De l'euniaar komt voor den dag met de begroeiing der uitgaven voor de lagere Hoe hebben de zielenherders niet uitge vallen legen het dansen, en de wereld lijke onderwijsgestichten met alle moge lijke hevigheid beknibbeld om dal de leerlingen er zich in het dansen mochten oefenen?... En nu leert men dansen in alle nonnenpensionaten, Hoe hebben de klerikale gazellen niet gegekscheerd met de schikkingen der nieuwe schoolwel betrekkelijk de scboolcomileilen’... En ziel, de geestelijken hebben zich gehaast overal wereldlijke sclioolcomitcilen in te richten. En zoo apen de klerikalen alles na wal de liberalen doen. Welhaast, gij zuil hel zien, zullen zij met de libe ralen zeggen, dal de ollicieele scholen goede scholen zijn, en dat de onderwij zeressen en de ouderwijzers dezer scholen zoowel waardig zijn van le biecht en ie communie le gaan als menig ootmoedig ndnneken en als menig zedige koclbroek. Eene navolging, maar.... Uit den Veurenaar. Den heere Vandenbogaerde, weggeloopen pastor van llousbrugge, opgedragen. Wij hebben in ons laatste nummer aan den Veurnuar gevraagd, 1“ welke voor werpen men bij vreemde marktzillers voor de prijsdeelingen der ollicieele scholen gekocht heelt, 2° wat de heilige schrijvers verslaan door hunne woorden: schotevrij- en bi uinbroodscholen. De waar heidlievende gazel is ons haar antwoord schuldig gebleven. Heden zullen wij haar eene nieuwe vraag stellen, te welen Wie is de nieuwe mecsleressc in de geusche bewaarschool, die er, volgens de heilige schrijvers, onlangs benoemd is voor eene soort van handwerk te ver richten Wat zijn liberalen? Verdedigers tier burgerlijke rechten. Wat zijn kleri kalen’ tegenstrevers van het burgerlijk gezag, van onze vrije grondwettige instel lingen en van de onafhankelijkheid der burgerlijke macht. De gemeentebesturen hebben het volle recht liberale kiesvergaderingen in de gemeentegebouwen le laten houden, en de plicht alle vergaderingen waarin de bur gerlijke rechten, en de burgerlijke wetten en inrichtingen bestreden en legengekant worden, in dusdanige gebouwen te be letten. Dit is ons antwoord op hel «vraagske» van den Veurnaar. Ziedaar het stichtend schouwspel dal ons de onderzoekscommissie loont. Wij zien erin op welke wijze en door wie de groole katholieke beweging in voege gebracht werd Maar is dit schouwspel niet lenzellden tijde de schitterendste verrechlvaardiging van do nieuwe wel Walhet zijn die priesters, die Iwee- drachizaaiers, die lieden welke in hun nen haat, de verhuvensle gevoelens, de heiligste wellen met de voelen treden, zij zijn het die beweren hel monopool van alle zedeleer te bezitten, zij zijn hel die beweren alleen rechl te hebben om aan de kinderen hunne plichten le loeren! Zij toonen ons heden inderdaad, mei welke gevoelens, met welke zedelijkheid zij hun hart zouden gevormd hebben I Indien, onder dal oogpunt, de nieuwe wel nog verrechlvaardiging noodig had, dan hebben de priesters, in hunne woede, zich gelast ze ons le leveren, en zij spruit schitterend uil de werken der onderzoekscommissie. Het Ministerie vooruit Volgens den correspondent van den Journal de Liége, zou het gouvernement al zijne bedrijvigheid besleden in den aan staanden zittijd, aan de uitvoering der schoolwel. Het is meer dan ooit besloten met vasten slap den weg, die hel inge slagen heeft, le volgen. Geen enkel voorschrift der schoolwel zal onuitgevoerd blijven; de wel op hel middelbaar onderwijs zal in den loop van den zittijd worden gestemd. De uilvo< ring dier wel zal inel volharding worden na geleefd. Hel kabinet zal het programma uitroeren dal hel in de troonrede van 1878 heeft bekend gemaakt. liet is met genoegen dal wij zien dat ons ministerie meer dan ooit beraden is vooruit te gaan. In tegenwoordigheid van den oorlog, die de geestelijken en al de klerikale kopstukken de wetten aandoen, is het hoogst noodig, dat er maatregelen genomen worden, om dien slaat van zaken le doen ophouden. Hel ministerie moet de wellen doen eerbiedigen, zoowel door de klerikale burgemeesters als door den kleinsten be diende. Hel moet zorgen dal die oproerlingen, die weigeren de onderwijzers le betalen, zonder uitstel verplicht worden dit te doen en er moeten maatregelen genomen worden om die betaling regelmatig alle maanden le doen geschieden. Er moei ook nagezien worden of er geene verandering te brengen is in de samenstelling der bestendige deputation, opdat die korpsen, waarin do klerikalen de meerderheid hebben, zich niet ge stadig legen de uitvoering der wel zouden kunnen verzeilen. Tegen oproermakers en legen kwaad willige moeien doorslaande maatregelen genomen worden. scholen. Waarom plaatsen de heilige schrijvers nevens deze begrooiing ook de budjellen niet der middelbare school, der nijverheidsschool en der muziekschool, en aldus zullen zij een schoon rond cijfer bekomen. Ja, hei is alsdan dal zij elfekl zullen maken, hel is alsdan dal hel der moeite waard zal zijn aan de kiezers le zeggen: Gelukkige lastenbetalers, daar is hel bagatelleken, dal gij van dit jaar de eer en hel plezier hebt le mogen be- talen voor die schoolkes«. Maar waar om, o kortgebroekie schrijvers, verduikt gij aan uwe lezers dal de Provincie en de Staal de onkosten van hel onderwijs hel pen afdragen? Waarom tracht gij te doen gelooven dat het bagatelleken ten laste van de stad alleen is? Uil kwaadwillig heid en om le bedriegen. Gij blijft dan altijd de zelfde: vijanden der rechtzinnig heid, vijanden der waarheid. XKiezing t<' Gent. Dinsdag morgen heeft te Gent de kie- zing plaats gehad van eenen senaleur, in vervanging van M. de Kerchove DcNaeyer overleden. M. Prosper Van den Kerchove werd gekozen met 1722 stemmen op 1839 stemmers; er waren bijgevolg 117 wille en vernietigde briefjes. Ten gevolge van de kiezing van M. Prosper Van den Kerkhove, is heden de liberale meerderheid in den Senaat 6 stemmen. De klerikale partij, welke lafhartig den strijd ontvlucht had, moet groot spijl over de kiezing van dinsdag hebben. Na gedurende twee jaar den val van hel minisietie le hebben voorzegd, na op alle toonen uitgebazuind le hebben dal de liberale politiek veroordeeld was door de ongelukswetdie heel hel land veront waardigd had, zou men toch wel mogen hopen hebben dal do klerikalen gretig de gelegenheid zouden geval hebben om de bewijzen er van le leveren. De onthouding der klerikalen in de kiezing van dinsdag beeft eens te meer bewezen, dal zij onmachtig zijn en ook niet de minste hoop in de .toekomst moeten stellen. De klerikalen apen de liberalen na. De liberalen kunnen niets van pas doen voor de klerikalen, en nochtans deze laatslen apen in veel zaken de liberalen na Hoe hebben de geestelijken in onze slad tegen de tooneclveriooningen niet uitgevallen En nu geven zij ook tooneel- veriooningen, eeuigzins voor hel publiek, en him tooneelbcsiuurder is een onder pastor. Hoe hebben de geestelijke op voeders niet gespol met de gijmnasiiek, waarin de kinderen sedert 30 jaar met vrucht in onze middelbare school onder wezen worden’.... En nu leeren zij 90k de gijmnasiiek in alle hunne scholen. EkitJeH cm datjes. De scholen mei God, hare meesters en oppermeesters leveren tegenwoordig veel werk aan ons parket. Onlangs heeft bel moeien naar hel zuiden gaan, over den Yzer, waar een zachtmoedige pastor aan eenen scholier eene ferme rammeling heel! gegeven en vervolgens eene oor- rekking, waarvan hel kind nog lang de leekenen zal dragen; en nu, deze week, is het gerecht naar hel noorden moeien gaan, niet verre van Nieuporl; waar een voorbeeldige kosier-onderwijzer aan eenen zijner leerlingen mei eenen sleutel een gal in hel hoofd beeft, geslagen. Welaan ouders, zendt uwe kinderen maar naar de pastorsscholen, zij worden er toch zoo wel behandeld, zij worden cr loch zoo wel opgevoed! De klerikalen van Veurne komen over een gelijk kallen en honden, en hun ben- delje vermindert van dag lol dag, want men is beschaamd er aan 10e le belmoren. Trekt dan ten strijde met zoo een volkje! Ook, beginnen de fijnste van de klerikale koppen 111 't duikertje te zeggen, dat de kiezing van Octobci 1881 nogmaals eene loete zal zijn. Maar, komen wij lol onze katten en honden terug. Er is groole verdeeld heid, zoo hel schijnt tusseben twee kort gebroekie bazen, voor hel plaatsen van eenen muur in den Tap; Karei Mest en Karei Beenknauw kijken nog altijd vies op elkander en hel woord proces ligt hun dikwijls in den mond; Van Gaaighein heeft al zijn credicl verloren iu denCerAd en men ziel er liever zijne hielen als zijne teenen; Poltje zii in den neus bij veel kle rikalen: «het is hij die alles bederft, zeggen zij, want in plaats van vrienden te maken iiij kweekt niets dan vijanden»; Dikkopje staat ook al in de gratie niet meer, zijne keunen commercie steekt aan veel menschen legen; eenige klerikale groole koppen, verklaren aan God on aai; geheel de wereld, dal het gezelschap van den Tap en van den katholieken Cerkel hun in het geheel niet bevalt en dat zij zich met geen politiek meer willen be moeien; de klerikale burgers klagen dal hel allijd le betalen is, en de klerikale evaljes, van grooten en kleinen rang, krakeelen en kijven onder elkander. Arme klerikale parlijzij is wel laag gedaald. De heilige Teugenaar maakt bekend, dal men de dischheeren voor de pirine zal doen komen in hel aanslaande school- enkwest. •- Zijl maar gerust, o vriende lijke en zachtmoedige zielenherders, de dischheeren zullen wel voor de pinne komen zonder daartoe aanzochi ie zijn, waal zij hebben menig schandaal len uwen laste bekend le maken. Waar heeft men die heeren broodroovers, beulen en moor denaars genoemd? Waar heeft men aan het werkvolk gezegd ge zoudt ze (de dischheeren) moeten eenegoede rameling geven Overigens, de bestuurders van den disch zullen geenszins aarzelen le be kennen, dat zij de dischgenoolen verplich ten hunne kinderen naar de gemeente scholen te zenden, en wel verre van hel te verduiken, zij zuilen er lier op zijn, en mei rechl. Zij zullen daarenboven gaarne verklaren, dat liet sedert intfcrilan Hen jaar is dal zij op de zeilde wijze le werk gaan. En zoo moet hel zijn, want de olli cieele school is de school der disebge- noolen. 01 zouden de dischheeren mis schien moeten zeggen aan de behoeftige ouders: het is ons gelijk waar gij uwe kinderen naar de school zendt in scholen, waar men de kinderen beleefd en braaf leert zijn, of in scholen, waar men de kinderen onbeleefd en stout maakt; in scholen, waar de meesters en meesteressen bewijzen van bekwaam- w heid hebben gegeven, of in scholen, waar die bewijzen niet le vinden zijn; iu scholen, waar de geleerdheid onop- houdelijk aangemoedigd en hooggeacht wordt, of in scholen waar de dpmheid als eene deugd wordt aangepredikt Neen de dischheeren zullen aldus niet te werk gaan; zij verslaan heler hunne plichten, en hel is geene klerikale vrees- aanjaging, die hen van hunne plichten zal doen afwijken. Koorzangerskring Zondag laatst gaf den Koorzangerskring •t de Vereenigde Vrienden zijn eerste winterfeest. Een talrijk publiek was aan hel Concert tegenwoordig die ter dezer gelegenheid gegeven werd. Ook was de nieuwsgierigheid sterk aangeprikkell immers, eenige juffers onzer slad hadden hunne welwillende en dienstvaardige medewerking geheven le verleenen om dit leest op ju luisteren. Eu, zeggen wij hel zonder dralen, liet Concert heeft een ieder ten uileislen voldaan, want alle de stukken van een allerschoonst programme werden op eene uitstekende wijze uil- gevoeid. Eene der juffersbegaafd met eene zuivere en allerliefste slem, heeft met veel kunde en methode zich laten hooren in de romance ml la Heine de Saba, hel aria van la Heine de Chypre en in de wals: TExlase, die allen, met gevoelen en uit drukking gezongen, met hel beste onthaal, van wegens hel publiek, bejegend werden. Den ontzachelijken bis, de algcmeene toe juichingen waarmede eiken zang werd begroet, moeien aan de dienstvaardige zangeres bewezen hebben hoe zeer men haar schoon latent waardeerde en in welke maal men haar dank wist over hare groole dienstwilligheid. De uitmuntende pianiste die wij hel genoegen gehad hebben te mogen aan- hooren, heelt op eene echt meesterlijke wijze tic zoo moeilijke als schoone varia ties O(i den /’re aux Cleres uilgevoerd. Haar talent werd hoog geschat en do hevige toejuichingen moeten haar insge lijks bewezen hebben hoe buitengewoon den welverdienden bijval was dien zij verwierf. De wals uit Faust voor piano, een be langrijk stuk voor acht handen, wverd met eenen buitengewoonen brio uiigeoefend en hevig toegejuichl. De drie dames die er aan deel namen, hebben Waarblijkende bewijzen gegeven van veelvuldige on goed geoefende muziekalc kennissen. ’t Katholiek onderwijs kost aan de stad, en bij gevolg aan de lastenbetalers... O Zoo spreken de heilige opstellers van bedriegers bladje. Doch, dat men eens vrage aan de Veurnesche burgers, die gedwongen zijn hunne kinderen naar de tapscholen lu zenden, hoeveel zij betalen voor katholiek onderwijs en zij zullen zich wel wachten le antwoorden O, maar zij zullen integendeel zeggen ’l is een’ schande gelijk of ze daar geld vragen in die scholen Eu als de geestelijken rond loopen om le gaan schooien voor hunne nieuwe gebouwen, uw. OT...bv vergenoegen zij zich alsdan met eene O? I schoone en weluilgevoerde muzieksluk- Neen. maar zij moeten klinkende munt 1 ken werden afgewisseld, spraken voor hebben..... Zegt dus niet, kortgebroekie j eerst de heer hoofdonderwijzer, en ver volgens de heer Reynaert, elk eene krachtige redevoering uit, die op de aan wezigen eenen diepen iudruk maakten en warm werden toegejuichl. Hoe jammer dat onze ultra klerikale gemeentebe stuurders en onze fanatieke geestelijken die wel gepaste waarheden niet hebben gehoord Hierop volgden de uildeeling der prij zen welke bestonden in schoone boeken en in kleedingstukkeu. Eere aan den heer schoolopziener Rey- naerl, die, met zoo veel krachtdadigheid en deftigheid op eene uitmuntende wijze van zijne kiesche laai heeft gekweten; cere aan den lieer hoofdonderwijzer Ca- merlynck, die, iu de mocilijksle omstan digheden, zijne school weel le doen bloeien, zich door zijne bekwaamheid en zijn eervol gedrag weel le doen achten, en zich door zijne \riendelijkheid van eenieder weel te doen beminnen; eere aan ons schoolcomileil, dal geene opolfe- rinunn iuu.n.nu<pauca Km muisumpiine levens plechtig en aanlrekkchjk le maken; en dank, harlelijk dank aan de in eieii voorzitter en leden van het muzirkge- noolschap van Ooslvleteren, en aan alle vrienden der omliggende gemeenten, die de waardige pogingen der Alveiiughem- sche liberalen zijn komen ondersteunen. Ons klerikaal gemeente- besiuur gewei gerd hebbende prijsdeeling te houden voor de leerlingen der gemeenteschool, zoo heeft de heer Gouverneur lot deze prijsdeelingdoen overgaan door lusschen- komst van eenen bijzonderen Commis saris, namelijk, den heer schoolopziener Reynaert. Ondanks alle pogingen onzer klerikalen om dit schoolfeest te doen mislukken, heeft hel integendeel niets te wenschen gelaten. Het was opgeluisterd door het muziek van Ooslvleteren, en menigvuldige burge meesters en schepenen, leden van school- comiteilen, een groot gelal onderwijzers en de groole meerderheid der Alverin- ghemsche burgerij vereerden liet met hunne tegenwoordigheid. De ruime schoolzaal was veel te klein om al de aanwezigen te bevatten. De plechtigheid was voorgezeten door den heer Reynaert, en nevens hem zag men op de eerste plaats de heer schepeue Bruynooghc-Rooryck en de Voorzitter en Leden van hel Schoolcomiteit der om schrijving Alvei inghein. Met een ware genoegen, en, laat het ons zeggen, met bewondering, heeft de talrijke vergadering de menigvuldige oefe ningen der leerlingen in hel declameeren, in de zangmuziek en iu de gijmnasiiek bij gewoond, en, ofschoon dezelve meer dan anderhalve uur hebben geduurd, schenen zij niet le lang. Na deze oefeningen welke door eenige zij moeten klinkende munt j ken werden afgewisseld, spraken gazelsclirijvers, dal uw onderwijs niets kost aan de lastenbetalers. Zij hebben aflaten niet hnopen Voor tjeefs, maar voratooteu den geus; Wel vriend, laat ze allen maar loopen Dat valt toch eens wéér op hun' neus Zulk leven kan papen vermaken, Do ontucht op 't wezen doen blaken; Zulk loven is vrolijk, ja.... Maak Do ketel ontvangt ze al te gaar. MAINBODE. Als papan, zijn’’dagen verslijten Is geestig; 't gaat wonderlijk wel: Zij bidden, ja lezen getijden Toch vast moeten zij in de Hel! Zij schelden om zich te vergapen, Jiozood'leti en Nonnen en Knapen, En drinken en brassen om 't meest, 't Is even als 't leven der beest! Zij donken dat ze alles vermogen En geld, altijd geld, is hun' zaak; Zij leven met laster en logen, Het smeerlappen is hun vermaak. Een geus komt wat dichte geloopeu... Veriueet'le! hij moet het beknepen 1 En seffens een' sleek of e n' stoot.,.. Zoo zijn er reeds velen gedood r»^5MBqMaa»iaon»BiMa «tiTiiimn» ters, zendelingen van vrede, eendracht en liefde Nu hoeven zij rechters to vreozen De geus zwoer het op zijnen eed I Zoo ging het niet altijd voor dozen Hoe vuil, hoe besmeurd ook hun' kleed! Weleer moest de boor zonder falen Do boet voor de papen betalen. Maar uu gaan zij zelf in het kot Eu later... nog rekening mui God. X. Men schrijft uit Alv. ringhem. «k.rt i I 1 I o 1 I I* I z, II. .1 I. I. .1*1 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2