Luisterrijk Schoolfeest gegeven aan de leerlingen der Gemeente scholen en der Middelbare School van den Staal. I 1 ST7<D VEURNE. PKOGRAMMA. men wel denken kan, eene ontploffing J I j hij klaarblijkend bewezen heeft dal alle de aanrandingen legen de schoolwel daar geen plaals namen en dal de provinlialc raad verplicht was zich volgens de wel le gedragen, hebben onze Lichlen blijven volharden in hunnen opstand legen de wet. Neen, zij hebben de 63,000 fr? op den boni niel willen nemen. Integendeel, 17,000 fr. zonden zij nemen op ’I krediet van 30,000 fr? welke den raa.l gestemd bad voor de feesten van de 50*,c verjaar dag. Slechts 7 leden hebben daar legen gestemd MM. De 1‘uydl, Janssens, Jean, Van Elslande, Vergauwen, B. Verhaeghc en Verhaeghe Jean. Voor hel overige, willen do klerikale lichlen dat er nieuwe lasten op de bur gers gelegd worden. Dit is gestemd ge weest met eenparige stemmen, min 3 MM. De Puydl, Janssens en Jean. Dus, liever dan hel geld le nemen van een boni dal beschikbaar is, hebben de klerikalen liever nieuwe lasten op de burgers le leggen, waarschijnlijk om le kennen zeggen dal hel de schuld is van de schoolwet Ja maar, de kiezers zullen klaar zien 't Ih nu een zoiKuif! 'I Was nu een gewezen zouaaf van den paus, die voor hel hol van beroep le Gent terecht stond, om den gemeenle- omlewijzcr van Scheldewindeken le heb ben beleedigd. Hel hof heeft Benedict us Vander Eeckcn, landbouwer, gewezen pauselijken zouaaf. tot 8 dagen gevang, 50 frank boel en 75 frank schadeloosstelling veroordeeld, voor bovengenoemde beleediging. Zullen de tolken der scholen met God, die veroordccling aan hunne lezers be kend maken? Men zou die veroordeeling op alle ge meenten moeten aanplakken. en hulde die hen altijd gebracht werden in woorden. De tijd van handelen is nu gekomen en, wij herhalen hel, wij juichten vurig hel Ministerie loc, welk recht aan die mannen van verdienste heeft laten weder varen, en daardoor een plicht volbracht heeft. Onze warme gelukwenseben aan al deze nieuwe gedecoreerden de onderschei ding hebben zij verdiend en zeker zal het kruis op geene deftigere, waardigere borsten prijken. liravo I De Moniteur van zondag bevat eindelijk de lang verwachte benoemingen van openbare leeraars en ouderwijzers tol ridders der Leopolds orde. Deze onderscheidingen zijn ten volle verdiend. Eenieder zal met ons den heer Van Humbeeck, minister van openbaar onderwijs, in ’l bijzonder, en hel liberaal Ministerie in algemeen, toejuichen, dat hel op zulke vereerende wijze de moedige en waardige mannen weet aan te moe digen, die trouw op hunnen post zijn ge bleven, trotsch banvloek en vervolging van de geestelijkheid. Te lang reeds werden de onderwijzers vergeten en over hoofd gezien, niette genstaande de hoogdravendeJofluigingen Zaterdag 31 Juli, Zondag 1 Augustus, Algcineene tijdingen. De jaailijksche prijsuitreiking aan de leerlingen onzer Staats Middel ba re School, zal plaats hebben op stadsschouwburg, den Woensdag 11 Augusti, om 3 ure namiddag. i Bij koninklijk besluit van 5 juli wordt het burgerkruis van 2” klas ver leend aan M. A. De Goninck, gewezen gemecnle-onderwijzer te Loo. Bij koninklijk besluit van 1 juli wordt bevolen dal er op 15 september aanstaande, zal overgegaan worden tol de opneming van den toestand van den landbouw, en op 31 december lot de optelling der bevolking van hel land, en tol de vaststelling van Bclgiës handel en nijverheid. De Moniteur beval een bijvoegsel, in T fransch en in 'l vlaamscli, bevallende de regeling dier optelling. De provinciale raad heeft eene loc- laag van 50,000 fr. gestemd voor werken aan den User uil le voeren om de zoo nadeelige oversiroomingen dezer rivier te belellen. Tevens werd de Slaal ver zocht de Loovaarl over te nemen. Den 23 juli, rond 3 t/2 uur ’s namid dags, gingen drie onvoorzichtige!) op een nog al groolen afstand van de badplaats, in zee, te Oostende. Een hunner waagde I zich te verre in ’t water, en werd door de golven medegeslcepl. De rcdbooi werd in zee gestoken. Maar slechts Iwee ui en nadien werd hel lijk van den ongeluk kige!) uitgetrokken. Zondag is in de statie le Brugge een pijnelijk ongeluk voorgevallen, op den oogenblik toen een der treinen naar Oos tende stond om le vertrekken. M. C....- V.. D.. B...., aannemer aldaar, had mei zijne dame plaats genomen op den trein, om naar de zee le gaan; hun klein kind, met de meid was meè; de portel van den wagon stond nog open, toen een garde- konvooi hem hevig kwam loesmijlen. Wij weten niet hoe, maar de hand van hel kind zat er tusschen, en 'l arme wichtje I werd drie vingers van de hand verplet terd. De droefheid der ouders beschrijven ware ónmogelijk; beide zijn in bezwijming gevallen.en aanstond weder naar buis ge keerd, men kan denken in welken toe stand. Het kiezerskorps van het arron dissement Soignies is bij koninklijk be sluit bijeengeroepen op donderdag 5 oogst aanslaande, om over te gaan tot de kiezing van een lid der Kamer, in ver vanging van M. Boucquëau, overleden. Zaterdag, rond half drie namiddag, is tc Luik andermaal een smartelijk ongeluk voorgevallen, door pelrool ver oorzaakt. Een zestienjarig meisje, dat sedert acht dagen in dienst was van eenen bewoner der rueSt. Remy, te Luik, was bezig den kachel te ontsteken. Daar deze niel goed branden wilde, kwam zij op het ongelukkig gedacht een weinig pelrool op hel vuur te werpen. Er greep, zooals plaats. De kleedei’On van het arm*meisje vatten vuur en niettegenstaande er spoe dig hulp kwam opdagen, was zij mol zulke erge brandwonden overdekt dat zij in hopeloozen toestand naar hel gasthuis overgebrachl werd. Alle geneeskundige hulp was vruchteloos en gisteren mor- gend, ten 4 ure, overleed het meisje te midden der hevigste pijnen. In de Nationale tentoonstelling, aan den uitgang van hel paviljoen der oude kunsten, en den ingarg der afdeeling van water en bossclien, ziel men eene tafel staan, overdekt met kleine stukken bout, regelmatig gezaagd en waarnaast zich een ouderling bevindt, met hel herinnerings- kruis van 1830 op de borst. Deze stukjes hout zijn de overblijfsels van den vrij heidsboom, welke op hel Paleizen plci n te Brussel gestaan heelt en in 1876 nederge- veld werd. De burgemeester van Brussel heeft bel oogenblik voordeelig gevonden om de stukken van den vrijheidsboom te laten verkoopen.ten voordode der ouder lingen uil Si. Gei li udagestichl. Deze stukjes hout worden verkocht aan 1 fr., aan 7a en 50 centiemen. Ziehier de inrichtingsvoorwaarden van den tombola der Nationale Tentoon stelling De inschrijving zal uitgegeven worden in serie», elk van een millioen frank. De biljetten zullen verkocht worden aan één frank. Voor de eerste serie,zullen de loten eene totale waarde hebben van 500,000 fr, welke nagenoeg op dezelfde wijze zullen verdeeld worden: Een lol van 100,000fr., een lol van 50,000, twee van 25,000, vier van 10,000 en een onbepaald gelaat andere loten, loten, om hel half millioen le volledigen. Voor hel tweede en derde millioen, indien hel noodig is; zullen de volgende prijzen te winnen zijnTweevan 50,000 fr.; drie van 25,000 fr. vijf van 10,000 frank. l)c loten van 100,000, van 50,000 en van 25,000 fr. zullen in gelde kunnen ver kregen worden, mm* keus van den win ner, mits aftrek van 5 p. h. Al de andere loten zullen in voorwerpen bestaan, welke in de Nationale Tentoonstelling lol dien einde zullen aankocht worden. Het uil- voeringsbureel heelt de medewerking ge vraagd der verschillige comileilen der drie aldeelingcn, om eene voorloopige lijst op te maken voor de aan te koopei) voorwerpen voor den tombola. Het getal tickets, sedert de opening der Nationale Tentoonstelling tol verle den zaterdag gebruikt, beloopt 184,297. De vastliggende luchtbal, die in den tuin der nationale tentoonstelling reeds sedert 8 dagen moest opstijgen, ligt thans ledig. De commissie heeft besloten dal de bezonderc gaz, ter plaals gefabrikeerd, niel zuiver genoeg en de opslijgingskraclit niet groot genoeg is. Men heelt maandag avond de gaz laten vervliegen. Men zal hem dezer dagen op nieuw opblazen. In den Provintialen Raad. Onze groolc bisschoppelijke Lichlen, zegt de Westvlaming, zetten hunnen oorlog voort legen het gouvernement en, bijge volg, legen de wellen. Zij hadden, in de zittijd van 1879, uit het budget van 1880 verplichtende uitga ven, rakende lu i lager onderwijs, ge- schrabt voor eene som ven 65,000 fr. De beslissing van den raad was door het gouvernement vernietigd geweest,zoo als deze van andere klerikale provincie raden die ook op die onwettelijkc wijze gehandeld hadden. Doch, die provintien, zoo als Oostvlaan- dereti en Antwerpen, hebben hunnen budjet geregeld mei die uitgaven le ne men van hel boni dat hetzelve budjet aanboodt. De dweersd rij vers van den provintie raad van Weslvlaanderen hebben die wettige handelwijze niet willen volgen. Ondanks alle de welgepaste redenen van den achtbaren Gouverneur, ondanks dat gazellen le doen huilen als bezetenen; maar al het gejank, al hunne verdoemin- gen hielpen niel; de wel wierd gestemd door dc meerderheid van ’s lands volks vertegenwoordigers en senatenrs, door den koning geleëkend en uitvoerbaar ver klaard; dan, ziende dat alles wal zij tol alsdan gedaan hadden, alles boter aan de galg was, dan, hebben zij hunne goed zakken, begoedde kwezels en kwezelaars, pilaarbijters van alle slach en allen wie maar eenigszins leeft, gelijk de kalvan bet smeer en de kandeleer bijeengeroepen in hunne krochten en tappen, en deze, bij wie zij het schoon hebben, dewijl die goedzakken toch van overouds gewoon zijn blindelings le gelooven, al wat er geschreven staat ofte niet, nu, op deze goedzakken zijn zij beginnen wegen, en drukken, en persen, en duwen, ten einde lol op den grond der beurzen le geraken. En ja, zij gelukten, zij kwamen met nog al respectable, beurzen le voorschijn; en wal zij met die beurzen deden, dal weel gij, ouders; ja, zij bouwden daar scholen mede, kochten er Christus- en Onze vrouwen beelden mede, een stapel cate chismussen en boekjes A B G; en gedu rende dat metsers en timmerlieden met truweel en hamer wrochten, keken de anderen rond zich; en overal waar zij een benauwderik van een onderwijzer wisten wonen, daar gingen zij naar toe, en die omzwachtelden zij door beloften, door bedreigingen, door hemel en hel; alles was goed om tot hun doei le geraken; en ook ja, zij vonden er; ja, zij vonden van die dommerikken die hel zekere voor 't onzekere lieten varen; ja, zij vonden van die ooilijkaards, die geloofden dal zij den besten kant kozen, en overliepen, en verzekerd traktement en pensioen lieten varen omzich te laten paaien met beloften; nu dal zagl gij alles gebeuren, ouders, en dal is algemeen geweten en gezien geweest; maar, iels wal ook begint bekend te zijn, is, dat zij geen geld meer krijgen om metsers en timmerlieden te betalen, en dal zij met zooveel geweld geperst, gedrukt en gewogen hebben op de beurzen van alle hunne goedzakken, dal zij, bij eene tweede proef, dezelve zoo plat, zoo plat vinden als een pcr- missie-schelliiik. Zou dat niet het begin van einde zijn? Zouden zjj niel beginnen klaar zien, dat, alles wal zij in den dollen kruistocht legen wel en slaal onder namen tot de grenzen van hel onmoge lijke behoort 1 Ouders, wiens kinderen naar de ge meente scholen gaat, wecsl te vrede», weesl gerust; uwe kinderen begaan den alleen duurzame» weg; ouderwijzers, trouwgeblcven aan uwe plaals en nieuw benoemde*)), blijft trouw aan Vorst en staat, trouw aan uwe bediening, uwe traktementen en pensioenen zijn ver zekerd. Hunne afgevallen ambtgenoten, die, zijn er de slechtstee aan, want eerlang zullen wij die kasteden in Spanje zien in duigen vallen, die zeepbellen, met zoo veel hemelsche kleuren doorglanst, zien opciiberslen en in niet vergaan. Maar de anderen, de bedriegers, de gouden bergen- belovcrs, die, zullen eens of morgen, eene strenge rekening gevraagd worden van de verongelukten, en, zullen in dc ooren, woorden van vermaledijding booten weêr- klinken die aan de ribben zullen blijven hangen. liet geweld, de lage middelen die zij gebruiken, de bedriegerijen van alle slach die zij handhaven, om hunne heerschappij .le vestigen en slaande le houden, moeten onvermijdelijk voor hen slechte gevolgen veroorzaken. Niets is bestand legen recht en rede. De machtigste moet er mede afrekenen en er voor buigen. Buitengewone x.il t ij«l. Bij koninklijk besluit zijn de Kamers op dinsdag 3 oogst in buitengewonen zittijd bijeen geroepen. Men denkt dat er geene discussie zal plaals hebben over de af breuk der betrekkingen met den II. Stoel; men zal dit in belang der eendracht uit stellen, in gemeen overleg, tol den ge wonen zittijd. Men verwacht zich aan eenige debatten nopeps jekiezingen van Brugge en Namen. Zaak der bisschoppen Dumont en Durousseaux. M. de advocaat-generaal Van Malde- ghem heeft zaterdag morgen, zijn advies doen kennen in de zaak Durousseaux- Dumont. liet achtbaar orgaan van liet openbaar ministerie is van gevoelen dat de zegels moeten behouden worden, dat wil zeggen, dat hij hel. besluit wil doen bekrachtigen uilgebrachl door de eerste rechters. De eenige wijziging, welke hel bof, volgens hem, aan het eerste vonnis zou kunnen brengen van den heer voor zitter der rechtbank van Doornik, is op nieuw de zegels te doen leggen, hiervan zouden verschoond blijven de bisschop pelijke correspondencies de papieren en de voorwerpen loeboorende aan den nieuwen prelaat. Het openbaar ministerie is begonnen met den waren toestand afteschilderen der twee bisschoppen, die tegenover elkander slaan. Het is stellig heeft hij cr bij gevoegd, dat er sedert den 22 novem ber een ander bisschop van Doornik is, wiens benoeming gedaan werd door de I romeinsclie Curie, die wettig en regel matig erkend werd door den belgischen Slaal. De afstelling van Mgr. Dumont is een voltrokken feit waaraan wij ons moeten onderwerpen. Voor Mgr. Dumont is dc toestand juist dezelfde alsof hij op 22 november over leden was. Het is eene soort van burger lijke dood. Voor liet gerecht bestaal hij niet meer als bisschop van Doornik. Hier uit volgt dal, te rekenen van 22 november Mgr. Dumont alle recht verloren heeft het bisschoppelijk paleis le bewoonen en dal hij bet ontruimen moest zonder de minste genade: de burgerlijke macht erkent er enkel hel gezag van Mgr. Durousseaux. Het is op het oogenblik dal de nieuwe bisschop de altredende bisschop kwam vervangen, dat eene overeenkomst had moeten gesloten en een inventaris opge- maakl worden. Dit verzuim is hoogst be- treurlijk. M. de advocaat-generaal is van gevoe len dal hel in bezit nemen van den bis- schoppelijken zetel van Doornik, door Mgr. Durousseaux, niel regelmatig ge beurd is, vermits er geen hoegenaamde mandataris was om Mgr. Dumont te ver tegenwoordigen. Daarom heeft deze laat ste volle recht zijne titels, zijne waarden en zijn goed te eischcn. liet openbaar ministerie heeft geen hoegenaamd belang aan den inventaris opgegeven door de beroepende partij. Hel mandaat van al degenen, die aan bel opmaken van dit stuk medegewerkt heb ben, is onzeker. En wal meer is, werd de huiszoeking door M. Sporcq volledig gedaan Dal is moeilijk te zeggen. Voor liet oogenblik bevinden wij ons in tegenwoordigheid van eene ingewik kelde Jikwidalie. Daarom moeteen inven taris opgemaakt worden en opdat deze zou kunnen gedaan worden volgens al de eischen der wet. is het noodig dat de zegels blijven liggen. Als bisschop is Mgr. Dumont dood. Zijne bisschoppelijkenalatenschap is open. Hij bezit titels, dal is ten minste zeer waarschijnlijk, welnu, die nioeteu be waard worden, juist alsof men zich tegen over een sterfgeval bevond. Hel openbaar ministerie heeft vervol gens zijn rekwisilorium gesloten in booger aangeliaalden zin. Burgerstand der stad Veurne. I Om 2 i/s ure namiddag, in de lokalen der Gemeentescholen plechtige uitdeeling van kleedingstukken aan 206 BEHOEFTIGE LEERLINGEN. Om 3 i’s ure namiddag, zal er, op het uiteinde Korrektionnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 29 Jt l.l. Karei Brunool, smid to Merckein, 100 frank boete, over jagt met stroppen. Henri Scharre, werkman te Nieuport, 1 jaar en 8 dagen gevang un 26 fr. boete, over openbare zedenschennis. ZITTING VAN 30 Jl Hendrik I’oltliot, werkman to I’ollincliove, 10 fr. boete, over diefte. Geboorten. den 26. Maria Cnrna, dochter van Petrus on van RoKalio Deboysor, Vleeschliouworstraat. Sterfgevallen. den 23. llenri Iloucke, hovenier, 6">jaren. 7 maanden en 9 dagen, geboren en wonende to Veurne, man van Cecilia Vieren den 23. Albert Lerooy, bijzouderling, 59 jaren on 5 maanden, geboren en wonende te Veurne, man van Anna Dewittc. den 25. Virginie Vienna, werkvrouw, 65 jaren, geboren to Isonberghe en wonende to Veurne, echtgenoot* van Jacobus Moneyn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2