I l Buiten de wanorders te Brugge en te Heule, hebben er zondag en maandag be- treut lijke tooneelen plaats gehad te Hof- stade en te Aalst, tooneelen alweer ver oorzaakt door de klerikale werktuigen ter gelegenheid van het schoolonderzoek, maar de aanhitsers zijn zoo als altijd achter de gordijn gebleven. Ziehier wal den Echo du Parlement over deze zaak schrijft zij of wel weten door ccn uilvluchtsel dc verantwoordelijkheid van zich te werpen. Hebt gij uwe parochianen, die kin deren hebben die de gemeenteschool be zoeken, in den ban geslagen, vraagde de voorzitter? Neen, antwoordt de pastoor. Evenwel verscheidene getuigen zijn bet komen verklaren. De pastoor heeft hel recht niet den banvloek uil te spreken; dal recht behoort aan de bisschoppen. Anderen zeggenwij lubben niemand in den ban geslagen, het zijn de parochia nen zelven, die zich iu den ban hebben gedaan. x En alzoo zoeken dc Tarlufcn door alle soorten van uilvluchlselen zich te ver- schoonen over hel hatelijk gedrag dat zij gedurende meer dan een jaar hebben gehouden. Indereen weel en heeft het ondervon den hoe hardnekkig zij legen de oiïiciëele scholen, tegen de wel, legende onder wijzers en ouders gehandeld hebben, en geen enkel durft er rechtzinnig voor den dag mede komen. Indien er nog iels ontbrak om den eer bied, die men vroeger voor de geestelijk heid had, weg te nemen, dan zijn de ge tuigenissen der pastoors voldoende, om dat geheel te voltrekken. Er zijn, gelukkiglijk, meesters boven meesters, die de wetten en de gezonde rede doen eerbiedigen zich gemakkelijk overtuigen, dal de gees telijken, ten gevolge van al bun zot en plichtig geweld, meer en meer invloed verliezen, en dat de klerikale partij zwakker en zwakker wordt. Hiervan hebben wij voor het oogenblik 1 een klaar bewijs in Oostvlaanderen, waar de kiezers van hel arrondissement Gent geroepen zijn om op 26r" dezer over te gaan tol dc kiezing van eenen senateur, in vervanging van den heer de Keickhove- de Nayer, onlangs overleden. Welke schoons gelegenheid voor de klerikalen om te toonen dat zij inderdaad machtig zijn, welke gunstige omstandig heid om de les te spellen aan hel .Minis terie en om hel te waarschuwen, dat zijn rijk welhaast ten einde is Maar neen, de klerikale beslagmakers durven den kieslrijd niet aannemen, zij durver, de kans niet wagen, en alhoewel zij tot den strijd door de liberalen vurig worden uitgenoodigd, zij vluchten, zij onthouden zich. Het was hier ook zoo in 1878 de Veurnesche klerikalen gingen toen, vol gens bun klappen, bet verachtelijk en verstoolelijk geuzenbestuur overmees teren en de plaats doen ruimen. En, och armeals het er op aankwam, de be slagmakers lieten den moed in de schoe nen zinken, niemand kwam te voorschijn, en al de klerikale helden verdoken zich gelijk benauwde poepgaaien. Maar, in 1881 zal het andere peper zijn, want.... de KAKELS zijn daar oogenblik van hel gevaar zijn zij niet te zien. Zij hitsen aan en steken ongelukkigen vooruit, terwijl zij onder hel drinken eener llesch wijn, zich in de handen zitten te wrijven omdat er bloed gestort wordt. Hel oogenblik is gekomen voor hel gouvernement om een einde te stellen aan dien opstand tegen de wet, niet alleen voor wat de geestelijken, maar ook wal de wereldlijke overheden betreft, die de band leenen aan de oproerige geestelijken om de wetten met de voelen te trappen. Klerikale beslagmakers. Als men de klerikale gazetten leest men zou zeggen, dal de drie vierden der kiezers met de klerikale partij spannen, en dat de overgroote meerderheid der bevolking de handelwijze der liberalen en van hel tegenwoordige ministerie afkeurt. Dit is niets dan bedriegerij en oogver blinding, want alwje wil klaar zien, kan De klerikale bladen komen met de zotste cijfers voor den dag wat het school- enkwest zal kosten en vragen of M. Graux, minister van finanliën, niet ver plicht zal wezen, nieuwe belastingen in te richten om de kosten van het parle mentair enkwest te dekken. Stelt u gerust, beminnelijke beeren klerikalen; de belastingschuldigen waar voor gij u tegenwoordig, zoo bereidwillig toont en die gij tijdens uw bestuur zoo uitplunterdet, zullen niets moeten betalen. De minister heeft hel echte middel ge vonden om die onkosten te doen betalen door degenen, die er de schuld van zijn, dal zij moeten gemaakt worden. M. Bara zal eeue merkelijke verminde ring voorstellen op het budget van eere- dienslen; de geestelijke bedieningen die niet noodig zijn zullen worden afgeschafl en degene die hooge jaarwedden trekken voor weinig dienst, zullen worden ver minderd. Alzoo zullen de ongelukkige belasting schuldigen niet meer op te brengen heb ben en zijn hel de oproerige en wraak zuchtige geestelijken die de gebroken pollen mogen betalen. Alweer wat nieuw» I Toen dc bijzondere commissaris te Brugge de Broerkens van Liefde uil het lokaal kwam drijven, waarin zij zich in strijd mol de wel wilden nestelen, ont stond er een oploop van klerikaal ge peupel, die zoo hevig werd dal de ver tegenwoordiger des Gouvernements ge noodzaakt was de hulp van den opper- commissaris van policie in te roepen, die hem dan ook verleend werd. De Patrie, het bisschoppelijk blad, meldt thans dat de Brugsche burgemecstcr- represenlant, M. Visarl, dien opper- commissaris daarvoor heeftbeloond met 1 dag opschoning Hoe vindt ge nu dal? Een politie commissaris die door zijnen burgemeester gestraft wordt, ornaat hij helpt do rust handhaven Zeg nu nog dal er geen nieuws onder de zon is. Maar is waar, zulke dingen treft men enkel aan bij klerikale besturen. Volgens de Patrie is die commissaris gestraft, omdat hij eeue grove dwaling en eene onwellelijke daad gepleegd heeft, door de hulp der policie te verleenen, die gevraagd werd door den bezonderen commissaris, gelast met dc uitdrijving dar Broeders van Liefde. Volgens dc Brugsche meeslermakers, moest hel klerikaal krapuul vrij gelaten zijn de menschen uil te schelden, te mishandelen en misschien te dooden. In afwachting, ondanks de Brugsche revoiulionnaire stadhuismannen, zal M.r Vande Water in bediening blijven; inder daad, de heer Gouverneur heeft, van zijnen kant, hel besluit van Visartje op geschorst. Zie hier eenige bijzonderheden over deze jammerlijke zaak. Wij zullen bier nog enkel bijvoegen dat het noodig is dal de aanhitsers van dien opstand gekend en gestraft worden. Deze die de alarmklok heeft geluid en degenen die ze heeft doen luiden, zijn grootelijks de schuld van de ongelukken die hebben plaats gehad. En de geestelijken, die sinds meer dan een jaar den opstand legen de wet en de overheden prediken, die de kinderen ge bieden hunne ouders ongehoorzaam te zijn, deze mannen door den Staal betaald, om gemakkelijk en rijk te leven, die zijn de eigenllijke schuldigen, want zij zijn het die de boeren fanatiseeren en op het itten mogen betalen. j 'ornjlIen- De klerikale bladen zullen nu tevreden zijn, hopen wij KwaJougciiHHtrcek Tijdgebrek heelt ons zaterdag lest belet te spreken over een kwajongensstreek, eene ware schurkerij, gepleegd in den avond van dinsdag 28 September lest, aan het wezengeslichl alhier. Nogmaals geldt hel hier wij zijn r bijna van overtuigd eene daad van katholieke onverdraagzaamheid, ene uit drukking van wraakzuchtige gevoelens tegenover arme ouderlooze kinderen, wiens misdaad bestaal aan geene nou- nerij meer gehecht te zijn, maar wel door wereldlijken bestuurd te worden. Zie hier de feiten Rond 10 ure, kwam eene bende, samen gesteld uil mannen en vrouwen, al tie rende, en zingende op den air van de Marseillaise, de Pannestraat hinneiige- slroomd, en begaven zich recht naar Int Weezengeslichl, waar zij, als bezetenen, op deuren en vensters buischten, eene der watervensters, die niet al tegoed ge sloten was, openrukten en dan al met eens, gelijk een troep kanaljegoedje, vol daan over hun werk, al lachende langs de Zwartenonnenstraal op de vlucht liepen. Men kan oordeelen in welke gesteltenis de arme weeskinderen verkeerden. Nau welijks te bed, weiden zij door hel oor- verdoovend en vreesaanjagend geklop uit hunnen slaap gerukt, en half zinneloos van schrik sprongen eenige van hen uit hun bed te weeg om hulp te roepen, niet wetende wal er gebeurde, toen zij niet eens de kwajongensbende ontwaarden, mannen, vrouwen en kinderen, die. i);l hunne deugnieterij uilgevocrd te hebben, als schichten verdwenen. Wat de klerikale wraak nog al za* verzinnen Zoo het schijnt is men op het spoor der plegers van deze schoone en treffelijke euveldaad. Eene geheel echte kathol^ familie, met papa aan 't hoofd, zou die eer- De katholieken aan t werk. kogel getroffen, stierf bijna oogen- )uyck, Karell.odowijk, oud 42juar, ineeester door dou pastoor aangesproken, dio hom tactHa* Wii rrfifJll Ar mmln oinriirmn >r»nzl£ 'endarmen weg. - Maai- de burgemeester Wanorders te Aalst. Aalst, 4 October. Jammerlijke tooncclen zijn voorgevallen. Daar moest men zich aan verwachten na do schandalen van 's morgeus een schepen van Hofstade, eeue klerikaal, werd op do Grooto Markt toegejuicht door cene bende dronken boeren en nlraatBehnAliën. Dezelfde kerels, die do wijk hadden genomen in het Café du Pavilion hebben de leden der onderzoekscommissie uitgejouwd, en de policie. vertegenwoordigd door dry mannen, heelt niets gedaan om aan dat tooneel een einde te stellen. - Wat de grndarmon betreft, zij waren ge bonden, zooals mijn brief zegt. Men zegt dat een gemeenteraadslid zich iel onderscheiden heeft. Op het oogenblik dat ik u deze depeche zendt, is men op de Grooto Markt aan 't vechten. Do menigte is opgewonden; mot behulp van den jenever vreest men voor orgo onlusten in den avoud. Wanorders to Hofstade. Zondag hebben er to Hofstade wanorders plaats gehad. Den 26 september, had do pastoor van Hof stade aangekondigd dat de klerikale school zondag 5 October, met eeue processie zou openen en vroeg dat do burgers hun vaandel zouden uitsteken. De burgemeester had verboden vlag gen uit te stekeu, maar hij had toegelaten dat een stoet tot iu de kerk uitging. Do gendarmen waren opgeeischtin acht huizen had men vaandels uitgestoken; de veld wachter heeft proces-verbaal opgemaakt. Vreemde maatschappijen waren uitgenoodigd; de burgemeester is hen te gemoet gegaan, om hen te verbieden betoogiugen te doen. Hij werd in de talk beleedigd, alsook de gendarmen. Vervolgens hebben de oproermakers hot huis van den veldwachter overrompeld en de gendar men hebben hunne wapens geladen, maar geen vuur gegeven. Eeue Aalstenaar, Kiekens, coiffeur en ottlcier der burgerwacht is aangehouden. Het schoot van eene karabijn is afgegaan en heeft twee plafonds van het huis des veldwachters doorboord. Tijdens dezo schermutseling, werd de burgo- hem zegde: Wij gaan er mede eindigen, zendt do heeft hem geantwoord - Gij hebt mij geene bevelen te geven. De pastoor is beginnen declameren en op do geuzen uitvallen. Ten 9 ure was alles geëindigd. Een karabijn en een epaulet van een gendarm wordt vermist. EKct echte middel. Erge wanorderlijkheden te Heule. Zij die liet volk aandrijven om ongehoorzaam te zijn tegen zijne wettige overheid, om de wet ten te miskennen, die het v.dk aanhitsen tot oproer, mogen zich voldaan noemen. Hunne aanhitsingen hebben vruchten gedragen. Bijna de heele bevolking is van eene gemeente is in opstand gekomen, hoeft zich met geweld willen verzetten tegen het uitvooren der wet. Bloed is vergoten. Twee der oproerelingen zijn gedood, de eene in de schoonste jaren tier jeugd, liij was slechts 21 jaar, en de andere is gehuwd en vader van drij kinderen. Die ernstige, smartelijke gebeurtenissen had den voor dorp Heule, eene gemeente nauwelijks 1000 meters van Kortrijk. Drie jaren gelede» was Heule nog eene vreedzame gemeente. Poli tieke redwisteu waren er niet gekend, de inwo ners leefden als broeders en zusters samen. Het is ook waar dat Heule toen eenen pastoor had volgens het evangelie, die zich niet bemoeide dan met zijne bediening, die nl zijne parochianen beminde, lief hadt, terwijl dezen voor hem on hetzelfde gezin Die priester is dood en sinds de aankomst van zijnen opvolger, M. Van Dorp, is er alles ver anderd. De gemeente is cene der fanatiekste van heel het land geworden. Het is er niet meer voldoende goed katholiek te zijn, nauwkeurig al de voorschriften der kerk te volgen, men moet strijden, feitelijk zich verzotten, zoo niet wordt men geruïneerd in zijne broodwinning, in zijnen handel, zijne nijverheid, worden uwe familie betrekkingen afgebroken. De pastoor van Heule zegt men is een na volger van Deseure, den maar al te zeer beruch- ten pastoor van Sint Denijs. M. Van Dorp hooft voor handlanger eenen onderpastoor, M. Yserbyt, die aan zijnen baas niets te benijden heeft en die hem met alle kracht ondersteunt. Met het doel dat wij hooger hebben aange duid word eene dier congregaties gesticht, die zeer gemeenzaam zijn geworden en dio, men in dc Vlaanderen bestempelt met de benaming van tap, omdat men er bier en tabak verkoopt aan verminderde prijzen, terwijl er allo soorten van spelen worden ingevoerd. Zal het dan nog noodig zijn te zoggen welk onderwijs er gegeven wordt aan de congreganistent De voorvallen van heden beantwoorden ton volle deze vraag. Dc congregatie word door den pastoor inge richt in een gebouw dat vroeger had gediend tot leerwerkhuis, terwijl het geheel toehoorde, voor wat den grond betreft, aan hot weldadigheids bureel en de gebouwen aan do gemeente. De gouverneur vau West-Vlaanderen had vol gens onderrichtingen van enne circulair der maand november 1879, den burgemeester ver wittigd dat het gebouw, hetwelk kosteloos ge bruikt werd, moest worden ter beschikking ge steld van ons gemeente-en weldadigheidsbureel, die daarvan do besto mogelijke partij voor hunno belangen moesten trekken. De burgemeester, M. Laga, van rechtswege voorzitter van het weldadigheidsbureel, verwit tigde dit van zyno ontvangen inlichtingen. Er ging eene heelo maand voorbij zonder dat daar op antwoord word ontvangen. Nu acht dagen geleden handelde do burge meester in gevolge do voorschriften van den heor gouverneur: hij schreef eenen brief aan het weldadigheidsbureel om dit zijn vroogere onder richtingen in herinnering te roepen. Dit had donzelfden uitslag en bleef weer onbeantwoord. Toon was het dat de gouverneur na goedkeu ring van het gouvernement, M. Bouëz. bureel overste van het ariondissemonts-commissarlaat, aansteldo xls bijzondere commissaris, die gelast was om de wet te doen uitvoeren. Dit besluit moet ongetwijfeld door de belang hebbenden zijn gekend geweest, want sedert zondag verwachtte men iu de gemeente de aan komst vau den gouvcrnements-comrnlsssris. Deze aankomst werd door een fanatieke aan de congreganisten aangekondigd. Wij jutten ons laten buitenzetten, zegde hij, maar alvorens jutten wij alarm luiden! De bijzondere commissaris had zfjne schik kingen genomen voor het volvoeren dar zending waarmede hij gelast was. Donderdag avond be gaf hij zich naar do gemeente om den burge meester bekend te maken, dat hij's anderen daags bezit zou nemen van hot gebouw zonder recht door de congregatie betrokken. Hjj maakte insgelijks zijne Inzichten aan den veldwachter bekend en ried hem aan zich tor zijner beschikking te atollen. Deze ambtenaar met lijf en ziel aan den pastoor verkleefd ging terstond den pastoor van deze tijding onderrichten, en van dan af werden al de schik kingen genomen om zich tegen du uitvoering der wet te verzetten. Ook waren, reeds van dezo morgen ten 1 ure, een groot getal dorpelingen te been. M. Bouez, do guovernements-coinmisaris, kwam ten half negcu, in du gemeente aan. Twee gendarmen hadden hem vergezeld, doch zij waren van hun paard gestegen en wachtten op zijne bevelen. M. Bouez ging naar de woning vau den burge meester om hem te verzoeken zich ter zijner beschikking te stellen en begaf zich vervolgens, in gezelschap van den veldwachter, naar het gebouw der congregatie. Het gebouw was reeds door eene vrij aan zienlijke menigle omringd, die den commissaris wilde beletten binnen te gaan. Dit gebouw heeft drij uitgangen. De commissaris ging binnen langs eeue zijdeur en kwam dan de groote voor deur openen, denkende de hulp te kunnen in roepen van den veldwachter aan w ie hij bevel gegeven had zich ter plaatse te bevinden doch dio voorbeeldige ambtenaar had post gevat op oenen zeer groeten afstand van daar. Al. Bouez gaf hem bevel de menigte uit een te drijven, dio onophoudend aangroeidu, doch do veldwachter gehoorzaamde niet. Hij bedreigde hem met afstelling. Dat is mij wel om hot even - antwoordde de veldwachter, onder de toejuichingen dor menigte, waarvan do houding al lauger hou dreigender werd en die onophoudend oproerige kroten liet hooien. Nauwelijk was M. Bouëz terug binnen gegaan, of de voordeur waarvan iemand een sleutel had werd geopend. Twintig kerels stormden binnen, overrompelden den bijzonderen commis saris en stieten hom met geweld buiten. Op dit oogenblik kwamen de twee gendarmen ter plaats. Ook op dit oogenblik werd do storm klok geluid. Op het alarmguluid antwoordde do klokken der fabrieken, welke het staken van den arbeid aankondigdeu. De werklieden snelden naar de plaats der samenscholing onder het slaken vau kreten en vermaledijdingen. Het stormgelui van Houlo werd beantwoord door do stormklokken der naburige dorpen, waarvan do bewoners namelijk die van Gulleghem zich bij do muiters vau Heule kwamen voegen. Al die lieden verkeerden in buitengewone op gewondenheid. Zij huilden, tierden en vloekten; razend gemaakt door den genover, dio op de plaats word uitgedeold, waren zij in staat om de grootste baldadigheden te plegen. Do menigte viol op de gendarmen aan en poogde hen ter aarde te werpen. Dezen gelukten er nogtans iu tot bij M. Bouëz te geraken, en op dit oogenblik. zoo verklaart een getuige, dio onder alte opzichten geloofwaardig is, was de razernij der opstandelingen zoo groot, dat du bszondere commissaris en de gendarmen zeker zouden vormoord zijn geworden, indien zij er niet waren in geslaagd door eeue haag to drin gen on in hot lokaal te vluchten langs eene dur zijdeuren. Vergezeld door twee gendarmen verscheen M. Bouëz op den drempel der voordeur, waar hij de menigte verzocht kalm te zijn en zich te verwijderen. Zij wenden onthaald op uitjouwingou, beloe- digingen en getier; men wierp met steenen kasseien, en alles wat men vond naar hun hoofd. Do brigadiur der gendarmen ontving eeuen gazonstruik in hot gelaat dio hom gedurende oogenblikkou blind maakte; zijn kameraad word in het aangezicht getroffen m, gewond door ouu steen. Daar du oproerlingen steeds nador bij kwamen en tslrijkur werden gaf do brigadier hun bevol zich te verwijderen. Zij lachten hom luidkeels uit en begonnen op uieuw met steunen Ie werpen. Do brigadii r deed alsdan do opoischingen, vier of vijf iu.i;.'. roepende, dat Bis men niet ophield, steenen te werpen, hij gebruik van zijne wapens zou makeu. Ziende dat de aanvallers niet ophiel den steenon tu worpen, schoot do brigadier in do lucht, maar do menigte spotte daarmede en ging voort met roepen. Weldra viol men andermaal op do gendarmen; oen hunner ontving nog eenen slag en ziende dat hot ernstig gold hun loven te verdedigen, schoten de gendarmen op do aan vallers. Twee mannen violen neder: Cockuyt, Adolf, oud 21 jaar, ongehuwd, in het voorhoofd door oenen kogel getroffen, stierf bijna oogeu- blikkelijk; Duyck, Karel l.odowijk, oud 42jaar, werkman, vader vau 2 kinderen, werd erg ge kwetst in een naburig huis gedragen. Eenige oogenblikken nadien kwam do onderpastoor, uitroepende: - Gij zult zien dat daar waar do burgerlijke macht niets kan, een eenvoudige priester vrede zal maken I - En zich tot do menigte wendende, noodig le hij haar uit zich te verwijderen. Eenige leiders gehoorzaamden, maar het grootste getal bleef. De bijzondere commissaris antwoorde den onderpastoor, dat indien do geestelijkheid de klokken niet had doen kleppen of het niet toegelaten had, en in dien hij, do onderpastoor, oen uur te voren zijno zending van vrede had willen uitoefenen, er geen dubbel ongeluk zou t« betreuren zijn ge weest. Do bijzondere commissaris, na zijuo z nding volbracht te hebben, en een slot aan do deur van het lokaal gedaan to hebben, ging uit hot straatje, vergezeld vau du 2 gendarmen, die het geweer in de hand droegen. Van daar kwam hij op de groote baan, waar hij den luitenant der gendar merie ontmoette, die op galop vertrok om ver sterking to gaan halen eu het parket to verwitti gen. Een uur naaien kwam do bijzondere commissaris naar Houlo terug met don arrondis- seinents-commissaris en de magistraten gelast da zaak te onderzoeken. Hij moest opnieuw het lokaal sluiten, na vastgesteld te hebben dat het hangslot, welke hij aan de deur gedaan had, nfgerukt was geworden. De gouverneur van West-Vlaaudureu, die to Brussel was, kwam met bfjzondoren trein ter plaats. Hij kon vaststellen dat alle onlusten opgehouden hadden. i slechts een enkel groot

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2