VAN VEURNE I Si NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT w u V 252 1880. OCTOBER ZATERDAG Veurne, Oclol)er. grijnsche gedrag der geestelijkheid in zake van den tegenstand aan de nieuwe schoolwet de heden weFden. land gehoor gegeven aan den wensch der europeesche gevol machtigden en aan de mogend heden eene nota gestuurd, waarbij aangekondigd wordt dat alle ge loofsbelijdenissen voortaan zullen geëerbiedigd worden door ganscii ile uitgebreidheid van zijn rijk. A afgevaardigden. worden, zoodra Dulcigno zal over- die beslissing als Dertien ■t geweld uil hel zeer ■protesteerd nantreirelen, I houden, en waarop de aangelegen- maai' als wereldlijke heden van Marocco besproken met toelating van den 1 werden, heeft de sultan van dit aan rins verklaard hebben, dal hij de bepalingen zal naleven van hel ver drag van Bellijn, wal de inwoners belieft van liet grondgebied, dal bij .Montenegro wordt ingelijfd. overal 1 1 1 1 r te De karmelieten proles- verklaarden Men schrijf! in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle niededeeiingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Eóno ê<':i klnnit I Sedert dal de Moniteur deoflicieële, dus de echte processen-verbaal afkondigt van hel scboolenkwest is de woede der kleri kale gazelliers len top gestegen. Zij voelen dal hel bekend maken van de en des godsdienst al hare oproepingen lot den opstand en moord deed, was hel gezag in de handen der klerikalen; het was M. Malou die minister was en die, zelf verschrikt over de strekkingen der ullramontaansche uitzuinigenin volle kamer erkende dat het land ten prooi was eenerechte gistingkorts, waarop, M. Frère, juister en verder ziende, antwoordde dat de toestand nog erger was en deze woor den bijvoegde, droeve voorzegging heden verwezentlijkt: Er is in de lucht als het gerucht der alarmklok.» In 1878, het land eindelijk verstaande dal. het lol den afgrond liep, zond eene liberale meerderheid tot de Kamers, juist om die ongelukswet te stemmen, die is geweest, die blijf! en die zal blijven eene wel van geluk voor het Belgiesch volk; want, ais zij gedurende een twintigtal jaren zal in voege zijn, zal men kunnen zeggen dal hel rijk der oproermakers van het. ultramontanisnius voor altijd in ons land len einde is, dat bijgevolg er de vrede en de openbare gerustheid voortaan verzekerd zijn. De kiezingen van 1878 werkten voor een oogenblik de revolutionnaire bewe ging tegen; dan hernam zij heviger, be gunstigd, men moet liet wel bekennen, door de bovenmate gematigheid van het liberaal gouvernement. Gematigheid, is dal wel het woord? In der waarheid, neen want hel is geenege- maligheid de strafloosbeid verzekeren aan plichtigen. De ullramontaansche muiters hebben hun werk van opstand en burger oorlog nog beter kunnen voortgaan, dan toen de knechten der jesuilen aan hel be wind waren: men heeft de wet alle dagen in den preekstoel zien aanranden met eene ongehoorde woede, de ministers vergeleken aan de monstcrachtigstc moor denaars, den Koning zelf in den modder gesleurd door de spotschriften waarmede de priesters de vlaamsche gewesten ver geven, uitgescholden als souverein, ge hoond als zoon lot zoo verre dat men hem heeft durven tooiien als op het graf zijns vaders speculeerde! Sedert twee jaren is alles toegolaten geweest aan de geestelijkheid en hare aanhangers; men zou zeggen dal hel straf wetboek niet bestaat voor hen; op dit oogenblik, is een dezer uitzinnigen be licht, door menigvuldige getuigen, van den Koning en minisiersmoord ge preekt te hebben. Hel feit "zij waar of valsch, is het niet onverdraaglijk de open bare macht te zien beweegloos blijven bij zulke belichtingen? De daadzaken van Heule en de pogin gen lot beroerte te Aalst en te Hofstade, bewijzen dat de ullramontaansche aan voerders, na tien jaren aanhitsing tolden opstand en uitdaging van allen aard, ein delijk besloten hebben ten velde te trekken of eerder ongelukkige fanatieken af te zenden; want persoonlijk zullen zij zorg hebben zich schuil te houden alzoo navol gende de lafhartigheid der meéslen van de hoofden der Parijssclie Commune. Wij zullen niet méér aandringen op de plichten van het gouvernement bij de kle rikale revolutie: het heeft de matigheid lot de zwakheid meenen te moeten bren gen: inaar hel moet zö niet brengen lot den afstand. De nieuwe «clioolwet in maar een voorwendsel. Indien iets degenen moet verwonderen, die sedert een tiental jaren de kuiperijen der klerikale partij aanduchliglijk gade slaan, dal is dat er geene voorvallen als die van Heule in grooler getal en sedert lang in België plaats gehad hebben. Ziedaar inderdaad omtrent reeds tien jaren dat de geestelijkheid en de ultra- monlaansehe bladen, eerst heimelijk den opstand preken en den burgeroorlog voorbereiden. De ongelukswet (lees gelukswet), die voor niets in de zaak van Heule is, is de eerste oorzaak niet van de schaamteloos oproerige houding der klerikale partij; I wij nemen volgaarne aan dal zij als voof- I wendsel gediend hebben aan de gods dienstige muiters om hunnen oproep tot de hevigheid en den opstand te bekrach tigen; maar zij heef! geenszins den toe stand geschapen in het land teweeg ge bracht door de woedende krankzinnigen der reactie. De ongelukswet was niet gestemd, wan neer zekere klerikale dagbladen en zelfs zekere redenaars van heilige meciingen verklaarden, dat men de liberalen moest tol rede brengen met geweerschot. De ongelukswet was niet gestemd, wan neer een vlaamsch dagblad, door pries ters opgesleld, drukte dal. België verrot was en moest hervormd worden in een bloedbad. De ongelukswet was niet gestemd wan neer ongelukkige Brussefsche toeristen, zonder eenige uitdaging van hunnent wegc, half doodgeslagen waren door hel weldenkend gepeupel van St. Nikolaas. De ongelukswet was niet gestemd wan neer men in al onze provinciën politieke manifestaties inrichtte onder voorwend sel van bedevaarten, en dat ieder mani festant. volgens gezegde der heilige druk pers zelf, gereed was zijnen stok in stuk ken te slaan op de goddelooze liberalen. De ongelukswet was niet gestemd, wan neer men aan de deuren der kerken te Antwerpen spotliedjes verkocht waarin deze schandelijke woorden stonden :«.!/- les wat geus is, is verrader, sla dood I sla dood De ongelukswet was niet gestemd, wan neer een prins der Kerk, zich tol de jonk heid der Alma Mater wendende, uitriep Welk is degene onder ons, die, zonder gansch blind te zijn, het innig, onover winnelijk gevoel niet beeft van loekomen- „.4 .,vv de verscheuringen, broeder strijden, tus- zuivere waarheid over hel schandelijk schen de kinderen van denzelfden bodem!» Toen de pai tij des vrede, der moraal Generaal Melikoff heeft de over lieden van Petersburg bericht, dal hij de maal! (“gelen heeft afgeschafl opzichtens de waakzaamheid der stralen in de hoofdslad en de str enge voorschriften, door gene raal Gotnko aan de poor tiers der' bijzondere huizen opgelegd, doch van cenen anderen kant zal hij de politieagenten vermeerderen. De russischè dagbladen beschouwen een bewijs, dat het uiliilsin voor het oogenblik niet gevaarlijk meer is. Ten gevolge van het congres, over drie maanden te Madrid ge- Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: I oor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n 'mmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. ■Vertrekuren van den ijzerenweg van DuinkerUe, Veurne naar Gent en Dixnitade naar Nieuport. 5-12 5- 42 Politiek. Overzicht. De fransche ministerraad heeft handigd zijn. Daarenboven zou de vrijdag alleen de loopende zaken i prins o t, tj Men 1 I o‘7 meldt uit Cettinje aan den Times, hemel te beloven onder dagleekening van den 19, j dal prins Nicolaas de bevredigste i verzekeringen heeft gegeven aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden over zijne inzichten I jegens de mahoïhetanen, die aan de albaneesche beweging hebben deel genomen en nog te Podgoi itza bestuurd worden. De geestelijkheid heeft wel den i en met de hel te bedreigen, het helpt niet; de beur zen blijven gesloten en het zal weldra ook hel geval zijn met hunne scholen. Ongelukkige onderwijzers die zich hel net over bet hoofd hebben laten steken en tot de klerikalen zijn overgeloopen. Zij worden nu verblijven. Zij zullen begenadigd j gewaar dat zij enkel den knecht zijn van den pastoor en als zij geld krijgen, dan nog als een arbeider betaald worden. Volgens een blad van Namen, ziel het er aldaar allertreurigst uit met de katholieke scholen, en in plaats van scholen met God, zou men mogen zeggen dal zij door God verlaten zijn. Ware nu een inirakellje niet mogelijk? Gij, geestelijken, die z gl zoo goed niet den hemel te staan, loont cens uwe macht en maakt eens dat uwe klerikale scholen bloeien en de kinderen er iels loeren. Maar ’t zal niet gaan sinds langen tijd heeft Ons Deere zijne hand van u afgedaan, omdat gij de religie geheel en al ten onder brengt. O afgedaan; maar denzelfden dag zijn door Frankiijk de Curmehelen uit hunne kloosters verdreven, krach tens hel 2" dekreet van 29 maart. De overheid was echter verplicht met geweld de deuren openen. I teerden en verklaarden dal zij slechts onderdeden voor geweld. Onder de paleis te Parijs was een belg. Zaterdag niorgend om 8 uren zijn twee commissarissen overgegaan lol de uitdrijving der jesuielen, die in ’tcollegie Ste-Marie, te Toulouse, ware gekomen om hunnen ge wonen leergang te geven, jesuielen zijn me gesticht gedreven, na ge te hebben legen de maatregelen, legen hen genomen; zij zegden niet als jesuieten i geestelijken, aartsbisschop, in hel geslicht te verblijven. Zondag had in de cirk Fernando eene vei eeniging plaats van Bóna- parlislen, die was opgeroepen dooi de groep die vijandig is aan prins Jerome Napoleon. Na eene vinnige bespreking heeft de vei gade ring besloten den prins uil te iioodigen af te zien van alle kandidatuur en zijnen zoon Victor te erkennen als vermoedelijke erfgenaam van hel keizeirijk. De ontbinding der klooslors van de carmclielen en discalsen, maakt de klerikale bladen woedend. Zij waren zoo verzekerd dal het tweede dekreet niet zou worden toegepast, dat zij hel als eene ijdele bedrei ging aanzagen, bestemd oin nooit uitgevoerd te worden. Niettegenstaande de moeilijkhe den, waarmede het nieuw monie- negrijnsch vraagstuk nog omgeven is, verkeert men te Berlijn in de overtuiging, dalTurkije rechtzinnig en volledig de belofte zal uilvoeren om Dulcigno al te staan. In een artikel der provinciale Corresponded wordt die overtuiging zelfs kracht dadig uilgedinkl. Daar dit dagblad bekend staal als de tolk van den rijkskanselier te zijn, zoo heeft die verzekering haar gewicht. De on- Tweo teleurstellingen. De klerikalen ondervinden tegen woordig in hel land twee erge teleurstellingen: De eerste is dat zij gerekend hadden op eene ver meerdering van leerlingen na de vacanliën en hel tegenovergestelde heeft plaats. Vele ouders door hel school-enkwesl ingelichl en ande ren die nu ondervinden, dal hun ne kinderen niets keren in de schooiersscholen. hebben ze naai de gemeenteschool gezonden. Maar wal de klerikalen en vooral de geestelijken het meeste treft, dat zoovele lieden hunne beurzen gesleten houden als zij rond komen voor de katholieke scholen. Bij vele personen, waar zij zich aanbieden voor den schoolpenning krijgen zij tot antwoord, dal hel wel was voor eenmaal, maar zij derhandelingen schijnen overigens niets meer geven voor de katho lieke scholen, die daarbij zoo slecht tusschen de lurksche en montene- 5i.r JAAR. wending te nemen eene betere 11-00 11- 30 12- 16 3-23 NIEUPORT- 0-00 DIXMUDE-5IEUPORT 7-45 6-13 9-38 GENT VEUKNE GHYVELDE DUINKERKE 6-48 lu-11 10-32 10-58 4- 48 5- 16 7-32 6-07 8-55 0-06 0-00 12-05 2-50 4-15 8-28 5-40 8-12 8-:4 0-08 3-09 3- 48 4- 26 7-12 7-45 10-00 10-20 10-54 11-50 3-11 3- 44 4- 17 6-55 9-44 00-00 6- 32 7- 12 10-38 agars» I DUINKERKE 4-10 GHYVELDE VEURNE GENT F', 6- 19 9-18

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1