VAN VEURNE ll NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I N.' 54/ 216 JAAR. Z.A TERDAG Veurne, 11 September. hij po lleen reeds spraak is geweest voorzitterschap van i‘ engelschen admiraal Seymour. A •5. ft- R ‘V A- Men sclirijll in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, G, ie Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. i punt beschouwd dal de openbaring van den brief van kardinaal Nina van uiterst belang is; hij werpt nog een schitterend licht op deze fameuse dépêche van 5 October legen welke de Paus zich te ver geefs verdedigt. Men kent de vel schillende uitleggingen tol welke Heilige Stoel opvolgentlijk toevlucht had om den zin dezer ver- de depêche en lingen met M. Frère-Orban gehan deld hebben. En of dit nog niet genoeg bewezen ware, zoo hebben de klerikale dagbladen de stout moedigheid de allocutie van den Paus af te kondigen, welke nog meer bewijst hoe jcsuïelisch Home is te werk gegaan en hoe hel de waarheid heeft verkracht. Wal gaan wij nog al vernemen. De Tribune de Mons heeft weder stukken aan den dag gebracht van het hoogste belang. Hel is een brief in October 1879 door den kardinaal Nina aan den aartsbisschop van Mechelen geschreven nopens de praktische onderwijzingen door de bisschoppen opgesteld, onder hel oogwit de uitvoering der wet op hel lager onderwijs te beletten. De liberalen waren de eenigen niet om deze onderwijzingen uit gelaten te aanzien; hunne denk wijze was gedeeld door de leden der rechterzijde van hel parlement; het leidt geen twijfel, inderdaad, dat het van hen is of ten minste van een groot getal onder hen, dat de aanmerkingen uitgingen welke aan '1 Uitwerksel van <lcn Banvloek. Sinds de bisschoppen al dc ouders der leerlingen van de gemeentescholen (legen den wil van den paus) in den ban hebben geslagen, sinds de onderwijzers en de onderwijzeressen en de normalisten geene absolutie meer krijgen, is hel getal vra gen, om als normalisten te worden aan genomen, zoo groot, dat er onmogelijk aan al de vragen worden beantwoord. bet »„<lórwêk \Cj:icrMÜu..ïïci I bekomen om als onderwijzeressen in de bewaarscholen te worden aanveerd. Daarbij kan men nog 108 jonge meisjes voegen, die, voor hel eerste studiejaar, in de normale scholen van Gent, Brussel en Doornik zijn aanveerd. Dat is nog maar voor drij normale scholen, die nog de noodige gebouwen niet bezitten om er meer te aanveerden. Wij wachten altijd de afkondiging der lijsten af van de klerikale normalescholen van hel land. Waar blijven die? Durft men ze niet doen kennen, of zijn-er geen leerlingen De meeting eindigde eener spreekgestoelte werd omgewoi pen. De zittijd van liet engelscb Parle ment werd dinsdag gesloten; den 24 november aanstaande zullen de engelsche Kamers op nieuw verga deren. In Duilscliland is men van ge voelen, dal de bijeenkomst van prins von Bismark en baron von flaymerlé te Friedricksruhc voor gevolg hebben zal de onderhande- lingen te bespoedigen, aangeknoopt voor hel sluiten vaneen handels- verdrag lusschen Oostenrijk en Duitschland. De schepen der verschillende mogendheden, die deel moeten nemenaan.de belonging van Tur kije, bevinden zich nu bijna allen in de wateren van Ragusa. Men wacht nog enkel naar de fransche schepen; zoodra die aankomen zal de krijgsraad worden gehouden, waarvan reeds spraak is geweest, gezegd hebben, en terwijl zij de onder voerzilterschap van den liberalen bevochten nopens dezer I houding, waren zij van hetzelfde ■som 1 gevoel. Hel is niet alleen onder dit oog- klerikale partij. Dus is het gemakkelijk (e be grijpen dal de kardinaal Nina en de Paus de bedenkingen geschreven hebben welke zij naderhand nut teloos hebben willen verspreiden. Sedert de heilige stoel hel be staan eener oneenigheid heeft geloochend, mei eene dubbelzin nigheid welke ten allen tijde in zijne diplomatie heeft beslaan, heeft hij houden slaan dal de volmaaksle overeenkomst altijd lusschen de Belgische bisschoppen en den Paus geheerscht heeft, en dat de dépêche die deze oneenig heid deed kennen iels anders zegde dan dal zij eigenllijk zegt. De brief van den kardinaal Nina aan den aartsbisschop van Mechelen bewijst ecus te meer den slechten trouw der Romeinsche curie, en hij wreekt ter zelver lijd ons gouver nement tegen de aanleigingen waarvan het het voorwerp is. Hel gouvernement had zich geenszins misgrepen over de beduidenis der dépêche van 5 October; hel had er geenszins de behelzing van ver groot; het had haar integendeel hare ware beteekenis gegeven. De brief van den kardinaal Nina kan ten dien opzichte niet den minsten twijfel laten. liet zoude ons (e ver leiden moesten wij hier dien brief en de andere stukken, welke de gazellen aanbalen, ovcrschi ijven. Zij doen wederom meer en meer zien hoe valsch Rome is le werk gegaan, en hoe ieder waarheidslievend en oprecht hart de hijpocrielc handel wijze van oenen onfeilbaren Paus, laakt. Die verschillende bewijsstukken kan men in alle groole dagbladen lezen. De waarheid is’ ten klaarste in hel licht gekomen, na de afkon diging der verschillende brieven door ons gouvernement en het Va- likaan elkander geschreven. Geheel dewcreld isovertuigd hoeonkiesch, - <le hoe valsch, hoe hijpocriel de Paus l- zijn aanhang in de onderbande- I dépêche le ontaarden of te minderen; dan was bezield mei opmerkingen, sedert als slecht geslaafd erkend; dan gaf de dépêche niet juist weder de vetklaiingen welke gedaan waren; dan weder bad de dépêche geen belang omdat zij niet van den kardinaal Nina uitging, alhoewel zij gezien, herzien en verbeterd was door agenten daartoe aange- l steld. Geen van deze slechte en criete verontschuldigingen Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Vdor gansch lielgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. van Ierland. Ee werden een zeker den Heiligen Stoel zijn onderwor- getal buiten gestemd, waarbij op pen geweest, en die op zijne beurt, de noodzaaklijkheid weid gewezen j de kardinaal Nina den aartsbisschop eener hervorming der Lordskamer. j van Mechelen deed geworden, ten le midden j einde de intrekking der onderwij- algemeene verwarring; hel j zingen van 1 September le bekomen. Zoo als de liberalen, protesteer den de klerikale» die zich tol den Heiligen Stoel wenden, tegen de in massa verwijzing der openbare scholen, legen de excomunicalies tégen de onderwijzers uitgespro ken; zij vonden dat deze maatre gelen iets snoodsch hadden en dal zij legen dc katholieke religie zouden draaien, zoo dan, terwijl geheel de kleiikale pers de bis- schoppen en hunne losbandigheden verdedigde, hielden leden der parlementaire rechterzijde juist dezelfde taal als die der liberalen. Maar die taal moest gansch geheim blijven. Terwijl de leden der rech terzijde te Rome klaagden over de bisschoppen, onderwierpen zij zich allen in hel publiek; niet een onder hen iieeft den moed gehad in de Kamer of den Senaat te zeg- gen hetgeen zij den Heiligen Stoel I»olitiek Overzicht. De fransche republiekcinsche dagbladen zijn het niet ecus over de toepassing der besluiten van 29 maart. Le Temps zegt dal die toe passing aan de omstandigheden moet ondergeschikt zijn, of liever, volgens de uitdrukking van den heer de Freycinel in zijne redevoe ring van Montauban, «aan de nood- zaaklijkheden. Hel blad vraagt dal er een uitstel aan do congregatiën zou verleend worden, lol na de stemming der wet opde vereenigin- gen. De Hépublique /rangaise verzet zich hier bepaald tegen; dit blad twijfelt volstrekt aan de aanvaar ding door de Kamer der wel, door den heer de Freycinel ontworpen, en neemt niet aan dal de congre gation straffeloos volharden in hunne vijandige houding lot op het oogenblik der beraadslaging van dit ontwerp. Ter uitzondering der hoeren de Freycinel, Ferry en Varroy zijn al de ministers te Parijs terug. De president der fransche republiek wordt den 25 in de hoofslad terug verwacht. Zoodra hij zal aange komen zijn zal een ministerraad worden gehouden, die ongetwijfeld zeer belangrijk zal zijn. Zondag laatst heeft in liet arron dissement Mezieres de balloteering plaats gehad voor de kiezing van ren lid van de fransche Kamer der afgevaardigden. Men weet dal M. Jacquemarl, de i epubliekeinsclie kandidaat, die de minste stemmen had bekomen, zijne kandidatuur had ingetrokken. Dit verzekerde de kiezing van den heer Corneau, insgelijks iepubliekeiiische kandi daat. Deze heeft 1 (1,580 stemmen bekomen op 18,547 stemmers. Dc heer Corneau zal plaats nemen bij de groep der Union républicainc; hij vervangt den heer Gailly, lid van het linker midden. Te Londen heeft men eene de pêche ontvangen van generaal Roberts, gcdagleekend nil Kanda har, 5 september, luidende dal eene brigade ruiterij naar Kokaran was opgerukl. Met hel grootste gelid gekwetsten gaal hel goed. De engelsche troepen hebben den 51 angusti en den 1 september in hel geheel 248 mannen verloren. Hel getaal veroverde kanonnen be draagt 52. Men verzekert dal Ayoub geen enkel kanon heeft kunnen medevoeren. Zondag laatst heeft in Hyde-Park te Londen de groole belooging der leren plaats gehad, tegen de stem ming der Lordskamer, die de ver- goedingswet voor de iersche pach ters verworpen beeft. Ongeveer tien duizend personen woonden die belooging bij. De heer O’Connor was voorzitter en had aan zijne zijde verscheidene afgevaardigden II SEPTEMBER G88O. is bewezen dat al deze uitleggingen naderdaad uitgevonden door de romeinsche curie der waarheid tegenstrijdig waren. Hel is heden ten klaarste bewezen dal, toen de kardinaal Nina den minister van België verklaarde dal de gevolg- i trekkingen van de bisschoppen uil de princiepen door de kerk loege- stuurd le hevig en ontijdig waren, hij onder de oogen had niet de zoogezegde toevlucht van bet gou vernement, maar de reclamaties in zeer krachtige woorden opge steld door machtige leden der ADVERTEN t NIEUPORT- 0-00 D1XMUDE-NIEUPORT 7-45 0-55 9-11 12-05 2-50 613 9 38 11-00 11- 39 12- 10 3-23 GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 7-15 10-00 10-20 10-54 00-00 0-32 7-12 10-38 0-07 8- 55 9- 00 0-00 4- 48 5- 10 7-32 3-09 3- 48 4- 20 7-12 5-40 8-12 8- 34 9- 08 5-12 5-42 0-19 9-18 4-15 8-28 DUINKERKE 4-10 GHYVELDE VEURNE GENT 0-48 10-11 10-32 10-58 S. Al sterker en sterker. ■Vertrekuren vnn <len ijzerenweg vnn Ilninkerke, Veurne naar Gent en Dixmiide naar fëieuport. 11-50 3-11 3- 44 4- 17

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1