VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAG 14 AUGUSTI 1880. beurlenis heeft ook Onze ziel met smart worden. Men verwacht zich erne vriendschappelijke op- JAAR» aanbevolen, betreffende zijne eerste i en die M. Decbamps aan de bisschoppen bad medegc- De Puns heeft aan kardinaal De- champs oenen brief geschreven in antwoord op den minzamen brief die de bisschoppen den «S juni aan II. hadden gezonden. Die brief is eene platte lofrede voor onze bisschoppen, die waar schijnlijk den Pans een schitterend verslag hebben gedaan, over den toestand der schooiersscholen en den bijval die zij hebben bekomen. Ziehier de vooi naamsle plaats uil den brief van den Paus. De minzame brief welken gij Ons, J j inentlijk hebt doen geworden, getuigt Ons de diepe droefheid die u het onge- lijk, onlangs in Belgie den II. Stoel aangedaan, heeft veroorzaakt. Die ge ile Kamer is dinsdag vergaderd ge weest De heer Wincqz, die den 3 dezer ge kozen weidt te Soignies, heeft den eed afgelegd. I)e Kamer, met 32 stemmen legen 26, heeft een krediet van 940,500 frs. ge stemd aan hel ministerie van openbaar onderwijs voor de stoffelijke inrichting van hel lager normaal onderwijs. M. Bouvier heeft die gelegenheid waar genomen om maatregelen te vragen legen de klerikale permanente depnlalien die zich boven de wet verheffen en zich ge dragen als revolutionnairen. De Kamer, met 60 stemmen tegen 24, stemt een bijzonder krediet van 300,000 frs. aan het ministerie van openbaar on derwijs, om des noods aan de gemeente onderwijzers hel voorschol te doen van de hun verschuldigde jaarwedden, welke eenige gemeenten hun weigeren te be talen. Met 60 stemmen tegen 21, heelt de Kamer een krediet van 197,OüO frs. ver leend om hel hotel des ministers van openbaar onderwijs van meubelen te voorzien. Hel bureel heeft de commissie van parlementair onderzoek in de school kwestie volledige!; bijgevolg is zij thans samengesteld uil de heeren Bergé, Cou- vreur, de Hemptinne, De Vigne, I.e Har dy de Beaulieu, Janson, Jollrand, Lip pens, Lucq, Mallar, Ncujean, Oilmans, Paternoster, Jozef Warnanl, Juliaan Wai- nant, Washer, Willequet, Bergh, Bou vier, Mascart, Mondez, Olin, Pecsteen, Scailquin en Tournay. Men schrijft in bij den drukkeruitgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekeml, als ook bekendmakingen uilei iijk legen Vrijdag middag toe te zenden. den bepaalden tijd zal overlevcren. De sultan heelt ook bevolen de juiste grenslijn aan te duiden, die j aan de mogendheden zal onder- wor[ en aan lossi ng. Veurne, Angusti. 54/ l*olitiek. Overziclit. Nog niets nieuws in Frankrijk dan de reis van den president, met zijn gevolg, en zijne terugkomst te Parijs. Zijn onthaal over den ge- heelen afstand van Cherburg naar de hoofdslad en talrijke beloogin- gen die plaats hadden. Meermalen heeft dc president der Republiek aan pastoors de verzekering ge geven dal de godsdienst voor niets te duchten had. maar beschermd wordt door wet en gouvernement. De godsdienst, zegde de president, is overal eene macht, vooral in Frankrijk. Indien hel voorbeeld van sommige priesters overal ge volgd werd, zouden de betrekin- gen (tisschen gouvernement en geestelijkheid veel gemakkelijker zijn. Hel Agence llusse zegt dal de za ken in iiet Oosten eene gunstige richting blijven volgen, maar in- lusschen schijnt Turkije eensklaps weer van besluit te zijn veranderd belrekkelijk den afstand van Du- liegno, en nu weer voor den dag komt met den afstand van grond gebied volgens de conventie van april. Verder meldt een telegram uil Kustendji, augusli 10, dat zes pontons en twee vlotten den vorigen nacht den Donau waren opgevaren, zwaar geladen met oos- tenrijkschc troepen, munitie en artillerie. Andere vaartuigen mei gelijke ladingen, maar zonder vlag zijn nog voorbij gevaren, zoodal hel heel vermoede!ijk is dat eene belangrijke beweging wordt uitge voerd. De laalsle berichten uit Afgha nistan melden dal het garnizoen te Kandahar verscheidene schermut selingen had met de bewoners der omliggende dorpen, maar telkens den vijand afsloeg. Abdurrahman moest gisteren eene samenkomst hebben melden óppersten burger lijken en militairen generaal van hel engelsch leger te Sherpure, bij Kaboel, waarna ook hij met het overige van hel leger zou vertrek ken. De beslemming van generaal Stewart is zooals wij reeds vroeger zegden Gandomar. De laalsle berichten van de west kust van Zuid Amerika melden dal Chili eene sterke expeditie gereed maakt legen Lima. Die van de oostkust daarentegen zeggen dat de vredevoorwaarden in de Argen- tijnsche Republiek goed worden uitgevoerd, dal de oproer in Cor- rientes onderdrukt is, maar dal Belgrano nog altijd de residentie is van hel gouvernement. Te Weenen is de lijding toege komen, dal het lurkscb gouverne ment eensklaps zijne beslissing, rakende den afstand van Dulcigno, gewijzigd heeft, en nu op nieuw den afstand voorstell, die in de Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, vodrop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Heklamen 50 centiemen den regel. ■>o Kamer. De Kamer beeft goed werk afge daan, doch de klerikalen zullen niet te vreden zijn. Wij kunnen niet vet helpen, maar oliegoede burgers zullen de liberale meerderheid van harte loejuichen en dal is ons genoeg. Laat dan de klerikalen maar lieren en grimmen; van hunnentwege is er niets anders te verwachten. Verschillige beslissingen werden geno men, onder anderen dat er in dezen zittijd geene verbitterende politieke de batten zullen opgewekt worden en de discussie over de Vaticaankweslie uitge steld tot in den gewonen zittijd van 1880-81. Gaarne zouden M. Woeste en zijne vrienden terstond dit debat begonnen hebben, maar M. Descamps vroeg de ver daging tot den 20 augusli, iets wal door M. Frère werd aangenomen, waarop het Aallersch represenlanlje uitriep, dat hel Gouvernement bang was. Een luide schaterlach begroette dien kinderpraat van den kinderachligcn M. onder dagteekening van 8 juli, geza- j Woeste. M. Frère antwoordde op dien Hauwen praat als volgtIk wacht u om te zien hoe gij de bedriegerijen van tien 11. Stoel zult wilwasscheii! overeenkomst van april aangeduid werd. De laatste tijdingen, die men in Nederland uit Alchin ontvangen heeft, zijn niet zeer geruststellend. De onderhandelingen, ten noorden van Alchin met den vijand aange knoopt, zijn mislukt. Den I augusli werd een nieuw gevecht geleverd, doe zonder eenigen uitslag. De Hollanders veiloren 17 dooden en 47 gekwetsten. De gouverneur van Alchin, generaal Van den lleyden, is nu voornemens de forleressén van den vijand te vernietigen en vervolgens met zijne troepen naar hel hoofdkwarlier te Kolla-Radja terug te koeren. Die tijdingen schijnen aan te duiden, dat hel uur der bevrediging van Alchin verder afgew ijderd is dan hel nedei landsch gouvernement over eenigen lijd (lacht, waanneer het aankondigde, dat de oorlog geëindigd was. Lit Petersburg wordt gemel ll, dal de commissie, gelast met de over- ziening der wet op de drukpers, die binnen kort bijeenkomt onder voorzitterschap van den heer Wa- louiell, samengesteld is uit de heeren Loris Melikolf, Makolf, Sabotnofl, Obazo en andere hoofd ambtenaren. De tijding dal er king zal medekomen om raadplegen. De sultan van Turkije heeft zon- dag laatst den minister van oorlog 1 zenden van den gezant van d den I I dezer gemaakt hebben, hel is ons wel; zij Wat ons evenlwel verwondert, is zekerd, dal hij Dulcigno binnen dat M. Dechamps den brief van de bisschoppen, waarop de Paus ant woordt niet afkondigt N.r 242. hel bevel gezonden om 200 man naar Dulcigno te doen zullen nog meer ondervinden, vertrekken De minister heeft ver- j Dat was hard, maar dc waarheid. Bedriegerijja, dat is hel woord. M. Nolhomb poogde te protesteeren met te zeggen dat de Paus geen vreem deling is voor Belgie, doch zeker wilde hij zeggen voorde klerikalen. Wal hij ook praatte, hel woord bedrie gerij zal blijven. Het werd dan ook met luidruchtige toejuichingen begroet. Op voorstel van M. Janson is liet debat uitgesteld tot in den gewonen zittijd. De rechter zijde zal niets verliezen bij hel wachten; misschien wel is ze inwen dig verheugd dat zij eenigen lijd kan winnen. M. Frère heeft aangekondigd, dat hij een antwoord in gereedheid brengt op de laalsle nota van kardinaal Nina, waar in deze poogt hel Valicaan wit te was- scheu van de beschuldiging van dubbel zinnigheid en tweezakkerij. De Kamer heeft dan haar bureel als volgt samengestelt Voorzitter M. Guillery; eerste ondervoorzitter, M. Des camps, in vervanging van M. de Wael; tweede ondervoorzitter, M. Lehardy de Beaulieu. De heeren d’Andrimont, Lescarls, dc Vigne en Pely de Thozéc, deze laatste der minderheid, werden tot secretarissen herkozen. M. Guillery deed een kleinen speech die aldus eindigde: Deze zittijd zal kort van duur zijn; ik hoop dat hij in onze geschiedenis niets zal achterlaten dan de uitdrukking van den vaderland- schen geestdrift, waarmede onze bevol kingen bezield zijn. Wij hopen hel ook. Verschillige wetsontwerpen werden neergeiegd, waaronder een dat kwijt schelding verleent aan de deserteurs van het Belgisch leger. Dit ontwerp werd aan beide kanten der Kamer tocgejuiclil. LL vervuld. Doch de Heer, in zijne goed- heid, gewaardigt zich van u te bedienen om ons de noodige woorden van ver- troosting toe te stieren. Hetgeen ons vertroost, is dat Wij u zoo innig ver- eenigd zien niet alleenlijk om te zuchten over hetgene geschied is, maar ook om met al uwe krachten de aanvallen tegen de 11. Kerk te bestrijden; hel is de iever dien gij toont in hel volbrengen der plichten van hel bisschoppelijk ambt, uwe aanhoudende bezorgdheid om den Godsdienst te verdedigen, de vastberadenheid van uw gedrag ver- zacht door den geest van gematigdheid en door de kristelijke voorzichtigheid. Ook aarzelen Wij niet u allen den lof die gij ten volle verdient te schenken. Begrijpt gij, lezers, dat de Paus van (jematigdheid spreekt, terwijl er in geheel Europa geene overdreve- tiere en wraakgieriger prelaten zijn als in Belgie, waar zij wezenlijk misbruik maken van de vrijheden en de voorrechten, die zij genieten. T Is mogelijk eene les die de Paus de bisschoppen heeft willen geven, van gitnaligd te zijn; dan zouden zij dien raad beter moeten volgen, dan zij gedaan hebben, in hel geval welke de gedacbtenwisseling ons heeft bekend gemaakt. De Paus spreekt geen enkel woord over hel strengste geheim, dat was dagbladschrijvers van die commis- inlichtingen sie zouden deel maken, wordt niet 1 1 bevestigd. Het is echter waarschijn- deeld. lijk, dal de commissie er in betrek- I Als de bisschoppen, de klerikale king zal medekomen om hen te kopstukken tevreden zijn, met die pleister op de wonden, die de klop- i pingen in de kiezingen en hel weg- len Paus I GENT VEURNE GHYVELDE DLTNKERKE 11-50 3-11 3- 14 4- 17 6-55 9-44 6-13 9-38 5-40 8-12 8- :4 9- 08 12-05 2-50 3-09 3- 18 4- 26 7-12 6-07 8- 55 9- 06 0-00 4- 48 5- 16 7-32 4-15 8-28 00-00 6- 32 7- 12 10-38 11-00 11- 39 12- 16 3-23 NTEIPORT- O-'M) DlXMUI)E-NT E UPORT 7-15 5-12 5- 42 6- 19 9-18 I 6-18 10-11 10-32 10-58 DUINKERKE 410 GHYVEI.bE VEURNE GENT vm> «l<-n ijz.ewnweg v»»n Duinkerke, Veurne naar <>ent en Divniude nam* Nienport- 7-45 10-00 10-20 10-54 O

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1