VAN VEURNE B NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT te 1 Hl J 249 a 1‘ij Veurne, October. GENT VEURNE GHYVELDE DLTNKERKE - s Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: l'oor Stad: G maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganscli Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. j van strijdend I hoofd. die van den goeden herder en die j 1 en hardnekkig pirtij- I De belgische Slaat en M. Du Rous- scaux, zegt de Tribune, van Bergen zijn gedaagd op vraag van Mgr. Dumont, om te hooi en verklaren dat deze laatste alleen recht heeft op de voordooien door de Grondwet en door de wellen des lands verzekerd aan het bisdom van Doornik; dat hel ten onrechte is dat de Belgische Staal aan den heer Du Rousscaux lot heden het traclement betaald heeft dat uitsluilelijk door de wet toegekend wordt aan hom die bisschop van Doornik is. Hij vraagt daarom dat de staat zou ver- 3 De hi on is rijk: er is veel stof lot opmerking in dit tol heden toe zoo zorgvol gesloten gehouden pastor. Deze laatste was meer gevreesd dan een wereldlijke schoolopziener. De pastor bemoeide zich niet alleen met het godsdienstig onderwijs maar terzelfder tijd met ’t wereldlijke; de onderwijzer gaf de catechismus lessen in plaats van den pastor en alzoo de priester, die van den Staat betaald werd om in de Staats scholen bel godsdienstig onderwijs te ge ven, trok hel geld dat de onderwijzer zelf verdiende. Dat was eene schreeuwen de onrechtvaardigheid, waaraan de wet van 79 een einde heeft gesteld; wil de pastor in de school de lessen van gods dienst gaan geven, hij zal er voor betaald worden; indien hij weigert zal de onder wijzer den catechismus aanleeren en voor die moeite voldaan worden. Deed de on derwijzer van gisteren niet slaafs het geen de pastor hem bevool? Eh wel, de eerwaarde heer had geen moeite om den onderwijzer het leven onverdraaglijk te maken. Nu ondergaan de onderwijzers allen hetzelfde lol zonder iets misdaan te heb ben, maar allen ook zullen de verdruk king tol hel einde toe verdragen, want wanneer men, na een langdurig lijden cn aanhoudende pogingen om er van ont slagen te zijn, overwinnaar wordt, zijn de vruchten van den zegepraal zooveel te zoeter, zooveel te aangenamer. Vroeger waren de gemeentebesturen met welwil lende en vreedzame gevoelens ten op zichte van den onderwijzer bezield; deze laatste werd regelmatig betaald en men zag met vermaak sommige gemeentebe sturen zich de zwaarste opofferingen ge troosten om hel volksonderwijs te doen bloeien. Nu, integendeel wedijveren menige gemeenten om den onderwijzer moeielijkheden te verschaffen en om het Staatsonderwijs te dooden. Wat meer en onverstaanbaar is, enkele klerikale ge meentebesturen stellen zich tegen welen rede en verminderen de jaarwedde van den onderwijzer zoodanig dal het schan- dig is. 'Zij weigeren den onderwij'zer niet alleen het aandeel der gemeente maar T geld dal zij van den Staat en de provin cie ontvangen, gebruiken de klerikale domhoofden om ergens een dwaas werk aan te gaan. Wij koesteren de zoete hoop dal deze toestand niet lang meerzal duren. In een boekwerk door Bretansche en lersche katholieke schrijvers opgesteld, vinden wij hel volgende: Onze gelijken aan wreede handen en aan de verdrukking onttrekken is eene daad, die onzer onvermoeibare pogin- gen waardig is, niet enkel om de be- weegreden der plicht, maar om Gezoete, onuitwisbare voldoening, diezulkedaad verschaft. De onderwijzers mogen dan geene moeite sparen om zich uit deslavenbanden los le rukken waarin sommige klerikale gemeentebesturen hen gekneld houden. Dat zij volharden in den weg welken zij zoo gelukkigzijn ingeslagen en het Staats bestuur zal het zich ten plichte achten zijn onderwijzers ter hulp te komen met gehoor aan hunne smeekschriften le geven. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilei üjk tegen Vrijdag middag toe te zenden. van vereen ng, waarmede de ka tholieke priester omringd was. lloe zou men, in onzen lijd, en de bescherming van I gezag en i zijn de sermoenen alleen niet welke 1 dienen om de afzichtelijkheid der I ondeugd aan le lootten en de middelen te leeren kennen om I haar te overwinnen en hatelijk le IJ De burgerlijke overheid verbood 111,1 toen, le midden der toejuichingen hel publiek, alles wal strekken I II* 1 I geestelijk leven. De oogst is degene waard der zeven jaren van over taken. Zij ondersteunen die door verzoekschriften, met talrijke liand- teekens bekleed. I van nijveraars en toestand geheel anders. Daar wil j men niet hoeren spreken van de hervormingen, door den kanselier ontworpen, en is men voornemens in dien zin verzoekschriften ter ondertei kening in omloop le bren gen. verscheurd, die zijne zwakheden en fouten bedekte; hij heeft zich ge in de" klingen loond mensch te zijn als de andere werklieden is de Onder het beheer der zalige wet van September 42, was de onderwijzer in algemeen van eenieder geëerd en be mind. Sedert de wel van Juli 79, hebben de priesters en hunne slaven niets ge spaard om denzelfden onderwijzer alle eer, achting en vertrouwen le ontnemen. Indien de geestelijken er zijn in geslaagd den onderwijzer in den beginne als slecht te doen aanzien, hebben thans veel men- schen hunne oogen geopend cn bestadigd dat de priester niets dan een dóórstekte bedrieger is, die als logenaar een brevet en als lasteraar eene dekoratie verdient. Ook zijn een groot getal lieden den onderwij zer zoo veel, ja meer genegen dan te voren; indien er personen zijn die met hem geen gemeens mogen of durven heb ben, toch, is hun hart van moedige volks- leeraars niet verwijderd. Voorheen was de onderwijzer een der slaven van M. den ZATERDAG 2 OCTOBER 54.r JAAR. menschen, maar met heviger drif ten, vuriger hartstocht, groolere i heerschzuclit, alsof dit alles gelijk stond met de vermaken en genie- 1 lingen voor hem verbodene vruchtendie hij des te meer i schijnt te waardeeren, naarmate i hij eiken dag meer de bekoringen en verleidingen nabij komt. Is hel {Jan te verwonderen dat hij niet meer als voorbeen, gebruik maakt van hel voorrecht der be scheidenheid, waarvan hij zelf afstand gedaan heeft? Is’l integendeel niet natuurlijk dat men hem, evenals ieder, reken- plichtig maakt jegens de openbare meening? Waarom, wanneer de roman zich tol doel stelt de zeden van zoovele klassen van burgers wier achtbaar heid zoo goed is als degene der geestelijkheid, le onderzoeken, zou hij er zich niet op toeleggen de wezenlijke levenswijze van deze laatste le doen kennen met zijne hoedanigheden en verdiensten, maar ook met zijne gebreken en bespottelijkheden tevens? Des te beter als de tafereelen, die deze gebreken en bespottelijk heden afschilderen, heilzame over wegingen kunnen opwekkenhet DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT Rolitiek. Overziclit. De zendbrief van den nieuwen minister van buitenlandsche zaken van l’rankrijk aan de diplomatische agenten bij de vreemden werd vaslgesleld in eenen kabinetsraad, gehouden onder voorzitterschap van den president der franschc republiek. De republiekeinsche dagbladen spreken er met Infover, terwijl de dagbladen, die de repu bliek niet genegen zijn, alles laken wat er in voorkomt. Het fransch ministerie heeft van eene vervroegde bijeenroeping der hamers afgezien; deze zullen dus maar den 6 november, den gere- gelden dag hunner vergadering, bijeenkomen. Zij zullen zich on middellijk hebben onledig te hou den met vier zaken, de jesuielen betreffende, en waarin liet geschil is opgeworpen door het prefecto raal bestuur. De beslissing, welke in die vier zaken zal gewezen worden, zal aan hol gouvernement lol regel dienen, voor de toepas sing, welke het denkt te doen op de niet gemachtigde congregatiën van hel tweede besluit van 29 maart. In afwachting dier beslissingen, zoo melden de republiekeinsche dagbladen, zal het tweede besluit loegepail worden op een zeker getal congregatiën. Die toepassing zou reeds de aanslaande week, wanneer de minister van binnen- landsche zaken le Parijs zal terug zijn, aanvangen. Het bevestigt zich dat men eene afbreuk liisschen den Heiligen Stoel en l'rankrijk mag verwachten, wanneer het fransch gouvernement zal overgaan tot de toepassing van het tweede besluit van den 29 maart. Een telegram uit Londen meldt, dat lord Granville, die in bezoek bij de konigin le Balmoral was, en voornemens was aldaar eene week te verblijven, dinsdag morgend naar Londen vertrokken is, alwaar hij door dringende staatszaken geroepen wordt. De moord van lord Motinlmorris heeft niet alleen in Engeland, jnaar zelfs door gansch Ierland de groot ste verontwaardiging verwekt De landelijke bond met den heer J wereld scheiden. Zij is hel die, de Parnell en zijne aanhangers aan hel hoofd verwerpt alle verstand houding met de moordenaars, laakt dergelijke misdaden en waarschuwt dc pachters op hunne hoede le zijn, legen <ie verdwaalden, die hen lot de misdaad willen aanzetter). Het zou echter wel koutten gebeu ren, dat hel engelse!) gouverne ment op nieuw uitzonderlijke maalrregelen op Ierland toepaste. De behoudende duitsche kringen verklaren zich ten voordeele der ontwerpen van hervorming van prins von Bismarck, in nijverheids- schuilplaats verlatende waarin zij wezenlijk hooggeacht werd, zich geworpen heeft in de woeligste strijden om, nevens hare geeste lijke voorrechten, een misbruikend overwicht te bekomen in de we reldlijke zaken. Onvoorzichtig hare rol van verzoening vergetende, is zij den schoot dor familien en liet openbaar leven des volks binnen gedrongen, om er verdeeldheden en haal te zaaien, waarvan men tot alsnog de diepte en het geweld niet vermoedde. De priester zelf heeft den sluier Pas eenige jaren geleden leefde de katholieke geestelijkheid afge zonderd en bemoeide zich uiterst weinig met de hartstochlelijke partij worstelingen. Zij wist dal voor haar, verdeden niet regeeren is, aangezien dat de degenen die door haar verslonten worden, weldra de gelederen harer tegen strevers gaan versterken. Zoolang de priester zich gehou den heeft in die bijzondere voor waarden en er zich bij bepaalde de bewonderenswaardigo rol van vredestichter, van minister van rust cn eendracht le spelen, had hij recht op ieders eerbied. Deze eerbied bezat hij in ruime mate. Geheugl ti den voor de geeste- lijheid gelukkigen tijd, toen hel zicht van een priesterkleed op de j planken van een tooneel of bij eenen vastenavondspel in onze stralen eene monsterachtigheid zou geschenen hebben van I kon lol hel verkleinen van die soort vereeriiig, waarmede de ka- Waatd oer zc-.c:; ja;;.;; vloed, Waarvan de Bijbel spreekt, ling van het burgerlijk 1 voo,a! wanneer men den priester de terughouding der i 'le tweevoudige loopbaan, bevolkingen wettigen? waarin hij zich wil onderschei den; De geestelijkheid zelf heeft er zich op toeg< legd de voorwaarden van haar beslaan in het midden der samenleving te xeranderen; rnel eigene handen heeft zij de b.ireelcn vernietigd, die, als eene bescherming, haar van de profane F l.SM). ADVER a NTEUPORT- 0-00 D1X M U D E-NIE U PORT 7-15 12-05 2-50 G-07 8- 55 9- 06 0-00 4-10 4- 18 5- l(i 7-32 00-00 0-32 7-12 10-38 6-13 9-38 6-18 10-11 10-32 10-58 11-50 3-11 3- 44 4- 17 7-45 10-00 10-20 10-54 4-15 8-28 11-00 11- 39 12- 16 3-23 6-55 9-11 3-09 3- 18 4- 26 7-12 5-40 8-12 8- 34 9- 08 •ff Dumont. Vertrekuren van <lc-n ijsr.ci-enwcg van Duinkerke, Veurne naar Geut en Dixnnule naar Xïenport. 5-12 5- 42 I 6- 19 I 9-18 I De Onderwijzer Gisteren en 5Vn. De priester voorheen en nu.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1