgie hel ouderwijs kosteloos en veplichlcnd te maken. Het voornemen van Turkije om zich gewapenderhand tegen de be slissingen der conferencic. van Berlijn te verzeilen, heeft op de Beurzen eenen slechten indruk gemaakt en eene daling op ver schillende speculatie waardijen ver oorzaakt. Dil voornemen kan ech ter niet geheel ernstig zijn, en eenige engelsche, russisphe en fransclie schepen, naar de lurksclic wateren gezonden, zullen wel vol doende zijn om dien oorlogslast te bekoelen. Een telegram uit Bagusa, 7 juli, meldt dat de Monlenegrijnen al hunnestaadplnalsen nabij Dulcigno hebben verlaten en op 'l'ousi en Podgoritza zijn gerukt, alwaar een aanval on vei mijdelijk is. De Monle negrijnen hebben besloten den oogst O|> de albancesche velden le rooven. Een gevecht is ontslaan tussclren de muzelmannen van Jakova en de christenen van Fan- desi, ten gevolge der wreedheden, door de Turken begaan. Eenige Turken werden gedood. Een telegram uil Cairo meldt, <Jat bij besluit van den onderkoning van Egypte, de betaling is opge schorst der interesten van de Zooals gekend is, heeft de Midden- seclie dil feeds aan de Kamer voorgesleld en zeker zal de meer derheid dil aannemen. Ten tweede is hel stellig, dat hel nieuw wetsontwerp op hel middel baar onderwijs de geestelijkheid gansch zal uitsluilen, en, last nol least, ten derde, is het le verwach ten, dal er van de jaarwedde der geestelijken van allen graad een groot deel zal worden afgetrokken. Meer nog, dewijl de helft van hel volk in den ban is, zijn er zooveel priesters niet meer noodig en on getwijfeld zal men van velen, die betaald werden uit de Staatskas zonder dal men daartoe verpliclil was, de jaarwedde totaal afschaffén- M. Bara heeft dil reeds laten voelen in,eene nota van zijn laatste budjet, waarin hij zegde: Hel gouvernement behoudt zich voor later wijzigingen toe te brengen aan het budget der godsdiensten. Dat zegt genoeg, en zijne woor den, thans te Doornik uitgespro ken, voorspellen niets goeds voor de oproerige geestelijkheid. Zij heeft den sltijd tegen de wei willen aangaan, de strijd van den glazen pot legen den ijzeren ketel, en zij verliest er al hare voorrech ten bij; dat is verdiend zij heeft lid zoo gewild; alle recht tol kla gen is haar ontzegd en niemand zal medelijden met haar hebben. De Paus en de bisschoppen zul len thans ondervinden, wat hel is dubbelzinnig en tweezakkig le werk le gaan. Wel verwachten wij ons aan gehuil, getier en vervloeking, doch wij leven in een land en in een lijd waarin dal geen indruk meer maakt. Zij hebben den strijd lol het uiterstegedreven,zij hebben hunne beurt gehad; nu komt de onze. leder de zijne, is niet le veel, zegt hel spreekwoord. sche republiek te Londen beeft de ofiiceele bevestiging ontvangen van liet ophouden der vijandelijkheden lussclien de opstandelingen der provincie van Buenos-Ayres en de gouvernemenlslroepen der repu bliek. Hel nationale gezag is her steld; de burgerwacht der provin cie zal ontbonden worden. De gou verneur Tejedor heeft zijn ambt nedergelegd en deondergouverneur José Maria Moreno heell hem als gouverneur der provincie Bueuos- Avres vervangen. A'.' 257. Ieder zijne beurt. Onze gezant is uil Bome terug geroepen en alle betrekking met het Valicaan voor.laan afgebroken. Zal zich daar alles bij bepalen? Wij gclooveii het niet. Dezer dagen drukte M. Bara, minister van justice zich le Door nik als volgt uil Het arrondissement Doornijk is niet rijp otn den nek te buigen onder hel juk der inlriganien.'Op de brutale openliar- lighcid van M. Dumont is de jcsuilische schijnheiligheid van Mgr. Durousseaux gevolgd. Zij zullen weten wat het hun zal kosten, zij die op alle manieren misbruik hebben gemaakt van onze loyauteitzoo zeer als wij lol loegevend gezind waren, zoo zeer als wij, met het oog op de nationale vreugde van onze jubelfeesten, geneigd waren te ontwapenen, zoo zeer zijn wij gereed tot den strijd en vastbesloten hem tot het uiterste door te drijven. De strijd tol het uiterste Wal wil dal zeggen Altijd niel veel goeds voor de geestelijkheid en... voor de kleri- kalen zij zullen welen wal zij ge daan hebben, met zich in opstand tegen de wel le stellen In een zijner brieven, op 7 april II., liet M. Frère-Orban aan den Paus welen, dal hij verplicht zou zijn weerwraak lenemen, als hem geene genoegdoening werd ge- geven, en dal de geestelijkheid geen recht lol klagen zou hebben, vermits zij zelf den toestand had in leven geroepen en zij er de gevolgen moest van dragen. En die gevolgen voegde M. Frère er bij,zouden talrijk zijn; zij zouden de geestelijkheid rechtstreeks tref fen in hare stoffelijke belangen en groote verandering toebrengen aan den toestand waarvan zij tol nu toe genoten had. Om le beginnen zullen de semi naristen vporlaan niel meer vrij zijn van den soldatendienst al de I seminaristen,die er in loten,'zullen voorlaan soldaat moeten worden. Ze feesten niet mede. De Journal de Bruxelles, de tolk van den aartsbisschop, meldt dat de bisschoppen beslist hebben, le weigeren hel Te Deunt te zingen, dat op hel programma der feesten slaat en welke den 16 oogsi moest plaats hebben. Die weigering is gegrond op hel af breken der diplomatieke betrekkingen met den paus. 'Zooals men ziel, zijn onze bisschoppen en al de geestelijken eerst onderdanen van den paus, voor zij belgische burgers worden. Hel is maar in eene kwestie dal zij hun burgerrecht doen gelden, dat is, als het is om GELD van den Staat ie ont vangen of subsidien van Staal, provincie en gemeente, voor hunne kerken, kapel len en pasloorijen, te bekomen. Nu, wij zijn van gevoelen dal de Natio nale feesten wel zullen' kunnen gaan zonder Te Deum en zonder dal de fana- tieken medefeesten. Hel is altijd hetzelfde spel: A’ooft teeslen zij mede, als hel geen profijt aan hunnen winkel brengt. 5i.c J.V4K. liet Blad verschijn! allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, ff..6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den .drukregel. Heklamen 50 centiemen den regel. ZATEIIDAG 10 JtLl I N1EUP0RT- 0-00 DI XMUDE-NIEUPORT 7-45 12-05 2-50 5-12 5-42 t>-19 0-18 6-55 9-44 3-09 3- 48 4- 26 7-12 7-45 10-00 10-20 10-54 6-13 9-38 4- 48 5- 16 7-32 11-50 3-11 3- 44 4- 17 4-15 8-28 00-00 6- 32 7- 12 10-38 6-07 8- 55 9- 06 0-00 11- 00 11-39 12- 16 3-23 5-40 .8-12 8- 34 9- 08 1 DU1NKERKE 4-10 GI1YVE1.DE VEURNE GENT Dwaasheid en kwajongens streek. GENT VEURNE I GHYYELDE I DUIN KERKE 1 lil-,» iilotiiunir 11 ‘i O l - Vertrekuren van den ijzerenweg van Dutnkerkë, 'Vciii-no naar i-ent en Oixnnide naar Nicupoi-t. 6.-48 10-11 10-32 10-58

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1