KERMISFEESTEN. I I Isenberghe I STJLID VEURNE. Ii) de stad Nieuport, lezen wij bel PROGRAMMA I 1 Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. Algenieene tijdingen. Ter gelegenheid der Kennis zullen de volgende Feesten door onze Koninklijke Harmonie maatschappij gegeven worden. Zaterdag, 24 Juli, om 81/a ure’savonds Heer Uitgever, Over eettige weken ging ik in eene eslamiuenl te Wulveringhem; ik vond er den Leugenaar, ik nam den zelven in zak komt. Burgers die drie kinderen in de tapscholen l\ebbenmoeten reeds jaarlijks, voor schoolgeld en schoolbe- hoeften, boven de honderd franken be talen een schoon sommekeu vpor men schel) die sparen moeten. hunner kinderen, als het maar in hunnen vuur vernield is, en menige sneldraad- 1 slaken zijn op de wegen langst Nieuport op drie en vier centimeters van boven tot beneden als doorgroefd. handen en laser een artikeltje waarvan de schrijver niet beschaamd was zich Nijper te noemen, Nijper eindigde met te zeggen dat hij bereid was om bij middel van gtizetschrijven, van lijd lol lijd eenige bijzonderen van onze gemeente door den hekel te halen. Sedertdien las ik al de volgende nummers van Nypers aanbeden blad, maar lol nu toe vond ik er nooil iels uit onze gemeente, hetgeen mij grootelijks verwondert. Maar op Wulve ringhem wordt men anderszins gehekeld. Vraagt hel maar eens aan twee kosters cn aan Kolje. Daarmede eindigt ik voor vandaag; lol later, heer Uitgever. volgende over de opweders van verle- dene week. Nooit hebben grootere onweders over onze streek gewoed dep woensdag, ’s vrij dags in den morgen en zaterdag avond. Sedert verscheidene dagen was de lucht gesteltenis slikkend, en hijgend ademde de beklemde borst van menselt ep dier. Vreeslijk was hel weder; dolle donder slagen rommelden itt de verte en rolden van wolk lol wolk, die meer op elkau- deren geperst; als drijvende vlammende gebergten naderden. Blauwe bliksemstra len kronkelden in alle richtingen cn de in elkander smeltende donderslagen deden den grond daveren; de zware opeenge pakte wolken ontbonden zich in vreeslijke plasregens en verwoestende hagelsleenen. Hel onwedcr van vrijdag namenllijk woedde juist over stad; üe bliksem heelt hel torenken van hel stadhuis alhier ge troffen en tamelijk veel schade (200 h 250 Ir.) aan hout en schaliedak gebracht, doch heeft gelukkiglijk geen brand ver oorzaakt. De vlammende bliksem heeft hier en daar zware boomen ontworteld of ge spleten en verschelde dieren in de om streken van Schoore gedood. Te Slijpe is de schuur der brouwerij van M. Rotsaert gansch vernield en een vijftigtal kiekens zijn inden brand om gekomen. Men meldt ook dal eene smis en her berg te Schoorbakke door hel helmclsch in den lusthof van den heer Despot- Verwaerde, Concert. De Veurntiar trekt le velde tegen hel .kosteloos ouderwijs. Nullelooze strijd, want hel kosteloos onderwijs zal meer en jneer algemeen worden, en in Veurne zal hel voorzeker voor de lagere gemeente scholen blijven beslaan. Hel kosteloos onderwijs bewijst al le veel dienst op dal men er ooit aan denke hel at te schaffen. Eu inderdaad, voorde burgers die hunne kinderen naar de gemeentescholen zen den, is hel kosteloos onderwijs grooie verzachting in de uitgaven van hei huis gezin, ett voor de ouders, die hunne kinderen naar tic tapscholen moeien doen gpan, is de kosteloosheid van het onder wijs in de gemeentescholen eene waar borg, dai de geestelijken het schoolgeld aan gematigde prijzen zullen houden. Al de burgers dus van Véurne trekken er voordeel uit. Als wij zeggenaide burgers, wij willen hier natuurlijk niet spreken van priesters en nonnen. Zij, zij hebben geene kinderen, en scheelt hun weinig of de ouders veel geld moeten uitgeven voor hel onderwijs En zeggen dal dil nog niet genoeg is, want hel is alleenlijk uil baatzucht dal zij de kosteloosheid van hel onderwijs in de gemeentescholen beknibbelen. Indien deze laatste scholen hun geene concurrentie deden zij zouden er over zwijgenjuist gelijk zij gezwegen hebben overde teeken- school, waar Sedert lange jaren hel on derwijs len volle kosteloos is, en waar men ook altijd kinderen van andere ge meenten kosteloos heefl aangenomen. De heilige schrijvers beklagen dekleine burgers en de neringdoeners om dal zij moeien betalen voor de kinders van een ander.» Maar waarom beklaagt gij ze niet, o langgerokle opstellers, om dal zij moe ien helpen den pacht betalen van een •ander’ De lasten betalers van Veurne moe ten jaarlijks eene schadeloosstelling beta len aan den deken en aan den pastor voor hunnen huispachi en nochtans die hoeren zijn rijk cn winnen meer dan den presi dent van het tribunaal I De Veurnaar spreekt van ugeldzuigers;» dal hij rond ga in, do huisgezinnen, en men zal er hem zeggen wie de geldzui- gers» zijn. hel blad, om over te gaan lot handelen. Ziehier wal de Tribune meldt: gemeenten van hel arrondissement I J per, alwaar de ziekte volgens men meent, schijnt ingevoerd le zijn door een dier komende van de markt van Korlrijk. Te Ghisiel en Ooslkerke bij Brugge, zijn er ook stallen besmet. Hopen wij dal dank aan de voorzorgen die er genomen zijn om de besmelle plaatsen te beperken, de ziekte zich niet zal uilbreiden, wanl alhoewel dezelve in hel algemeen geen gevaar oplevert en geheel zeldzaam de dood der beesten die er van aangedami zijn, voor gevolg heeft, veroorzaakl zij niettemin zware verliezen aan de land bouwers hij gevolg van de vermindering van de melk, van de verloeving die de vermagering toebrengt aangaande den verkoop, en van deszells vermindering van weerde. Aangaande de muilplaag céne besmel- telijke ziekte is en dal deze kwaal zich kan voorizelten, niet alleen tot huisdieren van hetzelfde geslacht, ritmir ook tot andere huisdieren, ja zclf&ioidèu iikonsucli, is liet allernoodzakelijkst dal, len einde alle kwade gevolgen le voorkomen, men de dieren die er van aangedaan zijn niet laai rondzwerven en dat men len opzichte derzelve le werk gaal gelijk met deze die aangedaan zijn van andere besmellelijke ziekten. Om de voortzetting der plaag te ontgaan moet men zich onthouden de melk voortkomende van zieke beesten le verkoopen, to bezigen gelijk voor wal hel zijn mag, en zelfs dezelve aan de kalvers of aan de zwijnen te geven. Landman De heer Jules Vanderstichelen, oud minister der openbare werken en van buitenlandsche zaken, gouverneur der Bank van België, is te Brussel overleden, in den ouderdom van 57 jaar. Sedert eenigen lijd had hij in den nek een knop- bclken, dat geen gevaar scheen aan te bieden; over een lientaal dagen ver klaarde er zich een zevenoog. Al de middelen der kunst zijn machteloos ge weest om hel gevaar le keer te gaan. De heer Vanderstichelen heefl in de Kamer der Volksvertegenwoordigers hel arrondissement Geul vertegenwoordigd van 1857 lot 1870. Van al do ministers van openbare werken heefl hij hel langst dil ambt uilgeoefend. Ia 1858 benoemd in vervanging van wijlen den heer Par- loes, bleef hij minister van openbare welken, lol in de maand januari 1868, hij werd alsdan minister van buitenlandsche zaken, de kiezingen van 1870 deden hem ten zelfden tijde zijne portefeuille van minister en zijnen zetel van Volksver tegenwoordiger verliezen De hoor Vanderstichelen was gehuwd mei de dochter van den lieer Firmin Rogier, broeder van den heer Karei Rogier in leven gezant van Belgie bij hel Iransch gouvernement. De heer doctor Micbaux is met 1426 stemmen, scnaior voor het arrondisse ment Leuven gekozen. Er was geene strijd. -— Men verneemd dat ongeveer 300 kantwerksters zich thans bezig houden met hei maken van den kamen sluier, die prinses Stephanie, Ier gelegenheid van haar huwelijk mei aartshertog Rodolf, door de stad Brussel zal aangeboden worden. Een erg ongeval heefl plaats gehad aan de sialie van Laken naar Brussel. Twee goederentreinen zijn ten gevolge Volksconcert, op de Grooie markt. Zondag 25 Juli, om 11 ure ’s morgens, Velen die bij onwedcr eene weerlicht min den hemel zien, zijn ten hoogslc be vreesd voor den donderslag die er gaat opvolgen en denken dal zij door den bliksem nog kunnen getroffen worden. Die vrees is ongerond en al wie hel weer licht ziel, mag denken dal hij gered is, en dal is hij inderdaad. De donderslag levert voor hem niet het 'minste gevaar op. Hel zelfde geval komt voor in den oorlog, bij een soldaat dio zou vreezen getroffen ie worden als hij den slag hoort. De kanonbal legl 400 meters per second af en hel geluid enkel 333 meiers itt den zelfden lijd, zoodat de man wien hij val, neergeploll is voor hij den scheut heeft gehooid. In een onweer is de eleclrische uit barsting zoo oogenblikkelijk dal de ver- donderde persoon den tijd niet heefl om le zien en nog min om le hooren. Zoo haast men het weerlicht ziel, heeft de electriciteit gewerkt. Hel geluid bereikt maar onze oor zooveel oogenhlikken later naarmate des afslands die ons van hel verdomlerde punt scheidt. Hoe groot de donderslag dus ook weze, hij moei ons nooil verschrikken, maar wel gerust stellen, wanl telkens heefl een ontlasting der eleclrieke wolk plaats. Nog een woordje. Bij zwaar onweder is hel goed alle vensters te sluiiei), zich in geenen irok le stellen, en hoogst gevaar lijk omtrent metalen inetalieke voorwer pen of hoogstammige boomen le ver- keeren. Verscheidene gevallen van muilplaag zijn sedert eenige dagen bestaligd ge- i weesl in onze provincie, namemlijk in van eene verkeerde werking der naalden op elkander geloopcn. Eender machinis- len werd gekwetst. Een der twee locomo tieven werd erg beschadigd; een waggon werd verbrijzeld. Het verkeer is slechts rond half drie kunnen hersteld worden. De Notddeutsche Allgemeine Xeitung beval een zeer toegenegen artikel overde feesten der onafhanklijkheid van Belgie. Het blad zegt: Niettegenstaande zijne weinige uitgestrektheid, heefl Belgie zich op den eersten rang der beschaafde lan den van Europa welen le houden. Het geniet de weldaden vfln een stamhuis dat al de deugden bezit, die noodig zijn voor hel opperhoofd van cenen slaat, welke zich vreedzaam ontwikkelt, een besten dige nationale voorspoed geniet en een geachlen naain draagt lusschen de euro- peesche volkeren. Duilschland, zegt hel blad, is er lier over, aan Belgie eene dynastie te hebben gegeven, onder wier scepter hel zich tol den legenwoordigen toestand heeft ver heft; Duilschland heeft altijd zijne betrek kingen met Belgie volgens hunne juiste waarde weten le schallen en houdt er ook aan, hel belgische volk zijne welge meende gelukwensehen (e brengen, ter gelegenheid van liet tegenwoordig jubel feest. Hel getal personen, die maandag de Nationale Tentoonstelling bezocht heb ben kan zonder overdrijving geschal worden op 60,000. P. N. De inhuldiging van den nieuwen pastoor van Wulveringhem was zeer schoon, en heelt uitermate wel gelukt. Vele jaarschriften en alle soort van ge dichten versierden de plaatse; (de be schrijving van hel feest geef ik niet ganschDe gedichten van waren ook schoon lië. t i JAAR 1880 Hal\'vy. Fessy. Gtntnod. 2* 3* 4« 5» id. id. id. id. - Op zijne beurt spreekt NLr Janson. In eenige den 10. Irma Bokaert, docliter van Andreasen tan Amelia Capoén, Bewesterpoort. den 19. Sylvia House, dochter van Romanns eu van Anno-Thereae Vanhille, Statiestraat. den 20. Cyriol Dopoorter, zoon van Arthur en van Sophia Zoete, Beoostcrpoort don 2?. Hoktoor Vnudovclcbr, r.oou Van bertus cn van Marie Ilonderyckx, Klaverstraat. den 22. ('lenience Lobbestneldochter van Francis en van Marie Vaustceukistc, Vestonst. Sterfgevallen. den 13. Jules ('orty, werkman, 32 jaren. 4 maanden en 9 dagen, geb >ren te ('romboke en wonend to Proven, mau van Sophia Pinceel. don 20. Apollonia Devick, schipperin, 51 jaren, 2 maanden en 12 dagen, geboren en wonendo to Stavele, vrouw van Karei Pauwels, hospitaal. bm - ■Hinn rrdWi .r iMtnsigJ.' jrax~..-r tt.x. .ra Korrcktlonnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 25 JCI.I. Florimond Faict en Euphraine Versteele, elk 26 fr. boete, over slagen, beide werklieden te Pervyse. Louise Tanghe, huisvrouw Jan Clou, werkster te Nieuport, 5 fr. boete, over slagen. Karei Aituet, werkman te Eggewaertscappelle, 1 maand gevang, over slagen. Karei Mierop, koopman in visch, te Veurne, 8 dagen gevang en 26 fr. boete, over slagen bij onvoorzichtigheid. Louis-Francois Vercruysse, dienstknecht te Arcques, 3 maanden gevang, over dieffe. zitiim; van 5t jn.1. Sophie lieceuninckhuisvrouw Vntidooren, werkster te Steenkei ke, 11 fr. boete, over dielte, heleedigingeu en slagen. Amelia Barat, zonder vaste woonst. 8 dagen gevang, over aanneming van valsche uaain. Uil Hipyerin^iieni. i Fléchut. Mtiillart. Flanqwttc. Clément.. PKOQRAMMA 1. Los Trois Mousquetaires ouv. 2. Polonaise pour 2 bugles 3. Faust, grande fantaisio. 4. Le Rossignol, value pour liftte Julien. fiotdclooht ondurwljt*. - Verleden vrijdag had M. Em. Masquoller, lasthebber van Mgr, Durqont, ingevolge een der bepalingen van zijne procuratie, zijne machten ovcrgoniaakt aan MM. Paul Jansou en A. Lefebvre. - Zaterdag ten 10 nro 's morgens, begaf zich do heer Vrederechter van Doornijk, vergezeld door zjjn grellier en verscheidene recors, naar het bisdom, om er de zegels te leggen op de pa pieren en brandkassen, waarvan do indringer Durousseaux zich heeft meester gemaakt. De heer Vrederechter handelde op verzoek van Mgr. Dumont, hisschop van Doornijk. Nauwelijks waren die heeren voor M, Du rousseaux gebracht, of de opvliegende aposto lische bestuurder protesteerde tegen die ge waande schending zijner woning. Hij loochende papieren en waardijen te bezitten die toebe hoorden aan Mgr. Dumont, welken hij beschul digde van medegenomen te hebben wat hem niet toehoorde. Eindelijk zond hij zijnen advokaat, meester Loschevin, halen. Die advoknat deed de protestation van zijnen cliënt aanteekenen in het proces. - Men begaf zich in om het leggen der zegels te bekomen, echter niet zonder wakers achter te laten, die gelast waren te beletten dat do papieren cn waardijen zoudengaan vliegen. De heer Voorzitter dor rechtbank verklaarde de zitting open en gaf 't woord asn M. Lefebvre. Deze ontwikkelde in zeer heldere bewoordingen het verzoek van Mgr. Dumont en <le gegrond heid van dit verzoek. Hij deed zien hoe den 28 november 1879 de inapneu van Durousseaux in de woning van Mgr. Dumont drongen, er zich in garnizoen stelden, de deuren openbraken, de sloten veranderden en Mej. Dumont opsloten in afwezigheid van haren broeder. Die schande lijke daden stelden den indringer in het bezit der woning en der kas van Mgr. Dumont. M.r Lefebvre verklaarde ten slotte zeker te zijn, dat do hoer voorzitter liet leggen der zegels zou be velen M.r Leschevin nam daarop het woord en deed eene langdradige uitweiding over de brevio van den Paus, over de voorrechten van den kerkdijken bestuurder, en herinnerde in weinig bedekte woorden de zinneloosheid van Mgr. Dumont. Volgens hem is het niet mogelijk de els te leggen en heeft M. Durousseaux geene enschap, te geven. woorden maakt hij kort spel met de uitvluchten van zijnen tegenstrever. Hij herinnert de schan delijke tooneelen van 28 november 1879 en is verwonderd dat men thans durft komen spreken van verkrachting van woning. - Dit woord moest do lippen van M. Durousseaux en van zijne vrienden branden. - Is het mogelijk de loyale en wettige Jiouding der advokaten van Mgr. Dumont te vergelijken aan het op nhrekeu der deuren, gepleegd op bevel van M. Durousseaux! - Door te loochoueu dat hij geene rekenschap verschuldigd is, doet M.r Loschevin zien dat hij kort van geheugen is. Den 2 december 1879 onderwierp M.r Loschevin zelf aan het hand- toeken van Mgr. Durnont oen ontwerp van rege ling der rekeningen, welke liij dringend noodig vond, omdat er geen inventaris was gemaakt. M.r Janson leest dit ontwerp, welk gansch eigen handig werd geschreven door .M.1 Leschovin, behalve de dagteokoning, dio er werd op gesteld door M.r Bouvry. Zal M.r Leschovin zijn eigen handteeken loochenen - M.r Loschevin staat verplet en weet geen woord te re[>pen. - M.r Jansen gaat voort. - Hooi gij beschul digt ons uit hot bisdom dingen te hebben mede genomen die ous niet toohooren en gij houdt er wat ons toehoort (lij moest ons intcgoudoel bedanken voor don bowarenden maatregel dien wij vragen. Wij willen liet licht doen opgaan. Zijt. gij er bang voort M.r Duroussoau moet wel nazien wat hij zegt; hij zal niet ongestraft do eor van Mgr. Dumont krenken. Wij kennen dio handelwijze. De wereld heeft haar omdool gevold over hel katholiek Asso- lutaniento Heyrelo. - Do heer Voorzitter zal oordoeleh of de vértrouicelijkc inventaris - den 2 december voorgestold door M.r Leschovin, het openbaar geweten kan voldoen. Na een Half uur beraadslaging gaf de heer Voorzitter lozing van zijno beslissing, wolko bevel geeft om do zegels te leggen. M r Leschovin, eu oen priester dio bij hem stond, trokken maar oen aardig gezicht. MM. Janson eu Lefebvre altijd vergezeld «loer den vrederechter, koorden terug naar 't bisschop pelijk paleis, waar terstond do zegels werden gelegd. To Doornijk wow .du tijding ras gekend, waar zo met genoegou onthaald word, behalve door M. Durousseaux, dio or razend uit zag. - PROGRAMMA 1. La Marcho du Cölonel, 2. Mélange uur Lam, 3. Les Cloches <le Corneville 4. l’ot-pourri populaire u.r 2, Het kollegle van Burgemeester en Sche penen der stad Veurne, heeft Ier gelegenheid der Kermis, hel volgend programma vastgesleld XATEltDAG 3i JULI, fhn 8 ure 's avonds. Het feest zal nangokon- digd worden door het geluid dor triuinfklok. Oin 8 i j ure 's avonds hp do grooto Merkt, Volksconcert, door de koninklijke Maatschap pij s.1" CecUia. ZO.VD.u; 2.7 JULI. Oin 11 ure 's morgens, Muziekaal Feest, in den lusthof van M.r Dkspot-Vehw.vkruh, door dezelfde Maatscha)>pv. .MAANDAG 36 JULI, Om 4 ure namiddag, op do Statieplaats, Volksspelen voor Man* ou Vrouwen, DINSDAG 37 JULI. Prijskamp voor oude en jonge Duiven, op Amiens, uitgeachreyen door den Duivenkring St. Esprit, gevestigd In den Hert, bij N. Zoete- Tender. Om 11 ure 'r. morgens, op Stadsschouwburg, plechtige Prijsdeeling aan du leerlingen der Teoken- en Nijverhuidsscliolen. De werken der leerlingen zullen ten toon ge steld wqrden op Zondag, Maandag en Dinsdag, op Stadsschouwburg, van 9 ure 's morgens tot 's middags, on van 3 tot 5 uren namiddag. WOENSDAG 3X JULI, Om 1 ure namiddag,- Ringsteking met paarden, in de Wandeldreef. prijs, een schoon Zadel. een beste 1‘aardeunet, oen Toom, eene Zweep. eene Sargie voor paarden. Een bijzonder programma zal de voorwaardeu bekend maken. DONDERDAG 29 JULI, In den namiddag, ter gehuchte de Panne, Dans- en Volksfeesten X.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2