VAN VEUBNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I A.' 225 54. J A Alt, lips II op den troon Dulcigno den I november le hulp of li er- plagerijen van Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement, inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Joor Stad: G maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor ijansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Kehoolonkuest. Wat hadden onze tegenstrevers gelijk toen zij zich benauwd loonden voor hel parlementaire schoolonderzoek! Eu hoe bewees - hunne vrees dal zij elkander onderling kennen en nog beier dan wij hunne geestelijkheid kennen Nauwelijks heeft de onderzoekscom missie hare werken begonnen, nauwelijks heeft zij in eenige gemeenten aan de stem des volks toegelaten zich te doen hooi en, of reeds logenstraffen de bekomen uit slagen op eene schitterende wijze al de vermetele bevestigingen, al de holle smaadredenen, al de ijdele voorzeggingen, welke gediend hebben om de nieuwe wet op het lager onderwijs le bevechten. De nieuwe wet, zegde men ons, was in de oogen der bevolkingen uitnemend halelijk; zij stelde in gevaar hetgeen hun het dierbaarst ishel geloof hunner kin deren. liet ganscbe land ging tegen deze noodlottige wel, tegen deze oorlogs- en ongelukswet opslaan. En toen de wel gestemd was, stelde men ons de ouders voor alsof zij eenen onoverwinnelijke af keer voor de scholen zonder God te kennen gaven. Overal ver hief zich tegenover de officieele school eenzaam en verlaten de school der katholieken eivol en in bloeiende» staal. En dal alles was T bewonderenswaardig voortbrengsel der vrijheid Die katho lieke scholen waren in eens proppensvol door de ongedwongene vervoering der bevolkingen. de eerste slachtoffers kunnen den van den oproer die zij ten hunnen voordeele hebben willen slichten. om oveihandige» I)e engelsche dagbladen kondi gen zeer ernstige lijdingen af over den toestand in 1‘erzie. Men weet dat de woelige volksstam der Kul de» onlangs hel noordwesten van dit land overrompeld heeft. Nu bericht num dal die stoute vrijbui ter Urnmiah belegerd heeft, de voornaamste stad van dit gedeelte van bet perziksche rijk. Hel schijnt dat bij over eene voldoende strijd kracht beschikt en men is niet zonder onrust over hel lol der per ziksche en lurksche generaals, die foltertuigen ontbreken, tegen hem zijn opgezonden. De engelsche consul Urumiah zou als onderhandelaar lusschen de oor logvoerders opgetreden zijn, om te trachten eene ramp afteweeren, voor welke men beducht is. Men Weet nog niet of zijne pogingen met goeden uitslag bekroond zijn. Veurne, 30 October. en was hel volk nog zoo dom als over 500 jaar, dan zouden pijnbank en brandstapel in volle werking zijn. Dan was hel laatste uur gekomen van den huis vader die zich verstouten durft zijne kinderen naar de gemeente school te zenden; dan werden zij, die de officieele school ondersteu nen, in de gevangenis geworpen, even als die wolke de nieuwe leering aankleefden en huisvesting verleenden aan vormden. En het is omdat lichamelijke dat onze tegenwoordige geestelijken dezedé lijke pijnigingen gebruiken. Om hunnen wraaklust te koelen en hunne verwaande heerschzuchl te voldoen, trekken zij de vrouw van den man, ruien zij de kinders legen de ouders op, stellen zij verdienstelijke onderwijzeressen beneden openbare vrouwen, en hitsen zij bel volk op tegen ’s lands wetten en derzelver uitvoerders. De inkwislie der 16' eeuw bestaat dus nog heden, met dit verschil dat de middelen van uitvoering velschillen. Maar even als in de 160 eeuw de geestelijkheid heeft moeten toegeven, evenzoo zal zij moeten onderdoen voor hel ont wakend volksgevoel. Dat zij er wel I vuur speelt, verbrandt zich de vingeren en de Men schrijn in bij den drukker-üilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als- ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag loc te zenden. De geschiedenis der 16" eenw is, jesuicte» die naar wij veronderstellen, genoeg zaam gekend van eiken onzer lezers, leder weel welke hatelijke dwangmiddelen de geestelijkheid gebruikte, om hel volk naar wille keur le leiden en in dén loom le houden. Hen, de niet gedwee gehoorzaamden, wachtten dè pijn bank en andere foltertuigen; zij, die in het geheel niet wilden toe geven, werden gehalsrechl of tot den brandstapel verwezen. Men ijst van schrik als men in onze museums en in die van Holland de foltertui gen beziel, waarmede men destijds ilc menigte pijnigde. Mënigeen zegt verheugd in zichzelven: dal is toch hedendaags niet meer zoo en de lijden zijn zeer veranderd. Iiidien het waar is dat zulks hedendaags nipt meer bestaat, is het niet minder waar dal hel be treurd wordt van hen die er hel meest gebruik hebben van gemaakt en die moordtuigen nog zouden gebruiken, indien zij de kans hadden wij bedoel» n onze tegen woordige geestelijken. Immers, als wij overdenken wat thans geschiedt, hoede handelwijze der priesters is tegenover de wet ten des lands, tegenover de brave burgers die deze wellen aankleven en vooral tegenover hen, die niet slaafs den knie huigen wanneer een zwartgerokte spreekt, dan mogen wij te recht zeggen dal de geestelijken den tijd der 16" eeuw, betreuren. Ja, het spijt hun, dat zij tegenwoordig geene wereldsche middelen meer hebben om hunne versleten banbliksems en vervloe kingen kracht bij le zetten. Zat er hedendaags nog een Phi- ZATEBOAG 50 OCTOBER 1KS0. Overasicfist. De fransche ministers hebben dezer dagen kabinetsraad gehouden onder voorzitterschap van den pre sident der fransche republiek. De beraadslaging heeft geloopen over de verklaring, die bij den aanvang van den aanstaanden zittijd der wetgevende Kamers zal voorgedra gen worden en zich bijna uils'uile- iijk bepalen za| hij de opsomming der verschillende wetsontwerpen waarop bel gouvernement de aan dacht van hel Parlement gelooft le mogen inroepen. De ministers hebben zich ook onledig gehouden met de verhalen van zekert; dagbladen, volgens welke in eenige gedeelten van hel fransch grondgebied de bevolkin gen zich gewapenderhand zouden willen verzetten legen de uitvoering der decreten van den 29 maart. Er zou spraak zijn die dagbladen rech terlijk le vervoi.’nn voor hel ver spreiden van valsche tijdingen, van aard om oproer in hel land le verwekken. Er zouden ook rech terlijke vervolgingen ingespannen worden legen de bestuurde!s van oude collegien van nieuwe collegien hebben geopend, doch met zekere wijzigingen, den kende aldus aan de toepassing der maartbesliiiten te kunnen ontsnap pen. Wal de vervolgingen legen de bisschoppen belrell, men zou er van afgezien Indiben; enkel de bisschep van Valence zou voor de correclioneele rechtbank gedag vaard worden en nog is dit niet vast bepaald. De markies de Salisbury heeft dinsdag ecu banket le Taunton bijgewooml; hij heeft eene rede voering uitgesproken, waarin bij zegde, dal de ooslersche staatkunde van hel engelse!) gouvernement Engeland in de oogen van Europa heeft bcspotlelijk gemaakt. De scheepsbetoogiug heelt baar doel gemist; wel is de sultan van Turkije verplicht Dulcigno afleslaan, doch Griekenland heelt geene wettige rechten op lurksch grondgebied. De mogend heden zijn geenzins verbonden om door hel geweld der wapenen de beslissingen der con- ferencie van Berlijn uillevoeren. De overhandiging van turksch grondgebied aan Griekenland door de mogendheden zou gelijk slaan met de verdeeling van Tuikije. Volgens men uit Bagtisa meldt zullen de confeiencien lusschen de Turken en de Monlenegrijnen voor het regelen der laatste voorwaar den, rakende de overhandiging van Dulcigno, te Anlivari plaats grij pen. De lurksche afgevaardigden hebben verzoenende en bepaalde onderrichtingen bekomen, met het doel om de mogendheden le be vredigen. Turkije zou bereid zijn aan denken die met priesters die thans den opstand 1 oneenigheden en de twisten waaraan het niemand» anders wor- c i antwoordelijkheid nedervallen En door welke middelen hebben zij dit werk volbracht? Ha! is hier dal do vrienden en de helpers der priesters reden hadden de openbaringen van het enkwest le vreezenIs bier dat de waarheid slichtend wordt. Men moet dè verslagen der zittingen van de onderzoekscommissie lezen om te begrijpen tol welke hatelijke rol de woede onze priesters heeft doen dalen. Er zijn geene plagerijen, geene kwel lingen, geene drukkiugen, geene geweld daden, geene ongerechtigheden, er zijn geene laagheden voor dewelke zij terug geweken zijn. De geringste zoowel als de hatelijkste middelen, alles hebben zij aanvaard, alles hebben zij in het werk gesteld, zonder zich te bekommeren noch om den haat dien zij tegen zich zelven opwekten, noch om de minachting die zij in het leven riepen tegen den godsdienst waarvan zij de bedienaars zijn. Hier is het de beleediging, de hoon, de laster, uitgekreten van op den stoel der waarheid; daar zijn het kinderen welke de priester aanhitst tot ongehoorzaam heid, tot opstand tegen het gezag hunner ouders; hier nog zijn het vrouwen aan wie, nog altijd, de priester voor raad geeft haren map te verlaten, zoo hij er niet in wil toestemmen de kinderen naar de katholieke schoot te zenden. Overal, eindelijk, is het de godsdienst, zijn liet dè sacramenten, die dwangmiddels worden, voorwerpen van den schandelijkstengods- diensthandcl. De geloovige, die bezorgd is om de toekomst en de opvoeding van zijn kind, is zelfs lot op zijn sterfbed nog het voorwerp der vervolgingen, der i wege die harllooze pries- In de klerikale drukpers, in de Kamer toonden de heeren Malou, Beernaerl, De Becker met hoogmoed en met vreugde die uitslagen als de veroordeeling van de nieuwe wet door het land zelve. De laatste kiezingen kwamen reeds eene eerste logenstraffing geven aan dien bedrieglijken schijn dit volk, wiens ge loof in gevaar gebracht was, dit volk dat zulk eenen hevigen afkeer voor de nieuwe wel, zulk eenen heiligen afschrik voorde scholen zonder God te kennen gaf, dat volk stemde overal met geestdrift voor de liberale kandidaten en hield met eene versterkte meerderheid het staatsbestuur aan hel roer dat hel nieuw schoolregiem had voorgesteld en doen stemmen. Die uitling van den volkswil was zonder eenigen twijfel, door het geheim der stemming; rechtzinnig en vrij van allen dwang. Het bewijs dat de kiezingen begonnen hadden, heeft liet parlementair onderzoek voltooid. Men weet thans, en men weet het nu juist wat die groote en zoo hoog verheven katholieke beweging waard is. Men ziet in de zittingen der onderzoeks commissie voor de oogen ontrollen én in hel werk gestelde middelen én de mannen die er gebruik van gemaakt heb ben. De voeren, de geheimen van het machien zijn blootgelegd en men heeft thans hel onomstootelijk bewijs dat de gansche bevolking zonder eenige vrees, zonder eenige achterdocht, de nieuwe schoolwel aanvaardde, en dat de eenigsle in hel geheele land die ze verstiet, be vocht en vervloekte de geestelijkheid was de bisschoppen en de priesters Al de worstelingen die thans in het land plaats hebben, al de verdeeldheden welke in de familien ontstaan zijn, al de i haatdragende gevoelens die in' leven geroepen zijn, in een woord al de aanprediken en aanvuren, zouden *S '1Lln Op hen alleen ook zal do zware ver- ADVER I 3-09 3- 48 4- 26 7-12 7-45 10-00 10-20 10-54 6-07 8- 55 9- 06 0-00 6-55 9-44 5-12 5- 42 6- 19 9-18 GENT VEURNE GHYVEI.DE DUINKERK E 4-15 8-28 11-00 11- 39 12- 16 3-23 6-48 10-11 10-32 10-58 11-50 3-11 3- 44 4- 17 4-10 4- 48 5- 16 7-32 00-00 6- 32 7- 12 10-38 12-05 2-50 6-13 9-38 5-40 8-12 8- 34 9- 08 Vertrekuren v«n <Ien Ijzerenweg vm» Duinkerkc, Veurne naar Gent en KHiir.mte naar PVieupoi*!. DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT NIEUPORT- 0-00 I DIXMUDE-NIEUPORT 7-45 I B>e 14B‘' en <le B5>" eeuwen. 1 I 6 O I t /IO 1 U r\ /N I O r I 1 .-x j t' vun z.tll z.' II

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1