I zijn exaam van kandidaat-nolaris, voor hel jury der Hoogeschool van Gent, met onderscheiding heelt afgeiegd. Algemeene tijdingen. 119,401, 119,402, - 2. G. Joseph, 3. N. Wilhiert, 9. C. Billiau, 12. A. Vercamer, 13. E. Duinolin, 15. A. Vermast, 16. 11. Samoey, 19. A. De Vooghl, 20. E. Blonlrock, 25. V. De Seek, 30. R. VandeWalle, 31. A. Morel, N. B. Do mededingers waren ten gc- Ter Overweging. Volgens eene statistiek uitgegeven, door hel ministerie van iinantien, wordt er jaarlijks aan 4,995 priesters, inbe grepen de aartsbisschop en vijf bisschop pen, van ’s lands wege eene som van 4,631,693 franken uilbctaald. De minst betaalden ontvangen 600 fr. per jaar, de meest betaalden 3,600 fr. De bisschoppen ontvangen ieder 16,000 en de aartsbisschop 21,000 franken. Gezien de hardnekkige tegenwerking door het geestelijk leger, aan het officiéél onderwijs, toegebracht, gezien de dure tijdsomstandigheden, gezien den bekrom pen toestand der gemeenteonderwijzers en onderwijzeressen: wordt er aan hel ministerie voorgesteld, de toelage aan de geestelijkheid tot op de helft te vermin deren on de overige 2,315,846 franken en 50 centime»), beschikbaar te stellen, in handen van den heer van Humbeeck, minister van openbaar onderwijs, ten voordeelc der schoolmeesters en school meesteressen van officiéél lager onder wijs. Die rechtvaardige daad, zou door hol gansche land met algemeene toejuiching begroet worden. Antwoord van M. Frère. M. Frère-Orban, minister van buiten- landsche zaken, heeft reeds in den Moni- teur de circulaire lol de diplomatieke agenten bij den vreemde, in antwoord op den laatstee brief van kardinaal Nina, afgekondigd. Een bisschop in een klooster opgesloten. Mg. Anlhcunis, in 18221c Antwerpen ge boren, was sedert 1868 hulpbisschop te Mechelen, en bisschop i. i. van Con stance. Hij onderscheidde zich door zijne godsvrucht en door zijne gematigd heid in handel en wandel. Toen verleden jaar de klerikalen, geleid door de bis schoppen, de wapenen opnamen om de schoolwel te bevechten, aanschouwde Mgr. Anlhcunis die beweging met een ongunstig oog. - Zekeren dag moest hij naar Thiencn in Brabant gaan vormen. Wanneer hij, na de bediening des sakramenls, den predik stoel beklom, verwachten de aanwezigen zich aan eenen hevigen uitval tegen de ongelukswet maar groot was hunne teleurstelling: Mgr Antheunis sprak over niets anders dan over hel vormsel!.... Dal was eene misdaad in de oogen der klerikalen; onmiddelijk werden er klach ten gedaan bij den aartsbisschop. Eenige dagen nadien moest de hulp bisschop hel vormsel bedienen in eene andere plaats, (e Mechelen zelf, zoo wij het ons goed herinneren. Hij werd vooraf bij Mgr Deschamps geroepen, welke hem bevool de gelegenheid te baat te nemen, om de schoolwel eens duchtig door den hekel te halen. Toen liet gestelde uur ge komen was ontwaarde men geenen hulp bisschop. Men wachtte, men zocht overal, doch te vergeefs; hel vormsel moest uit gesteld worden. Wal was er gebeurd Landlieden, te Mechelen aangekomen, beweerden Mgr Antheunis in een aan palend dorp ontmoet te hebben. Na onderzoek bleek dat hij daar den trein genomen had, en naar een dorp in Oosl- Vlaanderen, waar leden zijner familie wonen, gereisd was. Eerder dan deel te nemen aan hel geweld der bisschoppen tegen Staatsbostuur en wet, had hij ver kozen te vluchten. Later keerde hij naar Mechelen terug. Destijds werden de aangchaaldc feiten door de. liberale bladen bevestigd, en natuurlijk door de klerikale geloochend. Men dacht aan die zonderlinge gebeur tenissen bijna niet meer, toen men op zekeren dag in de klerikale bladen las: Mgr van den Branden de Beeth, be stuurder van liet Belgisch collége te Rome is hulpbisschop van den aarts bisschop van Mechelen benoemd. In vervanging van wie’ Wat was er van Mgr Antheunis geworden Was hij dood Was hij afgesteld Geen enkel woord daarover. De gewezen hulpbisschop was reeds vergeten, toen dezer dagen de dagbladen meldden, dat Mgr Antheunis in het kloos ter van Everbode was opgesloten. O klerikale vrijheid Veurne, 13 Augusli 1880. Mijnheer de Uiujcvcr, Laat mij toe nog eene bemerking te maken aan de verachtelijke opstellers van den smeerigen wijzer Laffe schrijvers, gij kijkt zeker op uwe oJfiipip lieden, op uwe schijnheilige kwe zelaars, als gij spreekt van vrijheid- haters, van onbermherlige verdrukkers van den armen want 't is onder dal volkje dal de onbermherlige verdrukkers te vinden zijn. Uwe kinderen naar de pastorsscholen, of geen werk, of geen pacht, of geen brood, of geen aalmoes. Zoo spreken zij. Men kent er zelfs oenen, hier, in Veurne, Is dal bermhcrlig zijn, is dal menschc- lijk handelen? En de zwartjes zouden zulke kwezelaars, zulke onzen Deere bedriegers aan hoofd van Veurne willen plaatsen. Neen, neen, zal geen waar zijn. Tol in T korte, heer Uitgever. De gewijde collectie der geestelijke veroordeelde vuilaards is nogmaals door een dier merkwaardigheden vermeer derd. In zitting van 13 dezer, heeft het tribu naal van Veurne, broeder Arsenins, uil het order der Trapistenvan Weslvlelercn, veroordeeld lol 10 jaren gevangzilting, voor menigvuldige aanslagen tegen de eerbaarheid. Onnoodig te zeggen dal die treffelijke geestelijke personagie zich uit de voeten gemaakt heeft, en waarschijnelijk op den vreemde, in een ander klooster zijne euveldaden zal kunnen voortzetten. Allo! toe dan hemdekijkers, schrijvers van den wijzer en ander klerikaal vuiligheid, een artikel van bewondering over dal verderfelijk en versloolclijk wangedrocht. Nog cons te meer kan men zich over tuigen langs welken kant zich de zede- en kinderbedervers bevinden. Van zulk gespuis, van zulk venijn Spaar ons, Heer Prijsdeeling* Verleden woensdag heeft de prijsdeeling aan de leerlingen onzer Middelbare school met de gewone plechtigheid plaatsgehad. Een stoel, samengesteld uit de konink lijke muziekmaatschappij S.u Cecilia, de leerlingen en de stedelijke overheden, begaf zich van het geslicht naar den Stadsschouwburg, waar een schoon pu bliek vergaderd was. De uitreiking der belooningen was voor afgegaan door eenige muziekstukken door twee schoone koren door de leer lingen gezongen, door een zestal beval lige declamaties in hel vlaamsch, inliet fransch en in het hoogduilsch, en door eene zeer schoone redevoering, uitge sproken door professor Clausen, over het out van het goede onderwijs en de goede opvoeding, en bijzonderlijk, over het nul der goede leermethoden. De leerlingen welke prijzen van uil- muntendheid hebben bekomen zijn de volgende: R. Vaneislander, van Rams- cappelle; M. Vinck, van Veurne; D. De Croo, van Veurne; 11. Terlinck, van Veurne; 11. Nollet, van Wulpen; R. Been, van Schoor»’; E. Peuren; van Wulverin ghem; A. Deuninck, van Wulveringhem; A. Delanoye, van Veurne, en E. Bernolet, van Pervyse. Het getal overheden op deze plechtig heid was nogal aanzienlijk.Men bemerkte er nochtans de afwezigheid van den hoer L. Visart onzen ijverigen volksver tegenwoordiger. liet is nu de tweede maal na een dat de heer Visart op de prijsdeeling der Middelbare school af wezig is; zou hij er niet meer durven komen, hij de groote voorstander van alle onderwijs van hel wereldlijke, zoowel als van het geestelijke zoo als hij het zoo dikwijls gezegd heeft? M. L. Visart, die zich vroeger zoo beroemde op zijne onaf hankelijkheid, loont dus openlijk dat, hij ook, een nederige slaaf is der gees telijken. Die nie draaien en wil sta stil. Was er M. Visart niet, men zag et een andere groote klerikale personage: een man die, onlangs, op een groot banket van pastors en paslorsmouwvagers, «op den voorspoed dronk van hel vrije en katholiek onder wijs», en dit in woorden waarvan de Veurnaar gezegd heeft: geene pen kan beschrijven hoe zij met geestdrift en verrukking, hoe zij met toejuichingen en handgeklap bejegend werden. Ja, die groote klerikale personage was tegenwoordig op de prijsdeeling der Staats middelbare school, en hij juichte de redevoering toe van professor Clausen, die hulde brachiaal) helofficiëel onderwijs en zijne tegenstanders duchtig over den hekel haalde. Hij maakte daarenboven minzame complimenten aan de ouders wier kinderen onder de prijswinnare») werden uitgeroepen, en scheen, in hel midden van de vrijheid haters van de verdrukkers van den armen van de godsdiensthaters van de beulen onzer sladsgenooten van de nonneknijzers en krottisten van de geuzinnen met zijdene kleedsels en zonder heinde van al dal geuzenvalkin een woord, de ge lukkigste man der wereld te zijn. Wal ontkeer De zon draait, de maan draait, de winden draaien, de golven draaien en de weerhanen draaien naar alle winden Die nie draaien en wil sta stil. naar het paleis der tentoonstelling. Achter hen sluiten zich aan hel hof van verbre king, leden der hoven van beroep en der rechtbanken, leden der provinciale raden, de burgemeesters en schepenen van om streeks 3500 gemeenten in hel land, dc staven der korpsen burgerwacht en der regementcH van het leger. Deze duizenden afgevaardigden zullen omstreeks 9 uur ochtends in hel park bijeengekomen Te omstreeks 12 uur zal deze lange stoet op het terrein van de tentoonstelling aankomen, waar ieder plaats neemt in de voorbehouden tribunen, welke opgericht zijn in den grooten huiven cirkel, die do beide paviljoenen van het tentoonstel lingsgebouw verbindt. Dc voor publiek met toegangskaarten bestemde tribunen zuilen dan reeds met lal van dames en heeren gevuld zijn, terwijl voor hel groote publiek de toegang tol den tuin van de tentoonstelling gratis zal worden open gesteld. Aan den voel der koninklijke tribunen, waarboven een prachtige hemel met gouden kroon prijkt, zullen de ge kwetsten uit de September-dagen te Brussel als cerewacht zijn geplaatst, terwijl dc vertegenwoordigers van leger en burgerwacht, met muziek en vaandels, rechts en links van dc koninklijke tribune zullen slaan. De koning zal om 1 uur, vergezeld van den graat van Vlaanderen, beulen te paard en gevolgd door dc koningin en dc gravin van Vlaanderen, in een open rijtuig, op hel feestterrein komen. Nadat zij onder fanfaren, klokgelui en kanon gebulder zullen hebben plaats genomen, zal de koning gouden en zilveren mcdalien uitreiken aan de leden van hel nationaal congres en aan de gewonden der Septem- De prijskamp van samenzang voor den grooten internationalen prijs, welke maandag te Brussel heeft plaats gehad in den Alhambra, had veel volk uitgclokl en gebeurde mol veel plechtigheid. Dc Koning, de Koningin, de minister van binnenlandsche zaken, dc burgemeester en hel schepencollege waren aanwezig. Dc Koning en de Koningin werden door bel talrijk publiek geestdriftig tocgejuichl. M. Ch. Rogier, welke eenige minuien later in de zaal verscheen, werd op zijne beurt, het voorwerp eener zeer vleiende be longing. Zooals wij gemeld hebben namen slechts twee maatschappijen deel aan den kamp strijd: de Legia, van Luik (bestuurder M. Toussaint Radoux en de Union ixelloise (bestuurder M. Van Cothem. Dc onthouding van de groote zang- maalschappiji'n des lands werd op zeer strenge wijze besproken. Hel opgelegde koor was, le Tournoi, van M. J. Riga. Hel werk van den com ponist is schoon en getuigt van veel talent. M. Riga had plaats genomen in eene loge en werd wat in door hel publiek tocgejuichl. Daar de Union iielliiïsé niet opgewas sen is om tegen dc Legia in hel strijd perk le treden, kan men denken dat den uitslag niet twijfclachlig is geweest. Dc Legia heeft met eenparigheid, bij accla matie, en met de grootste onderscheiding den eersten prijs behaald, (eene gouden medalie door den Koning gegeven en eene premie van 4,600 frank.) Dejurij heeft aan de Union irclleise den tweeden prijs loegekend, (een kunstvoor werp ter waarde van 500 frank. Verleden zondag, niettegenstaande het slechte weder, en wel hel slechtst»! sedert de opening der nationale tentoon stelling. zijn er niet minder dan 16,981 tickets verkocht. Dal brengt hel totaal iler gecontroleerde tickets sedert den 16 juni, dag der opening, op 348,800. Ziehier het getal inkomkaarten genomen ge durende de drie laatste dagen der week donderdag 5,805; vrijdag 4,352; zaterdag 4,377. Maandag werd de tentoonstelling druk bezocht, hel juiste cijfer der genomen kaarten is nog niet gekend, doch wordt in alle geval op ruim 20,000 geschat. Voordat ze nog door den druk zijn openbaar gemaakt, zijn wij reeds in staal eenige bijzonderheden mede te doelen van het programma van hel groote nedcr- landsch feest, dat den 16 dezer maand zal plaats hebben. Des morgends om 8 uur zullen kanon schoten hel aanbreken van den feestdag aankondigen, en lol na den afloop van dit feest zullen die’ scholen met geregelde lusschenpoozen worden herhaald. Ten II uur vereenigen zich de beide Kamers in hel paleis der natie, waar allen, die sedert 1831 zitting gehad hebben in hel Parlement, zich bij de tegenwoordige leden zullen aansluiten. Hierop heeft m deze vergadering de plechtige ontvangst plaats van de nog in leven zijnde I» den van het voorloopig bestuur en van hel nationaal congres, die in de groote zittingszaal door de voorzitters der beide Kamers zullen worden toegesproken. Daarna begeven zich al deze heeren te Gespaarzj.amheldskring,Veurue. Nieuwe aangekochte obligatie»), Brussel 1872: n." 097,836. Brussel 1879: n." 119,403 en 119,404. koninklijk besluit van 27 juli jl. wijzigt de beslissing der permanente deputatie van Westvlaanderen, welke de beraadslagingen niet goedgekeurd had der gemeenteraden van Oostcamp, Cool- kerke, Blankenbergbe, Si. Michiels en St. Jooi is bij Nieuporl, dragende dealge- meenc kosteloosheid van onderwijs. Vier besluiten van gezegd»1 deputatie helrekkélijk de jaarwedden en emolumen ten van de ouderwijzers van Doltignies, Wulveringhem, Ledeghem en Ichleghem, zijn op beroep van den heer Gouverneur, bij koninklijk besluit van 28 juli 1880, gewijzigd. Wij lezen in de Stad Nieuporl, van 11 dezer: Donderdag laatst om 7 t 2 ure s avonds, heef! Leopold Abeele, schipper te Veurne, den genaamde») Philip Dc Roo, 25 jaar, voerman le Brecdene, alhici’ van eene wisse dood gered. In de brugsche vaart, nabij het sas, kreeg gezegden De Roo, onder zwem men de kramp in handen en voelen, cn op hel hulpgeschreeuw van eenige per sonen, kwam Abeele tocgelopen, sprong de vaart in en gelukte dc drenkeling le redden, die voor dc derde maal in de diepte nederging. Lof en eer aan den moedigen Leopold Abeele. Hopen wij dal hel Staatsbestuur dezen schoonen aki van zelfsopofTering, naai- verdiensten zal weten te beloonen. De hoeren Gouverneurs hebben aan dc Gemeentebesturen den volgenden om zendbrief gericht Die vragen schijnen aan te duiden dat M. Baia vastberaden is zijne aangekon- digde wijzigingen aan hel budjet van juslicie, hoofdstuk der godsdiensten, door te drijven en voortaan geene bezoldiging meer te geven aan alle overtollige pries ters en geestelijken die zich meer met politiek dan met hun heilig ambt bezig houden. Geen werk, geen geld, dal is niet meer dan recht. Onderwijn. Ziehier, volgens dmiMmiiieur, de namen der jongelingen van hot arrondissement Venrne-Dixmude gerangschikt volgens orde van vei'dii'nslen, welke, hij miuis- leriëel besluit van 26 juli 1886, in de Staats normaalschool van Brugge als lecr- lingcn-onderwijzcrs aanvaard zijn. 1. D. Jacquaert, van Nieuporl. Handzaeme. Dixmude. Hoogslaede. Wulveringhem. Eesscn. Alveringhem. Nieuporl. Coilemarc»|. Couckelaere. Leysele. Keyem. talie van 60, waaronder er 40 werden aangenomen. I III.ALW ES MAGER AANGEKOMEN, VAX HET XOODIGK SCHIER HEKOOED, die aan een kleine landgehruiker van eene andere gemeente eenige gemeten land verpacht aan ecticn zeer Imogen prijs, aan 25, 30 frank te veel geniet De pachter betaalt, maar hij betaalt met zijn zweel en zijn bloed, met hel zweel en het bloed van vrouw en kinderen. Maar daarmede is hel niet genoeg, want die kwezelaar heeft nog aan die menschen durven zeggen: Uwe kinderen lezend m naar de katholieke scholen van Veurne, en niet naar de school van uwe ge- meente, of wel uw land kwijl Koren. een De nmen<lcmcnten»Iïni*i*. - Mijnhecrcn, Namens den lieer Minister van Justitie, aan zoek ik u zoohaast mogelijk over te gaan tot een onderzoek, ten einde te weten, welke de bezoldigde bedienaars van eerediensten zijn, die tusschenkomen in 't onderwijs der vrije scholen. Gelief mij oen afzonderlijk verslag over elk hunuer te doen geworden, hetzelve zal aan duiden l.° De naam en voornamen des bedienaars; - 2.° Zijne hoedanigheid pastoor, onder pastoor, hulppriester, kapellaan, coadjutor); 3.11 Den aard zijner deelneming aan liet vrij onderwijs (algemeene liestiering, onderricht van eenige vakken,'»>ijv. den catechismus); - 4 Het tijdstip van hetwelk deze deelneming dagteekont. Ik verzoek u, mijnheeren, de noodigo maat regelen te nemen, ten einde dit enkwest op eene zoo nauwkeurige als volledige wijze gedaan worde.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2