VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 2 48 54 JAAR. heer de Berlijn, 1^ De sektie gelast met liet enkwest in de Vlaanderen, is samengesteld uit de lieercn Veesteen, Willcquet, Lippens, de Hemp- tiuiie, Washer, Le Hardy de Beaulieu, De Vigne en Joltrand. De uitslagen welk dit enkwest zal op leveren zullen buitengewoon groot zijn en men zal nu eeus duidelijk zien, hoe hel komt dal de katholijke leerlingen in hunne scholen hebben. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. cenige tijd wereldlijke bedienden eene bende gezalfde Broerkens hebben komen vervangen. Nogmaals eene onvoorzichtigheid, o heilige Leugenaar, en gij had beter hier- pok over gezwegen. Waarom heeft men uwe Broerkens, uwe verhevene geesle- lijke opvoeders, moeten wegjagen? Om dat zij zich plichtig gemaakt hebben aan feilen, die zoodanig grof en slinkend zijn, dat zelfs de klerikalen er niet dienen aan roeren. Niet,een klerikale represen tant, inderdaad, beeft over hel wegjagen i Broerkens van Namen aan het Ministerie durven uitleggingen vra gen. Zij hebben gezwegen, om T schan daal te vermijden, en zij hebben welge daan. Welnu, volgens het leugenaarsblad uit de Zwartenoimensiraal, zouden de wereld lijke bedienden der vcrbcleringsschool van Namen niet deugen, omdat de jonge galeiboeven de Broerkens hebben weer gevraagd zeggende deze moeten wij hebben! deze behandelen ons zachter! Men heeft inderdaad ondervonden dal eenige jonge deugenieten zeer zacht, ja, al te zacht, door de Broerkens behandeld wierden en liet is grootelijks om die reden, dal die zachte opvoeders hunne matten hebben moeten oprollen. de klerikalen verwachten, maar dan ook zullen wij hun kunnen toeroepen: Kan niet verstaan Het is de Etoile die dat gedacht op werpt; wij treden het ten volle bij, en hopen wel dat de linkerzijde niet aarzelen zat hetzelfde antwoord te geven aan de klerikale minderheid. Poets wederom poets. Ieder zijn beurt, dal is recht en billijk. Volgens den heiligen Leugenaar zijn de wereldlijke personen niet geschikt om de kinderen op te voeden en te onderwijzen. De geestelijke onderwijzers en onder wijzeressen, beweert hij, zijn alleen be zield -met de verhevene gevoelens, welke voor de opvoeding en hel onderwijs ver- eischt worden. De heilige schrijvers zijn altijd verblind door den hoogmoed: zij willen doen ge- looven dat paters en nonnen alleen deugen, en meer weerd zijn dan andere tnenschen. O die hooveerdigaards In alle gevallen, zij hadden beter ge daan dal potje gedekt te laten en van geene verhevene gevoelens le spreken want zij herinneren hierdoor aan de I lezers dal er onder de geestelijke opvoe- I ders veel Godsbedriegers zijn met lage gevoelens, en dat er jaarlijks een groot getal langgerekte onderwijzers tot zware straften door de tribunalen veroordeeld worden, omdat zij al te veel hunne lage gevoelens hebben laten blijken. De klerikale dagbladen vallen op eene lievige wijze het parlemen taire enkwest aan en sommige geven een verslag van de zittingen; maar zij doen dit op hunne gewone jesuielische wijze; nog nooit heelt men iels gelezen dat is gemaakt als die verslagen. Zij geven enkel wal de geeste lijken zeggen, die natuurlijk alles loochenen, maar wachten zich de verph tierende getuigenis mede te deciel), welke het gedrag schand vlekt van hen, die zich de dienaars van den katholieken godsdienst noemen. De klerikale pers zegt dat men de priesters van den godsdienst niet kan afscheiden Ehwel, wij verzeker, n, indien de priesters, waarvan sommige getuigen de heldendaden hebben verteld, onafscheidelijk zijn van den godsdienst, men weinig lieden zal vinden, die van zulk een gods dienst voorstanders zullen zijn. Hoe een dienaar Gods, die zijnen evenmensch vervloekt en vermaledijdl, die hem in zijnen handel of neering bcnadeeligl, die hem beleedigt en lastert en Item van op den preekstoel aan den schandpaal stelt, onkel omdat hij aan zijnen eed getrouw blijft als onderwijzer of wel omdat hij zijne kinderen naar de gemeenteschool zendt liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Koor gansch llelgie: 6 maanden, Ir. 3-7o Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk n .'miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. stand wordt als zeer ernstig beschouwd en de mogendheden schijnen legen Turkije zeer slecht gezind. Een telegram uit Scutari bericht, dal de voornaamste inwoners van Dulcigno de vreemde consuls eene prolestalie hebben aangeboden, waarbij zij verklaren zich nooit van Turkije le willen afscheiden, onder wiens beheer zij zich sedert eeuwen bevonden. Indien <le Mon- tenegrijnen willen vooruit rukken, dan zullen zij gewapenderhand terug gedreven worden. Verschei dene consuls hebben geweigerd die prolestalie le aanvaarden. Twee katholieken en muzelmannen van den Bond hebben zich naar Tnsi begeven om de bergbewoners aanlehilsen tot de verdediging van Dulcigno. .Men meldt de aankomst le Scutari van Sulleyman-Bey, aide-de-camp van den sultan. Ten gevolge van hel ultimatum van admiraal Seymour, heeft Riza pacha den Bond aangeraden om zich te onderwerpen, met bedrei ging gewapenderhand te werk te gaan en versterkingen le Gonstan- tinopel te vragen. De katholijken zouden tol onderwerping geneigd zijn; de muzelmannen weigeren. Vcurue September. Dut de klerikalen den dood op TJijf hebben van de Commissie tot onderzoek over den toestand der scholen, is ver staanbaar. Immers, dit onderzoek brengt, ten hunnen laste, dingen aan hel licht, die vast en zeker liun niet lol eere strekken. Wel integendeel. Eerst hebben zij aan hunne vrienden, die als getuigen door de Commissie zou- i den opgeroepen worden, den raad ge- geven niet op te komen, doch toen zij u/ l,,el zulke vernamen dat er op de weigering tot - -- - slechte trouw en onbeschaamdheid verschijnen boeten gevangenisstraf zou hjken geschikt zijn voor de opvoeding is gemaakt als die verslagen. gesteld worden, veranderden zij van stelsel. Als de leden der Commissie u vragen i O'ilangs in de verbeteriugsschool doen, zegden zij, geeft dan altijd ave- j ypoi’gevallen, schoof waar sedert rechtsche en verkeerde antwoorden. Hunne zaak, in kwestie der scholen, moet wel vuil zijn, dat zij tot zulke ellen dige middelen toevlucht nemen, want wie recht in zijne schoenen gaal hoeft niet weg te blijven of bang zijn le antwoorden. Nu ze zien dat geen der gedagvaarde getuigen den oproep der Onderzoeks commissie onbeantwoord laat, zeggen de klerikale bladen tot hunne aanhangers in hel vlaamsch gedeelte des lands Als men u in T fransch onderlioort, antwoordt dan maar: kan niet verstaan i iani> moerua: Maar dit zal alweer niet baten, want er 'Il!l smeenge zijn in de Commissie vlaamsche leden, 'ol die aangesteld zijn voor Vlaamsch-Belgie en andere die zullen werken in ’t waalscli gedeelte. Ieder verstandig man zal die ellendig heid der klerikale partij met medelijdend schokschouderen bejegenen. Doch wij hebben, op onze beurt, ook een raad te geven aan onze vrienden. Eerlang zullen de Kamers hunne werk zaamheden hernemen en M. Bara, minis ter van justicie, de veranderingen aan zijn budjet voordragen, bestaande in het snoeien der jaarwedde van zekere geeste lijken en het afscliaffen van jaarwedden en toelagen aan anderen toegekend. Zeker mogen wij ons alsdan aan een storm van getier en weeklagen van wege en kunnen van de religie niet gescheiden worden en men zou ze moeten vereeren als God zelve! .Maar dat strijd legen de gezonde rede, legen alle goede gevoelens Neen, als de priester wil geëer biedigd worden als de dienaar van eenen godsdienst, dat hij beginne met zich zelve te eerbiedigen; dal hij de voorschriften van hel Evan gelie volge en de menschen niet behandeld als vijanden, als ver worpelingen, maar als broeders, zooals zijn Goddelijke meester hem gebiedt. De priester in de Kerk en de burgemeester op het Stadhuis; in die woorden is geheel de gedrags lijn van den priester, die zijne zending wil vervullen, gesloten. Dal hij zich daaraan boude, wil iiij geëerbiedigd worden en als hij wezenlijk de belangen van don godsdienst behartigt, zooals hij voorgeeft. Zich wal min met we reldlijke zaken en wat meer met hunne geestelijke zending bemoei en, kan alléén aan den priester en den godsdienst voordeelig zijn. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1880. Zulke geestelijk E*o3Stiei£ Overzicht. Een telegram uil Parijs meldt dat de ministrieele crisis geëindigd is: het kabinet is hei samengesteld. De heer Barlhelemy Saiiil-llilaire, onafzetbare senateur, is minister van buiienlandschozaken benoemd; Sadi-Carnot, minister van openbare werken! de vice-admiraal Cloué, wordt minister van hel zeewezen; de andere ministers behouden hunne portefeuille)). Graaf de Gboisenl zal waarschijnlijk onder staatssecretaris bij de btiilcnland- sche zaken benoemd worden. Er wordt op nieuw gesproken over hef ontslag van den Sainl-Vallier, gezant le doch hel schijnt dat er daar niets van w aar is. La i'rance verzckei t dal de Leer de Sainl-Vallier, evenals verscheidene andere vertegen woordigers van f rankrijk bij den vreemden bij gelegenheid der af treding van den beer de Fj'vycinet geen stelselmatig wantrouwen wil laten blijken, opzichtens de builen- Jendschc staatkunde van het aan slaande kabinet. Hel ontslag van den lieer Dcsprez, afgezant bij het Valkaan, schijnt integendeel on vermijdelijk, ten gevolge van zijn gedrag in de zaak der verklaring, aan de oversten der geestelijke genootschap pen onderworpen. .Men is in Duitschlaiid over hel algemeen welzijn van gevoelen, dat de aanstaande parlementaire zittijd zeer belangrijk zal zijn. Volgens men uil Berlijn meldt houdt men zich te Friedrichsruhe ijverig bezig met de aanslaande groepeering der politieke partijen in den schoot der beide Kamers, diep gewijzigd ten gevolge der splitsing, die in de nationaal liberale partij ontslaan ik Hel betreft hier voor prins von Bismarck om eene meerderheid te verkrijgen, zoo onzeker niet van houding en samenstelling als de vroegere. Voor het oogenhlik spreekt men veel over eene rede voering, door den heer von Ben- nigsen voor zijne kiezers van Hanover uitgesproken. De heer von Bennigsen heeft verklaard dal hij volharden zal met aan den kanse lier zijne voor waardelijke onder steuning te geven. Er blijft nu nog le welen in hoe verre zijne partij hem hierin zal willen volgen. Hel feit wordt bevestigt, dal Riza pacha de bezetting van Dulcigno door verscheidene duizende Alba- neezen gemachtigd heeft en dal hij zelf mei zijne geregelde troepen is afgetrokken. De engelsche gezant, de heer Goschen, heeft dinsdag het turksch gouvernement laten weten dal de scheepsbelooging be gonnen is; dergelijke verklaring is door kolonel Kerr naar Scutari en door eenen anderen officier naar Dulcigno gedragen. De toe. Om te bewijzen hoe slecht de wcreld- der jeugd haalt de heilige Leugenaar het voorbeeld aan van den jóhgensoproer van <L DUIXKERKE GllYVELDE VEURNE GE XT NIEUPORT- 0-00 D1XMU DE-.XIEUPORT 7-45 00-00 0-32 7-12 10-38 11-00 11- 39 12- 16 3-23 11-50 3-11 3- 41 4- 17 7-45 10-00 10-20 10-51 6-55 9-4 1 12-05 2-50 6-13 9-38 5-12 5- 42 6- 19 9-18 •1-15 8-28 4-10 4- 48 5- 16 7-32 6-07 8- 55 9- 06 0-00 3-09 3- 48 4- 26 7-12 5-40 8-12 8- 34 9- 08 Elet Heiiool-enkwcsl Geestelijke opvoeders. Kan niet verstann I l GEX’T I VEURNE GllYVELDE I DUIXKERKE Vertrekuren v«»n <len ïjxei'eiiweg van Miiinlierke, Veurne naar Gent en Dixniiifte naar INïeuport. 6-48 10-11 10-32 10-58

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1