I 1 z Ter overweging. Volgens een statistiek, uitgegeven door liet ministerie van financiën, wordt er jaarlijks aan 4,995 priesters, inbegrepen de aartsbisschop en vijf bisschoppen, van 's lands wege eene som van 4,631,61)3 frank uitbetaald. De minslbetaalden ontvangen 600 fr. per jaar, de meeslbetaalden 3,600 fr. De bisschoppen ontvangen ieder 16,000 en de aartsbisschop 21,000 Ir. Gezien de hardnekkige tegenkanting door hel geestelijk leger, aan hel officieel onderwijs loegebrachl, gezien de dure tijdsomstandigheden, gezien den bekrom pen toestand der gemeenteonderwijzers en onderwijzeressen, stelt de Verdediging aan hel ministerie voor, die toelage lol op de helft te verminderen en de overige 2,315,846 fr. 60 c. beschikbaar te stellen, in handen van M. Van Humbeeck. Die rechtvaardige daad, zou door liet gansche land met algemeeue toejuichin gen begroet worden. Hoe beleefd I De Patrie van Piero Neut meldt dat het bureel van den provincialen raad van Weslvlaanderen den Konmg het affront heeft aangedaan, van eene uilnoodiging le weigeren, om door hem ontvangen te worden. En waarom Enkel omdat de heer Heyvaert, gouverneur der provinlie, die mannen moest vergezellen en voorstellen. Ziehier hoe de Patrie dit vertelt: De Koning liet aan het bureel van den provintialen raad weten, dat hij gelukkig zou zijn de afgevaardigden der provinlie te ontvangen, gelast hem een adres van gelukwenschingen te overhandigen ter gelegenheid van den nalionalen jubilé. De Koning noodigde de afgevaardigden uit met hem hel ontbijt te nemen in zijne chalet te Oostende. Maar in de uilnoodiging stond er dat de heer Gouverneur de afgevaardigden zou vergezellen. De afgevaardigden weigerden in eer biedige bewoordingen de uilnoodiging. Zij verklaarden dal zij gevleid waren door de koninklijke uilnoodiging, maar zegden eenparig dal zij door M. Heyvaert, de gouverneur, niet wilden vergezeld zijn. Zulke onbeleefdheid, meenen wij, is nog door geen politiek korps nergens ge pleegd en die heereo, welke allen fana tieke klerikalen zijn, bewijzen daardoor wal opvoeding zij bij de jesuilen of broe- derkens hebben ontvangen. Geheel het land door zal men die onbeleefdheid hel affront aan den heer Gouverneur gedaan, schandvlekken. De klerikalen willen eene afzonderlijke bende in hel land uitmaken. Wij hopen dat hel hun zal gelukken en dal de libe ralen van geheel liet land de handen ineen zullen slagen om hun dal werk te vergemakkelijken. vervullen zijner moeilijke laak, en richtte ten slotte eenige aandoenlijke woorden lot de ouders om hen aan te moedigen met hem mede le werken, om van hunne kinderen mannen le vormen, die eens hun troost en hun steun zullen zijn. Wij herhalen het, de redevoering van den beer Brunein, heeft op de aanwe zigen meest allen lieden uil de volks klas eenen diepen indruk gemaakt. Het was aan hel volk aangenaam door een man uil de volksklas gesproten le hooi en verklaren, dal de geestelijken eenen inisdadigen strijd tegen de gemeente scholen hebben aangegaanen dat de wereldlijke Bestuurders lof en dank ver dienen voor de bescherming die zij aan deze scholen verleenen. En dal hel volk juiebtte moet niemand verwonderen, want de werklieden welen beter dan iemand dal de kinderen in de gemeente scholen zeer wel leeren, en dat al wat de geeste lijken inrichten scholen, genootschap pen, confreriën, congregatiën uilslui- lelijk voor ’l geld is. Wanneer de plechtigheid geëindigd was werden de scholieren stoetsgewijze met het muziek naar het schoollokaal terug geleid, kinderen en ouders waren ten uiterste voldaan over de kostelijke prijzen die men had uitgedeidd, en lol's avonds laai sprak men in de herbergen met lof over dit schoon schoolfeest. Twee kwezelaars. Eene ware geschiedenis. In een zeker dorp van Vlaanderen, dal wij voor ons gemak Kwezelgem noemen, woonde een huisgezin, bestaande uit vader, moeder en zoon. De man was een goede bloed; maar de vrouw eene fana tieke kwezel. Vandaar dan dal Jan, de zoon, van zijn drij jaar af naar de rionne- kenschool gezonden werd. Weldra kon hij alle soorten van schielgebedekens met veel ingestogenheid van buiten opzeggen. Paternosters lezen deed hij alras als een echt broederken. Zoo groeide onze knaap in wijsheid, jaren en gratie op en was de vreugde zijner godvruchtige moeder. Op zijn tiende jaar trok hij naar de broeder- kensschool van eene naburige gemeente. Hier was dezelfde methode als bij de nonnekens in gebruik. Van rekenkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, teekenen, natuurlijke wetenschappen, opstel, taal kunde, redeneren en andere nuttige zaken, was hier ook voor Jan niet veel le leeren. Zoodal hij met zijn vijftien jaar wel goed rozenhoedjes kon aflezen en schielgebe dekens opzeggen, maar bitter weinig vor stand had van wal die hatelijke geuzen als nuttig en noodzakelijk achten voor eiken mcnscli, die eerlijk door de wereld wil geraken. Als Jan uil do school te huis bleef, moest hij op stiel. Alhoewel zijn baas hem van geen kwezelarij, maar wel van stevig werken sprak, moest ons Jantje 's zon dags toch weeral bij den pastoor, le zamen met de andere Xaverianen en Franciskanen. Op zijn vijf-en-lwintigste jaar geraakte hij in kennis met eene jonge dochter van vier-en-twinlig, en even als hij in de beginselen van godvrucht en geestesver- slomping opgevoed. Hun huwelijk werd bisloten en onze jongelieden naar de ideale manier van zekeren opsteller van een broederkens- blad, opgekweekt, waren de gelukkigste schepsels der wereld. Als het huwelijk voltrokken was en de helden van ons verhaal in hunnen nederigen woon ge huisvest waren, deden beiden door eene loffelijke gezinniiig gedreven, de belofte zooveel mogelijk de mis bij te wonen. Op Porliuncula, St-Livinus, de zending, de gedurige aanbidding enz. enz., ver dienen zij aflalen met volle wagens, en honderden zielen worden door hen uit het vagevuur getrokken. De zomer duurde en onze jonge ge trouwden die te werken hadden, kwamen tamelijk goed aan den kost. Maar zij kenden hel sparen niet. Dat was ook niet noodig voor werklieden, naar het stelsel van booger genoemden opvoedkundige grootgebracht. De kleine Chineesken*, de Kindsheid, de Katholieke Schoolpenning Morgen zondag, 5 September, doet onze koninklijke harmónie-maalschappij een uitstapje naar Brussel. Met genoegen vernemen wij dat onze stadgenoot, de heer G. Questroy, met onderscheiding zijn laatste exaam als veearts komt af le leggen. De Moniteur beval de lijst der jonge juffers die aangenomen zijn als leerlingen onderwijzeressen, l.'” studiejaar, bij de normale school van Gent. Onder deze bevind zich jufv. Augusta Galloo, onzer stad. Uit hel maandelijks verslag der alge- mcene spaar- en lijfrentkas, onder waar borg van den Staal, blijkt dal de stortin gen gedurende de maand juni bedroegen 9,905,322 frs, terwijl de leruggevi aagde sommen binst hetzelfde tijdverloop be liepen tot 6,394,008. op 30 juni 1880 bedroeg hel algemeen aklief 145,647,310 franks. Men schrijft uil Kortrijk: Woensdag avond rond acht ure is boven onze stad en omstreken een verschrikkelijk onweer losgeborsten. Ratelende donderslagen volgden elkander gedurig op. Eensklaps kwam de noodklok de verschrikte in woners aankondigen, dal er brand in of rond de stad was uilgeborsten. De bliksem was in eene hofstede geslagen, gelegen op het gehucht Heule Watermolen, toebe- hoorende aan M. Delespaul Vanaerde en bewoond door de weduwe Blomme. In weinige oogenblikken stond de gansche hoeve in vlam. Met moeite gelukte men erin hei vee en de peerden te redden: Het woonhuis insgelijks ontsnapte aan hel vernielend element. Doch de gansche graan en vlasoogst, alsook hel landbouw gereedschap werd de prooi der vlammen. De schade is aanzienlijk; doch alles is verzekerd. De maand augusti is noodlottig ge weest voor de duivenliefhebbers. Er zijn in de vel schillende kampstrijden die plaats gehad hebben zeer veel duiven achterge bleven. De nationale Tentoonstelling is maan dag door een buitengewoon groot getal personen bezocht. Overal was het hoogst moeilijk om iels te eten te krijgen. De ontvangst bij den ingang even als van de restaurants zal groot geweest zijn. Al de dagbladen van Brussel stem men er mede in, dal hel vuurwerk zondag geheel en al onbeduidend was. Hel was te ver van de stad geplaatst, men hoorde geen enkele ontploffing. Hel grootste getal personen, die hel vuurwerk gezien heb ben, konden niet gelooven na hel bouquet, dal het gedaan was, iedereen wachtte, maar er kwam niets meer en hel volk verwijderde zich al ronkende. De Moniteur heefl de wet afgekon- digd volgens welke onze nationale feesten zullen gevierd worden den 3'" zondag der maand Augusti en de twee volgende dagen. Verleden zaterdag kon men in het vermaarde beestenspel van Bidel le Brus sel een eigenaardig looneel bijwonen. Door den tenorzanger Tainville namelijk is in ’l groote leeuwenhok, waarin tweo leeuwen en eene leeuwin zaten, de aria «Buvons a la gloirc» voorgedragen. Bidel bevond zich mede in het hok, om den zanger legen de wilde dieren te bescher men, hetgeen niet overbodig was, aange zien de leeuwin gedurende het zingen een onheilspellend gebrul deed hooreit- Het overtalrijke publiek juichte hoogst opgewonden ‘Tainville toe. en genoodschappen van allen aard waren toch daar, en die wisten wel hoe ze met de oordjes der werklieden moesten om gaan. Hel kwade jaargetijde kwam aan en het werk verslapte. Jan eu zijne vrouw mochten zich een riem rond de maag leggen, om ze een weinig loe te halen. En toen in hel puntje van den winter hel werk geheel stil viel, hadden zij niet meer te doen, dan hunnen paternoster door de vingers te laten glibberen en de mis bij te wonen. De laatste duil werd aan een kaarsje verlapt dal ter eere van O. L. Vrouw van Bijsand of van Zeven Weeën moest branden. De honger deed zich weldra ge voelen, en hel hulpgesineek der echtge- nooten verdubbelde, naarmate hun toe stand erger werd. Maar de lieve Heer liet, zich wachten. Zijne engelen brachten geen brood en ook geene vertroosting. Een bitsig woord van de vrouw werd met dezelfde maal van wege den man betaald gezel, kra keel kwam in huis met den honger, niet tegenstaande paternosters en .schielge bedekens. En daar de vorst en het slecht weder bleven aanhouden, waren zij wel verplicht de goedjongsligheid van wel stellende menschee die noglans zoowel in den Heer niet opgevoed waren als zij, te gaan afsafeken. Eene harde snee zwart brood diende hun voor ontbijt, middag en avondmaal. Dit was noglhans hel ergste niet; de oneenigheid deed hun nog dubbel bitter smaken. Deze winter was hun een harde les; maar zij trokken er geen nul uit. Den volgende zomer gingen de pen ningen der echlgenoolen in Jesus-Chrislus weer denzclfden weg. Peslkaarsen, bede vaarten naar Scherpenheuvel, Lourdes, enz., waren aan orde van den dag. Van sparen voor den droeven winterdag weeral niets. Zoodal de man, ziek wor dende, in hel hospitaal moest verzorgd worden, en de vrouw van een kind be vallen zijnde, door de medelijdende buren onderhouden en opgepast werd. Tot eeuwigdurende armoede veroor deeld sleepen zij thans, droevig en zonder op verbetering in hun lot, hun ongelukkig bestaan. Ziedaar de gevolgen van eene verkeerde opvoeding. Burgers, werklieden, neemt er wel acht oplaat uwe dierbare kinderen degelijk in de gemeenteschool onder wijzen. Daar worden ze tol knappe man man en voorbeeldige vrouwen opgeleid die later in inoeielijke omstandigheden iels beiers weten te doen dan pater nosters te lezen, schietgebedekcns op te zeggen en hun geld in de kaarskens te steken. gelijk Mgr. Dcchamps het hem gebood van op den predikstoel te doen. Wal doet men er mede? Men beweert ook al dat hij krankzinnig of zooal is, en, gezondheidshalvc doel men hem eene kleine vacanlic overbrengen in de abdij van Averbodc. Tusschen de mastc bos- schen en le midden der heide kan hij over de toegevenheid van T roomschc priester dom medileeren en overwegen wat men van hel christelijk geloof gemaakt, heefl. Een ander bisschopde Montpellier van Luik, zegde in een zijner brieven dal liet eene helsche samenzircet ing was, le Brussel bij den nuntius aaneenge knoopt, de middelen die men gebruikt had om Mgr. Dumont af te zeilen. Noch een bisschop, die van Namen, nilte hel zeilde gedacht en wilde zich ver- schoonen zeggende dat hij misleid werd, dit alles om ook niet te voet gezet te worden. Later verklaren de bisschoppen te sa men dat zij den plechligen Te Deum, op maandag 16 augusti, dag des grooleir vaderlandschen feests niet wilden zingen uit rede dal men den paus eenen Moedi gen hoon had toegebracht door hel terug roepen van den belgischeil afgezant te Rome. Wal later begint de titularis van Meche len le verkaren dat, aangezien de groote weldaden aan den godsdienst verleend, door de 50jarige onafhankelijkheid van Belgie, er toch een Te Deum zou gezongen worden ter eere des jubelfeests en ter gedachtenis van de inhuldiging van den eersten vorst der Belgen. Mgr. van Gent had ook een dubbel in zicht gehecht aan het zingen van den Te Deum. Hel was wel een lofzang voor hel vors telijk huis, maar ook eene bede voor hel welvaren der klerikale scholen. En wal gebeurde er? Geene enkele overheid ’l zij der rechtbanken, van admi- nistralieyen of militairen aard wilde de plechtigheid bijwonen. Men ziet dus dat de zaken onzer kleri kale kopstukken zeer verward zijn en dat een eerlijk burger zoo vele onzinnen niet zou behoeven aan den dag te leggen om bij de eelbroeders gehuisvest te worden. Nochtans was dit alles nog niet genoeg. De bisschoppen die meester zijn van de ieuvensche univorsileit hebben toege staan dat de hoogeschool aan hel poli tiek feest van den maandag deel nam, ter wijl zij, de bisschoppen er zelf niet aan mede doen. Nochtans zijn M. Namèche, M. Carluyvels en nog al andere ook met purper vereerd; sommige onder hen be lmoren zelfs lol den persoonlijken dienst van den paus. Wat moet men daaruit denken? I)c bisschoppen onthouden zich onder voorwendsel dal men den paus hoont, en 7 ij laten toe dat andere Monseigneurkens dien zoogezegden hoon goedkeuren door deel te nemen aan hel vaderlandse!! feest. Is dit nu alles? zult gij mij vragen, lezers. y- Neep, wij zijn noch tol het einde niet. De bisschop van Luik heefl een tweede Te Deum op 15 augusti doen zingen, be werende dal de kerk haar niet mocht ont houden aan de feesten van vaderland deel te nemen. Is dal de vernieuwing niet van den toreti van Babel. Schijnt God aan de bisschoppen niet te zeggen: Uwe trotscliheid gaal le verre, gij wordt le stoutmoedig. De geschie- denis leert u dal ik diegene strafte v welke zich legen de wetten der natuur wilden verzetten en den hemel be- klimmen met eenen grooten toren te bouwen; gij, bisschoppen, gij wilt u tegen de wetten van uw land verzetten, gij verandert mijne voorschriften van liefde en barmhartigheid in haat en nijd; u ook zal ik straffen, u ook zal ik voor elkander overslaanbaar maken, gij zult verschillige talen spreken, verschil- lende handelwijzen hebben om aan het menschdom te bewijzen dal gij mijne dienaren niet zijt, maar hoovaardigen, p dwingelanden die mijnen naam inis- bruiklen om kwaad te doen en goed te beletten. Verleden zondag, ten elf ure 'smorgens, had de prijsdeeling plaats aan de leerlin gen der gemeenteschool voor knechtjes. Stoetsgewijze werden de kinderen dezer school door onze ijverige muziekmaat schappij S.1' Cecilia naar het Stadhuis geleid, vanwaar zij zich, gevolgd door de gemeente overhedennaar den Stads schouwburg begaven. De kinderen droegen hun uniform cosluumlje, en iedereen sprak met lof over hunne goede houding, hunne goede manieren en over de vaderlijke zorg met dewelke zij in de school behandeld worden. De plechtigheid was voorgezeten door het college van Burgemeester en Schepen, en bestond in harinonijslukken, in twee gezangen op eene zeer voldoende wijze door de kinderen gezongen, in vijf lieve declamaties in vlaamsche en in fransche taal, in eene krachtige redevoering dooi den hoofdonderwijzer uitgesproken, en de eigenlijke prijsdeeling. De oefeningen der leerlingen werden door het talrijk publiek, dal de zaal gansch vervulde, warm toegejuichd. Wal echter bijzonderlijk op de aan wezigen indruk maakte, was de schoone redevoering van den heer Brunein. Hij zegde dal men zoo algemeen overtuigd is van de deugdelijkheid zijner school, dal zelfs de geestelijken, in hunnen misda- digen strijd dezelfde niet meer durven aanvallen, en zich vernoegen met bedrie- gelijk te beweren, dat indien de school heden niet slecht is zij het toch eens worden zal. Hij sprak van de wapenen kerkban, bedreiging van lijdelijke en eeuwige straffen met dewelke de geestelijken, uil heerschzuchl en hunne zending miskennende,de officieel scholen, onderwijzers en ouders hadden vervolgd, en loonde aan hoe die wapenen zonder uitwerksel waren gebleven. Hij bewees dit door cijfers voor wat zijne school betreft, die heden even veel leerlingen telt als in vroegere jaren op hetzelfde tijdstip. Hij bedankte vervolgens in warme woorden de Gemeentebestuurders en de Leden van hel Armbestuur voor de on dersteuning die zij hem verleenen in het 1 k*M k I I I _-_L -1.' _|J| I Algonieene tijdingen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2