nif e ADVE VAN VEURNE I H NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT »i te A'.' 54/ 240 .5 A All. welke I I Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle niededeelingen, artikels.of brieven, behoorlijk onderteckend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe ie zenden. vele landen door de gees- zou gezegend worden, --- welke zij nog meer dan wij als eene gelukswel voor godsdienst en vrijheid zouden aanzien. Verbond waar het schijnt dal de ambassa deurs, van allen kommer ontheven, alleenlijk om hunne zending te volbrengen, eerbetuigingen te be wijzen hebben. Tol hoever heeft men hel Bel gisch gouvernement moeten te leur stellen opdat hel zoo ver gekomen i aati zij e eerlijkheid opgelegd, welke aanvallen heëfl men aan zijne lank moedigheid gedaan, welk geweld heelt men zijne vreedzaamheid ge daan. om het. alzoo te dwingen te zeggen: Hel is genoeg! Ik ken 11 niet meer Rome moet er zich aan verwach ten dal deze afbreking eenen grooten weerklank zal hebben, en, gelijk hel mei reden belangrijke vreemde dagbladen zeggen, zelfs onreclitstreeksclie gevolgen, veel ernstiger en van een oneindig booger belang dan de rechlslreek- sche gevolgen, die welke alleen ons inwendig bestuur aangaan. De gouvernementen zullen na denken, die bijzonderlijk welke zouden onderhandelingen te doen hebben met Rome. En het is alzoo dat in gansch de wereld ons voorbeeld zal vruchten dragen, des te meer daar alles is voorlgekomcn ter gelegenheid van de gelukswel op hel lager onderwijs, welke in 1 op het oogenblik dat alle landen i tn'w'elVe hetzelve bewonderen, nu dat hel eeuwen slrijdens, I verkregen hadden en met dezelve onze dier bare vrijheden en liberale instel lingen, door gansch de wereld bewonderd, als wij nu een vrij volk uitmaakten, kwam die eeuwige vijand van vrijheid, van volks beschaving, wederom alle edel- isWelke schurkerij heeft men I*oKtiel£ Overxiclit. De groolc republiekeinsche dag bladen van Parijs schijnen weinig belang te hechten aan de ver- eenigingen, die door de terugge keerde communards gehouden worden. .Nog eergisteren hielden zij eene conferencie ten voordeele der weduwe van Gaston Crémieux Laai ze maar begaan zeggen de gemachtigde republiekeinen, want alles wal zij in hunne vereenigin- gen doen, dient maar om dit klein getal onverbelerbaren, die sedert 1871 niets vergelen en niets geleerd hebben, verachtelijk en machteloos te maken. De engelsche Gemeentenkamer heeft eindelijk, na eene beraadsla ging, die zeven uren geduurd heeft hel wetsontwerp in derde en laatste lezing aangenomen, waarbij er vergoedingen aan de in nood vee keurende iersche pachters verleend worden. De Lordskamer heeft in eerste lezing ook dit wetsontwerp aanvaard. Graaf Grey heelt echter aaugekondigd, dal bij er de ver werping van zal voorstellen. Volgens men uil Weenen meldt, mag Turkije zich aan eene tweede gezamenlijke nota der mogenheden verwachten; deze zou in verband slaan mei Montenegro. Er zou aan Turkije ten hoogslen drie weken lijd verleend worden aan het mon- tenegrijnsch geschil op le lossen. De mogendheden zouden aan Tur- De mogendheden zouden aan Tur kije den keus laten lusschen den afstand van hel district Tusi of van Dulcigno en het naburig grondgebied. In die nota zou men ook de uitvoering eischen der ver bintenissen, door Turkije onder- teekend, bij hel aanvaat den van hel verdrag van Berlijn en der (uikscb monlenegrijsche oveteen- kotnsl van 12 april. Ziedaar een beduidend feit, volgende op de woorden, die de heer Gladstone over vettige dagen in de engelsche Gemeenlenkamer heeft uilgespro ken. Nooit zou de europeesche overeenkomst zich vollediger en krachtdadiger betuigd hebben. IL l is le denken dal die poging ein digen zal met Turkije te overtuigen dal zijn tegenstand lol niets baten zal. Wat de zaak der gt ieksche gren zen aangaat, eene depeche uil Conslantinopel meldt stellig dat hel antwoord van Turkije op de gezamenlijke nota der mogend heden gisteren aan de gezanten overhandigd werd. Volgens die de pêche zou de turksche nota inder daad eene verwerping zijn der beslissingen van de conferencie van Berlijn, gegrond op beweegre denen van staatkunde en grondlig- ging. Turkije zou er in verklaren, dat hel onmogelijk Janina, Larissa en Melzovo kan afslaan. ZATERDAG 51 Onderwijzers en Ouders met kinderen. Gelieugt gij liet u nog, hoe. overeenige maanden, men eiken zondag, in alle de kei ken en in ieder mis, n werd gesproken van scholen zonder God en onderwijzers zonder geloof? Herinnert gij u nog van dien koek-koek óenen zang, en van al de leugenen die men er bij voegde? Gcheugl gij u nog, boe gij en alle andere toehoor ders beu werden van dat gezaagscl, van dat altijd vernieuwd deuntje; ja, hoe gij daar veimoeid van werd als van ver warmden en aangcbranddeii pap? En dan, van de sclioone ziel van ’t kind en dergelijke zeever? Welnu, ouders, gij, die niettegenstaan de alle bedreigingen, toch uwe kinderen naar de gemeenteschool zondi en laat blijven gaan, nu, dat er reeds een ge- runnen lijd verloopett is, zijn de gemeente scholen alwaar uwe kinderen 1)aan scholen zonder God en de onderwijzers leeraars zonder geloof? Is er wel een uwer kinderen die, tehuis komende u ooit daarvan spreekt of heeft gesproken Neen, nimmer. Ouders!,thans ziel gij, bij ondervinding, wat al schaaintelooze leugenen er in de predikstoelen afge- kondigd wierden tegen onze gemeente scholen Wal zegt gij nu van dien winkel, van dit liegen met opgezetlen zin Ja, ninkel is het, winkel was het ten allen tijde en winkel zal hel blijven Ja, want zij logen en logen met opgezelden zin, eerst, om le trachten de wet op hel lager onderwijs te doen mislukken, door schrik- 1 beelden te doen ontslaan, door hunne Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Poor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. loor gansch Helgie: (1 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n Turner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Vertrekuren vnn <lon tjzerenweg van Duhikorkc, Veurne naar Gent en Dixinudc naui* IVieuport. 5-12 I 5- 42 6- 19 9-18 tenkamer heeft lord Hartington inededeeling gegeven van een tele gram uil Kandahar, meldende dal de troepen van generaal Burrows eene groote nederlaag hadden ge leden. De engelsche troepen waren uileengedreven en hadden hun heil in de vlucht moeten zoeken. Zij werden op eenen afstand van drie mijlen door den vi jand achtervolgd. Zij komen na in kleine troepen te Kandahar aan. De Engelschen ver loren twee kanonnen. De troepen van Ayoub Khan, die generaal Burrows hebben aange land, waren 12,000 man sterk en hadden 20 goed bediende kanonnen Omtrent 2000 man versterking Hokken naar Kandahar. De bezetting van Kandahar heelt zich in de citadel afgetrokken. De bevelhebber heeft bij telegraaf gevraagd, om al de beschikbare Hoepen bijeen le trekken en hen naar Kandahar te sturen. Er is insgelijks naar Simla bevel gezon den en er des noods eene nieuwe brigade heen te zenden. Generaal Phayre heeft zich in gemeenschap gesteld met generaal Pimrose, doch de telegraaf werd algesneden. De generaals Phayre en Sandeman hebben hel voorstel gedaan om aftezien van de lijnen van Nar en zich te Bolan samen le trekken. Vcurue, tfcS .Etuis. In zitting der engelsche Gemeen- Als wij nu, na eeuwe "l lord Hartington onze onafhankelijkheid de schoonste feesten welk ooit in zijne geschiedenis voorgekomen zijn, viert, welk de oogen opent van gansch de wereld. Ja heden ziel de gansche wereld op ons, en op hetzelfde oogenblik dat wij lier zijn ons vijftigjarig onafhankelijk beslaan le vieren, zullen al de vol keren ons nog meer bewonderen, omdal hel juist België is welk hun loonl wal zij van onderhandelingen met Rome te verwachten hebben. Wel! gaan zij zeggen, en België ook! Dit land zoo kalm, zoo vetst.m d‘g, gewoon van in al zijne poli; licke onderhandelingen zoo veel tact, zooveel matigheid, zooveel inschikkelijkheid te stellen, en dat overal, door eerlijkheid en goeden wil, de achting wint, heeft hel niet kunnen uitbouden tegen de onoprechtheid van hel Valikaan. iNa in de onderhandelingen, al de denkelijke oprechtheid, de goedwillendheid, de minzaamheid, hel geduld gehad te hebben, heeft de afkeer overwonnen, en heeft hel moeten breken! Wal zal er dan hel pausdom overblijven, indien hel niet in vriendschap heeft willen wdlen leven mei dal land waar men zoo vrij is, vvaar hel zoo ge- makkt lijk is alles opentlijk le zeggen dal zelfs de diplomatie er zonder ministeries kan wezen, lïolgiö voor wei-ctil Ons vaderland, alhoewel, klein in oppervlakte, zeer gering op de wereldkaart, heelt in de geschiede nis nog al eene tamelijk gewichtige rol gespeeld. Door de eeuwen heen heelt hel meermaals de oogen der gansche wereld op zich getrokken. Het uitslekendste feil, dal welk in zijne gansche geschiedenis hel meest straalt, was zijne gedurige worsteling legen uilheemscli juk en vreemde dwingelandij, en opiner- kenswaardige zaak, hel was bijna altijd hel Roornsch hof, dal die vreemde mogend lieden ter zijde stond, om ons dierbaar vaderland onder een onverdragelijk juk le houden. Rome leende me< r dan eens aan die vreemde vorsten zijne hulp; als het volk zijne iechten eischle, riepen zij lol den Paus, die dan mits goede vergelding, hetzelve met de Banbliksems bedreigde. Zelfs dan, als ons land onder het beheer was van vorsten die het met ons goed meenden en hetzelve trachtten aan de algemeene be schaving en den vooruitgang te doen deel nemen, dan werd het volk dikwijls misleid en in dal geval stond Rome hel volk Ier hulp, om revolutie te maken, handelende alzoo in de maal zijner eigene be langen. moedige pogingen lol vooruitgang dwarsboomen, hadden wij legen eenen vijand te strijden die in ons midden leefde. Onze politieke geestelijkheid, niettegenstaande al hare voorrech ten en vrijheden, welke zij in geen land der wereld zooals bij ons heeft, stoorde meer dan ecus de rust door hare losbandige taal en geschriften, zoodanig dat een kleri kaal ministerie moest maatregelen nemen legen zijne eigene vrienden, om ons verdere moeilijkheden met vreemde mogendheden le sparen. Wanneer zullen die mannen dan toch ecus de geschiedenis rijpelijk overwegen, en eindelijk begrijpen dal wij niet meer in de middel eeuwen leven, dal zij nutteloos kampen tegen dien machtigen stroom welke hel mcnschdom immer voordrijfl lol beschaving en vooruitgang. De besluiten der Voorzienigheid zijn ondoordringbaar! Hel is nu juist België, dal klein landje, welk JLL1 LVSO. DUINKERK E GHYVE1.DE VEURNE GENT •1-15 8-28 6-13 9-38 <>-55 9-41 4-10 4- 48 5- 16 7-32 11-00 11- 39 12- 16 3-23 6-48 10-11 10-32 10-58 6-07 8- 55 9- 06 0-00 5-40 8-12 8-34 11-50 3-11 3- 44 4- 17 12-05 2-50 00-00 6- 32 7- 12 10-38 3-09 3- 48 4- 26 7-12 GENT VEURNE G11YVE1.DE DUIN KERKE 9-08 NI EU PORT- 0-00 DIXMUDE-NIEUPORT 7-45 7-45 10-00 10-20 10-54

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1