vreemdelingen in de stad aanlokken om de liberalen le benadeeligen Is de concurrentie altijd voordeelig? Is hol niet beter, voor alleman, dat tien neringdoeners die het zelfde bedrijf uit oefenen welvaren, dan dal vijftien dezer neringdoeners door de concurrentie zou den te lijden hebben Is de concurrentie altijd eerlijk’ En als de concurrentie onderkruipt, lastert en bedreigt, is zij dan niet verachtelijk? Is het voldoende dat iemand een ge bouw opricht om de genegenheid te be komen der ambachtslieden? Hebben onze geestelijken zoo veel vrienden gewonnen onderdo ambachtslieden met hel bouwen hunner meisjesschool De Veurnaar vraagt ons, of hel bureel van weldadigheid van lleule zijne lokalen niel Ier beschikking mag stellen van wien hel wil, en of hel niet meester is van daar le laten congregatie in houden Wij antwoorden: neen. Te lleule, zoo wel als elders, moet men zich onderwerpen aan de wel, le lleule, zoo wel als elders, moet hel bureel van weldadigheid zijne lokalen verpachten, en mag ze daaren boven geenszins laten dienen om de wel le bestrijden. De Veurnaar verheit lol in de wolken den moed der vlaamsche Lipmannen, alias, dei' vlaamsche ijeefs. Als zij overal zooveel moed laten blij ken als te Heule, er valt waarlijk niel veel op le boffen. En imleidaad zij waren daar misschien met 150 mannen legen twee gendarmen, die zij beleedig- den en met sleeneu wierpen; de gen darmen schieten in de lucht, en de tjeefs gaan aan loopen; welhaast hervatten zij moed en komen zij terug mei hel vast besluit de gendarmen le overweldigen; twee der tapmannen vallen, elk door eenen kogel getroffen; chwel, die moedige tjeefs, in plaats van de gendarmen, die nu ontwapend waren, in te loopen, vluchten allen tegelijk als of zij den duivel hadden gezien! Wat helden, wal helden! Dit zijn al punten op dewelke wij het niel ’t eeus zijn met de heilige schrijvers van den lïurnaar. Maar ook, die heeren hebben toch zulke vreemde gadachten. Bij voorbeeld gevaarlijksle pogingen, hem gedurende houden. Intusschen lijd komt een derde persoon met eenen boot loegesneld waar- blool le stellen, zonder zelfs zich nat te trokken is. maken, (hm drinkeling opneemt. Eliwel de Veurnaar is van gedacht dal deze laatste persoon hel kruis van eer ver dient, en dal de voornaamste redder zelfs geene melding weerd is. Zijn het volksvrienden, deze die onop houdelijk de liberalen vervolgen, en dat verwaand gebulder gewonnen? jpA geloof ik, en is daarom ook, heer Lil- in hij, zonder in hel minst zijn leven i gever, dat de pater zoo welgezind ver- Een persoon verdrinkt in een diep water, en moet onvermijdelijk zonder hulp omkomen. Een tweede persoon zwemt Imm achterna en poogt hem te redden. De drinkeling klemt zich aan den redder vast, verlamt zijne bewegingen, en beiden verkeereu nu in levensgevaar. De redder rukt zich los, en, vol moed en Deum le zingen op een groot Nationaal feest Het spreekwoordVeel te goed is halfzot» schijnt in Italië geene doode letter le wezen. Of dit ook zoo in België is, zal ons de toekomst leeren. Nog een ander aardig gedacht van de heilige schrijve» s: wij staan beschaamd, zeggen zij, omdat wij niet geprotesteerd hebben, omdat wij niet meer onze ver- ontweerdiging hebben lucht gegeven, en de religieuzen (de bruine nonnen) zoo gemakkelijk en zoo rustig hebben laten uil hun klooster jagen. De heilige schrijvers beklagen dus dal zij niet gehandeld hebben gelijk de oproe rige tjeefs van lleule. Wat krijgzuchlige mannen worden onze langgerekte op stellers Waarlijk hel is hoog lijd dal zij soldaat en garde civick worden. Kostelijke bekentenis. Wij hebben al zoo dikwijls gezegd dat de klerikale geestelijke handelwijze, tegenover de scholen, een reklaam was ten voordeele hunner scholen en hunner zaak. Wij zegden ook dal hel een winkel was, welke zij exploiteerden. Nu, Wij hadden ons niel verwacht dat woord le zien bevestigen door een geestelijke, die er over denkt even als wij en hel opent lijk heeft verklaard. Te Nijvel, heeft de voorzitter der en- kwesl-commissie een geestelijke onder vraagd die als getuige optrad; hij vroeg hem of hij soms tegen de gemeente scholen heeft gepredikt. Dal kan wel gebeuren, M. de voorzitter, antwoordde de geestelijke. Gij weet, op deze wereld, preekt iedereen zoo wal vóór zijnen WINKEL Zoo dal al wal lol hiertoe gedaan is, liet zij door de bisschoppen, het zij door den paus, hel zij door de geestelijken, in belang van hunnen winkel is. Dal is eene kostelijke bekentenis, waarvan wij sinds langen tijd overtuigd waren, maar die nog uil den mond van een geestelijk man niet was gekomen. doodslag is voor de zcdclijkc macht der priesters. Zij weten dal het verspreiden van het ware licht over de revolutionaire houding der klerikale burgemeesters, gemeente raden, provincieraden en Bestendige de putation in zake van de uitvoering dier wel de oogen van bel volk zal openen en iedereen zal doen zien en begrijpen, lol welken afgrond van dwingelandij en armoede de klerikale partij hel land wil medeslepen. Zij zien dat al de leugens, die zij aan hunne lezers hebben opgedischl over die schoolwel, thans aan liet daglicht gaan komen; dal al de valsche verslagen over het schoolenkwest, die zij hun hebben op- gesolferd, gaan terecht gewezen en af- gestrafl worden. Daarvan hunne woede, hunne schuim bekkende razernij legen de afkondiging en dus ook de veelvuldige jesuietische middelen, die zij uitvinden en in T werk stellen om dien schrikwekkende!! slag af te weren. De oplossing dor kwestio van de Panne. Bij koninklijk besluit van 12 October wordt hel burgerkruis van 2* klas ver leend aan den heer Haemers Leopold, hypotheekbewaarder le Veurne, eu de meilalie van 1' klas, aan den heer Calmeyu llenri, van Brussel, om zich bijzonderlijk onderscheiden le hebben, den 10 sep tember 1880, in de redding van eenen bader die zich te ver in zee had gewaagd, te Adinkerke-Panne. Onze gelukwenschingen aan beide deze heeren. Ken goed voorbeeld. Over eenige dagen moest de Castella- mare, in Italic, een nieuw panlserschip ter zee gelaten worden. De koning en de hoogc dignitarissen van hel rijk zouden die ceremonie bij wonen. Hel afloopen van een zulk schip ge beurt altijd met eene zekere plechtigheid, en de bisschep van Casiellamare was uil- genoodigl om de gebruikelijke benedictie te geven. Doch op het oogenblik dat de ceremo nie moest beginnen, vertrok de prelaat met zijne benedictie naar Rome. Gel.eel die handelwijze, zegt l’Europe, komt wonderwel overeen met die onzer bisschoppen, welke op hel voornaamste feest van onzen gouden jubilé weigerden liet Te Deum te zeggen in tegenwoordig heid van den Koning, het gouvernement en de natie. De manier van doen van wege onze prelaten was juist dezelfde. Doch ziehier, waar die overeenkomst ophoudt De koning van Italië, gekwetst door het onbeschaamd gedrag van den bisschop van Casiellamare, heeft onmiddelijk ge vraagd dé jaarwedde van dien onbeleef derik in te trekken, hetgeen gebeurd is. Hel voorbeeld door koning Humbert De Veurnaar kondigt een artikel aan over hel onderwijs. Waarschijnlijk over hel onderwijs le Veurne. Verhaasten wij ons te zeggen dat liet ollicicël onderwijs in onze stad altijd vooruitgaat, en dat, dit jaar, de bevolking van alle onze wereldlijke scholen, niel eene uitgezonderd, degene van hel afge- loopen schooljaar zal overtreffen. Binnen eenige weken zullen wij hel getal der leerlingen van iedere otliciëele school, muziekschool, toeken- en nijverheids school en school voor volwassenen in begrepen, aan onze lezers mededeelen. De opperbaas van Avccappelle is een felle kadé. Die man droomt van niets anders dan van strijden en van over winnen, en is even oorlogzuchtig als onze gezalfde opstellers, die in bun laat ste nummer het volgende schrijven: de katholieke vlaming zal niel achteruit wijken; bij heeft kloekmoedig gevochten en gestreden tegen de geuzen der XVI eeuw', Jozef II, de fransche revolu- tionairen van de jaren 90, den Hollan- der van T jaar 30, en, legen de ver- drukking van hel schitterend jaar 80, zal hij ook kloekmoedig en onver- schrokken wederstaat!. Saperlol Dat hel Ministerie zich kloek boude en oppasse, want de Veurnaar heelt ge sproken. Jammer voor hel heilig blad, dal zijne woorden te Geul geen weer klank vinden, waar zijne vrienden den moed niel hebben het hatelijk gespuis bewind door de wettige middelen de kiezing te bestrijden. Om te sluiten, eene vraag aan den Veurnaar. Gelief ons, confrater, duide lijke uitleggingen le geven over de vol gende zinsnede die zich in uw laatste nummer bevindt: De liberalen van Veurne gaan vreemde markzitters vinden om daar met een anders geld te koopen voor de prijsdeelingen der schotevrij- en bruin- broodscholen. Wat heeft men a. h. u. b. gekocht bij vreemde markzitters voor de prijsdeelingen, eu wal beteekenen de woorden: schotevrij- en bi uinbroodscho- len Iets over de laatste redevoering van den heer Roliu. De liberale Associatie van Gent heeft verleden maandag, in eene algemeene plechtige vergadering, den heer P. Van den Kerckhove als haren kandidaat voor den Senaat aangeduid. De heer Rolin, Minister van hel inwendige en volksver tegenwoordiger van Gent woonde deze vergadering bij en sprak er eene merk waardige redevoering uit. Hij toonde onder andere aan, dal hel helgische volk, dal de kiezers, hel liberaal ministerie ondersteunen, bijzonderlijk omdat dit ministerie palen stelt aan de zotte preien tien der geestelijken, die overal en in alle wereldlijke besturen willen den baas spelen. Het volk wil niel, zegde hij, dat de priesters het liooge gezag heb- ben over onze bestuurlijke zaken. Neen, voegde hij er bij, hel Gouvernement van den Koning mag, hel Gouvernement van den aartsbisschop van Mechelen niel zijn! Neen, de vertegenwoordigers van het volk (senateurs, representanten, provinciale raadsleden) mogen de lasl- hebbers der bisschoppen niet zijn Neen, de gemeentebesturen en de ge- meenleonderwijzers mogen de nederige knechten niet zijn van de pastors! Goed gesproken. Hel is inderdaad lol nederige knechten dal de pastors alle gemeentebestuurders en alle gemeente- bedienden willen verlagen. Zij alleen wil len meester zijn, en als zij in gemcenle- kiezingeu kandidaten voorstellen, liet is in de overtuiging, of in de vaste hoop, dat die kandidaten, indien zij gekozen wor den, aan hunne bevelen gelijk nederige knechten zullen gehoorzamen. Moer en meer verzet zich liet volk legen die meestermakerij, en wel met reden. In de gemeenten zijn het de burgers die aan hel hoofd moeten slaan van liet groot huishouden en geenszins de pastor, meest altijd een vreemdeling en een vogel op een tak. De Minister heeft ook doen uitschijnen hoe gevaarlijk de priesterheerschappij is, zoo voor de algemeene rust en vrede, als voor Godsdienst en den Staat, en hij eindigde met de overtuiging uil le druk ken dal de burgerlijke macht, tegenover degene der bisschoppen, in België zal blijven zegepralen. Het zij zoo. De heilige schrijvers noemen de libe ralen wreede tijgers die dorst hebben naar bloed Als men die mannen hoort spreken men zou zeggen dal de liberalen beulen zijn en dat de geestelij ken en hunne tjeefs lammekens zijn, die nooit verdrukken, die nooit geene hoe- genaamde dwangmiddelen gebruiken. Maar, woorden zijn bed riegel ijk. zelfs de woorden der heilige schrijvers. En inder daad, dal men cens naar Avccappelle ga, nu dat er in die gemeente eene pastors school is geopend zonder onderwijzer, en men zal er vernemen aan welke geeste lijke verdrukking eu geestelijke dwang middelen de Avecappellenaars blootge steld zijn. Opening van het tooneefjaar. Hel streelt ons bij voortduring den buitengewone!) opgang te kounen melden, dien het vlaaiiiscli looneel te dezer stede geniet. Verleden zondag, bij de opening van hel looueeljaar, hebben wij dit konnen aanslippen. In de tegenwoordigheid van een talrijk genootschap, voerde onze maatschappij van Rhetorika ten tooneele, twee blij spelen van haar oud repertorium, te welenKeizer karei eu de Herchemsche boer, met een Misgreep. MeL vermaak z.aeen wü onze lofbare gildebroeders op den schouwburg weder. In de rol van lierchemschen boer vonden wij onzen tooneelbesluurder M. 1’.... met de zelve kunst en natuurlijkheid waaraan wij gewoon waren. Gevoelig waren alle zijne toestanden, maar vooral bij hel overhandigen van den lanteern, cn in zijne verschijning voor Keizer Karei muntte hij uil. De heer V. D. K..., in zijn rol van Keizer, benevens zijn l,u Minister M. Deg.... hebben met kennis en talent hunne rollen voortgebracht. De klucht speler Em. De W... als knecht, behaagde aan hel publiek, hij blijft goed volharden, benevens Lijsje, die ten vollen in baren schik was. Immers al de uitoefenaren hebben le recht den samenhang in de twee bedrijven gehandhaafd en de aan schouw ers ten hoogslen voldaan; getuige de bisgeroepen en liandgekluppen die op liet einde van hel stuk hen ten deelc vielen. Hel stukje van Van Peene is reeds meermalen hier opgevoerd geweest, cn hel gelieugl ons met hel zelve beter be werkt le zien. Dit was wel hel beste van den avond. Hel tweede stuk een Misgreep heeft liai- lelijk hel volk doen lachen. Aan Meester Koolbak zijn wij den palm der opvoering verschuldigd. Al zijne toestanden waren goed bestudeerd en uitgevoerd. Daarbij heelt hij een zaugoïgaan die le samen de eigenschappen van een goed looneellist vormen. De moedige Kapmans stond hem overheerlijk ter zijde om den beruchten moordenaar Jud oplezoekeu. Hunne ver wering bij de misgreep die zij begaan hadden in de aanhouding van Eelix den zoon van den Burgmeester in plaats van Jud, was opmerkeiiswaardig. Tonnelaar, wij hoeven hel niet le zeggen, verbeelde goed den herbergier. Jan de knecht wet tigde hel goed gedacht die wij van den beginne le zijnen opzichte hadden opge val. De standvastige liefde van IVaiitje scheen bijzonder uil in de lotgevallen die Eelix óverkwamen. De figuranten >u hunne rollen van minder aanbelang, heb ben ze ook op eene vrij beiamelijke wijze vervuld. Na hel vallen der gordijn werden de uitoefenaren teruggeroepen om ander maal eene luiddrttchlige hulde le ontvan gen. De kostumen in beide stukken waren prachtig. Bij deze vertooning hebben de akteurs hunnen billijken verworven faam staande gehouden er. dit is de beste lofspraak die Van alle» wat. Zijn bel volksvrienden, deze die be- nijden dal een ander geld wint, en die gegeven, is goed om aan te stippen e'i na a]fe stieltjes probeeren waarmede een ie volgen. Indien hij zooveel krachtdadig- ander welvaart? beid aan den dag legt voor het weigeren I eener armzalige benedictie van een schip, wat zou hij dan niet gedaan hebben, in dien d» bisschop geweigerd had een Te De Leugenaar meldt ook dit besluit, en, zijne onbeschaamde rol van partijdigheid willende doordrijven, beknibbelt hel in- lerresanl korlbroekje uil ’t Abdijslraatje, de gunst waarmede de heer Haemers woidl vereerd. Volgens hem moest de heer Cahneyn alles en de heer Haemers niets hebben. O die christelijke, lief dadige maunen Om zijne boosaardigheid nog verder te doen uitschijnen heeft, ons duiikens, den gezalfden sclirijvelaar van den Leugenaar het bijzonderste vergeten; dit is van hel kruis der Leopoldsorde le eischen voor M.r d’Atïppe, die geprobeerd heeft zijnen jas uil le trekken. En daarmede punctum, zoo met de kwestie der Panne, als met den Leuge naar en zijne liere-mannen. Tot zijne oioo.i!u.ijao blijdschap heeft de pater ondervonden dat de Bulscamp- naren van geene kwakzalverij, slavernij of dweepzucht moeten welen. Hij kwam om menschen te verdoemen, om het offi ciéél onderwijs dat er zeer bloeiend is, eens duchtig door den hekel le halen. De geestelijken hadden hem wel noodig 't geen zij zelven niel gaarne uitspuwen laten zij aan eenen vreemdeling over. In een sermoen over zesde gebod (maar hij moest toch een stuk in zijne kr.... hebben) was de ziel van ’t kind in een ander gevaar dan in staatsscholen. Zijne handlangers, die niel gansch ver- kwezeld zijn, spraken er zelven schande van. Sedert wanneer zou het gebod van zelfopoffering, keert naar den drinkeling God bestaan dat de man zijne vrouw soms terug en gelukt er in, ten gevolge der eentifei meborsteling geven mag? Misschien gevaarlijksle pogingen, hem gedurende in.eenen nieuwen catechismus. Eu nu, nog eenige minuten boven hel water te wal hebben die godsdienstbrekers met X. i Kit IkiilHcmiip. I nI f iccpn Iml Lntnt nAit dnmln (lilt VfH’WltUll(l <rPhlIl(l<ri»Wf»i11V :iin 4

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2