‘tliililelbare Staatsschool. <><>tneeiite Alveringlietn. 1 Uit Alveringhem. Aan de burgers van Alverlnghem. waren) voor een ander goed werk ge bruikt hebben, bij voorlieeld L Hie opening der Liassen Ja vastgesteid 'op den 4Ldl’" Octa. ber. om S 12 ure 'o morgens. De heilige schrijvelaars zijn gram en maken beslag omdat men de strijd der geestelijken tegen het wereldlijk onder wijs misdadig, noemt. 0 gij zwartjes, zijl gij maar fdchésJa, ja die strijd is mis dadig, en dit is zoodanig waar, dat in alle gemeenten honderde goe Ie katholieken dagelijks en openlijk zeggen, dat de gees telijken veel te geweldig te zijn en veel kwaad doen aan de religie, J i hel is eene misdaad van brave menschen te vervol gen en ze in hel openbaar uil te schelden, alleenlijk omdat zij voorstanders zijn van hel wereldlijk onderwijs; liet is eene mis daad van uil heersch- en baatzucht over al, in de huisgezinnen en in hel publiek leven, iwisl en tweedracht te zaaien; het is eene misdaad van verdienstelijke e;i deugdzame onderwijzers en onderwijze ressen te willen doen doorgaan voor slecht volk, en hun, met dit verachtelijk inzicht, de biecht en de communie te wei geren. Ja, de strijd der geestelijken legen het officieel onderwijs is misdadig en meer dan misdadig, hij is wraakt de pend voor God en voor de wenschee. Kohex. Welnu, over twee jaar, wanneer M. Germain, als inspecteur, nog te Veurne kwam, waren er in de nonnenschool maar twee gediplomeerde onderwijzeressen ééne voor de eerste (ransehe klas en ééne voor de eerste vlaamsche klas. De overige ver onderwijzeressen niet alleenlijk waren niet gediplomeerd, maar zij waren ge schikt om onderwijs te geven juisl gelijk een ezel geschikt is om op de viole te spelen. En 31.Germain zou gezeid hebben, dal die sukkelessen de bekwaamste mees teressen waren van geheel Westvlaan- derenVeurnaar, Veurnaar, dubbele leugenaar, hebt toch een beetje eerbie I voor uwe lezers en houdt ze toch niet langer voor den zot. De Veurnaar meldt ons dat de prijs- deelingen in de lapscholen door de geestelijkheid van de stad wierden voor gezeten Natuurlijk, waar de geestelij ken hel maar eenigzins kunnen doen, nemen zij altijd de eerste plaats. Dal is geestelijke ootmoedigheid. Leslmaal za gen wij een seminarist, ecu sir...jongen, mei zijn vader naar de statie gaan dé sir....jongen ging langs den rechter kant van zijn vader!! Die geestelijke ootmoedigheid leert men in de klerikale scholen. Daar leert men dal de menschen verdeeld zijn in drie klassen, te welen in geestelijken, dit zijn priesters, broeders en nonnen; in halve geeste lijken, dit zijn kwezels en kwezelaars, die den huwelijken slaat versmaden; en, ten derde, in wereldlijken. Wereldlijken, zeggen de langgerekte professors en de masirurkens, dal is kopere munt, onge huwde wellevende menschen, dal is zn.- vere muni; en geestelijke personen, dal is GOUDE inuulJa, de geestelijken, in hunnen dwazen hoogmoed, aanzien zich als GOUDE munt, en daarom versmaden en verkleinen zij al wat wereldlijk is. Wereldlijken die willen geacht en geëer biedigd worden door de geestelijken moeten toestemmen hunne polichinellen en hunne slaven le zijn. Al wie onafhan kelijk van karakter is en geen papenslaaf wil zijn, wordt door de geestelijken af gekeurd, vervolgd en benadoeligd. En dal zijn de mannen die zouden willen Veurne bestieren De zwartjes mogen meester zijn in hunne tappen en daar voor- zitlen en er hunne polichinellen en slaven bewierooken voor de centen zooveel als het hun plezier doel, maar, dal zij er van verzekerd wezen, de vrije Veurncsche burgerij, de Veurnesche gemeente kie zers, zullen zich nooit door den papen boel laten overmeesteren. Heeft men in de nonnen school veel oude en versletene kleederen gegeven, in de prijsdeelitig aan de knechtjes lapschool was het nog kaler. Hier gaf men oude boeken voor prijzenboeken zonder weerde, papier voor Portugaal. Hel schijnt dal de edelmoedigheid der klerikalen begint palen te kennen. Het schijnt zelfs dat men met de lapscholen en met hel nieuwe gebouw begint in nesten te zitten de 25,000 frank van 31.' den pastor zijn verbruikt, en er blijft nog zoo veel le betalen en nog zoo veel te doen. Welaan, klerikalen, de geestelijken zullen o welhaast een nieuw bewijs vragen van uwe zelfopoffering voor hel christelijk onderwijs». Opent maar uwe beurs, want ditmaal zullen zij zich niet verge noegen mei wal oude slunsen en wal oude boeken. 3laar, helaasde beurs gaat zoo steeg open en er komt zoo weinig uil. De beste melkkoe valt toch ecus droog. Bijzondere feestelijkheden voor de kermis van 1880. lekkere maaltijd, don aankoop van spar ren en de verlichting bij de inhaling van den nieuwen pastoor? Of vinden zij mis schien dat de neeringdoeners het reeds breed genoeg hebben? -Misschien ook is hel daarom dal men de Patrie een bisschoppelijk yuilblad van Brugge), on lestrafl heelt laten rondslrooien dal de helft vau Alveringhem ziek was.Wie weel ook of die wijd beroemde mannen niel van gedacht zijn dal geld aan hunne pasloors- school te hangen: dal ware recht pro fijtig voor de winkeliers, bakkersen her bergiers. ’I Is waar deze laatste mogen niel klagen de jonste van den nieuwen pastoor, bij zijne intrede, heefï hen voor de kermis schadeloos gesteld. .Maar hel toekom inde jaar is hel in Oktober kitz ug voor de gemeente, dan zullen zij wel kermis houden en hier en daar feest partijtjes geven lot daags voor de kiezing, om de neeringdoeners oenen blinddoek voor de oogen te binden en dan nog eens met hunne Vieze en Itui- •cliende kandidaten voor den dag te komen. Wij zullen hun naar hun programma van 1880 vragen. Een neeringdoende kiezer. Vnn olies wat. De nieuwe costuumtjes, die de liberalen op 1 augusti 11. aan twee honderd en zes kinderen der gemeentescholen geschon ken hebben, waren, al alhoewel deugde lijk, zoo eenvoudig als het zijn kon. En nochtans dc Veurnaar wist dit te be knibbelen. ’t Is toch belachelijk, zegde het pastoorsblad, van arme kinders le willen oplooien, in den schijn ten minste, gelijk kinders van hoogen rang. Wat bedieden toch die klakjes en die cols Strijdt dal niet met de gezonde reden Een wit effen collje, een eenvoudig klakje, een donker vestje en broekje,.... een netje met zwarten kam zonder sieraad, een eff’n blauw flehutje, en een donker grijs kleedje, dal was te veel luxe; doch zij, klerikalen, zij geven aan de jonge meisjes mutsen met linten en bloemen versierd, mutsen, zeer wol geschikt voor de moeders om er mede des zondags naar de orgelbaltjes op te trekken eer en lof aan de ouders, die zich niet laten afschrikken door kleingeestige be dreigingen, geen gehoor verleenen aan vuige lastertaal, en hunne kinderen naai de gemeenteschool zenden, waar er op eene onberispelijke wijze voor onderwijs en goede opvoeding wordt gezorgd. 1 heer Gouverneur Heyvaert vergezelde i welkom gewenscht. i Ten 4 ure namiddag, had in de groote j zaal van het stadhuis een banket plaats. I Ten zeilden tijde begon het festival van De Veurnaar roept dc getuigenis in van 31. Germain om le bewijzen dal de mainzels zekerlijk, onder opzicht van be kwaamheid, nooit de Zusters mceslere- sen zullen evenaren Nogmaals geeste lijke ootmoedigheid Ziehier bochel heilig blad zich ten opzichte der bedoelde getuigenis uildruklhare ervarenheid, hare geleerdheid is gekend en geprezen en moesten wij er bewijzen van geven, wij hebben de getuigenis zelve van 31. Germain, nu algemeen bestuurder van geuzenonderwijste Veurne, zie hij over eenige jaren aan eenen heer te Veurne hebt gij van de bekwaamste meesteressen van geheel Westvlaan- deren Algemeene tijdingen. Gespaarzaamheidskring. Zie hier de nummers der leste 10 aangekochte obligation Brussel 1872. 213,435 en 213,438; Brussel 1879. 40,133, 40,134, 40,149; 267,938; 267,941; 490,006; 490,007; 490,008. De heer Karei Graux, minister van financiën, is donderdag morgen gansch incognito in onze stad aangekomen. Hij heeft hot stadhuis en de 8lc Walburga kerk bezocht en is 's namiddags naar Dixmude vertrokken. -Maandag namiddag, rond 4 ure, is den bliksem gevallen op de brijkenhak- kers barak ter brijkerij van den heer A. Houisaeger, te 1‘ervijse. Twee werklieden werden getroffen, onder andere, de ge naamde Ferdinand Desloop, van Veurne, die met lamheid is geslagen. Men hoopt echter dal hij weldra zal hersteld zijn. De heer Bolin-Jaequemyns, minister i van binnenlandsche zaken, heeft zondag I lest de inhuldiging bijgewoond van het stadhuis van Dixmude. Een stoet samen- rrnctnld z-»k .1 «i. i. Iedereen verwondert zich met recht dat de lichten uit hel gemeentehuis altijd maar voorldoen zonder van de kermis te gebaren. Zou men het geld bestemd voor de jaar- Burgerstand der stad Veurne. muziek cn koorzangmaalscliappijen op de markt en in hel park Bortier. Des avonds was het park prachtig verlicht. Hel bal welk op hel stadhuis plaats had was schitterend. Fondatie de C.heest, te Veurne. Herinrichting. Bij koninklijk besluit vin 6 September, wordt het gemeentebe stuur van Venrne gelast met het beheer de - f’mdatie de Gheesl in vervanging der commissie der hospicen aan de welke dit beheer sedert 1825 was toevertrouwd. Bij koninklijk besluit van 3 septem ber zijn van ambtswege op de begrooting der provincie van Oosi-Vlaanderen de toe lagen gebracht voor de pensioenen aan de gemeenle-onderwijzers en aan de professors en voor de aldulienscholen, de kosten der prijskampen tusschen de al- dullenscholen, alsmede voor hol bouwen, vergrooten, herstellen en meubleeren van schoollokalen. Die toelagen waren dooi de meerderheid van den provincieraad afgesclialï, in zijnen laatsien zittijd. Karei De Poorter, soldaat bij hel vierde rcgcinenl lancièrs le Oudenaarde, vi ijgesteld deserteur, sedert eenige dagen terug in hel korps getreden, is in de c.d- gevangenis dier stad opgesloten, beschul digd van een moord bedrev?ii le Roubaix, o>'er éenigen tijd, op zekeren Deffonlaine. Dondeidag avond, 9 dezer toen den laatsten trein door de statie van Eessen, zonder stilhouden, moest rijden, liep dezelve op het koopwaren konvooi dal er hal: gemaakt had. 31en legt, dit ongeval moeilijk uil, de reizigerstrein had ver scheidene malen geschuifeld ter waar schuwing zonder antwoord te krijgen, er heersclite eene dikke mist. De schok was geweldig, twee koopwaren wagons zijn in stukken geslagen, maar gelukkiglijk zijn geene reizigers ernstig gewond; velen hebben kneuzingen en builen bekomen door overhoop te vliegen in do wagons. - Zaterdag zijn te Gulleghem ver schelde schelven tarwe, rogge, haver en vlas, de prooi der vlammen geworden. Deze vl uchten behoorden toe aan sieur Delbeke, landbouwer in die gemeente en stonden op 40 meters afstand van zijne hofplaats. 31en vermoedt dat een kind van 7 jaren met fosfoo' kens, nabij de gezegde schel ven zal gespeeld en er liet vuur aangesto ken hebben. Men schat de verliezen op 10,000 fr. De schelven waren voor 8000 frs ver zekerd. De ontvangsten der Nationale Ten toonstelling beloopen lol nu toe 700,000 franks. Een brusselsch blad meldt dat dezen winter al de reizigers-wagons der Staats spoorwegen, zonder onderscheid, van klas, zullen verwarmd worden. Naar hel schijnt, heefï het gouverne ment een onderzoek bevolen over het vuurwerk van 29 augusti, dal zoo ellendig mislukt is. Hel gouvernement heeft het bericht ontvangen van den zaakgelastigden van Belgie te Washington dat waarschijnlijk in 1883 te New-York eene internationale tentoonstelling van kunsten, nijvejdieid en voortbrengselen van den grond en der mijnen zal gehouden worden om de 50e verjaring te vieren van bet vredesverdrag dal de onafhankelijkheid der Veréenigde Stalen lieert, bekrachtigd. De commissie door het congres le dien einde ingesteld, geschat dat er een kapitaal van een mil- lioen dollars zal noodig zijn, welk men hoopt bij openbare inschrijving bijeen te krijgen. Dit ontwerp schijnt kans le hebben van le gelukken en de Moniteur roept ervan nu af de aandacht op van de belgische kunstenaars en nijveraars. den bliksem gevallen op de brijkenbak- Houtsaeger, te 1‘ervijse. Twee werklieden ■"J" j ge naamde Ferdinand Desloop, van Veurne, die met lamheid is geslagen. Men hoopt echter dat hij weldra zal hersteld zijn. De heer Rolin-Jaequemyns, minister I lest de inhuldiging bijgewoond gesteld uil verscheidene muziekkorpsen en de talrijke maatschappijen van stad, i zijn hem aan de statie gaan athalen. De heer Gouverneur Heyvaert vergezelde i hem. De gemeente-overheden hebben hem welkom gewenscht. lijksche kermisfeesten hoe klein zij'ook Ten 4 ure namiddag, had in de groote voor de Zaterdag 18 September. Do kermis zal aaugekondigd wordon door liet geschreeuw vau eene uitgelezens sociëteit Steinez.els in de zon. Zondag 19. Martjeko uit de nieuwe reek zal eeuige kromme sprongen maken en een stukje spelen zooals hij in de Kruijsse geprobeert heeft. 's Namiddags te Forthom, muilen maken door den vermaarden Langpooter. Maandag 20. De padde in groeten tenue draagt eeneu flambeeuw in de piocessie. Des avonds bal Poupe-en-l’air, met Roste Mie en Amui.iht.ie Sleeps. Dinsdag 21. Repetitie in den gemeente raad: Exercitie van Ja knikken. Namid dags, bnitenschoppen vau oenen bediende die zijne plaats verkocht heeft. Daarna Marion- netten spel onder de direktio van M.r Emiel. we zulleu do poppen zien dansen Woensdag 22. Om 2 i t ure inhaling van eeneu Lichterveldschen vos. Du bijzonderste koppen voorop met tuithoorns en don Rosten als Tatuhour-Major. Donderdag 23. Verknoping van wijnen en oude jutfvrouwen te Forthem. Proeven van 3 tot 4 ure.Zwemles door Absolon.lu do Snoek kluchtspel meu zal een katholiek bankiershuis voorstellen Pompebul is tresorier en loopt met de pot weg Vrijdag 24. Diner van gestampte patatten met moluwe bij den Klüteuboer. Men wordt verzocht zich van reukwater te bedienen. Zaterdag 25. Aanbesteding van pisdoe ken voorde kakschool. Zondag 2G. Redevoering van de P dde, over de kennis, daarna concert op den harmo nium der kauwergratic door den nieuwen rijken orgelman. Maandag 27. Schamelen Djoos. Stoet. Berten, mot den wijwaterborstel, Üusten met zijne schaapjes, de nonnen met pisdoeken, den buskop mot een levend parlé, de rest te lang om te molden, begeven zich naar den hof van Louise met haar duimen, voor de begraving van hot hammobeen. Algemeene Schikkingen. Verboden do brug te wachten te Forthem. Eenigo brouwers vermeden te dansen maar laten ozlRjap liedjes zingen. Na het bal Poupe-en-l'air zuilen de kwezeltjes in troep naar huis geleid worden door Lowietje van de plaatse on onder het gebrom vau Moeswulf. Aldus opgemaakt in katholieke, vergadering den H October 1881. I)c Afschrijver, De Voorknikker, Staftje do Krulle. Martjeko. 7,'.Ifa™, r 1’,ijjhjWjprf» Ingezonden Artikel. Isexberghe, 16 September 1880. Aan den heer Opsteller van het Advertentie-bladi Aan dc liberale vrienden van 't arrondissement. Mijnhberex, Ik acht mij hoogst gelukkig u tc mogen melden dat onzen zeer geachten en beminden Burgemeester, denwelken zeer gevaarlijk ziek is geweest, nu buiten a'lc gevaar schijnt gesteld te zijn, en dat men tot spijt van wie het benijd, op zijne volkomene herstelling mag reken. Do inwoners van Isenberghe in het algemeen, uitten den wenscli hunnen bekwamen burgemeester nog talryke jaren te mogen behouden. Allen herkennen in hom oenen waren bestuurder; zonder onderscheid, is hij ten allen tijde bereid om diensten te bewijzen, en om onophoudelijk het nut on voordeel der gemeente te betrachten. Men zegt, dat hij op heden uog niet het minste woord weet van hetgeen de dagbladen hebben geschreven nopens zijnen omzendbrief van 13" Augusti jl. betrekkelijk de vrije school alhier. Kwam hij hot to weten, hij znl er zich voorzeker weinig mode bekommeren: maar ongetwijfeld zal do vrjjo school niets verliezen met te wachten. In plaats dat het schrijven dier gazetten hem tegenspoed zal veroorzaken, zal het hem tot voordeel strekken. Vare hij een Graaf, men zou hom geen grootor eer kunnen aandoen. Wie had ooit gedacht dat eeneu pauzelijken Bien public, eene bisschoppelijke Patrie en eenen priesterlijken Leugenaar of Veurnaar, hun met onze kleine gemeente on haren burgemeester hadden willen bemooijcnf Wij Isenberghenaren moeten deze dank wijten om dat onze kleine gemeente nu gans Belgenlaud bekend wordt ge maakt. Eu O wonder! O wat is dat fraai Zij sproken van een eereteoken voor onzen burge meester! Zij moeten dus bekennen dat hij een verdient; want mogolijks wet n zij, dat tijdens do katholijken aan het bewind waren, hij ten huizo van oen hoog geplaatste heer was uitge- noodigd, alwaar er hem gevraagd wierd, of hij nog geen eereteoken h erlangd o I De achtbare heer vervolgde: Burgemeester, ik weet dat gij zulks verdient, en gij moet maar spreken, ik zal het onmiddetijk voor u bekomen Zeer dank baar, mijnheer, ik heb liever nog eenigo jaren te wachten, mogolijks zal het eereteoken dan grooter waarde hebben 1 Sedert, dien, heeft men hem zeer dikwijls in de herbergen luid op hoeren verklaren dat hij nooit van een katholiek had willen voorgesteld wez n oiu zulks te verkrijgen, on dat hij hot nooit gaarn aanvaard had zoolang do katho lieken aan het hoofd waren. Ziedaar zijne kloek- moedige en rondborstige verklaring, hier aan allen bekend. Laat ons dan de blijde hoop voeden, dat den wensch vau den Bien public, de Patrie en den Veurnaar, welhaast verwozeutlijkt zal worden; dat op voorstel der liberale overheden, onze ge achte en beminde Burgemeester met oen w 1 verdiend eereteoken zal vereerd worden. Zoo' het hier is gekend, geboren in. 1816, heeft hij begonnen met onzen welbeminden en wijzen koning Leopold den 1“*''“ te dienen. In 1815 is hij lid van den gemeenteraad geworden. Schepen in 1819; en is nu Burgemeester sedert 1851. Ik twijfel niet of deze blijde tijding, benevens I andere bijzonderheden, zullen door alle liberale vrienden, gulhartiglijk aanvaard worden. Een Isenberghenaar en liberale vriend. i 1 Geboorten. den 12. August Dufoor, zoon van Emile en van Eugenia Courcelle, Vestenstraat. Huwelijksafkondigingen don 12. Medard Vandenbussche, werkman, ge boren te Syssele en wonende to Veurne, met Sophia Degans, werkster, geboren on wonende te Vourne. deu 12, Karei Dcmoldor, landbouwer, geboren te Eggcwaortscappello en wonondo te Steen kerke, met Rosalie Becue, landbouwster, ge boren cu wonende te Veurne. Sterfgevallen. den 9. Eduard Tempcrville, werkman, 50 jaren geboren en wonende te Veurne, gevonden in 't springsas tc Oostende den 11. Marie Delmotte, 6 tn. den 12. Marie Dowel, 15 d. deu 15. Amand-Louis Dewancker, werkmau, 49 jaren en 8 maanden, geboren te Roningbe en wonende to Vourne, man van Sophia Worine, hospitaal. een 15. Lodewijk Decroo, 4 m. don 15. Karol Rossey, 2 m. den 17. Bernadette Maelstaf, 10 m. en 1G d. 1 Stadhuis van llivmiirt» ctn

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 3