VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 j 9 N.' 214 na- •M.' .LA ,t h, A Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. zijn spel gedoken heeft, den schijn aan nemende als wilde hij een anderen weg velgen, dan zijn voorganger Pius IX, heeft nu eensklaps zijne kaarten laten zien en bewezen dat hij met denzelfden haat en fanatism bezield is, even als zijne voorgangers, en zich door de jesuieten laat leiden, die alleen meester zijn in het Vaticaan. Leo XIII heeft Belgie, heelt het liberaal Ministerie gevleid en geprezen, zoolang bij dacht hel te kunnen overhcerschen en zijnen invloed le doen gevoelen. Hij heeft aan de katholieken gezegd, dat zij de Grondwet moesten getrouw’ blijven en zich onderwerpen en de bisschoppen be voel hij gematigdheid en verzoening aan. Hij of zijn secretaris Nina, dat hetzelfde is, traden in onderhandelingcn met hel liberaal ministerie en gaven aan M. Frcre- Orban de verzekering, dat zij nooit anders dan de gematigheid aan de bisschoppen hadden aanbevolen en ware de banvloek der bisschoppen niet uitgesproken, bij bel niet zou geweest zijn, hadden zij er vroeger kennis van gehad. Maar ziet, ineens verandert de kaart. De bisschop van Doornijk maakt eenen brief openbaar, waarin de kardinaal aartsbisschop zegt, dat de Paus alles goedkeurt wat tegen de onderwijswet wordt gedaan, maar dal het geheim moet blijven. Dan kwam de aap uit de mouw, Hel was duidelijk dal de Paus dubbel spel had gespeeld. Aan het liberaal ministerie zegde hij, dat hij de bisschoppen lot gematigheid aanspoorde en hunne handelwijze niet goedkeurde, en aan de bisschoppen liet hij weten dat hij al hunne daden zegende en zij maar moesten voortgaan; maar dal alles geheim moest blijven. Zulk spel kon niet lang duren, en de lieer Minister van builenlandschc zaken maakte er een einde aan, door onzen gezant bij den Paus terug te roepen en te verklaren dat hij met gcene arglistige en valsche menschee meer wilde onder- handelen. De paus nu gewaar wordende dal zijne .jesuietieke handelingen aan liet daglicht waren gekomen, wierp het’masker ge heel af en in eene aanspraak lot zijne kardinalen verklaarde hij onbewimpeld, dat hij de handelwijze der belgische bisschoppen goedkeurde. Des le heler; wij zien liever een open vijand dan dezen die zich onder een masker van vriendelijkheid verbergen. De belgische burgers hébben de handelwijze vrij en werkzaam volk vermag; der bisschoppen en van den Paus reeds 1 1 meer dan in eene kiezing beoordeeld. Zij weten nu dat de paus ten einde zijnen gezant in België le houden valsch ge speeld heeft, en wil hij nu zijnen bati- i vloek bij die van de bisschoppen voegen, dal kan hij doen. Hij zal er geen enkel Belg door over tuigen dal hij eerlijk gehandeld heeft; integendeel, hij zal een bewijs le meer leveren, dal de Kerk, zooals zij door de tegenwoordige geestelijkheid begrepen en uitgelegd wordt, een winkel is, die zij, ten hunnen prolijle exploiteren. Pius IX, toen hij op den troon kwam, toonde zich vrijzinnig, hij gaf zijne onder danen eene grondwet en zegende de fransche republiek. Een paar jaren nadien was hij de grootste dwingeland die ooit beslaan had en de Italianen wierpen hem van zijnen troon. Leo XIII loonde zich in het begin verzocnensgezind en gematigd, maar hij is nauwelijks eenige jaren op don troon ol hij volgt geheel het verfoeilijk stelsel van Pius IX na, en niets zegt ons dat hij hem niet zal overtreffen, in zijne kwellende maatregelen legen de liberalen. Wal zedeles is.xlaar niet uil le trekken voor de katholieken, die denken den t Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; on allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Beklanten 50 centiemen den regel. Verti-ekiii’cii vnn <Ien ijzorenweg vnn Diiinkerke, "Veurne nam- Gent en Dixmude naar Nieuport. Onzo IVntionale feesten. T gelegenheid van de vijftigste vi j.u ing der onafhankelijkheid van Belgie, is er door gansch hel land oenen vreugdekreet opgegaan, die weerklank vindt, in alle vaderlands minnende herten. liet tijdvak van vrede, vrijheid, en welvaart hetwelk wij sedert het jaar 1850 genoten hebben, onder het wijs beheer van ons vorstelijk stamhuis, doet onzen koning in den algemeenen geestdrift begrijpen en hel volk smelt in de uilboezeming zijns gevoels den vorst, de vrijheid en hei vaderland te samen. Niet alleen in Belgie maar in de naburige landen ontmoet men eene hertelijke deelneming in onze na tionale vreugde. De vreemde dag bladen, welke de uitdrukking zijn van de gevoelens des volks, spreken met de grootste bewondering en den uilbundigsleti lof over hel kleine land waar men de uiige- breidsle vrijheid weel le paren met de orde en eene bedrijvigheid zonder weerga. Eene enkele snaar noglans klinkt valsch in den algemeenen triomf zang. Hunne voornaamste organen predikten die onthouding sedert lang en een Romeinsch blad de Osscrvalore Homane) komt dit feil thans bevestigen. Het liberalism, zegt dit blad stelt de katholieken in de onmogelijk heid deel te nemen aan de (eesten die zonder hunne deelneming niet tionaal zijn. De katholieken van den aard gelijk de Journal de Bruxelles, welke meêfeesten, zijn niet begre pen bij de zich onthoudende soort waarvan de Osscrvalore spreekt. De ullrantontanen alleen worden hier bedoeld; doch van hunnen kant moet hei geenszins verwonde ren dal zij de nationale vreugde feesten geenen luister helpen bij zetten, Verdienen zij den naatn van Belg nog? Hun vaderland is elders; zij stellen den Paus boven onzen koning in al hunne feesten; zij houden onzen vorst voor kwajongen welke men bij de ooren zou moeten trekken-, zij verfoeien onze grond wel en noemen ze eene vuilniskar welke maar gedoogd wordt in afwachting dat zij de macht zouden verkrijgen om ze le vernietigen; onze kostbaarste vrijheden worden door den Sylla- i bus, aan denwelkcn zij zich aanslui ten, gedoemd; zij zijn in opstand tegen de wel op het onderwijs die hun geenzins benadeeld, terwijl zij noglans door de milicicwei be voordeel igd worden; in een woord, zij zijn nog inboorlingen omdat zij hunne huisvesting in Belgie heb ben, doch zij zijn oprechte vreem delingen door hunne houding en strekkingen. Hel is dan geenzins te verwon deren dat zij, wien het gewoel der vaderlandsliefde ontbreekt, zich onttrekken aan de deelneming in hel Nationaal verjaarfeest, hetwelk al de zonen des vaderlands ver- eenigd heeft. Onze vadei landsche feesten heb ben in luister en geestdrift al overtroffen wal in dien aard nog te zien geweest is. De nationale tentoonstelling leert reeds aan de vreemde natiën, wat een de uilboezeming der vreugde heeft hun geloond hoe fier onze manhaf tige borsten kloppen voor onze vrijheden, voor onze vorsten en voor hei behoud onzer nationale instellingen. De ultramonlanen of baslaard- belgen bijten zich nu op de vingers, zij verkroppen in stomme woede hunnen nijd, bekennen hunne on macht en beweenen in hel geheim hunne onvoorzichtige onthouding. De f‘aus beeft gesproken. Eene depeche meldt dat de Paus in liet Consistorie, te Rome gehouden, in eene aanspraak de terugtrekking der belgische Legatie uit het Vaticaan betreurd heeft als zijnde een onrechtvaardig en zeer erg feil. De aanspraak van den Paus, die gehéél en al tegen Belgie is gericht, toont ons eens te meer aan, zegt de Koophandel, met wat slechte trouw’ bel hof van Rom.e le werk gaat. De Paus, die een oogenblik I*olitieR Overzicht. De politieke fransche dagbladen houden zich thans hel meest bezig met de toepassing der besluiten van den 20 maart. Verscheidene republiekeinschc dagbladen druk ken zelfs hel gevoelen uit, dal hel franse!) gouvernement aan zijne verbintenissen le kort komt, met tot de ontbinding niet over te gaan van al de niet gemachtigde congre gation. Andere keuren het gedrag des gouvernementsgoed en vinden hel verwijt niet gegrond. Ook de nieuwe wet op de association, door den heer de Ereycinel aangekon- <ligd, wordt op zeer verschillende w ijze beoordeeld. De Débats en Ie iemps vinden zulk eene wet nood zaak lijk, terwijl la llépubligue fran- raisc zulk eene wel eene onmoge lijkheid noemt. Volgens dit blad kunnen de geestelijke orders slechts onder een willekeurig gezag slaan; men gedoogt die of men schaft die af, doch men laat hen in hel ge woon recht niet komen. Er hebben zondag laasl twee Liezingen voor de fransche Kamer plaats gehad in Ardennen en in Savooie, in vervanging der hoeren Gailly en Parent, lol sena tours ge kozen. In de Ardennen stonden drie kandidaten legcnovei elkander. De beer Jacqiiemart, intransigent, be kwam 5105 stemmen; de heer Corneau, constitutioneel, GG75 en de heer Riché firman, bonapar- tist, (>998 stemmen. Er zal dus eene balloteering moeten plaatsgrijpen. In Savooie weid de heer Cheval- lay, repuldiekein, gekozen met 10,805 stemmen op 11,255 stem mers. De heer Gladstone, die zich sedert eenige dagen op zijn kasteel van llolmbury bevond, is zaterdag laatst naar Londen gekomen en heeft zich te voel van den spoorweg naar zijne ofïiceele vei blijfplaats van Downingstreel begeven, alwaar hij deel aan eenen kabinetsraad genomen heeft. De eerste minister van Engeland behoeft echter nog rust en zal om die reden bij zijn besluit blijven om in dezen zittijd niet meer in de Gemeenlcn-Kamer te veschijnen. De Ieren, die Londen bewonen hebben besloten eene monster- ineeling in Hyde Park le houden. Het doel dier vereeniging, op den 5 september vastgesteld, is om zich te verklaren legen de stemming der Lordska men De uitval, die de troepen van generaal Burrouws te Kandahar beproefd hebben, schijnt de uitslag niet le hebben opgelevcrd, die de eerste depeeben hadden laten ver hopen. De engelsche troepen zijn gedwongen geweest in Kandahar terug te koeren, na nutteloos veel volk verloren te hebben. Op den datum van den 24ging Ayoub Khan voort met de stad le belegeren en te beschieten. Generaal Roberts, die in goeden slaat met zijne troepen le Khelal-i-Ghilzai was aangekomen, werd den 29 in de omstreken van Khandabar ver wacht. De vraag is nu te welen of de vooruitzichten zullen verwezen lijkt worden, derwijze dal de opperbevelhebber der engelsche troepen in Afghanistan wel bij lijds eene afleiding zal kunnen doen, die de bezetting van Kandahar zal kun nen bevrijden. Het bevestigt zich, dal de euro- peesche mogendheden in hunne gezamenlijke nota aan Griekenland, zullen verklaren dat zij in geene beraadslaging kunnen treden over de grenslijn, in de conferentie van Berlijn vastgesteld, Zij zullen maar onderhandelen over de wijze, waarop de afstand van Thessalie en den Epirus aan Griekenland zal plaats grijpen. Daar de onderhandelingcn His- schen Oostenrijk en Servië voor hel sluiten van een bandelsverdrag bepaald zijn afgebroken, zullen de Servische afgevaardigden Weenen verlaten en naar Belgrado Icrug- keeren. Veurne, Tkiigusls. ZATERDAG 28 ALGLSTI 1880. ADVER P ...I., NIEUPORT- 0-00 DIXMUDE-NIEUPORT 7-15 00-00 0-32 7-12 10-38 3-09 3- 18 4- 20 7-12 11-50 3-11 3-44 1-17 4-15 8-28 0-13 9-38 4-10 4- 48 5- 10 7-32 6-07 8- 55 9- 06 0-00 7-45 10-00 10-20 10-54 0-55 9-11 11-00 11- 39 12- 10 3-23 DUINKERKE OI1YVELDE VEURNE GENT 5-40 8-12 8- ’4 9- 08 12-05 2-50 - I GENT VEURNE I GHYVELDE i DUINKERKE 6-48 10-11 10-32 10-58 5-12 5- 42 6- 19 9-18 «aoonr— rowri'inw «’inurr-i-i~t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1