slechts sedert twee maanden bestaat, had r*i-ij»dcelingen. Verleden woensdag was het prijsdeeling deze plechtigheid plaats in de school zelve, en had men alleenlijk de ouders, de leden van het schoolcomiteil en de leden van den gemeenteraad tol dit schoolfeest uitgenood igd. Ónder de leiding der onderwijzeres der bewaarschool, Juv. C. Pinte, zongen de kinderen drie lieve liedjes mol lichaams bewegingen, welke oefeningen niet alleen hartelijk werden toegejuicht, maar ook eene ware bewondering verwektenbij zonderlijk bij de moeders. Hoe is toch mogelijk, hoorde men zeggen, dal de kin deren die liedjes, en die bewegingen met handjes en voetjes, zoo schoon en zoo wel op maal kunnen leeren, en dit alles in zoo korten tijd Na de liedjes werden er met veel bevalligheid twee labeltjes opgezegd, een dooreen knechtje in bel vlaamsch en een door een meisje in hel Iranscb. Op deze lieve oefening volgde de prijs deeling, en, natuurlijk niet een kind werd vergeten. Al de namen werden afgeroe pen, en ieder kind kwam, met tie min zaamste salutjes, een boekje of een klqedingstuk uil de handen der overheden afhalen. beknibbelingen en Donderdag, 19 Augusli 11., hield de Senaat zijne laatste zitting, om in aller- haast de eenige wetsontwerpen te be spreken en te stemmen, welke een paar dagen te voren door de Kamer waren aangenomen. Onder die wetsontwerpen bevond er zich een dal aan hel Ministerie van open baar Onderwijs een bijgevoegd crediet gunde van 1,475,000 frank voor het volle- digen der herinrichting van hel Normaal- onderwijs, hel uitbetalen van achterstal lige onderwijzersjaarwedden, enz. enz. Ónmogelijk konden de klerikale leden van den Senaat dit wetsontwerp laten stemmen zonder eens hevig er tegen uil le vallen. Het was den doorluchligen ridder De Coninck, senaleur van hel arrondissement Dixmude, (meê permissie), die de droeve rol van eersten aanvaller had aange nomen. De eene of andere jezuiet had hem eene redevoering aaneengeflanst, welke hij, voor zooveel het hem mogelijk was kwam aflezen, of liever afspellen. En welke redevoering! De jezuiet, die ze had voorgeschreven, trachtte in de eerste plaats te bewijzen, dat hel bedoelde wetsontwerp geen punt van nationaal belang is, maar enkel van partijbelang; en dal het eene schande was jezuieten spreken altijd jvan schande gelijk de dieven altijd van hunne eer, eene schande van geld te komen vragen voor eenen boel lui aards. Faineants, luiaards of vadsigaards; fainéants' was woord dal er in de rede voering van Senaleur De Coninck ge schreven stond en dal die kerel luidop durfde aflezen. Geen wonder dal hierop, volgens den Compte rendu analytique meldt, ten allen kante onderbrekingen en hevige uilroepen volgden. Iedereen protesteerde en vooral minister Bara: En De Coninck, op dergelijke wijze op zijne plaats gesteld hakkelde ge heel bedwelmd zijne geschrevene rede voering voorten belette, och arme niet, dat het wetsontwerp in kwestie werd gestemd. Nu eene bemerking nopens den kleri- kalen uitval van De Coninck. Die be roemde jezuietenkncclit, die niet in staal is drij woorden van buiten te zeggen en zelfs gebrekkig leest, heeft zeker van zijn leven niet veel gewerkt om te leeren wat de welvoegelijkheid en de beleefdheid eischen, want een welopgevoed man zou zich wel wachten aan zulke nuttige bur gers, als de onderwijzers, de bloedige belediging van vadsigaards naar het hoofd te werpen. Zekerlijk behoort die welopgevoede baron tol die soort van burgers niet welke men met den eerenaam van wer kende klas betitelt. Neen, maar hij be hoort tot die klas van rijke nietsdoende slaven der vleiende geestelijken, die den dommen hoogmoed van dergelijke man nen exploitecren en ze doen dansen gelijk ze schuifelen. En zoo een domme slaaf durft onze knappe, moedige, allernuttigste onder wijzers komen belcedigen! en zulke gepatenteerde nietsdoener komt onze ge meenteonderwijzers schelden voor /<ii- néants, luiaards, vadsigaards? Zoo een De Coninck, door de gratie van menheere pastoor en de hulp van geld en der domme kiezers, als senaleur naar Brussel gezonden, schetst heel eene reeks onzer verdienstelijksle Belgische burgers voor vadsigaards en dat in naam van 25,000 kloosterlingen en 20,000 papen, die van de vadsigheid hunnen stiel hebben gemaakt Waarlijk, ’t is maar van eenen kleri- kalen senrtteur, dat men zulke onbe schoftheid zou kunnen verwachten. Paus blindelings le moeten gehoorzamen, omdat hij onfeilbaar is! Morgen voormiddag, om 11 ure, heeft, ten stadsschouwburge, de plechtige prijs deeling plaats aan de leerlingen onzer stedeiijke Knechtjesschoo). -- Bericht. Loten van de nationale tentoonstelling le Brussel, zijn dagelijks te bekomen in bet postbureel alhier, ten prijze van één frank. In zitting van 30 juli 1880, nam de provinciale raad van West-Vlaanderen het volgende besluit De provinciale raad, de bevolking der lagere scholen willende kennen dat hij verplicht is le ondersteunen, doet toe passing van art. 84 der provinciale wel, noemt twee leden per bestuurlijk arron dissement en belast deze commissie op de plaats zelfs de inlichtingen in te winnen dal hij uoodig heeft. Hel onderzoek moet voor 1 December aanstaande geëindigd wezen. Eene somnie van 500 frank zal op het provinciaal budjel van 1881 ingeschreven worden lot dekken der onderzoekskosten. Een koninklijk besluit van 21 augusli jl. vernietigd dit besluit op beroep van den heer Gouverneur dezer provincie. Twee andere besluiten van gezegden raad zijn nog verbroken, betrekkelijk zaken van lager onderwijs, jaarwedden en kosten van prijsuitdeelingen. De moord te Slype. Wij lezen in de Stad Nieuporl, de volgende bijzonder heden Aanhouding van den vermoedclijken dader. Heeft de justicie iels gevondendit welen wij niet, doch zaterdag avond weid door de gendarmerie den vermoedelijken dader van den moord le Slype aange houden. Desiré Macs, oud 24 jaar, slachter le Nieuporl, schoonzoon van hel slachtoffer, werd, krachtens een bevel van liet parket van Veurne overgebracht, om verders aan hel gerecht le Brugge le worden overgeleverd. Geen vreemde personen hadden rond den dag der moord ter gemeente Slype gezien geweest, en volgens het algemeen publiek gevoelen zou hel gerecht wel de hand hebben kunnen leggen op den eigentlijken dader. Iels wal zeker is, is dal hij wie deze wreede manslag heeft gepleegd, met het huis goed moet bekend zijn geweest; ook volgens de manier waarop de wonden zijn loegebraclil, zou men lichtelijk waar kunnen nemen dal hij, wie de moord heeft bedreven, lol den slachterstiel moet behooren en vast beraden is le werk ge gaan; wij bevestigen niets; wij schrijven alleen hetgeen wij over de zaak inge wonnen hebben. Hel gerecht zal de zaak wel welen te regelen. Er is opstand en werkstaking van eenige hotelbedienden te Oostende, die hunne makkers opwekken hunne bedie ningen le staken. Maandag en dinsdag was dit vooral het geval. Men eischt ver meerdering van loon. Gewelddaden en doodsbedreigingen zijn gedaan door duit- sche en fransche tafeldienaars legen hunnen hotel meester; van bedreigingen is men overgegaan tot verbrijzeling van meubels, enz. en tol mishandeling van eenen hotelhouder. Vier gendarmen van Ostende hebben dinsdag namiddag drie hotelbedienden naar hel parket van Brugge gebracht, ter beschikking van den heer procureur des konings, die aangehouden zijn voor ge welddaden; zij waren eenigzins bebloed waaruit men veronderstelt dal er eene hevige worsteling moet zijn ontslaan en de gewapende macht er is moeten tus- schenkomen. Het zijn twee Duitschers en een Franschman. Bond 7 uur werden zij naar de gevangenis gevoerd en woensdag De geestelijkheid, welke hedendaags zoo licht omspringt met de banbliksems en zoo kwistig de hel met hare eeuwige pijnen uitdeelt, vergeet wat veel hare eigene rekening te maken. Wij zullen derhalve zoo vrij zijn, de Schriftuur in handen, hun eenige punten voor te hou den waarvoor hen zonder twijtel de ketel wacht. Christus zegt 1. Oordeel niet en gij zult niet geoor deeld worden. Herinnert u dal wel, priesters van allen rang, en gij zult niemand zoo licht vaardig meer veroordeelen. Immers, wie gehoorzaam is aan Vorst en Wel, wie trouw zijne plichten vervultwie een vrijzinnig, waarheidlievend blad durft lezen, wie hel Bestuur van ’s lands zaken durft loeverlouwen aan wijze handen die wordt door u gedoemd. Denkt er aan, Christus zal u rekening vragen en de ketel zal uwe kwitancie zijn. 2. Bemint elkander, doet hun wel die u haten en bidt voor degenen die u vervol gen en lasteren. Doet gij wel gelijk de Zaligmaker aan zijne leerlingen gebood Slicht gij liefde en vrede? Bemint gij den evennaaste? Neen, niet waar, in plaats van liefde en vrede brengt gij niets dan haal en twist. Hoe is uw gedrag in deze laatste tijden geweest? Gij hebt de heilige banden des bloods gebro ken, kinderen legen hunne ouders, ou ders tegen de kinderen, vrouwen tegen de mannen opgeruid. Gij hebt aan hel sterfbed, waar gij huil en troost moest bieden, u niet laten vermurwen door hel geween en gesnik der bloedverwanten; integendeel, gij hebt uwen polilieken haat gekoeld en den stervenden huisvader beloften afgeperst, in strijd met zijn ge weten. Dat is geen liefde en vrede en daarom den ketel in. 3. Ik had u bevolen voor ai me wedu wen en weezen te zorgen en u het voorbeeld tier gerechtigheid gegeven. Wal doel gij? In stede de weerlooze weduwen en kin deren te beschermen en le helpen, slaat gij uwe arendsklauw op hen. Hoeveel erfenissen hebt gij hun reeds ontnomen? Hoeveel milioenen zijn reeds in de josuie- tcnkrocliten vergaderd die nochtans rechtmatig aan arme erfgenamen toe kwamen. Op welke voorwaarde nog verleent gij uwe zeldzame hulp aan ongelukkigen. Zij moeten, niet waar, volledigen afstand van hunnen wil doen, u heer en meester laten, u hunne kinderen, hun duurbaarste pand toevertrouwen om ze ongelukkig le maken. Gij kunt u niet verantwoorden, zal Christus zeggen, en daarom den ketel in. 4. Wee hun die verergernis geven. Schrikkelijke vermaning, die gij dagelijks miskent op de schandelijkste wijze. Im mers wat doel gij met de onschuldige kinderen aan uwe zorgen loevertrouwd, met de onnoozelc kleinen die verblinde ouders u overlaten. Gij doet meer dan hun verergernis geven. Gij werkt uwe beestige driften op die onnoozelc schep sels uil; uwe onderwijsgestichten zijn oprechte kinderprosscrijen en toch meent gij, schijnheiligen, met kousen en schoe nen den hemel in te gaan. Maar weg van mij en den ketel in. 5. Geef den keizer wat den keizer toe komt. Ik gaf, zal Christus zeggen, het voorbeeld van gehoorzaamheid aan de wettige overheid. Maar gij, niet te vreden met weerspan nig le zijn, hitst uwe onderdanen nog tot opstand aan. Uw vaderland, dat u voedt en in pracht en weelde laat leven, haat en vervloekt gij; gij verfoeit koning en ministers; gij zoekt alles omver te wer pen om zelf uwe dwingclandsche macht op den troon te vestigen. Is dal den keizer geven wat hem toekomt? Neen, en daarom ook, weg van mij en ga hel getal uwer broeders vergrooten die in den ketel zijn. 6. Ik gaf het voorbeeld der vrijwillige armoede. Ik bekende dal ik geenen steen had om mijn hoofd op te laten rusten. En gij, die mijne dienaren moest zijn, gij hebt paleizen lol woningen, vette jaar wedden die gij in slemperij verkwist. Ik reed op eenen ezel, gij hebt koets en paard; ik was ootmoedig in mijn armoe de, gij zijl trotsch en opgeblazen met uwen overvloed. Maar ook, gij hebt uwen hemel hier op aarde, wees zeker, dat gij, voor mijnen rechterstoel staande, deze woorden hooren zult: Gij hebt mijne gebeden miskend, den ketel in. Dit zijn slechts eenige staaltjes links en rechts genomen. Wilden wij voortgaan met de voorschriften van Christus na le zien, wij zouden bevinden, dat niet 1 op onze 1000 hedendaagsche geestelijken ze volgt. Verleden donderdag, ten drie ure 's na middags, had de prijsdeeling plaats aan de leerlingen der sledelijke meisjesschool. Welke lieve, welke verrukkelijke plech tigheid Nog nooit zagen wij in Veurne schooner prijsdeeling Kwart vóór drie ure begaf zich onze dienstwillige en volksminnende harmonie- maalschappij S.u Cecilia naar dc Panne- slraat, om er de schoolmeisjes uil hun lokaal af le halen. Onder Je geleide van dc vijf onderwijzeressen volgden dc blijde kinderen, twee en twee, langs de be- vlagde Panne- en Capucier.enslraat, hel spelend muziek, defileerden, al groetende, voor de overheden aan hel stadhuis ge plaatst, van waar deze lieflijke stoet, gevolgd door do overheden, zich naar den stadsschouwburg begaf. De zaal was er bezet door een groot en schoon publiek. Ja schoon, want er werd bier geen onderscheid gemaakt tusschen arm en rijken, en hel was ons eene ware voldoening le zien, dat de moeders van arme kinderen op de gaanderij, waar men zoo menige rijke Dame aantrof, oek hadden mogen plaats nemen. Vroeger, zoo als men weel, waren het alleenlijk eenige geprivilegieerden die de prijs- deelingen der meisjesschool mochten bij wonen voor de arme menschee en voor de kleine burgers sloten de nonnen de deur. De plechtigheid begon door een schoon muziekstuk. Dan ging de gordijn op. Wal bekoorlijk schouwspelAl de kinderen waren op hel einde van hel tooncel ge rangschikt, de kleine voren, dc grootste daar achter, en zoo dicht elkander, dat men om zoo te zeggen niet anders zag dan minzame, lachende hoofdjes. Doch niet al de leerlingen waren daar, want ziel, daar komen opeens van achter de looncel- schormen dertig lieve kleine meisjes die hel bevallig lied De Boerkens komen zingen, en die, met begeleiding van piano spel door Juf." E. Van Staen, zaaien, maaien, dorschen, dragen, slapen en dansen gelijk de boerkens. Hel was op recht verrukkelijk en de toejuichingen waren algemeen Hierna las de Directrice, Juf." S. Her- reboudt, eene zeer schoonc redevoering, die de warme goedkeuring verwierf van al de aanwezigen, en die allerbest ge schikt was om het vertrouwen en de genegenheid der ouders voor de meisjes school, door onze uitmuntende Directrice zoo wijzelijk en prijzenswaardig bestuurd, meer en meer te doen toenemen. Na deze redevoering werd er een come dic stukje opgevoerd met zang, dal aller- berst gespeeld werd, waarin de dertig Brelonsche boerinnetjes een allerschoonst effekl maakten, en waarvan de zangstuk ken overheerlijk werden uitgevoerd. De voornaamste actricen van dit toonecl- stukje, dal uitnemend veel plezier heeft gedaan, waren de JuIVo G. Vanlilcke en M. D’hanis, en de weezen J. Desmet en S. Decrop. Op een schoon muziekstuk door de harmonie gespeelden een koor met be valligheid eu vastheid door een vijftigtal kinderen gezongen, volgde de uitreiking der prijzen. Nu werden de heeren leden van den gemeenteraad en van hel schoolcomiteil op hel tooneel gevraagd, en hel laatste deel der plechtigheid had plaats onder het voorzitterschap van den heer Ollevier, onzer ijverigen dd. burgemeester, die ook daags te voren de prijsdeeling in de bewaarschool had voorgezeten. Gaarne zouden wij hier de namen op- noemen der meisjes die de voornaamste prijzen hebben behaald, doch dit is ons gansch onmogelijk; alleenlijk zullen wij zeggen dal Juftr Aug. Quartier, leerlinge -r -jD der hoogste klas, zich bijzonderlijk heeft in de Bewaarschool. Daar deze school onderscheiden, en bijna in al de vakken ,i^.. i.1 de eerste is geweest. Hel feest eindigde met het spelen der Brabanfonne en de kinderen werden in stoet, zoo als zij gekomen waren, door de echt vriendelijke muziekanten van S. Ceci lia naar hel schoollokaal terug geleid. Met den grootstee lof wordt er over deze prijsdeeling in onze stad gesproken: alles was er schoon en bevallig, alles liep er af in dc beste orde. Eere en dank aan de achtbare Directrice en aan alle andere personen die medegewerkt hebben om dit schoolfeest zoo wel in te richten. Onder menige opzichten is onze ge meenteschool reeds op eene hoogte ge klommen, die zij te voren niet had bereikt. Dal men moedig op het inge- slagon pad vooruitslappe, voorgeene hin derpalen terugwijke en welhaast zal ieder een moeten bekennen, dat deze school de grootste diensten aan onze bevolking bewijst. Dit zal hel beste antwoord zijn op de lasteringen der lage schrijvelaars van den vuilen Veurnaar. Ij A T|i„|( ii_iin -ir»i-rimTTW—«myiT lli<l<lei- Ooninck. en <le onderwi jzei’H. Welhot, vadsigaardssprak deze; maar dat is eeno moedwillige aantijging ton laste ran heel eene klas achtbare en verdienstelijke bur gers; ten laste ran hen, die men de voordelvers der beschaving heeft geheeten. DECONINCK. Ik hel» het recht te zeggen, dat ze niets doen, als ze gocno leerlingen heb ben. Ze zien 't na terwijl anderen werken. BARA. Oij hebt 25,000 kloosterlingen die 't nazien terwijl heel Belgie werkt. EEN LID (rechts). Die kosten niets. BARA. Neen, mnar zo bestelen iedereen. RECHTS. Hoe datl BARA. Met erfdeelen te rooven. DE VOORZITTER. Ik moet don heer Do Coninck doen opmerken, dat hij het recht niet heeft eene gansche reeks burgers zoo te belee- digen. En ik verzoek hem van mijne opmerking nota te houden. Zeer wel, links). EEN LID linksMaar hij zal dat niet, hoor Voorzitter; of de man kan het niet, want zijne redevoering is - geschreven. - DE MINISTER van binnenlandsche zaken. Die scheldwoorden worden met koelen zin en voorbedachten rade uitgesprokenZo waren op voorhand gereed gemaakt. - Algeniecne lijdingen. De rechterlijke overheid is Ier plaats geweest; hel parket van Veurne heeft een onderzoek gedaan ten huize van sieur Maes, slachter te Nieuporl, die zich t< n opzichte der rechters zeer kalm, doch fijn, ongemanierd en onbeleefd heeft getoond. In den ketel.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2