VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT X.' I KSO. 243. J AAP.. SP Oost-I’einulie. dit verdrag geraamd zijn op altijd trachten tc 54/ Men schrijft in bij den drukkev-uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op aile postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Een nieuwe St. Pieterspenning. Voor Pius IX, de uitvinder van Sinl- Pieterspenning, is een majestueus monu ment opgericht in een vorm van een standbeeld, dat weinig minder in omvang heeft dan tweemaal de natuurlijke grootte, De katholieke kerk, die zich nu zoo voor de jesuielen toont, was vroeger van een heel ander gevoelen, immers zijn zij honderd en zes maal veroordeeld gewor den zoo door de kerk als door bijzondere geestelijke instellingen. Men lette er op (lat hier geen kwestie is van de veroor- deelingcn door Keizers, Koningen, ge rechtshoven, enz., uitgesproken, welke ook talrijk zijn. Een-en-twinlig koeren zijn ze veroor deeld door de katholieke universiteilen vau Parijs, Poitiers, Bourges, Reims, Leuven, Keulen; twee koeien door de pastoors van Rouen. Sons, Parijs, Nevers, Amiens, Evretix, Lisieux; vier-en-derlig maal door de kardinalen aartsbisschop pen, bisschoppen, onder anderen door die van Poitiers, Parijs en Sens; negen keeren door algemcene of bijzondere ver gaderingen van geestelijken; eindelijk, twce-cn-dertig maal door het pauselijk Hof van Rome, dat ze voor eeuwig afge- lijketi geest, boeien. Hel was aan onze eeuw bijzon* vootbehouden eindelijk die van de engelsche ge- nieenlenkainer lieclï markies de Hartington gezegd, dat de oorlog- koslen in Afghanistan, er onder begrepen de spoorweg der grens en de voorloopige vooruitzichten voor 1880-81, i 18,184-000 p. st. .Met het overschot dezer jaren aftelrekken blijft er een Ie kort van zeven millioen. Voor het loopend jaar is er maar een te kort van drie en half millioen te bestrijden; voor die som zal hel noodig zijn tol eene leening toe vlucht te nemen. .Men is voor nemens de wissels op Indie te verminderen en bel indisch gou vernement te machtigen gebruik te maken der leening, van twee mil lioen en hall, voor bouwwerken loegekend. liet gouvernement ver hoopt dat er geene nieuwe ooilog- kosten in Afghanistan zullen zijn, doch, wat hel aandeel van Eligeland betreft, bel verwacht om dit ie kennen de vaststelling van hel totaal der kosten. Hel engelsch gouvernement heeft hij had geschapen, den mensche en de Kamers eene geheele reeks 1 1 - dimplomatische stukken medege deeld, rakende den toestand in Bul- garie en de beweging der Unionis- I der VolZtiek Overzicht. De zittijd der departementsraden is maandag door gansch Frankrijk geopend geworden. Men weel nog weinig over de redevoeringen, bij die gelegenheid door de voorzitters uitgesproken. De president der fransclie repu bliek heeft Parijs verlaten om zich naar zijn landgoed van Mont-sous- Vandrey. in den Jura te begeven, alwaar hij eene maand gaal door brengen. W ij hebben reeds gezegd, dal hij te Dijon zal stilhouden om er de burgerlijke en krijgsover- heden te ontvangen. De heer de l’ieyeiiiel, minister van builenlaiidsche zaken en voor zitter van den ministerraad, heeft van zijnen kant te Montauban de afgevaardigden van den Werkers- l.ring en de ollicieien van de bezet ting ontvangen. De heer de Freyci- nel heeft bij die gelegenheid twee redevoeringen uitgesproken. In de eerste heeft hij aangedrongen op dc vreedzame staatkunde van hel gou vernement, zoowel wat de builen- landsche. als de binnenlandsche aangelegenheden betreft, en op den eerbied der wel, die de beste vrijwaring is voor de vrijheid van allen. lol de ollicieren der bezetting sprak de heer De l’reycinet over den heldenmoedwaarvan hel leger bewijs heeft gegeven, en hij maakte zich de tolk der gevoelens van vertrouwen, die hel land bezielen bij hel zicht van den vooruitgang, onder krijgskundig opzicht vol bracht. In zitting die liberale opdagen, en groeien. Tot beslaving van ons gezegde werpe men de oogen op ons land waar de liberale instellingen en leerstelsels zoo diepe wortels heb ben onder hel volk geschoten dal dagelijks hel volk er nog meer en meer vraagt. Al de liberale maat regelen en instellingen hebben de meerderheid in de kamers ver groot. In Holland is de nieuwe wel op hel lager onderwijs in voege ge bracht, en het volk juicht toe. In Frankrijk worden de jezuielen ver dreven en hel gouvernement be komt ir de kiezing eene verbazen de meerderheid, in Spanje vergt hel volk meer en meer liberale in stellingen. In een woord overal gebeurt het zelfde omdat men over al weel dal de liberale gouverne menten alleen rust, voorspoed, rijkdom, vrijheid, geluk aan hel volk kunnen geven, en omdat God wil dal de menschelijke geest zich ontwikkelt. Ja de wereld gaat vooruit en zal immer vooruit gaan om liberaler en liberaler te worden. ten in Bulgaiie en Daaruit blijkt dal hel russisch gou vernement alles gedaan heeft wat in zijne macht was om T bulgaarsch gouvernement en invloedhebbende personagien te overtuigen, dal het van hunnent wege zeer onstaatkun dig handelen zou zijn, indien zij de schikkingen van hel verdrag van Berlijn moesten te buiten gaan öj» het oogenblik dal de mogendheden zulke groole pogingen aanwenden, om de uitvoering van dit verdrag te verzekeren. Het was woensdag, de vijftigste verjaring der geboorte van den keizer van Oostenrijk. AI deooslen- rijksche dagbladen kondigen bij die gelegenheid artikelen af, waar bij zij den ooslenrijksciien vorst hunne hulde br engen en hem alle geluk toewenscherr. De stad Wee nen was lot in de afgelegcnste boeken schitterend bevlagd en ver licht. Telegrammen uil alle pro vinciën melden, dal er alom feest wordt gevierd. De toestand te Kaboel is over hel algemeen voldoende, alhoewel zich eenige lichte wanorders hebben opgedaan. Enkel de lagere volks klassen zijn met vijandige gevoelens jegens de Engelsclien bezield, liet is weinig waarschijnlijk dat gene raal Sober Is tegenstand zal ont moeten, aleer te Khelatigilzad aan te komen. Een lelegran uil Quetlah, 17 augusli, meldt dat Ayoub Khan hel bombardement van Kandahar be gonnen heeft; de toegebrachle schade was onbeduidend. Veurne, f21 -/liigusli. heldere lichtstraal der beschaving. 1 princiepen te zien meer en meer aan- Hel is ongelooflijk hoe de we reld met rasse schreden vooruit gaat in de liberale princiepen. Óveral beslatigl men dal de Maat schappij dorst heeft naar liberale instellingen die alleen dan hel volk vrijheid, welvaart en beschaving kunnen geven. Ja er heerscht in de wer eld eene neining lot uitbreiding der liberale gedachten en bijge volg lol ontwikkeling van den menschel ijken geest. Sedert Christus de door zijne verhevene leerstelsels de liberale pr inciepen in de wer eld heeft ge bracht, heeft deze immer voor t ge slapt langzaam maar zeker, op de baanjler ontwikkeling van de vr ije gedachten, alhoewel sommige in zijnen naam zelven, en alzoo hem hoonende, deze ontwikkeling legen wer kten, en het verhevenste wat Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Foor gansch Itelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, IT. 7-00. Een afzonder lijk n .miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamcn 50 centiemen den regel. in de hoofdkerk van Milaan. Dit stand beeld is te danken aan de penningen van bijzondere inschrijvingen, en.,., als wij ons zoo mogen uitdrukken, zijn de fonda menten van ’t monument gevestigd op de documenten van den S.1 Pieterspenning. Reeds van vóór het overlijden van Pio Nono bracht de Sinl-Pielerpenning weinig meer op, hel ding was versleten als de man zelve aan wie hel zijne instelling, zijne uitvinding te danken had. Daarom ook werd hel grijze hoofd der ullramon- tanen in het versleten laken, waarin de Siiil-Pieleispenning verzameld werd, be graven. Uitvinder en uitvindsel geraakten in den vergetelhoek en liet eenige wat van beide over blijft, is de kolossale slce- nen Pius IX in de domkerk te Milaan. Opvolger van Pius is Leo, en even als elke eerste kerkprelaat, moét ook hij zijne uitvinding, zijne instelling hebben. Deze is hel niet genoeg het patronaat te heb ben uitgevonden van den 11. Thomas van Aquinen, als patroon der roomsch-katho- lieke scholen, dit toch brengt niet op en is slechts oogverblinding voor de weinig helderziende, goedgeloovigö sukkelaars; de uitvinding daarentegen is prachtig, kostbaar, eene wezenlijke goudmijn voor de toekomst, len minste dan wanneer hel ontwerp wil gedijen, of, zooals wij in de keukentaal zouden zeggen wanneer de koek wil opgaan. En nu dc uitvindinglioorcn wij vragen? Ziehier waarin ze bestaal volgens de Aurora, waaraan wij het nieuws onllee- nen Er wordt ons gemeld dat eene nieuwe vereeuiging association is gevormd lol hel inzamelen van geld voor de noodwendigheden van den Paus. De titel der vereeuiging is: JFcrrW Veréeniging tot dageliijksche bydragen voor den Eersten lloogeprieslcr. (Hier uit schijnt te mogen worden afgeleid dat 0<>k den naam van Paus of Zijne lleillig- heid met den S.1 Pieterspenning versleten is en hol Valicaan oenen nieuwen titel noodig heeft om zijne speculatie le doen gedijen). En nu lot slot en de manier waarop de nieuwe geldklopperij zal wo'den in toe passing gebracht, altijd volgens de >iir- rora, die hare inlichtingen aan hel Vali caan zelve pul Hel bedrag der bijdragen die aan alle katholieke wezens zullen gevraagd worden is, dagelijks 1 CENTIEM, o/'30 centiemen voor eene maand van SOdagen. Berekenen wal zulke uitvinding voor hel Valicaan kan opbrengen valt buiten ons bestek; bovendien moet de toekomst loeren lol hoever de nieuwe onderneming zal gelukken. Xxvijgen in ’t beate. De laatste nota van M. Fiére, in ant woord op hel Pauselijk Memorandum, heeft in hel Valicaan een diepen indruk gemaakt. Men is er reeds op zoek naar nieuwe documenten, om er le kunnen op antwoorden; echter zal dat antwoord niet gegeven worden per diplomatische acte. In Valicaan schijnt men verplet te zijn door dit laatste stuk van M. Frère, en men is er gewaar geworden dal hel niet gemakkelijk is onzen minister van buitenlandsche zaken uil den zadel te lichten. De Observalore Romano, hel Pauselijk blad, zegt dal het Valicaan misschien dien omzendbrief dc eer van een ant woord niet zal aandoen. Natuurlijk, M. Frère heeft kardinaal Nina den mond gestopt en deze laatste voelt dal in deze omstandigheid, zooals wij reeds gezegd hebben, zwijgen nog hel beste en voorzichtigste is. In hel Valicaan begrijpt men dal ei' op diplomatisch terrein niets te winnen is en hel daarom beter is niet le antwoorden, en liever de Observalore, de Aurora en de Voee de laak te laten om hel Belgisch' gouvernement te beleedigen en aan le randen. Die rol te spelen is zeer gemak kelijk, maar ol ze moedig en eerlijk is, zie, dal is geheel wat anders. Door le zwijgen verklaart zich het Valicaan echter geslagen en geklopt, en dat is ook de meening van hel parijzer blad Lu République Franfaise, welk zegt dat door den omzendbrief van M. Frère de tweezakkerij van het Valicaan in volle daglicht is gesteld. Zoo denkt er overigens heel de wereld over. ZAll.BDAi; 21 AlGIJSTI K i N1EUP0RT- 0-00 D1XMUDE-NTEUPORT 7-45 GENT VEURNE GHYVEI.DE DU1NKERKE 6-55 9-44 00-00 6- 32 7- 12 10-38 4-15 8-28 6-13 9-38 Ö-48 10-11 10-32 10-58 6-07 8- 55 9- 06 0-00 7-45 10-00 10-20 10-54 12-05 2-50 11-00 11- 39 12- 16 3-23 11-50 3-11 3- 44 4- 17 4- 48 5- 16 7-32 5-40 8-12 8- 34 9- 08 3-09 3- 48 4- 26 7-12 DU1NKERKE 4-10 GHYVEI.DE VEURNE GENT 'JTcjjeji <Ie jesuieten. i Oe wereld vooruit. Verl reknren vuil «len Ijzerenweg vim Duinkcrkc, Veurne naar Gent en Bixmmlemmr TCiéupoi-t. 5-12 I 5- 42 6- 19 9-18 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1