VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT J A A It commissie, gelast om liet welsont- Veurne, Augusll. z I Virton, Namen, Brugge, Dinant en Phi- lippeville is nog niet geëindigd. 'e Ifce Knmcr. De buitengewone zittijd der Kamer is dinsdag begonnen onder voorzitterschap van M. Biebuyck, ouderdomsdeken. Er werd terstond overgegaan tot de samenstelling der commissies van onder zoek der machten van de nieuwe geko zenen. De meeste kiczingen, waartusschen degene van Antwerpen, werden zonder betwisting goedgekeurd. Degenen van IJperen cn Oostende werden voorbe houden. Het onderzoek over de kiczingen van De Senaat heeft dinsdag de kiezingen der heeren Macau, d’Huarl en Michaux, lot senaleurs der arrondissementen Door- nijk, Dinant en Leuven, goedgekeurd. Vervolgens ging de vergadering over lot de samenstelling van haar bureel. Voor de eerste maal, sedert vele jaren, hebben de twee partijen der vergadering afgezien van de wederzijdsche toege vingen. 's Morgens hadden de leden der meer derheid eene bijeenkomst gehouden en besloten, uit hoofde der nationale jubel feesten en om blijk van gematigdheid en verzoening te geven, de voorzitterschap van den Senaat gedurende den buitenge wonen zittijd aan te bieden aan M. d’Ane- tlian en de function van secretarissen aan de heeren t’Kint de Roodcnbeke en de VVoelmont; twee'andere klerikalen. Echter zouden alle rechten voorbehou den blijven voor den gewonen zittijd. De klerikale minderheid heeft die over eenkomst niet willen aannemen; de heeren d’Anethan, fKint en de Woelmont, alsook M. Willems, kwcslor, hebben verklaard dal zij geen deel meer wilden maken van het bureel. Daarop werd het bureel geheel samen gesteld uit liberalen, te weten: M. de Selys-Longchamps, voorzitter; MM. de Labbeville en De Wandre, ondervoorzit ters; MM. de Looz-Corswarem en Tcrcc- lin-Monjeot, secretarissen; MM. Biart en d’Andrimonl, hulpsecretarissn; MM. Ba- lisaux en De Vadder, kwestors. De heer de Selys-Longchamps bedankte de vergadering, die, niets meer aan hare dagorde hebbende, uileengegaau is lol nadere bijeenroeping. Hel schoolfeest dat verleden zondag in onze stad heelt plaats gehad is allerbest gelukt. En nochtans welke schandige k middelen hebben de geestelijken niel ge bruikt om hel te doen mislukken, om bet tegen te werken Zij rekenden op liet uitwerksel van hunnen wijzer dit smerig schim- en spotschrift, dal zij na de hoogmis aan de twee kerken met honderden hebben doen uitdeden; zij dachten, dat, met het werkvolk te vleieu en hel op te hitsen legen de inrichters en voorstanders van het schoolfeest, de be- looging ter eere der wereldlijke onder wijsgestichten ónmogelijk zou geworden zijn, maar hoe zijn zij bedrogen geweest! Het weder was ongunstig doch iedereen was op zijnen postniet een lid der muziekmaatschappij S.te Cecilia, niet een schoolkind, niel eene overheid dergenen op de welke men gerekend had ontbrak. Omtrent vier ure klaarde het weder op, (God zegent de liberale feesten) cn de stoet zette zich in beweging. Voortreffelijke cn aandoenlijke stoet, die menige traan in de oogeu deed komen Hoe bewonderde men niet de leerlingen der middelbare school, die met hunne driekleurige vaandelljes fiks als soldatjes marcheerden? hoe verbaast was men niet de honderd leerlingen der lagere knechl- jesschool in een allerschoonst nieuw uniformcostuumtje te zien? hoe lief waren de behoeftige meisjes niet, ook ten ge- talle van honderd, in hun grijs uniform- kleedje met blauwen fichu en bel hair glad onder eehen blinkenden kam opge- slreken hoe gelukkig en bevallig zagen er de meisjes onzer begoede borgers niet uil? en hoe schoon was het niette zien dal de lioogstgeplaatslc personen van Veurne, in hun beste gewaad, dit bataillor. van vier honderd kinderen volgden? Er was geene politie noodig om dezen stoet te beschermen, want de rustsloor- ders zouden in deerlijken slaat uil de handen der werklieden zijn gekomen. De vergadering op stadsschouwburg was prachtig. De muziekstukken en koren werden zeer goed uitgevoerd en warm loegcjuichd, en de merkwaardige rede voering door den heer De Hoon uitge sproken, welke het ons genoegen doel aan onze lezers te kunnen mededeelen, maakte op de aanwezigen den besten indruk. Na deze plechtigheid werden de 400 scholieren op eene lekkere maaltijd met choeolaad en koeken onthaald, en wie de kinderen alsdan werkzaam heeft gezien kan getuigen hoe gelukkig zij waren. De koslelooze looneelverlooning is ook opperbest afgeloopen. Noch nooit zag men in ons schouwburg zoo veel volk, en noch nooit heeft men op hel aangezicht der aanschouwers grootere voldoening gezien. De vertooning liet ook niets te wenschen en de figuranten zoowel als de acteurs hebben zich meesterlijk van hunne taak gekweten. Nochtans vond men er onder deze laatster, die tevens uitvoerende leden zijn in de harmonie S.” Cecilia, die gedurende geheel den namiddag werk zaam waren geweest en die, bijgevolg, niel weinig vermoeid moesten zijn. Doch als er kwestie is van dienst te bewijzen aan hunne medeburgers, ontzien do hoeren L. P. cn L. Vanden K. geene moeite. Moge hunne loffelijke handel wijze naar waarde worden geschat cn hun schoon voorbeeld navolgers vinden. Wij herhalen hel, hQt schoolfeest is volkomen goed gelukt en volledig uitge voerd geworden. Zelfs, buiten het pro gramma, hebben de leerlingen der mid- Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op h,. alia postkantoren des rijks. lijk Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als- ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. 51/ Politiek Overziclit. De lieele uitslag der verkiezin gen in Frankrijk is nu gekend, behalve voor Korsika. Hij geelt eene'zuivere winst van 245 zetels voor de republiekeinen, die de overwinnig behaalden in 900 kan tons, terwijl de conservatieven slechts de meerderheid kiegen in 582kiesomschrijvingen. Er moeten nog 125 balloteeringen plaats heb ben. De liansche republiekeinsche dagbladen drukken hunne boogc tevredenheid uit over den uit slag der departemenfskiezingen in Frankrijk. De meestem willen hier in zien, dat de kiezers, door hunne stem aan republiekeinen te geven, hel gedrag van hel gouvernement hebben willen goedkeuren en het willen aanmanen om op den inge slagen weg voort te gaan. Wat de dagbladen betreft, die de fraiische republiek bestrijden, er zijn er, die zeggen dal de uitslag der deparle- inentskiezingen een feil van weinig politieke bednidenis is; anderen behouden lol biet toe hel slilzwij- gen. Onder de gekozenen als lid van departementsraden bevinden zich de ministers de Freycinet en Con stans, die voor de eerste maal in het strijdperk traden en met eene groolc meerderheid gekozen wer den; de ministers Cochery en Mag- uin werden herkozen, alsmede de ondersiaats-secrelarissen Turquel en Fallières. De meerderheid gaal van de rechterzijde naar de linker zijde over in de volgende departe mentsraden: Cher, Corrèze, llauic- Garonne, Meuse Vaucluse en nog zes anderen. Volgens de laatste lijdingen uil Londen zal de lieer Gladstone of schoon zijn toestand bevredigend is toch niet meer in slaat zijn om ge durende dezen zittijd nog een deel te nemen aan de werkzaamheden van de Gemeentenkamer. De laatste lijdingen uil Londen over den gezondstoesland van den beer Gladstone luiden zeer gerust stellend. De koorts is verdwenen. De laatste lijdingen uit Indie en Afghanistan zijn nog altijd zeer on rustbarend. Een gevolg er van is, dal generaal Roberts bevel heeft ontvangen Kaboel te verlaten en bij l eeds van eerg sieren aan het hoofd vau tien duizend man naar Kanda- her is opgerukt. Eene depeche uil Constanlinopel meldt, dal de gezamenlijke nota over de lurksch-montenegrijnsche grenzen dinsdag door graaf von Hatzfcld, oudste gezant, aan den eersten minister vau Turkije is overhandigd. De dagbladen van New-York be helzen tijdingen uit Mexiko, van 27 juli, die melden dal het verslag der De klerikale houding. Sedert den dag dal onze re- geering den Belgischen gezant uil Rome heeft teruggeroepen en de Monileur alle de stukken der diplo matieke onderhandelingen heeft afgekondigd, welke dien maatregel voorafgingen, houden de klerikale bladen niel op, te roepen als bezete nen en te verzekeren dal hel tegen woordige liberaal gouvernement hel afschuwelijkste is dat ooit be stond. Van baren kant toont zich de geestelijkheid ten zeerste verbitterd en om hunne woede te bewijzen, hebben allen, op eene uitzondering na, eenpariglijk besloten zich te onthouden in de feesten waarbij het vijftigjarig beslaan van België wordt gevierd. Bravo! zoo iets is van aard om den toestand wonderwel op te hel deren, met de oogen der laatste ver blinden te openen over de ware inzichten en strekkingen der kleri kale partij. De houding dópr haar aangenomen, indien zij geen on zinnig kinderspel is maar wel eene beredeneerde beslissing, helee- kenl niets anders dan dal, in hare oogen, hel vaderland geene waaide meer heelt, van hel oogenblik dal liet niet paapsch meer is en du overdrevenste eischen van hel ul- tramontauisme niel ingewilligd worden. Waarom zich verheugen over vijftig jaren vrede en voor spoed, vermits de Paus geen woord meer te zeggen heeft in de staat kundige zaken van hel land Ha indien er spraak was vau eene groolsche belooging ter eere van den Paiis-koning, dan zouden alle vaantjes en alle Jantjes te voorschijn komen, en de zoons der kruisvaar ders zouden allen te gelijk een Hosannah aanhelTeo. Maar een Bel gië zonder nuntius, wat kan hun dat balen? Is hel niet even zooveel als een België zonder God In dien deze formule niet in de laatste lijden versleten ware geworden, zou zij ongetwijfeld te beide zijn gekomen. Maar het ongeluk der tijden en de boosheid der men schel). Deles, die uil dit alles spruit, zal ongetwijfeld voor gevolg hebben meer en meer duidelijk aan de bevolking te doen zien dat het vaderland, om gelukkig en voor spoedig te zijn, geene kloosterlui werp op te maken voorde regeling der schuld en de betaling der in tresten, lot hel besluit komt, dal de eerste voorwaarde noodig voor de uitvoering van het ontwerp, de vermeerdering der hulpmiddelen is. en driebekken noodig heeft en dal de toepassing eener volkomene scheiding van Kerk en Staat de eenvoudigste aller politieke in richtingen is. De regeering had gedacht, naar het voorbeeld van hetgeen er in 1856 had plaats gegrepen, cn zeker eenigzins ook om hel onnoozel verwijl van goddeloosheid te ont wijken, de godsdienstige plechtig heden voor een deel in de ofliciëele feestelijkheden van 1880 te doen lusschenkonicn. De geestelijkheid, na eerst dit aandeel te hebben aanvaard, wei gert hel nu, en zulks om zuiver staatkundige redenen. Des te beter Wie er nog mocht aan twijfelen zal nu,zondertegenspraak,zicli kunnen overtuigen dal de kerkelijke belan gen niets gemeens moeten hebben met de staatszaken en dat de radi cale scheiding van Kerk en Staat in den wens.cn der Kerk zelve kan liggen Al.' 241 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. I'oor f/anseh tlelijie: 6’maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n anmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ZATERDAG 7 ALGLSU 18S0. ADVERTENTIEBLAD 6-01 8- 55 9- 06 0-00 NIEUPORT- 0-00 D1XMÜDE-NIEUPORT 7-45 6-13 9-3(1 6-48 10-11 10-32 10-58 11-50 3-11 3- 44 4- 17 6-55 9-44 4- 48 5- 16 7-32 00-00 6- 32 7- 12 10-38 5-12 5- 42 6- 19 9-18 4-15 8-28 5-40 8-12 8-34 12-05 2-50 3-09 3- 48 4- 26 7-12 1 DU1NKERKE 4-10 OH.YVELUE VEURNE GENT 11-00 11- 39 12- 16 3-23 GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 9-08 Do Sonant. Schoolfeest Vertrekuren van <len ijaterenweg; van Duinkerkc, Veurne naar Geut cn Dixmude naar Mieuport. 7-45 10-00 10-20 10-54

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1