VAN VEURNE II I s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I ÈT V.' 2A4 54/ IHSO. ZATI-P.DaG 6 XOVE11BEK lard Veurne, €5 Aoveinber. 1 als ‘-I I JAAR. versland, edele gevoelens, hart en ziel aan boeien slaan en folteren gelijk hunne voorzalen der 16'eeuw Wee den neeringdoenden burger, die niet gedwee hoofd buigt, voor de bende van Loyola Daarom wordt bij alom gehaat en ver foeid; men veracht, men vlucht hem als de pest, zijne vrienden keèren hem’den rug, niets dan verachting wordt hem naar hel hoofd geworpen. En dit alles is nog maar een begin. Welhaast zal de geeste lijkheid, zooals Mgr. Dumont het met recht doel opmerken, de religie gansch hebben vernietigd en dan helaas, als hel te laat zal zijn, met betraande oogen en zuchtende moeten uittoepen Ziedaar mijn werk Lezers, nu ziel gij wal hel ambt des priesters geworden is, dank aan hunne onverdraagzaamheid en opperheerschap pij. Eu voegt nu bij al dat aangename, dat de geestelijkheid dag en nacht met angst de toekomst te gemoet ziel. Veronderstellen wij dal zij zoo voort gaal in hare onverdraagzaamheid, zal ons liberaal ministerie wel geld in water blijven smijten, om die oproermakers en banslagers te onderhouden, en zoo de vijanden van vooruitgang en beschaving, maar de gebraden kiekens in den mond te werpen, terwijl er zooveel kosten te doen zijn voor de verbetering van den landbouw en het onderwijs in alle graden? De gezonde rede zegt: Neen! En aan wie gaat de geestelijkheid dat alles danken Aan haren ban waarin zij meer dan de helft van ons land geworpen heeft; aan den haal die zij het liberalismus gezworen heeft; aan den opstand legen 's lands wetten en gebruiken; aan de leugens en laster met volle handen op ons openbaar onderwijzerskorps uilgestrooid Dan zal de geestelijkheid met betraande oogen, vol weemoed, maar eilaas te laat uilroe pen: O God, vei geef ons die dwaasheid. Wij moesten den godsdienst redden en wij hebben hem zelf in den grond ge boord Reken ons die zonde niet aan, wij zullen hel kwaad herstellen dat wij in onze dwaasheid hebben gepleegd Maar bij die jamerklachten zal men ook de kreet van vreugd en zielsverrukking ml aller vrije borsten hooien opstijgen en zal ieder liberaal zegevierd mogen uitroepen:, de zwarte beer ligt ten gronde, hij heeft zijn eigen gezelfmoord Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle mededeelingeu, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. IvedSrelgingen. De klerikale partij wordt van dag tol dag gewelenloozer, zij verliest geheel en al hel hoofd, zij zou gaarn Belgie in een bloedbad smooren, en smeedt allerhande revolulronnaire plannen, die slechte ge volgen zouden hebben, indien de vrije liberale geest alom niet doordrongen ware en niet lachte mol het onweêr- kraaien van mannen die alle weelde ge nieten en in hel bezit zijn van een ontel baar getal voorrechten. Nadat de geestelijkheid provincieraden, gemeenteraden, bestendige deputation, burgemeesters, schepenen, kerkfabrieken, armbesturen tegen de wellen hebben doen ontstaan; nadat zij de onderwijzers en onderwijzeressen gedoemd en ver vloekt hebben nadat zij de ouders en de overheden buiten de kerk gedreven hebben, ziehier wederom wat nieuws. Wij lezen in een klerikaal blad De burgers zullen ecus doen wal nu gemeenten en andere bestieren ver richten geene lasten meer betalen. Wanneer ons geld slechts dient om de logie te ondersteunen, om eene rcgeeiing recht te houden die ons miskent en tegenwerkt, welnu, dan zullen wij niet meer betalen, Ziedaar wal de klerikale gazellen druk ken. Zulke taal wordt oolj in Ierland gepredikt met.hel gevolg dal de boeren en de ontworpen hervormin gen zijn van aard om de vooruit zichten hersenschimmig temaken. Hel ministerieel verloog werd overigens in de Kamer der afge vaardigden ongunstig onthaald. De italiaansche ministers, in raad vereenigd, hebben hel ont werp goedgekeurd van den heer Magliani, over de afschaffing van den gedwongen koers. Men zal later overgaan tol hel onderzoek der ondergeschikte bijzonderhe den. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch lielgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. l*olitïek Overzicht. De uitvoering der besluiten van 29 maait tegen de niet gemachtigde kloosterorden wordt in frankrijk voortgezel. Zoo melden ons de de- pechen dal te Carcassone en te 1,orient de kapucijnen werden uitgedreven. In die laatste stad heeft de overste legen den centra- len commissaiis den kerkenlijken banvloek uitgesproken. Te Madon werden de recollelten uitgedreven. De deuren werden met bijlslagen verbrijzeld on al de personen, zoo paters als katholijke burgers, die zich in hel klooster bevonden, moesten hel vei laten. Er zijn er die uit niet wilden doen en die de policie-ageulen builen gedragen hebben. Uil Toulousé luidt eene depeche dal de kapucijnen, de prediklieeien en de paleis van hel ileilig Hart werden uitgedreven. Bij de kapucijnen moest men de deuren inslampen; bij de predik- heeien waren er zooveel barrika- den, dat de police langs een venster is moeten binnen dringen. De aartsbisschop was bij de paters van hel Heilig Hart; de kerkvoogd pro testeerde met de verklaring, dal hij slechts wee k voorliet geweld. Te Lyon was de ontroering groot. De uitdrijving der kapucijnen ver wekte er eene samenscholling; een jongeling weid hierbij gekwetst en stierf eenige uren later. Hoe dit gebeurde wordt door de depeche niet vermeld. .Men telegrafeert uil Luiden, dat de heer Darnell eii de andere be schuldigden van den ierschen lan- delijken Bond hunne dagvaarding ontvangen hebben om den 5 no vember voor de rechtbank der gekondigdc ontwerpen van bc- zoo veel bederft en door welke zij i zoo onverwacht als schrikbarend zijn. Heeds nadert bet cijfer van hel budget hel mil- rekuren vtm tien Ijzci-enweg vun DtiinLerke, Veuruo naar Geut «aa Dtxmude nciar* Rficiiport. van inquisitie met liet lichaam deden in hunne inquisitie. Vrijheid gebruiken de kleiikalen ook, och arme! als zij spreken van hunne kakscholen die lol gelach van hel gansche land dienen. Die onnoozele kindergeslichten noe men zij vrije scholen. Kan men meer legen de waarheid spreken. Vrije scholen waar niet een leer ling ongedwongen naar toe gaal; die alleen een weinig zijn bevolkt geworden door dwang, bedreiging, excommunicatie, banvloeken en ongehoorde daden welke het schoolenkwesl aan den dag heeft gebracht. Indien er niemand ge dwongen was daar naartoe te gaan, indien het volk vrij was, zouden morgen de armzalige kakscholen varen gelijk hel klooster scherrc- weg van Berchem. voor <fe rechtbank der I valsche middelen gebruikt koningin te Dublijn te verschijnen. Zij zullen zich te vei antwoorden hebben over negentien hoofd be schuldigingen. Men beschuldigt hen dal zij samengezworen hebben om de pachters te beletten hunnen huurprijs le betalen; dal zij de eigenaars belet hebben hunne hlturwaat den te ontvangen en hunne hoeven le verpachten, door hel verwekken van santenschollin- gen en hel gebruiken eener ge- welddadigde taal legen degenen, die hunnen huurprijs betaalden of ledig slaande hoeven hadden ge pacht. Een beslnil van den onderkoning van Ierland beveelt de versterking der policie in het graafschap Cork. De Nationale Zeilung van Berlijn is niet zeer gerust gesteld over den toestand der financiën van Pruisen. Hel blad vindt in hel verloog van den minister de bekentenis van een te kort en voegt cr bij, dal de aani lastingen Inquisitie. Vrijheid. Dal zijn twee woorden die de klerikale gazellen de schaamteloosheid heb ben, durven in le roepen. Indien zij nog een sprankel van schaamte hadden zouden zij voorzeker met die twee woorden zoo licht niet omgaan en dan zouden zij eerder hunne pen verbrijzelen dan die woorden durven te schrijven. Inquisitie gebruiken zij ter ge legenheid van hel onpartijdig schoolenkwesl. Een onderzoek door u kleiikalen zelf gevraagd, voor het land aangenomen door de meerderheid der volksvertegen woordigers, een onderzoek dal gansch onpartijdig is, waar ieder vrij, zonder haat en nijd de waarheid mag gaan zeggen, waar i ieder burger hel recht heeft het j volk te onderl ichten, dat noemen zij, de feniksen, inquisitie. Wal hebben die kleiikalen toch 0,11 hunne schandelijke daden le willen verbergen! Edoch hel zal de jezuïe ten nooit gelukken hunne walge lijke feiten aan iels le verminderen. De heilige inquisitie, gelijk zij dal schaamteloos durven noemen, zal eeuw ig als een bloed- en moord- vlek op hun overal veracht ras blijven. De onpartijdige geschiede nis boekt in vouwbladen die wraak roepende misdad n, en er zijn nog te veel overblijfsels en herrinne- ringen in de diepe kerkers in ons land die getuigen wat helsche uit vindingen in hunnen moordengeesl onstonden. Spreekt dan niet gij huichelaars! De liberalen, die het schoolen kwesl doen, zijn vrijzinnige, open bat tige mannen die alleen voor het goed van hunnen evenmenseb werken. De klei ikalen, brengen de morale inquisitie lol stand, die hel volk Vroeger en lieden. Een der meest geachte ambten was vroeger zeker toch wel deze van pastoor en kapelaan. Vele huisgezinnen, die zich een weinig opofferingen konden getroos ten, lelden een priester onder hunne zonen, wier bediening aanzien werd en vereerd. In stad en dorp werd de geeste lijkheid geacht en geëerbiedigd. Met libe raal en katholiek bevriend, was hij een man van gezag en invloed. Terzelfder tijd dal zijne jaarwedde verhoogde en zijn pensioen door den Staal werd gewaar- ijorgd, kreeg hij eene prachtige woning en eene kerk als een kasteel, waarin cr niets ontbrak. Van alle kanten werd hij vriéndelijk aangetrokkén, arm en rijk hadden hem lief en op vele plaatsen was de grond als te koud voor sommige zie lenherders. Dat was waai lijk een schoon, deftig en benijdenswaardig beslaan. Maar nu! Zij hebben hun eigen ruiten uitgeslagen! Sedert dal de priesters zich met politiek hebben bemoeid en door uit- kooperij vele valsche uitslagen in de stem mingen hebben verloochend, die hun voor hield bemin uwen naasten als uw eigen, doe goed aan deze die u halen; sedert zij al wal met hunne goesting nie. overeen komt hebben aangevallen en verfoeid; sedert zij ’stands wetten en instellingen onder de voelen treden; sedert zij van den godsdienst eenen geld winkel ge maakt hebbensedert zij de nieuwe schoolwet zoo hevig hebben aangerand en beslieden; sedert zij de helft van T land in den band hebben geworpen, o sinds toen is er in ieders hart een ge voelen van afkeer en baal jegens de pas toors ontstaan en hebben zij den gods dienst meer kwaad berokkend, in dit gevoelen deelen zelfs de hevigste katho lieken, dan menige hervorming hadde teweeg gebracht! Nu zijn tie'zaken leene- maal verandeul. Nu is de pastoor vijand van arm en rijk; vruchteloos loopt bij zich de schoenen van de voelen, om van zijne onderdanen door schrikaanjaging en geweld, toch ten minsten een blijk van achting en eerbied le verwerven. Moeite doel de man dat hij zweel, om de eenvoudige buitenlieden wijs te ma ken, dat de liberalen de vijanden van den godsdienst zijn. Niemand gelooft hem meer en men wijst hem schokschoude rend de deur. Nu verdoemt en verwen- schl bij alles wal met zijn politiek niet overeenkomt. In sommige dweepzieke dorpen, wil de pastoor nu heerschappij voeren over alles. Alle middels van dwang en schrikaanjaging zijn hem daartoe goed. I GENT VEURNE GUYVELDE DITNKERKE NT KURORT- 0-00 VIXMUDE-NTEUPORT 7-45 «■13 9-38 4- 48 5- 10 7-32 11-00 11- 30 12- 16 3-23 3-09 3- 48 4- 26 7-12 7-45 10-00 10-20 10-54 6-55 9-44 4-15 8-28 0-48 10-11 10-32 10-58 00-00 6- 32 7- 12 10-38 12-05 2-50 5-40 8-12 8- 34 9- 08 Ö-07 8- 55 9- 00 0-00 A 11-50 3-11 3- 41 4- 17 DU1NKERKE 4-10 ill WELDE VEURNE GENT I 5-12 5- 42 6- 19 9-18 SècIiaanitcCooBlieid. ■'I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1