s VAN VEURNE I S i nï H NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Al I I X.' 1 gaiiscli den weg Ayoub ging Veurne, -4 September. I ’s rijks police hiunenlaud- 1 liet gebied der Men schrijft in bij den drnkker-nitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk Legen Vrijdag middag toe te zenden. Hoe zeldzamer eene daadzaak zich voordoel, hoe meer opspraak zij verwekt en hoe langer zij in het geheugen blijft voorlieten. Zulks is hel geval mei de feesten welke ter gelegenheid der vijftigste verjaring onzer onafhankelijkheid gevierd zijn geworden. Inderdaad zelden ziet men een land gelijk het onze, gedurende eene halve eeuw vrede en voor spoed genieten, onder hel beheer eener grondwet welke de breedste vrijheden waarborgt; onder het wijs beleid van een vorstelijk stam huis, dal zich de gansche achting des volks heeft weten te verwerven; onder hel bestuur van vorsten die door gansch Europa, als hel toon beeld der constilulioneele koningen aangewezen worden. Geen wonder dus dal de vader landsliefde des volks zich lucht geeft door feesten die in luister en geestdrift overtreffen al wat men in dien aard nog le zien kreeg. Men mag zeggen dal letterlijk ge heel het land naar Brussel stroomt; elkeen wil hel zijne bijdragen, om den vreemdelingen le doen zien wat een vrij volk vermag. Deze op woerd hel te zien en men getroost zich gemakkelijk de moeilijkheden welke met hel oprijden en weder- keeren gepaard gaan. De Tribune de Mons maakt weer een aantal stukken openbaar, die onweer legbaar bewijzen, dal Paus Leo X'II stellig, ofschoon bescheiden, de biiitcn- sporigheden der bisschoppen heeft af- gekeurd, doch later omgedraaid is als eene afgedane wollen zok. Tusschen die stukken bevindt zich een brief van Mgr. Vannulclli, dato 7 juli 1879, waarin hij zegt stellig bevel ordre formelvan den Paus te hebben ontvangen, om de bisschoppen tot gema- ligheid over te halen. Maar kardinaal Dechamps verhaastte zich de andere bisschoppen om te praten, opdat zij hel stellig bevel van den Paus naar de maan zouden zenden. Dat blijkt klaar uit een brief dien hij aan Mgr. de Montpellier, bisschop van Luik, schreef. De bisschoppen waren en bleven kop pig, weerspannig. Hel beyelwoord van den Paus weerklonk in de woestijn. liet bezonderste der stukken thans door de Tribune openbaar gemaakt, te lang om door ons opgenomen le worden, is een brief van kardinaal Nina, dato 3 October 1879, aan kardinaal Dechamps gericht, en is een monument van Pause lijke tweezakkerij en deugnieterij. Zullen nu de klerikalen nog de onbe schaamdheid hebben te zeggen, dal kar dinaal Nina, en dus ook de Paus, wiens geheimschrijver hij is, altijd den tegen stand der bisschoppen hebben goedge keurd en aangemoedigd Opmerkelijk is hel, dal er in den ge zegden brief bijna geen woord gerept wordt over het belang der religie,zelf, en dat kardinaal Nina schier gedurig op het politiek terrein blijft. Kardinaal Nina vindt dal hel weigeren der sacramenten een doodversleten mid del is, waarvan velen gebruik zullen maken om zich van de kerk le scheuren, en dal de banvloeking in massa hatelijk, vol gevaren is Wij hebben nooit anders gesproken, on wij herhalen, dal de brief van kardinaal Nina onweerlegbaar koml bewijzen, dat de Paus eerst de buitensporigheid der bisschoppen heeft afgekeurd en hatelijk noemde. Hebben wij dan bet recht niet te zeg gen dal hij, die daarna al de daden der bisschoppen goed vondeen man met dubbel gezicht is, en eene rol heeft ge speeld die, staatkundig gesproken, eer loos is, onwaardig van een man, die zulke verhevene plaats in de wereld bekleedt? Hel is ongeloofelijk welke wanorde heden onder de bisschoppen heerscht, sinds zij zich zoo stellig verzetten tegen de wel van 1 juli 1879. Een hunner, Mgr. Dumont heeft zich niet willen onderwerpen, men verklaart hem zinneloos, men zet hem af; en zie daar, die zinneloo .c bisschop verplettert zijne oude kollegas, den nuntius van den paus en den paus zelven, onder de schand vlekkende veropenbaringen door welke hij den dubbelzinnigen handel, hel jezuïe- tismus van de Roomsche overheden doet kennen. Een ander bisschop: Mgr. Anthonis, wilde, volgens er sedert lang gezegd wordl, legen de nieuwe wet niet uitvallen hel gebied der nijverheid en des koophandels andere op hel gebied der kunsten en wetenschappen; elk in zijne sfeer levert hel bewijs van hel leven der natie, allen zijn ver voerd door vaderlandslievende ge voelens en tonnen dit openlijk ter groole verbazing van andere natiën. Slechts eenige fanatieke» die men le recht met den naain van Ultramontanen bestempelt, hebben zich onthouden van deel le nemen in de algerneene vreugde; doch men bemerkt hun afwezen niel, zoo klein is hun getal; deze doen wel zich te verbergen om de schaamte welke hun voorhoofd kleurt niel le doen bemerken. Onze feesten hebben bijzonder wel gelukt. Men zou zeggen dat God zelf zijn behagen genomen heeft hel geliefkoosde België mei een uitgelezen weder le begunstigen. Hel patriotic!; feest was groolsch iu zijne opvatting, doch noch ma- jeslalischcr in zijne uitvoering. Al wie gezag voert in ons vaderland, was er geschaard rond den opper- gezagvoerder der natie; al wie zich onderscheiden heeftop welk gebied hel ook zij, kwam daar hulde bren gen aan den vorst, den beschermer van kunst, wetenschap, nijverheid en landbouw. De historische Omincgank over trof aller verwachting. Hel oude Belgie en hel hedendaagschc vader land, werden er op eene treffende wijze in voorgesleld. De cosluiuen zijn niel alleen schilleren door hunnen glans en rijkdom maar ook door hunne historische waai heid. Welk een groolsch schouwspel ziel men voor zich ontrollen. De Belgen uit de oudste lijden, onze dappere voorvaderen ziet men worsleleid legen de vreemde ver drukkers, door alle tijdvakken heen, lol dat eindelijk de vrijma king des vaderlands, zich voor de verbaasde aanschouwers opdoet hel jaar 1850 rijst uit het verledene en wordt bokroond met de grond wet die nog altijd de maatstaf is naar welke constitulioneele wellen verveerdigd worden. Met de grondwet en de vrijheden welke zij waarborgt, wordt voor het oog gespiegeld den rijkdom des vaderlands: de landbouw, de nij verheid, de kunsten en wetenschap pen; de drukpers die als eene lakkei haar licht rondspreidl is er niet bij vergeten; en dit alles is gegroept rond den stichter onzer dinaslie Leopold I, wien do -r de Maagd van Belgie, eene lauwer kroon op het hoofd gesteld wordt. Hel is onmogelijk op eene treffe- rende wijze de gansche geschie denis van het wordend en thans in vollen bloei beslaande Belgie iu leven te roepen. Men is ten volle gelukt, hel is voorzeker de moeite nj van Olmutz naar Krakau de geestdrifligste eerbewij zen ontving. De intrede van den vorst in die laatste stad moet aan ecu triomftocht geleken hebben. De straten waren met bloemen be strooid en de inwoners hadden zelven den last op zich genomen om de orde le handhaven. Een half uur na zijne aankomst heeft de kei zer, in russisclien uniform, den gouverneur-generaal van Warschau ontvangen. Eil Petersburg meldt men, dal baron Velho, (lie bestuurder was van hel departement van hel post wezen, bestuurder benoemd is van hei deparleme.nl van bij hel ministerie van sche zaken. De Albaneezen hebben dinsdag den sultan van Turkije een telegram laten geworden, waarbij zij hem de verzekering geven hunner vader landsliefde. Zij verklaren ten zelf den tijde, dat zij besloten zijn lol het laatste uiterste te strijden, om de onschendbaarheid van hun grondgebied le handhaven. Volgens een telegram uilQuellah is de engelsche generaal Koberls dinsdag le Kandahar aangekomen en heeft Ayoud Khan voorstellen gedaan om in onderhandelingen le treden. Uit Simla telegrafeert men, dat men gelooft dal generaal Koberls het leger van/, aanvallen. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: (5 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor tjanseh lielgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 e." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Beklanten 50 centiemen den regel. 54/ JAAR. l*olitick Overziclit. Depechen uil al de steden van Frankrijk, alwaar de jesuielen col- legien hadden, melden dat die gestichten door hen verlaten zijn en voor hel nieuwe schooljaar, dat gaal aanvangen, door hen afgestaan zijn aan burgerlijke maatschap pijen en aan bestuurders, onder de wereldlijke geestelijkheid geno men. Hel fransch gouvernement zal nu le onderzoeken hebben, welke hel juiste karakter dier burgerlijke maatschappijen is en hoe het zich jegens deze le gedragen heeft. De engelsche Lordskainer heeft in derde lezing hel wetsontwerp aangenomen, rakende de verant woordelijkheid der werkbazen. De heer Lawson heeft in de en gelsche Geineenlenkamer gezegd, dal hij de aandacht der Kamer zal inroepen op de bemoeiing van hel engelse!) leger in eene vreemde zaak en dal hij daarover inlichtin gen zal vragen. De keizer van Busland is zondag avond uil Petersburg naar Livadia vertrokken. Volgens men uit die eerste stad meldt zullen er binnen kort nieuwe wijzigingen in de hoogere besturen plaats grijpen. Ouder anderen zou hel bestuur der i ussische drukpers geheel worden heringericht. Uit Home koml ook de verzeke ring toe, dat hel ilaliaatisch escader hel bevel bekomen heeft om te handelen in overeenstemming met hel engelsch escader, wal de scheepsbetooging tegen Turkije betreft. Dit toont op nieuw aan, dat de vinopeeschc mogendheden het in die zaak ecus zijn. Er hebben te Napels bestuurlijke kiezingeii plaatsgehad. De lijst der verbonden genootschappen heeft met eene groole meerderheid de overw inning behaald op de lijst der progressisten. Het (urksch gouvernement logen straft dat er dezer dagen gevechten hebben plaats gehad tusschen de Albaneezen en Moi.lenegrijnen en maakt bekend dal hel bevelen heeft gegeven, om de moordenaars van den amerikaanschen zendeling Parson naar Constanlinopel over te brengen. Uit Scutari word geschreven, dal de Albaneezen vast besloten zijn om geenen duim van hun grondge bied aan de Montenegiijnen af te staan; de hoofden van den alba- neeschen Bond verklaien luidop, dal de scheepsbetooging, indien zij plaats grijpt, het sein zal geven tot eenen algemeenen opstand. Bij de eerste verschijning der schepen zouden de Albaneezen Montenegro binnen rukken cn Podgoritza her nemen. Een telegram uit Krakau meldt, dal de keizer van Oostenrijk op ZATERDAG -4 SEPTEMBER tSSO. <1 -2l.j NIEUPORT- 0-00 DIX.MUDE-NIEUPORT 7-15 6-13 9-38 6-48 10-11 10-32 10-58 6-55 9-44 11-00 11- 39 12- 16 3-23 4-15 8-28 00-00 6- 32 7- 12 10-38 11-50 3-11 3- 44 4- 17 7-45 10-00 10-20 10-54 4- 48 5- 16 7-32 12-05 2-50 GENT VEURNE Gil WELDE DU1NKERKE 9-08 DUINKERKS 4-10 G11YVE1.DE VEURNE GENT 5-12 I 5- 42 6- 19 9-18 I 6-07 8- 55 9- 06 0-00 Onze Natioiitile feesten. liet «loss5ci--I>iJ5isoail Den toren van Bnbel. Duinkerke, Veurne nam* Gent en Dixinude naar Nieuport. 5-40 8-12 8-34 Verlrekuren v«»n <len ijicerenxvej; van 3-09 3- 48 4- 26 7-12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1