BEKENDMAKINGEN. loslaüng om o ure ’s morgens. Afstand cn Wij /uilen aan onze lezers vertellen Nieuw schandaal der brood schrijvers van den Veumaar. SIJIPELAERE, Volgens den heiligen Leugenaar zijn de nieuwe mamzelljes G. Pinte en L. Vanbuckhave, nieuwe nullelooze gcld- zuigertjcs voor de burgers En de bruine nonnen?... Loeien zij de kinderen voor niet? Kost hun onderhoud geen geld’ 01'leven zij misschien van den dauw ZATERDAG 17 JULI 188(1. om 2 ure namiddag, le Adinkerke, ten huize van sieur Carolus Debergh, langs Zwijnswege, bij hel klein Adinkerke, Koopdag van Menagie-Goederen en 3d aren tarwe, aardappels en huttcboonen. Zitting van woensdag 7 april. De zitting om 11 ure vastgesteld, kon niet geopend worden om dat de vergade ring in geen bevoegd getal leden was. Op 71 leden waren 3G aanwezig. Politiek banket. Verleden zondag heelt er in den katho lieken kring onzer stad een banket plaats gehad ter cere van M. Leo Visart die onlangs ridder der Leopoldsorde is be noemd, omdat hij sedert tien jaar volks vertegenwoordiger is. Bij dit zeggen, proslcstoerden MM. De Cock en Somian. Maai’ deze laatste moest toch eindelijk bekennen dal indien zij den lieer gouverneur een affront aangedaan hadden, hel zelve niet gestuurd was aan M. Heyvaerl, maar wel aan de vertegen woordiger van hel gouvernement, hel welk den gezant van den Paus komt terug te roepen en alzoo aan de katholieken een groot Verdriet te veroorzaken Zoo sprong den aap uit de mauw en wist men toch welk armzalige comedie «le bisschoppelijke lichten gespeeld had den om een politiek doel te bereiken. Wal ziel men hu in Veurne? Vervol gingen overal. En inderdaad lecsl men liberale gazellen en is men gekend als liberaal, men wordt vervolgd; zendt men zijne kinderen naar onze goede gemeente scholen, men wordt vervolgd; bezorgt men aan zijnen zoon of aan zijt'ie dochter eene goede positie in het wereldlijk onderwijs, men wordt vervolgd, be schimpt, belasterd en men tracht u door alle schandaleuze middelen kwaad te doen.... En van waar komen al die ver volgingen en aanrandingen? Van men- schcn die niemand zouden mogen ver volgenVan de geestelijken. 't Is schandaleus 1 WOENSDAG 21 JULI 1881), om 3 ure namiddag, ter hofstede gebruikt door de echtgenoolen Woutters- Bruy- noghe, te Isccberghe, Koopdag van Beeslialen, Zool- Wagenharnas en Vruchten te velde. DONDERDAG 22 JULI 1880, om 1 ure namiddag, ter hofstede gebruikt door sieur Pieter llaelewyck, te lloulhem, bij den Molenwal, koopdag van VRIJDAG 25 JULI 1880, om 4 ure namiddag, op de landen ge bruikt door Jozef Mörael, le Bulscamp, bij de Valckenbrug, koopdag van hanloui vim den iXoluris BeCae, Bolt i weegschaalstraat, 10, I ciPttc. DONDERDAG 15 JULI 1880, om 2 ure na middag, ter hofstede ge bruikt door Lodewijk Desmedt, le Veurne s lleerwillemscappelle, koopdag van: ZATERDAG 21 JULI 1880, om 1 ure namiddag, ter hofstedeke der wed' Bedert, te Ooslduinkerkc, niet ver van den Zoeten Inval, koopdag van: Huisraad, Kuip- en Kernallaam, Zooi en Wagerharnas en Vruchten. DINSDAG 20 JULI 1880, om 1 ure namiddag, ter hofstede gebruikt door de wed' Degueker-Brouckaertte Steenkerke, ten ingang van den Oeren- broek, koopdag van: Menagie-Goederen, Knip-en Kernallaam, Zool en Wagenharnas, Beeslialen en Vruchten le velde. Met lusschenkomsl van M, Notaris te Alveriughem. De heilige Leugenaar randt Jufvrouw Celina l’inte persoonlijk aan, omdat zij zich heeft laten aanstellen als mééste rt resse in de nieuwe geusche bewaar- school De schaamtelooze schrijvers van dit vuilblad geven aan deze jonge onderwijzeres, in hunne sierlijke en or dentelijke taal, den iiaam van geuzen- meesleressezij vragen kwaadwillig of hare jaarwedde van 1000 fr. voldoen- de zal zijn om volgens de modcsnèe van de inamzels gekleed te gaan zij zeg gen dal zij haar examen komt af te leg- gen voor wal goddeloozeu en zij dur ven le kennen geven dat zij de kinderen zal bederven Altijd en overal hel zelfde' systema: lasteren en liegen, liegen en lasteren!... Vuige lasteraars, eerloos volk, die gij zijl, hij hebt het recht niet de reputatie te stelen van eene eerlijke dochter, al is zij ook maar een burgerskind! Medeburgers! Overweegt wel de snoodc handelwijze der geestelijke schrijvers van den vuigen Leugenaar, der ecrzuchligen die over burger en werkman zouden willen ge bieden. In hel tegenwoordig gevat is het niet alleen de dochter welke die mannen tref- 1 feu willen, maar wel bijzonderlijk bare I ouders,brave en eerlijke menschen, goede burgers, waarvan zij den handel willen benadeeligen en le niet doen, indien zij 1 konden. Achteruit lafaards Achteruit volksbe driegers Achteruit broodroovers en repulaliedieven Gij zegt gedurig dat gij vrienden zijt van de vrijheid, en gij ge draagt u gelijk tijrans. En is onder zulke tijrans dat men de burgerij van Veurne zou willen doen ge bukt gaan! Neen, dal zal geen waar zijn. Veurnnars I Trekt les en profijt uit de schandalige en eerlooze handelwijze van den Leuge naar, die door de priesters wordt opge- steld en aalibevolen Een vclocipede-rijder, de heer I. Van Sniertijch, die aangenomen had in 21 heeft zijnen tocht in twintig dagen vol- MAANDAG 19 JULI 1880, om I ure namiddag, ter hofstede gebruikt door Pieter Vanbrabant, le Stoenkerke, langs de Alloenslraat. koopdag van: Menagie-Goederen, Kuip- en Kernallaam, Zool- en Wagenharnas, Beeslialen en Vruchten le velde. Burgerstand der stad Veurne. BERICHT, Hel kollegie van Burgemeester en Schepeden der stad Veurne, Maakl bekend, dal te rekenen van heden i er eene BEWAARSCHOOL voor Jongens en Meisjes, van 3 lol 6 jaar oud geopend is, in de l'anneslraal. in hel lokaal der tegenwoordige meisjesschool, alwaar zij kosteloos zullen aanveerd worden. Veurne, den 2 Juli 1880. Burgemeester en Schepenen, L. OLLEVIER. Bij bevelde Secretaris, 1. IIECAE. volgens den Veumaar wal er op dil banket gebeurd is. Al wal Veurne-stad van deftig en waarlijk groot onder hare inwoners lelt was daar tegenwoordig. En wie waren al die waarlijk groote mannen? De Veumaar noemt ze. Let wel op, lezers, hel waren de volgende: de provincie-raadsheeren, de lieercn der /cchlbank, M.' l’. Bieswal, de geeste- lijkheid der stad. Gij weel nu, lezers, wie er in Veurno deftig en waarlijk groot is. De rest dal is niet veel, dat is maar, ofwel soort van tweede en derde kwaliteit, ofwel GEUZENBOEL. De buiten zegt de Veumaar had zich ook door zijne trcffelijkstem tinnen, burgemeesters en schepenen, en vele andere doen vertegenwoordigen. Wie waren die treffelijke mannen? De pastoorsgazet laat ze in den doodboek. Hoe jammer! Van de spijzen en van den wijn zegt de teric, maar gelijk kinderen die gehoor zamen aan hunnen vader. Bravo, M.' Van llec. Kostelijke beken tenis. Het is dus gelijk wij het altijd gezegd hebben: de geestelijken zijn de kopstukken, en gij, klerikale mannekens, zijt de marionnetten. De woorden van M.' Van Hoe, schrijft do I euinaar, hebben op de aanwezigen den meeslen indruk gemaaakl.» De pastoor van S." Walburgakerk heeft den heer Van llec in naam der geestelijk heid bedankt. Do Veumaar schrijft niet in welke woorden; maar hij zal gezegd hebben: «neen, de katholieken zijn geene sloven, maar zij moeten in alles ge it hoorzomen aan de priesters, omdat de priesters de vet tegen woord igers zijn van God. Ja, dil zijn de woorden van Ghrislus zelfs. Hel beste kwam van achter: do speech van rechter Leplae. Hij sprak in dezer voege: 'Die niet draaien en wil sta stil; en ik, ik sta niet stil. Ik ga van de EspEhance naar den Gaié hiancais, vnn de liberalen naar de klerikalen; en, aangezien ik bij de klerikalen ben, drink ik op den bloei van de katholieke scholen op de aanslaande zegepraal derwsv^ y^r.nKDlCEtis van Grond wet en Vaderland!! De redevoei ing van den heer Leplae heeft eCn allergrootst eflekl gemaakt want ziehier hoe de Veumaar er over spreekt: zeggen niet hoeveel geestdrift en verrukking deze woorden door de gansche'vergadering onthaald, en hoe zij mot toejuichingen en handgeklap bejegend werden, kan geene pen he rt schrijven! De katholieke schoolpoo rt ningbus kwam te voorschijn, en ieder, nog onder den invloed der welspre- kende woorden van den heer Leplae, voelde zich gelukkig van op slaanden voel nog ecus te kunnen medewerken, door eene milde gift, lot den voorspoed van hel vrije katholiek onderwijs. En zoo eindigde dit groot en deftig banket, dal den grootstee invloed op de politiek zal Lebben, en waarvan al de groote gazellen, zoo van Belgie als van vreemde landen, spreken zullen. En nu is het liberaal ministerie plat, en plat ook de liberale gemeenteraad van Veurne. door zijn gedrag de handelwijze van den raad verrechtvecrdigde en dal er in de beslissing der vergadering weinig recht- I zinnigheid was. Gedurende de maand juni is er in do mijn le Oostende voor Ir. 163,211-70 visch verkocht. op deze wereld van God komt en dat de dagen van Oostende naar Pest le rijden, j heeft zijnen tocht in twintig dagen vol- i bracht. Smcrtijch is een krachtig Hon gaar, ongeveer 30 jaar oud en van mid delbare grootte. Hij verloor gedurende de reis 10 engelsche ponden van zijn gewicht. In den nacht van zondag lest, is le i Clercken een bakker door een zestal per- sonen aangevallen er zoo erg mishandeld geworden dal bij 's anderendaags aan zijne wonden is bezweken. Naar het schijnt, geschiede die aanval uil wraak, dil zou echter de persoon niet zijn op wie men het gemunt had. Die ver gissing zal evenwel weinig van de ver antwoordelijkheid hunner lalle daad weg nemen. De gendarmerie heeft drie personen gevankelijk binnen onze stad gebracht, als vermoedelijke daders dezer euveldaad. Zondag is le Bessen een achltien- mander peerd die in eene weide graasde nabij de ijzerenwegslatie, door den klik- sen doodgelagen. Hel dier behoorde aan Karei Van den Berglte, landbouwer in die gemeente. Men heeft eerst ’s anderen daags hel ongeval bemerkt. Denzclfden dag is te Zarren eene melk- koei, loebehoorende aan den landbouwer Willaert, insgelijks door het homelsch vuur gedood. Er begint veel beweging te komen, in en rondom de Brusselsche Tentoon stelling. Tol nu toe beloopt het getal be zoekers gemiddeld 3 a 4000 personen per dag, zonder de tentoonslellers en bezitters van bestendige kaarten te re kenen. Te Brussel, in de tombola der druk pers is hel met briljanten omzelle hoofd sieraad, aan nummer 896, 988 gevallen. Men weel dat men dil juweel of 20,000 Ir. daarvoor mag nemen. Het stuk bouwgrond, door de familie Coché geschonken, is gewonnen met nummer 747,174. De Moniteur kondigd een overeen komst af, tusschen België en Nederland gesloten, rakende de lusschenkomsl van hel postbesluur in de abonnementen op dagbladen en tijdschriften. Hel getal bezoekers in de Nationale Tentoonstelling neemt nog gedurig toe. De beweging wordt van dag lol dag drukker. De werken, die nog moesten uitgevoerd worden, zijn zoo goed als vol tooid. In het compartiment van den land bouw, is CSnc hongaarsebe kapel opge- slrtgen, waarin muziek gespeeld wordt. De landkaart van Belgie door hel depot van oorlog opgemaakl is nu gansch ge steld en voldoet buitengewoon. In de naastbijgelegen gaanderij bevindt zich de tentoonstelling van hel belgisch comiteit der internationale afrikaansche verceni- ging. Daar treft men de prachtige giften aan, welke de sultan van Zanzibar aan onzen koning geschonken heeft, en welke deze bereidwillig geleend heeft voor de nationale tentoonstelling. Daar treft men insgelijks de portretten aan der belgische reizigers in Midden - Afrika en eene schoone landkaart, waarop de weg door kap. Cambier afgelegd en de stralen aan geduid zijn bij middel van de kleine vlaggen der Vereenigir.g eene gouden star op oenen blauwen grond. De bovengaanderijen van hel paviljoen der Oude-Kunsten zijn zoo goed als in gericht en het publiek zal er welhaast in toegelaten worden. Een brand is zondag avond in de katoenspinnerij Flipo te Kljsel uilgebors- ten. De fabriek is gedeeltelijk vernield. Het verlies is nog niet geschat, doch het zal belangrijk zijn. Twee pompiers wer den licht gekwetst en een persoon is verslikt. gevallen is zwijgen onverbeierlijk. En nu de heildronken. De heer advo- kaal De Grave dronk op de gezondheid van den Paus en van den Koning, twee gezondheden, zegde hij, die niet kunnen gescheiden worden, vermits alle gezag n Paus de vertegenwoordiger is van hel «gezag, de verdediger van konings- troouen. Niemand verstond de diepzinnigheid van deze woorden, doch men vond ze zeer schoon, en men juichte dal hel eene benedictie was. M.' 1’. Bieswal dronk op de gezondheid van den edelen ridder Visart en zegde, dat indien hij ’s konings gunst had ver diend, hel bijzonderlijk was, omdat hij deel gemaakt heeft van de belgische bende die de vrijheid in Mexico is gaan bestrij den. Wal kasseisteen op den neus van M.r Visart M.1 Visart antwoordde dal hij meer en meer zal werken voor 't welzijn van Veurnambacht, en dal hij wenschl dal vele zijner vrienden toekomende jaar in den gemeenteraad van Veurne zullen zetelen. Welke grootsche en edele gedachten! Hel was nu de beurt van M.r Van Hee provincieraadsheer en lid der bestendige deputatie. Hij stelde een dronk in ter core der geestelijkheid, die zich zoo dapper en kloek gedraagt in den strijd tegen de vijanden van godsdienst en vrijheid. Men beweert zegde M.' Van llec— dal wij slaven zijn van de priesters; wij bekennen hel georn voegde hij cr bij wij zijn gehoorzaam I »aan onze priesters, niet gelijk de geuzen, I die slaven van hunne logic en minis- I M I Valsche beschuldiging. i De Veumaar heeft in zijn voorlaatste j nummer de leden der commissie der Godshuizen beschuldigd van maar lief dadig le zijn voor deze alleen die hunne kinderen naar de geuzenscholen zenden. Men verzoekt ons te melden, dal die beschuldiging ten volle vai.sch is, en dat de schrijvers van den Veumaar uitge- daagl worden om een enkel feil aan le halen, waar uil blijken zou, ofwel, dat de bovengenoemde leden met partijdigheid ten opzichte van zieke Ouders of zieke kinderen gehandeld hebben, of wel, dal er medicamenten in de openbare visiet, of hulp en troost in hel hospitaal of in hel moederhuis zijn geweigerd geworden aan deze die hunne kinderen naar de gemeentescholen niet willen zenden. Algemeene tijdingen. Duivenmaatschappij de Reisduif. Uitslag der prijskamp op Cbateauroux, loslating om 5 ure ’s morgens. Afstand Veumaar geen enkel woord. In sommige i 93 uren;zuidweslersche wind;stortregen. 1. Th. Zoete, 3-57 - - - en en van t i Sterfgevallen. don 8. Julien Teruler, 6 maanden. Huisraad. Kuip- en Kernallaam, Beestialen. Zool- en Wagenharnas en Vruchten te velde. Vruchten op ut run. ■■■MWJimww'-w rwmi. jja/wji.wLiiRjyut'—gmija-'j I Korrektlonnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 8 Jl i.i. August Dopoorter, 5 fr. boete, over laster, Leopold Vanhuisberghe, 10 fr. boete, over be ledigingen, bolde herbergiers te Clercken. 1‘ieter Adous, werkman te Lombartz.ijde 30 fr. boete, over jagt zonder wapendragrecht en 50 fr. boete, overjpgt in verboden tijd. Desire Runout, dienstknecht te Westende, 100 fr. boete, over jagt met stroppen. ZITTING VAN 9 Jt 1.1. Jean Note en Engelbert (‘loet, elk 50 fr. boete, over jagt buiten tijd, beide werklieden te Oost- duinkerke. kuip- en kcrnnllaam, zooi en wagenharnnti, beesti;il<-n <•11 vruchten te velde. Altijd lasteren en liegen, liegen en lasteren Mt.pvu IIUWI 1 VOV VI, IIJUVll, Geboorten. den 3. Emma Rossey, dochter van Eduard van Philomena Impina, Zuidsiraat. den t. Karei Rossoy, zoon vim Adolf en van Marie Carna, Hnndboog.straat. den 6. I’elagie Ryokarcys, dochter van Desire en van Sylvie Obyn, Vestenstraat. don 7. Oscar Darycko, zoon van Karet Loonie llerrewyn, Nieuportstraat. Huwelijken. den 7. Pieter Vauhove, werkman, geboren te Alveringhem den 18 Augusti 1832, 'wedr van Rosalie Domeuleuaere, met Ludovica Wulleman, dienstmeid, geboren te Nieucappelle den 1, Maart 18 >8. I. Ch. Poupeye, 5-19 5. V. l’lasucliaort, 5-40 6. II. Deereu, 6-08 2. Ch. Vanhoutte, 4-36 3. Ar. Moroz, 5-29

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2