VAN VEURNE Al il NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT •r 54.r ihSO. ZA I EP.DAG 17 JULI J AAK. slechte trouw en dubbelzin- j I*i*ovintinlen Itaad, eu I DU1NKERKE 4-10 GHYVELDE VEURNE GENT i besloten was hel wetsontwerp te handhaven en er niets van te laten I ontnemen, De beraadslaging zal overhandiging der i I,c‘len 'oorlgezel worden. I De gezant van China te Londen Schaamtelooze eerloosheid der klerikale drukpers. Men weet, zegt de Westvlaming, hoe schandelijk de klerikale drukpers en de bisschoppelijke kopstukken onzen acht baren heer Gouverneur Heyvaert door de modder trekken, hem beieedigen eu, wal meer is, hem willen doen doorgaan als een onnoozelaar, hij, wiens bekwaamheid welvoegelijkheid van geheel Belgio bekend zijn. Ei wel, er is een man, een klerikaal die afhankelijk} die m'oedig genoeg i£ ge weest, openbaar hulde te brengen aan den heer gouverneur Heyvaert! Die man is de klerikale M. Breydcl, die in eene zitting,, luidop verklaarde dat hij eene nieuwe stemming van vertrouwen ging uitbrengen ter eer van M Heyvaert, hem bedankende en daarbij getuigende dat, indien de Groote Markt van Brugge eens zal herschapen zijn, men hel aan hem zal moeten dankwijten, want dat hij onver. van i nigheiil, en dal zal hun lol oneer strekken in de oogen der politieke wereld, welke zal zien dal geen eerlijk en deftig Gouvernement in diplomatische betrekking met hel Vaticaan kan blijven, zonder zijne waardigheid te kort te doen en te krenken. Laat dan de klerikale pers maar M. Frère en ons Gouvernement aanranden; laat haar maar hel ge- <lrag van den Paus verdedigen, hel is van over lang bekend dal zij nooit dan slechte en eerlooze zaken verdedigt. en naar T leger; en later, garde civique. Maar wat die mannen nog ’t meest zal nijpen, hel is de snoeiing hunner trakte menten; want, daar geven zij dagelijks bewijs van, dal het geld hunnen kleinsten God niet is. Die verminderde pré alle drie maanden, zal aan veten bitter vallen. Nu, als liet te laat zal wezen, zullen zij over wegen hoe zij jaren en jaren lang van al de duivels droomden en karpelsprongen maakten; zullen zij med culpd, med maai- md culpd uitroepen en er bijvoegen wij krijgen op onze duimen, maar wij hebben hel waarlijk verdiend, wij krijgen Iton naar werken. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeeliugen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag loc te zenden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: lour Stad: 6 maanden, Ir. 3-^5 Een jaar, Ir. G-00. Voor (lansch lielgie: maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een alzondetdijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Kcklamen 50 centiemen den regel. Loon naar werken. De schandelijke handelwijs van de hooge eu lagere geestelijkheid legen de schoolwetten, hun absolutie weigeren, hunne tijranische dwangmiddelen van allen aard, staan dan, sedert dal ons liberaal gouvernement afbreuk heelt ge daan met de slinksche bedriegerijen van Home, om loon naar werken te bekomen. Steunende op de geschreeuwen en slaal- sche onderdanigheid hunner fanatieke kwezelaars en kwezels en andere ge hoorzame kinders en inarionnelleii van de priesters, hebben die mannen Van eenen vroegeren ongelukkigen tijd ge ineend, dal hel gouvernement tegen hen niets zoude durven doen. En waarom, schaamtelooze leugenaars en oproei ma kers, zou hel gouvernement niet durven Wacht inaar en met te wachten zult gij niets te min bekomen. Ah! gij zoudt moeten mogen uwen gang voorlgaan in vervolgingen, in leugencn, in opstand legen hel gouvernement. Ah! gij zoudt moeten mogen blijven doemen en vcrweiischen in uwe stoelen en kuipen, en aanranden al degenen die op hunne knien niet willen vallen voor uwen drie bek Ahgij zoudt moeien blijven veile traktementen trekken, die u hel liberaal gouvernement betaalt, en niettegenstaan de mogen blijven schelden legen datzelfde gouvernement! Ah! gij deukt dal men u niet zoude durven muilbanden Wacht maar men zal hel u gaan loeren Men zal hel u gaan toonen dat de lijd der privi legiën voorbij is, ondankbaren, die gij zijl. Sedert 1830, eene halve eeuw, geniet gij voordcelen die niemand anders ooit mocht genieten; gij zijl vet betaald, óm weinig te verrichten, en gij moet geen soldaten- noch burgerwaclildiensi doen. Hoe veel duizende arme duivels moesten vooi' u niet optrekken en jaren dienen. Hel getal .ervan is ontelbaar. Gij woont. ii> de schoonste huizen met lust- en liovenierlioven, en gij maakt pretentie overal op de ee.replaaisen. Dit alles zou nog gedoogd kunnen worden indien gij priesters waart naar den zin vaij.’t Evan gelie, indien gij de menschel) liet woord Gods verkondigde.cn vrede en eendracht predikte; maar wal hooren wij anders dan al hel tegenovergestelde, dan schelden en vervloeken, dan twist eu tweedracht zaaien en aanvuren, dan kinders met ouders, broeders met zusters, vrienden met gebureit in vijandschap brengen; eu zulk een schandelijk gedrag zou moeten blijven duren in hel aanzicht van alle vredelievende menschee Dat is onmo gelijk. Daarom, heeft hel gouvernement besloten van er door te gaan zonder om zien; want zijn er lieden voor welke men geene toegevendheid meer inag hebben, hel zijn de zulke. Ja, al wie man is zal tocjuichen aan wal er slaat te gebeuren. Elke seminarist zal loten gelijk alle andere eu valt hij er in, allé, bon soldat... V<*rti*ekuren vs<n <lon ïjxei-cnxvegj van Ouinkcrke, Veurnó naar Gent en Dixinudc naar Nieuport. 5-12 5- 42 6- 19 9-18 De gezant van China te Londen heelt die stad verlaten om zich naar Petersburg te begeven, alwaar hij de bijzondere zending gaal vervul len, waarmede hij gelast is, name lijk de onderhandeling van een nieuw verdrag, rakende liet district Iwnldja. De reis is het beste bewijs van de valscliei’tl der tijding, overigens oiliiceel gelogenstraft, dat de vijandelijkheden tusschei; China en Busland reeds begonnen waren. Veurne, U'S' «,3uïï. l*olstiel£ Overzicht. Eene depcche uit Parijs deelt het volgende mede over de plechtig heid van de nieuwe vaandels aan het fransche leger, die den 14 heelt plaats gehad op bet llypodrome de Long- champs. De plechtigheid begon met «'ene redevoering van den president der Italische republiek. Hij zegde: Officieren, onderofficieren en sol daten, die 'l fransche leger hij deze plechtigheid vertegenwoordigt. Hel gouvernement der repu bliek is gelukkig zich in tegenwoor digheid le bevinden van dit waarlijk nationaal leger, dal Frankrijk uil hel beste deel van zich /.elven heeft gevormd, met er geheel zijne jeugd aan te geven, hel is le zeggen, wal hel dierbaarst, het kloeksle heeft, hel aldus doordringende van zijnen geest en zijne gevoelens/ hel be zielende met zijne ziel, er ervan in ruiling onlvangende, zijne zonen opgei, weekt in de manhalïigeschool der krijgstucht, waaruit zij in hel burgerlijk leven den eerbied bren gen voor de overheid, hel'gevoelen der vaderlandsliefde eu die man lijke deugden van den wapensliel, zoo geschikt om mannen en burg -rs te vormen. (Langdurige toejuichingen), Indien niets aan het land le kostbaar is geweest om zijn leger heroptebeui en, niets was o«k aan hei h ger te veel om de pogingen des lands le outlet steunen, en door zijnen ijver lot hel werk, door de studie, door het ouderwijs, door de tucht, is het voor Frankrijk eene waarborg gewin den voorden eer bied, die er aan veischuldigd is en van den vrede, die’l wil behouden. Ik wensch cru geluk overen bedank er u voor. (Toejuichingen en bravos,) Hel is in die gevoelens dal hel gouvernement der republiek u deze vaandels gaat overhandigen. (Toe juichingen en bravos.Ontvangt die als de getuigen uwer dapperheid, van uwe trouw aan den plicht, van uwe verkleefdheid aan Frankrijk, dal u met die edele eereteekenen de ver dediging zijner eer, van zijn grond gebied en van zijne wellen loever- trouwt. Na”t nilspreken dier redevoering stegen langdurige toejuichingen uit alle kanten op, gemengd met tie duizendmaal herhaalde geroepen van Leve de republiek Leve hel leger Leve Grévy In zitting der engelsche Gemeen tekamer werden de artikelen be raadslaagd van hel wetsontwerp, rakende de iersche pachters. De wijziging van den heer Gros, om het wetsontwerpde beperken lot de pachten, bedragende lol 15 p. sl., werd verworpen niet 251 stemmen legen 154. De heer Gladstone ver klaarde, dat het gouvernement afbraak met Rome. De oiïicieele aankondiging, dat alle betrekkingen lusschen ons Gouvernement en hel Vaticaan af gebroken zijn, hcelï de heele kleri kale drukpers overhoop geworpen. Hel is een plezier die heilige bladen te lezen. De eenen zijn nijdig, de anderen razend; dezen weenen heele tranen, genen drei gen en verwenschen. Onnoodig le zeggen, dat het tegen M. I'rère is dal hel meest die ver- vvenschingen zijn gericht. Hij wordt op de brutaalste manier aangerand, beleedigtl en door den modder gesleurd. Wal aan den Paus durven ra ken. aan dal heilig der heiligen!... Dal is eene abominalie eene hei ligschennis, waarvoor aide straffen der hel le zinnen nog niet vol doende zijn. M. Frère is een dit, M. Frère is een dal Maar wal de Paus is, dat ver gelen die sacrislijblatlen le zeggen; tiaar slappen zij over heen. Welke dubbelzinnige rol hij gespeeld heeft, daar reppen zij geen word over. Behoort dal misschien ook al lol zijne onfeilbaarheid W ij zullen de verdediging van M. Frère, niet nemen; zij blijkt uit de stukken die in den Mouileur zijn verschenen. Die stukken doen zelfs zien, dal hij le goed, le geduldig, le lankmoedig is geweest, en dal' hij reeds van over meer dan een jaar de betrekkingen met hel Vati caan had moeten afbreken. Wij kennen nu alle de stukken der briefwisseling waarop de af breuk gevolgd is, hewel, zij hebben doen zien, dal de Paus altijd in deze zaak eene dubbele rol heeft gespeeld. Zij hebben doen zien hoe hij hel Gouvernement gelijk gal en tevens met onze bisschoppen samenspande. De Paus en kardinaal Nina, zijn secretaris, zullen zich niet kunnen schoon wasschen van hel verwijl N.r 258 Het Do. Tribune de Mons beval een slak, welke hel certificaat bevestigt, aan Mgr. Dninont gegeven door Dr. Deccarelli, ge neesheer van den Paus. Den 10 Maart 1879' bad de vicaris- generaaj Hallez hel kajiitlel van Doornijk bijeengeroepen, per brief waarin hij zegde: «dal de geneesheer (M. Philip- pan) hem gezegd had dat .Mgr. Dumont aangedaan was door eene kwaal, die hem dreigde krankzinnig le maken. Dat was hel voorwendsel om van den Paus de afstelling van Mgr. Dumont le bekomen. Welnu, doctor Philippart beweert nooit iels van dien aard le hebben gezegd. Den 13 juni 1879 schreef hij aan den broeder van Mgr. Dumonl dat hij nooit de woorden had gesproken die men hem loeschreef; dat hij maar eens den bis- schop had gezien, en verklaard had aan een der geestelijken, die hem vroeg wat hij over Mgr. dacht, dal zijn zenuwstelsel verzwakt, zijne lichamelijke gesteldheid zichtbaar gekrenkt waren, dat hij te veel werkte en hij rust noodig had. Van vrees voor krankzinnigheid, zegt M. Philipparl in zijnen brief, is geen ■woord gesproken. Ep lock durfde het kapittel den Paus wijs maken dat Mgr. Dumonl zinneloos was All! Mgr. de Montpellier van Luik had meer dan gelijk, loen hij schreef dat Mgr. Dumonl hel slachtoffer was van eene helsche kuiperij gesmeed door geeste lijken van allen rang tegen hunnen over ste, die zij van kant wilden helpen. Maar wat moei men zeggen van een Paus die, nietlcger.staande zijn onfeil baarheid, zich zoo om den tuin laai leiden Dal hij een sukkelaar is of wel dal hij mede gedaan heeft in hel complot! Misschien wel allebei. I N IEL’ PORT- 0-00 D1XMI DE-NI EUPORT 7-45 11-00 11- 39 12- 16 3-23 6-48 10-11 10-32 10-58 6-55 9-44 7-45 10-00 10-20 10-54 4-15 8-28 6-13 9-38 00-00 6- 32 7- 12 10-38 4- 48 5- 16 7-32 .6-07 8- 55 9- 06 0-00 12-05 2-50 3-00 3- 48 4- 26 7-12 11-50 3-11 3- 44 4- 17 I GENT VEURNE G11YVE1.DE 5-40 8-12 8-34 DUIN KERKE 9-08 .4.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1