VAN VEURNE 8 N w II NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT •J 1880. 54/ II JAAR. I I' 5 AB'’' Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Poor Stad: 6 maanden, tr. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Koor ganscli llelgie: 6 maanden, tr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. kinders, ouders, die zich ter kerk bege ven om God te aanbidden! Deze krijgt den wijwaterborstel vlak in hel gezicht, gene worji omvergestooten, bedreigd of uit gedaagd. In een woord, van den predik stoel rollen beleedigingen, laster en eer roof, in plaats van de Evangelieleer. De Zondagen zult gij vieren. De werk lieden, die dezen dag als eenen dag van rust afwachten, zijn er wel meê om in de kerk bene les van zcdeleer te ontvan gen en er hunne ziel tol God te verheffen! De priester, wiens zending het is de men schee tol den stoel der waai heid aan te trekken, en die er voor betaald wordt, neemt zijne toevlucht lol alle middels om zijne schapen ervan te verwijderen in plaats van al zijnen lijd en zijne pogingen te besteden om er nieuwe bij te krijgen. Wal raakt hel de priesters dal hunne parochianen de Zondagen onderhouden, zooals God hel gebiedt, en de heiligdagen vieren volgens de voorschriften der 11. KerkNaar den duivel! zeggen met van woede vlammende bogen deze bedienaars van den God van vrede! en wrijven zich godvruchliglijk de handen bij hel zicht der herbergen vol ten nadeele van de kerk, zich gelukkig achtende als zij vóór hen eenige oude vreesachtige zielen hebben a.a ...j i,OVpn pn sidderen en eenige die zij tegen hunne ouders kunnen ophitsen. Eert vaderen moeder. Alzoo gebiedt God. De priester gebiedt anders. Hij zegt aan de kinders in de kerk voor hel tabernakel vergaderd: Gehoorzaamt niet aan vader, als hij u zegt naar de gemeenteschool te gaan; smeekt, schreit en bedreigt, verlaat zelfs zijn huis liever dan u aan zijn gezag te onderwerpen. Aan de vrouw, die aan haren man gehoorzaamheid verschuldigd is, geeft de priester ook dergelijke raad gevingen: hij scheidlechtelingen, die God vereenigd heeft en hunne kinderen wendt hij af van de plichten, welke de geboden Gods hun opleggen. Gij zult ten minste eens 's jaars utve biecht sineken. Ten minste eens’s jaars. Dit was genoeg ten tijde van den ouden goeden God. In deze laatste tijden nog- lans was men zoover gekomen de men schee naar de biecht te zien gaan bij alle groote feestdagen en velen zelfs nog meermaals. Zendingen of jubilé's werden overal ingericht om lol den schaapstal weder te brengen de oude zondaars, die hunne malle kuren niet gaarne zouden bekend maken aan eenen getuige, voor wien zij zich konden blootgesteld vinden dagelijks te mogen blozen. De zendelingen droegen in hunne breede mouwen de ruwste be lijdenissen mede en beroemden er zich op ai de zonden le vergeven, zonder twijfel denkende dat men ze wel vergeeft aan de snoodste der booswichten, die het scha vot beklimt. Diezelfde personen, die men gedurende zooveel jaren liad gewoon ge maakt meer dan het geboden wordt te biecht te gaan, keeren uit eigen beweging lot den biechtstoel weder, en men ver stoot ze al beleedigende, dreigende en ze met den vinger als pestzieken aanwij- zende. En vutten omtrent Paaschen hel lichaam des Heeren. fndien er in elk kanton slechts ééne kerk was, waar de geloovigen ver zekerd konden zijn er God in vrede en zonder spekulalie te ontvangen, waar zij gerust het sacrificie dor mis konden bij wonen zonder er gestoord le worden door razende predikanten en waar men van het Evangelie en van Christus vrede lievende leer sprak: die kerk, was zij zoo groot als eene kathedraal, zou niet groot genoeg zijn om de Christenen te bevatten. Nu, in plaats van God, zijnen Schepper, in de Kerk te ontvangen, wordt men er Wat schandaal, dit onderzoek over den toestand der scholen, en wat schouwspel van zedelijk bederf levert hel niet op met aan ganscli hel land te toonen: van den eenen kant, onderwijzers en onderwijze ressen gebanvloekt, gehoond en beschimpt door de geestelijkheid omdat zij, volgens den catechismus, de geboden van God en van de II. Kerk durven onderwijzen, en van den anderen kant de pastoors, die het zich als eene eer rekenen, deze ge boden, grondvesten der christelijke zede- leer, te versmaden. Een God alleen zult gij aanbidden, staat er in de tien geboden. Gaat zien in het meerendeel der gemeenten, leest in de verslagen der dagbladen hoe de arme lieden onthaald worden: onderwijzers, Gij weet allen, geachte lezers, dal er in Belgie twee groote poli tieke partijen zijn: de liberale en de katholieke partij. Om le kunnen oonleclen welke van beide partijen de beste is, moet gij de verlangens, de inzich ten, hel programma van iedere partij kennen. Wal is liberaal zijn en wat beoogt de partij die dezen naam draagt Liberaal zijn is grondwettig, rechtvaardig en open hartig zijn (onder politiek opzicht); de onafhankelijkheid en de vrijheid naar waarde schallen en alle denk wijzen eeibiedigen. Het programma der liberalen bestaal hierin: verspreiding van een degelijk volksonderwijs, oni- slaving van den zwakke, be scherming van recht en wetten, of herstelling van slechte gevaar lijke toestanden en onrechtvaar digheden. Dus indien gij de grond wet en de wetten die er op steunen trouw naleell, indien gij rechtvaar dig en rechtzinnig zijl, indien gij de slavenbanden verzacht en de vrijheid liefhebt, indien gij de denkw ijze van een ander eerbiedigt, z.ijl gij liberaal en ware liberaal. Dan ook zuil gij u gelukkig achten tot hel edele doen der liberale partij le mogen medewerken. Ka tholiek zijnmaar de grootste liberalen zijn het ook. Bijgevolg, het woord, katholiek, politieklijk gesproken, staal in evenwicht met Men schrijft in bij (ten drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle rnededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. regelen genomen worden, in hel vooruitzicht van onlusten in hel westergedeelle des eilands. Ver sterkingen van troepen worden thans naar die streken gestuurd. Volgens men uit Petersburg meldt, heeft de keizer van Busland eene ongesteldheid gekregen. Een telegram uil New-York luidt: De lot hiertoe gekende berichten over den uitslag der kiezingen in Indiana doen de nederlaag voorzien der democraten en de overwinning der republiekeinen, doch met eene geringe meerderheid. In Ohio zegepralen de republiekeinen met eene groole meerderheid. In West-Virgin ia hebben de democra ten de bovenhand, doch shchls met eene zeer kleine meerderheid. De Hérald en de Tribune beschou wen de nederlaag der demokraten als beslissend. De uitslag der kiezingen duidt aan dat voor de kiezing van den president der Ver- eenigdo Stalen de republiekeinen de zegepraal zullen halen. Lil Buenos-Ayres wordt getele grafeerd, dat doctor Bomero voor zitter van den provincialen Senaat gekozen is. :i - -- - - Veurne, 16 October. zullen zij weemoedig mogen uit roepen men culpd, inca culpa, med maxima culpd. Ai/ ‘231. klerikaal. De klerikalen.... O dat zijn mij de mannekens zij hebben voor valschè kenspreuk Voor Godsdienst en Vaderland en voor leuze: heersch- en baatzucht. zij erkennen de grondwet voor zooveel die hun voordeelig is maar zij verwenschen en vervloeken de vrijheid van godsdiensten geweien, de vrijheid van drukpers en andere dio de grondwet waarborgt. Wat de vrijheid van onderwijs en bijeenkomst aangaat, de wetgeven de Kamers hadden er moeten bijvoegen dal de klerikalen alleen er mochten over beschikken. Dan zouden deze laalsten le vreden zijn. Ik zal van de rechtvaardigheid en de openhartigheid der klerikalen niet spreken; wij allen, wij zijn hel eens met vele dagbladen dal zij die hoedanigheden niet bezitten. De openbaringen van Mgr. Dumont bewijzen het zonneklaar. De vrijheid, de persoonlijke vrijboi.l, ja d.(i wilton (j(> klerikalen maar de vrijheid van een ander?.... O! zij erkennen die niet; zij hebben liever le verdrukken, te verslaven, dom en onwetend te houden. En wanneergijgeen klerikaal wilt zijn, vreest maar, achtbare lezers, dat de wraakzuchtige hand des pries ters u vroeg of laat zal treffen. Dit laatste gezegde zou ik door ver scheidene voorbeelden kunnen slaven. Het is alzoo dal de klerikalen de (1 e n k w ijzen eerbiedigen. En wal doen diezelfde mannen voor onderwijs, opvoedingen be schaving. Ei hemel, zij zijn er op uit den geest van hel kind le ver stompen, om hel dom en onwetend te houden; zij bezorgen die onge lukkige knapen eene opvoeding, die noch met onzen lijd noch met den aard der natie, noch nml de natuur van het kind zelve in be trekking slaat. Binnen eenig jaren, wanneer de ouders de vruchten zullen zien van de opvoeding die zij aan hun kroost bezorgd hebben Politiek. Overzicht. De president der fransche repu bliek is dinsdag avond te Parijs terug gekomen en heeft den minis terraad voorgezeten, die in hel Elysée gehouden werd. Al de ministers waren tegenwoordig. Zooals men had aangekondigd heeft men beraadslaagd over het vraag stuk der gemeenle-kiezingen en over hel besluit rakende de geeste lijke congregatiën. Over hel eerste vraagstuk werd geene beslissing genomen en de raad zal heden op nieuw vergaderen om het le be spreken. Wat hel tweede punt belieft, de heer minister Constans heelt mededeeling gegeven aan zijne collegas van de maatregelen, die hij nemen gaat voor de toepas sing van hel besluit. Eene depeche meldt, dal zij de eenparige goed keuring van het kabinet bekomen hebben. De raad heeft zich insgelijks on ledig gehouden mei de bui’.en- landsche aangelegenheden. De minister van buitenlandsche zaken heeft de depechen medegedeeld, betrekke! ij k de nieuwe wending, die de zaken van hel Ooslen ge nomen hebben en namelijk de oflicieele aanzegging der beslissing van Turkije om op vreedzame wijze Dulcigno alïeslaan. Bij die gelegenheid drukken de fransche dagbladen, die hel gou vernement ondersteunen, hunne tevredenheid uil over de vrede lievende oplossing, die het mooie- negrijnsch geschil wacht. De Paix, tolk van hel presidentschap, loonl zich vooral gelukkig over en is vol vertrouwen in de toekomst. Ook te Berlijn is men van ge voelen dat de onweerswolken aan den polilieken gezichteinder voor bij drijven. De provinciale Corres pondent beval een artikel over den nieuwen keer van het vraagstuk van Montenegro cn ziel hier in eene nieuwe bekrachtiging der vrede lievende verhopingen en van hel verdrag van Berlijn. Een telegram uil Scutari meldl, dat Biza pacha de hoofden van den Albaneeschen Bond heeft bijeen geroepen, om hen aanlemannen lot den vreedzamer) afstand van Dul cigno. Eene groole volksvergade ring moest ten dien einde gehouden worden. Enkel drie duizend Mon- tenegrijnen kampeeren le Sulto- rina. De andere blijven in hunne woonplaats, lot zij hel bev< I be komen om terug le keeren. Eene andere depeebe meldl dal Petro- vilschzich woensdag naar Dulcigno begaf om het bevelhebberschap dier stad op zich le nemen, wal zou doen denken dal de overgave van Dulcigno reeds heeft plaats gehad. De dagbladen van Ierland ver zekeren dat er groote krijgsmaat- ZATERDAG IG OCTOBER ADVERTENT ■i! I X 01 1 A Id I 4 I I NIEUPORT- 0-00 DIXMUDE-NIEUPORT 7-45 II III 11-00 11- 39 12- 16 3-23 5-12 5- 42 6- 19 9-18 5-40 8-12 8- 34 9- 08 4-15 8-28 11-50 3-11 3- 44 4- 17 6-55 9-44 II c r n - 3-09 3- 48 4- 26 7-12 6-48 10-11 10-32 10-58 S> II 4- 48 5- 16 7-32 7-45 10-00 10-20 10-54 12-05 2-50 set i> Cl 6-1.3 9-38 GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE C I 00-00 6- 32 7- 12 10-38 In kinderen, S I DUINKERKE 4-10 GI1YVEI.DE VEURNE GENT I L Hel Schoolonderzoek en «le tien Geboden. Kjiliernnl en Katholiek. Verlrekuren vnn <leii ijz.ecenweg vnn Duinkerkc, Veurne naar Gent en Diïinude naar Meiiport. 6-07 8- 55 9- 06 0-00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1