I I talrijk vertegenwoordigd waren. De toe juichingen welke M. De Haerne ontving, is cene veelbeduidende les voor de bis schoppen en priesters, die toonen, dal zij enkel nationaal zijn als er geld op le trek ken is of voordeelcn te genieten. Toen de koning, op’l einde der plech tigheid, de tribune verliet hieven hel orkest en de zangers de Ilrabanfonue, van M. Rogier, aan. Weer waren de toe juichingen en vreugdekreten oorverdoo- vend. Daarna verlieten de verschilligc staats lichamen het plein, om terug le keeren naar hunne respectieve lokalen. Het feest, de plechtigheid was ten einde gcloopcn. Gansch Belgic mag met recht fier en gelukkig zijn over dezen dag, die al de vaderlandslievende verwachtingen heeft overtroffen en waarvan de herinnering nooit zal vergaan. I>e Nationale .ïiibelfcesten. Maandag, 16 augusti, was do grootc dag onzer nationale jubelfeesten. Maandag was gansch België te Brussel vereenigd, om er te getuigen van zijn geluk en zijnen dank over vijftig jaren vrijheid, rust en voorspoed. De dag van maandag zal in gouden letteren worden aangeteekend in onze Geschiedenis. Hel leve de Koning! leve liet Vader land 1 leve de Vrijheid 1 weergalmde uil honderden duizenden monden, weerklonk uil de borst der gansche natie. Hel feest door oen schoon weder be gunstigd is uitmuntend geweest. Geheel de plechtigheid was indrukwekkend en de geestdrift heeft alles overtroffen wat men kon verwachten. De geestelijkheid en de fanatieke kleri kale bladen van hel land, die alléén geen dool genomen hebben aan dal feest en zich op die wijze van bel land hebben afgezonderd, zullen gestraft zijn, door hel spijt dal zij moeten gevoelen een zoo alge meen geestdriftig feest niet te hebben bijgewoond. Het vuurwerk. Het groot vuurwerk der nationale jubelfeesten zal heden avond, zoo hel schijnt, afgcsloken worden, op de hoog ten der verhevene vlakte van Kockclbcrg. Hel zal buitengewoon prachtig zijn en is toeven rouw d aan den heer Ricard, vuurwerkmakcr des konings. Het is sa mengesteld uil drij vuurtafcreelen 1° Hulde aan den koning. 2" Aan de slry- ders van 1830. 3“ De gevel van hel toekomende Pantheon, in de evenredig heden van 53 meters hoogte op 88 meiers breedte. Daarbij komen nog vier grootc groepen bewegende en veranderende vuurwerkstukken, meer dan 2000 vuur pijlen, in de tusschenpoozen af te schie ten, en voor het slot, oenen tuil van vijftien duizend vuurpijlen! Een plein van meer dan honderd hect aren bevindt zich voor de hoogte en kan zonder gevaar een hall millioeu menschcn bevallen. De cavalcade. Het is onbetwistbaar dat cavalcades bovenal in den smaak van het volk vallen. Er was woensdag te Brussel drijmaal zooveel volk te heen als voor de andere feestelijkheden. Hel getal personen, die door de verschilligc treinen van alle pun ten des lands aangevoerd werden is ver bazend. Indien de nationale feesten veel gold kosten aan het ministerie van binnenland- sche zaken, zal het ministerie van open schaft heeft verklaard in 1773. Daaren boven hebben den 3 April 1826, vicr-en- zcvenlig fransclie prelaten, aan koning Karel X, cene plechtige prolcslalic aan geboden logen de leerlingen der jezuïeten, wat tol gevolg had, dal de vrome Koning de bestaande wet legen die hoogst ge vaarlijke monniken toepastc, en hunne huizen deed sluiten; het is van dezelfde wetten dat hel tegenwoordig gouverne ment in Frankrijk gebruik heeft gemaakt. Hel is ons onmogelijk al de bijzonder heden mede te deden van dit feest, waar van do grootc brusselsche dagbladen letterlijk vol staan. Van 9 ure was er reeds beweging in het Park en kwamen de verschilligc maat schappijen en afgevaardigden toe. De afgevaardigden der gemeenten en der provintiale raden, bezetten de zijdreven, langsheen het hekken voor de Wetstraat en voor de Koninklijkestraat. Verder, de professors der hoogescholen van den Staat, Gent en Luik. Voor den Parkschouwburg staan de gilden met hunne vaandels. Hel was kurieus om zien, er waren vaandels van alle kleuren en van alle vormen. De koning, do koningin, princes Stefa- nie en princes Clementine zaten in het zelfde rijtuig, dat eerst is toegekomen, in hel tweede, den graaf en de gravin van Vlaanderen, de jongen prins Baudouin en de princessen. De koninklijke familie werd met veel geestdrift onthaald waarna iedereen plaats nam. De heer baron Selys-Longcliamps, voor zitter van den Senaat., geeft lezing van de eerste redevoering; vervolgens neemt de voorzitter der Kamer hel woord; alsdan de heer Rolin-Jacquemyns, minister van binnenlandsche zaken; M. DeRongé, voor zitter van hel hof van cassatie; M. Mer cier in naain der provintiën; M. Vander Slraeten, in naam der gemeente. Daarna Ineft de koning cene redevoe ring uitgesproken. Alleen zullen wij zeg gen dat Z. M. zijne redevoering eindigde met de volgende woorden .Mijn cenig streven is mijn Vaderland te dienen zoo als ik bet uil geheel mijn hart en geheel mijn ziel bemin. Ten elf ure verconigden do leden van don Senaat en van de Kamer zich, alsook de oudleden dezer beide vergaderingen, in hel Paleis der Natie. Om 11 ure 1/4 beklimmen de hoeren Guillory, voorzitter der Kamer en de Selys-Longchamps, voorzitter van deti Senaat, hel bureel, vergezeld van twee sekretarissen. De leden van de Kamer doen ook hunne intrede, voorafgegaan door de ministers. De senalcurs zijn in kostuum, alsook de staatsministers. De oud-gcdepulcerdc die zijn opgekomen, zijn weinig talrijk. Als iedereen plaatsgenomen heeft,doel M. Guillcry cene aanspraak. Vervolgens komen, voorafgegaan door de kweslors, dc oude leden van het congres binnen. Dal was een grootsch schouwspel. De oude leden van hel Congres en van hel voorloopig gouvernement, ten gctallc van 12, doen hunne intrede, begroet door aanhoudende toejuichingen. Geheel de zaal staat recht en iedereen was gevoelig getroffen. De heer voorzitter van den Senaat en M. Leclerq, oud lid van hel Congres, doen cene redevoering. Thans kwam de beurt aan de uitvoering der cantate van de heeren Louis Hymans en Lassen, diecen grooten bijval verwierf. Na afloop der cantate begon het défilé van den stoet voorbij den Koning wat nogmaals zeer regelmatig en zonder eenige wanorde gebeurde. Op dit oogen- blik bood hel Oelëningsplein een toover- achlig schouwspel aan. Het feest van 1856, zegt de Indé/ten- danee, was overheerlijk; hel is thans overtroffen. Dc koning heeft dijnsdag, in den morgen een bezoek afgelegd bij den lieer Charles Rogier. Z. M. heeft omtrent een uur door gebracht in het kleine huis, dat in de Galiléeslraat door het oud lid van het voorloopiggouvernement bewoond wordt. Ook de baron Nolbomb, oud secretaris van hel congres en de baron Jolly, insge lijks als de heer Rogier oud lid van het voorloopig gouvernement, weiden met een koninklijk bezoek vereerd. Des avonds waren al de oud leden van hel congres in hel paleis aan een feestmaal gezeten. Het Journal de Bruxelles, dat alleen van de klerikale dagbladen deel genomen heeft aan hel vaderlahdsch feest, triomfeert omdat er een zoo groot aantal leden der rechterzijde van den Senaat en der Kamer bij het feest van maandagaanwezig waren. Hel katholiek blad laakt de geestelijk heid, die afwezig is gebleven en prijst den kanonik De Haerne, die verstandiger ge handeld heeft als onze fanatieke bis schoppen. bare werken, integendeel, grootc winsten inzamelen. De ontvangsten van de laatste dagen overtreffen verre de hoogste ont vangsten sedert hel inrichten der spoor wegen. De stoet, door oen prachtig weder be gunstigd, is ten één uur, van de Lcbon- plaats vertrokken. Vet haasten wij ons te zeggen dal de stoel in pracht en samen stelling al overtreft, wal tol hiertoe in de hooldstad te zien was. Ruiters en voet gangers, paarden en ossen, koslumen en bijhoorigheden, geschiedkundige en alle gorische praalwagens, alles was uitgele zen, prachtig, verbazend van rijkdom en schoonheid. De bijval was dan ook groot on heeft zelfs alle verwachting overtroffen. De praalwagen van den Landbouw, (getee- kend door M. Afred Cluysenaar) getrok ken door 24 prachtige ossen, heeft vooral hel publiek bevallen; de wagen der brou werij, geleekend door M. Geels, getrok ken door acht paarden, heeft veel ophef gemaakt, zoowel als de praalwagen dér Zeevaart, geleekend door M llemlrickx; dc groepen der ambachten, waarvan de coslumen geleekend zijn door M. Frans Verluis, zijn zeer merkwaardig. Dc stoel werd gesloten door twee hon derd ruiters, welke de provincie hoofd plaatsen en kanlonlioofdplaatscn voor stelden. Herhaalde malen, op den langen door tocht, heeft het publiek lucht gegeven aan zijne tevredenheid door geestdriftige toejuichingen. Ten 3 ure trok de stoet voorbij hol paleis des konings. Inde middenbalkon hadden de koning, de koningin, prinses Stefanic en prinses Clementine plaatsgenomen, in de balcon, aan de rechterzijde van Z. M. stond de graaf on gravin van Vlaanderen, vergezeld van hunne kinderen. De koning volgde mol veel belangstel ling den stoot. De trommelaars en de fillers der oosienrijksche wacht bekwa men oenen overgrooten bijval. Voor het nieuw Justiciepaleis waren ruime tribunen opgetimmerd, waarop (luizende toeschouwers plaats hadden ge nomen. Maria-Theresia, welke ecu rijk kostuum droeg, werd door de tribunen luidruchtig toegejuicht. De Rubenswagen van Antwerpen, ge trokken door zestien uitgezóchte natie- paarden, werd algemeen bewonderd en herhaalde malen door de (luizende toe schouwers met geestdriftige toejuichingen begróet. MM. Victor Lagye, Gust. Den Duyts, Tytgadt, Jos. Gerard on Van Sevcrdonck hebben oer van hun werk gehaald; heel de drukpers is hel ecus daarover om hulde le brengen aande talenlvolle kunst schilders. Dc praalwagen van Leopold I, vooraf gegaan en gevolgd door patriolen van 1830, werd op heel den doortochl be groet met de kretenLeve dc Koning! De stoel heeft zich tc middag op weg begeven. Dc troepen maakten de haag op geheel den weg. Al do vensters, al de balkons, tot op de daken zalen nieuws gierigen om den stoel te zien voorbij trekken. De militaire muzicken gingen voorelkcn groep. Ziehier de volgorde: De gemeenteraden; gilden met hunne vaandels; provintiale raden; provinlie-gouverneurs; hoogeamb- tenaren van de verschillende besturen; professors; De strijders van september, deputation der burgerwacht en van hel leger. Dc leden van hel nationaal congres en van het voorloopig gouvernement; de twee Kamers on de oud-leden der Kamers. De magistraten van de rechterlijk orde, het hof van cassatie, en rekeningshof, het hol van beroep, de rechtbanken van eersten aanleg, van koophandel, enz. De déliié heeft twee uren geduurd. Om een ure, deed de laatste groep zijne in trede. De heeren Rogier en kanonik De Haerne, zijn het voorwep geweest van veel geestdriftige toejuichingen. De kanonik De Haerne die aan den arm zijner collega was, werd warm toego- juieht. Hel was hel eenigsle priesterkleed dat in dit nationaal feest zichtbaar was, waar nogtans al de klassen der burgers De verlichting1. Dc ollicicele verlichting, welke dinsdag avond le Brussel heeft plaats gehad, is schitterend geweest. De grootc voorstel lingen van hel Park, van de Gongresplaals en van de Vrijheidsplaats hebben voor eenen overgrooten bijval bekomen. Doch hel groot, liet waar succes is de verlichting geweest van den Regentbou levard, tusschen de Belliardslraal. Deze verlichting vormde een eindeloos en tooverachtig gewelf. Duizenden en duizenden petsonen door kruisten de stralen der hotfdstad. Het weder was uitgelezen. Heel de stad was puik verlicht; lot op het uiteinde der voorsteden waren huizen geïllumineerd. Klerikale Zedelijkheid. In ons laatste nummer hebben wij ge meld, dat broeder Arsenius uit hel geeste lijk orde der Trapisten van Westvleteren, door het tribunaal van Veurne, lol 10 jaren gevangzilling veroordeeld is, voor menigvuldige aanslagen tegen de eer baarheid. Men begrijpt dat zulk nieuws niet aan genaam is aan de heilige opstellers van den Veurnaar, van den JViper, en van andere modderschriflen. Die mannen zouden willen dal men dc priesters aanzie als heiligen, als Goden, en hel gaal hun machtig tegen wanneer dc tribunalen uit roepengij, priester, gij zijl een vuilaard, gij zijl een slechte kerel, gij verdient de straf van brandstichters en moordenaars. Ongelukkiglijk voor de heilige opstellers, de veroordeelingen tegen priesters uit gesproken zijn tegenwoordig zoo talrijk, dal het volk allen eerbied voor dc geeste lijken verliest en openlijk zegt, dal hel grootste getal der paters en priesters onbeschaamde onzen Deere bedriegers zijn. Dc heilige opstellers trachten toch te doen geloovcn dal al de langgeroklen, dal al de kwezels en kwezelaars voor beelden zijn van deugden. De katholieke princiepen, zeggen zij, zijn goed, en al wal goed is komt van katholieken; dc liberale princiepen zijn slecht, en al wal slecht is komt van liberalen. Bij gevolg, voegen zij er bij, als ecu priester zich onteert, als hij zich aan schandige. daden plichtig maakt, hel is omdat hij de katholieke princiepen ver laten heeft en de liberale princiepen heeft aangenomen. Uitmuntende redenecring! zeer wc) ge schikt voorde kwezels en de kwezelaars, die al wat dc Veurnaar schrijft al was hel ook de grootste dwaasheid als evangelie aanzien. De heilige opstellers durven ook be weren, dal de oneerlijke of weinig eer lijke lieden bij de katholieken niet geduld worden, maar dal zij, integendeel, wor den over boord geworpen Nogmaals praat voor onnoozele sukke laars, want de personen die willen klaar zien, en die welen wal er in de wereld omgaat, zijn overtuigd dal hel geheel anders is. De priesters bekommeren zich tegen woordig zeer weinig met eerlijkheid en oneerlijkheid; de grootc zaak voor die mannen is de politiek, en al wat aan dc klerikale politiek voordeelig kan zijn is hun wel. Ja, zij werpen over boord die ondeugende personen, die hun tol geen mil meer kunnen strekken, maar, als zij in staal zijn hun diensten te bewijzen, dan gaan zij gansch anders le werk. In Veurne, bijvoorbeeld, vindt men van die lieden wier gedrag, sedert jaren, weinig prijzenswaardig is; waren hel liberalen, wal zou de Veurnaar ze over den hekel halen! Maar, hel zijn klcri kalen,.... en daarom zwijgen dc geeste lijken er over, en, wat iedereen weel, gebaren zij niet te weten. Men kent bier nog andere klcrikalen, welke in hunnen handel bedricgelijk en onmeiisehelijk te werk gaan, en nochtans wordt hun ge drag nooit door dc geestelijken in hel openbaar besproken. Er zijn hier zelfs personen die, alhoewel in den grond liberaal, tegen dc liberalen werken, om dat zij welen dat zij, met aldus te han delen, door de geestelijken gerust zullen gelaten worden en ongehinderd hunne liefhebberij in hel onafhankelijk leven zullen kunnen voorlzcllen,en de geestelijken zien, inderdaad, hunne euvel daden door dc vingers. Hel is cene gekende zaak, en hel is onnoodig dat wij er langer over uil- weiden: de geestelijken verontschuldigen alle klcrikalen of zelfs liberalen, die hun politieke diensten bewijzen, hoe beris pelijk en hoe plichtig ook hunne levens wijze weze, daar zij, integendeel, alle personen wier invloed zij le vreeztn hebben aanvallen en hun de zwaarste en dc grofste misdaden le laste leggen. Broeder Arsenius werpen zij over boord, omdat hij hun van geen politiek nul kan zijn, maar de klerikale vuilaards, de klerikale geldzuigers houden zij in hunne rangen, om dal die vuilaards en die geld zuigers in dc kiezingen aan de pricstcr- parlij behulpzaam zijn. Dat de Itplige schrijvers zich over hunne goede en christelijke princiepen niet beroemen, want alwie klaar ziel weel, dal zij alles zedelijkheid, recht vaardigheid, christelijke menscblievend- beid aan de politiek opofferen. Algemeen» tijdingen. Prijsdeelingen. De plechtige prijs- deeliiigen aan de lagere gemeentescholen zullen plaats hebben op de volgende tijd stippen Voor de Meisjesschool, op Donderdag 26 augusti, om 3 ure namiddag; Voor de Knechtjesschool, op Zondag 26 dcrzclfde maand, om 11 ure voormiddag- Een smartelijk ongeluk is gisteren avond, rond 11 ure, ter statie alhier voorgevallen. Een der gardes van den goederentrein werd, wij weten niet hoe. door den trein getroffen en de beenen af gereden. Hij heeft weinige stonden zijne wonden overleefd. Andere inlichtingen ontbreken ons. De jacht wordt in deze provincie geopend den 30 oogst. De jacht mel hazewinden wordt eerst geopend den I October. Moord te Slijpe. Maandag nacht j5 tc Slijpe eenc wreede moord gepleegd De vrouw Maas, echtgenootc van eene*1 beestenkoopman te Slijpe, gekend a!s altijd aanzienlijke sommen geld in l>ul® hebbende, is vermoord geworden, bin»1 dat haren echtgenoot zich tc Jabbeke be yond, van waar hij den volgenden morgen dacht naar Bruggcmarkt le vertrekken- Het kapmes dal voor dc misdaad gc' diend heeft, bevond zich in hel bed neven het slachtoffer, waarvan het lichaam »,tH I I J

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2