VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I !:U 51/ uit: Veurne. EXt November. JAAR. Koninklijke Zitting, TROONREDE. ure namiddag, is de van t X* vereenigd in het gewoon lokaal der Volks- der fraaie kunsten te dienen, werden de v„., v.i.- verschillige werken vereenigd van hen die den roem der huidige belgische kunst j waar op de hoop der liedendaagsclie school gwestigd is. Plechtigheden van verschillenden aard, Men schrijf! in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Dinsdag, ten 1 Wetgevende Zittijd letnent voor geopend geworden. De leden der beide Wetgevende Kamers hadden zich voor deze omstandigheid vertegenwoordigers. Een talrijk publiek woonde de zitting bij in de vooi behou- van hel diplomatieke korps waren aan wezig. Zoodra Z. M. bad plaats genomen op Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Wat overgroot verschil bemerkt men tegenwoordig, als men de pastoors en andere geestelijken van den tegenwoordige!! tijd vergelijkt men die van vroeger. Voor dat de geestelijken zich zoo veel met de polilit k bezig hielden, werden de pastoors en oinler-pas- loors gaarne bij de familie ontvan gen en meer dan eens werden hunne raadgevingen ingeroepen over de eene of andere moeilijk heid. Niemand op de straal zou een geestelijke voorbij zijn gegaan, zonder hem te groeten; de per sonen die de kerk niet bezochten waren zeldzaam en als hel paasch- lijd was, waren de biechtstoelen altijd bezet, met gcloovigen, die hunne godsdienstge plichten ver vulden. Maar boe is alles veranderd Wal groot velschil bij dien gulden lijd voor de geestelijken en hoe zou het hun gemakkelijk zijn geweest, dien tijd te doen voortduren, in geval zij zich bepaald hadden bij hel uit oefenen van hun geestelijk ambt en de pretentie niet hadden de wereld onder politiek opzicht te willen beslieren. lieden gaat niemand meer een geestelijke raadplegen, want de geestelijken geven ongevraagd raadgevingen, maar zij zijn slecht. Vroeger werden zij soms geroe pen om den vrede in het huisgezin te herstellen, heden komen zij ongevraagd ruzie onder de echtge noten brengen, sporen de vrouw aan hunne mannen te verlaten en stoken de kinderen op hunne ouders ongehoorzaam te zijn. In plaats van den herder le zijn, die tracht zijn schapen te vereeni- gen, is de pastoor juist degene, die den troon, sprak Hij de volgende rede zijne parochianen van elkander verwijdert; bij valt ze aan in den preekstoel, doemt ze en berooft ze van hunne klanten of werk, zooveel het maar mogelijk is. Ziedaar wal rol de geestelijken, die volgens de leer van Christus, de vrede op de aarde zouden moeten verkondigen tegenwoordig spelen. En wat zijn de gevolgen daarvan? Dal bijna niemand nog de gees telijken aantrekt. Zij worden maar geroepen in uiterste oogenblikken en zeer velen weigeren nog van* hun ministerie bediend te worden, omdat zij alle vertrouwen verloren hebben. Langs de straat is er bijna geen mensch meer, die nog een geeste lijk man groet; dit is zoo waar dal dc gekende katholijken zelven, zich de moeite niet meer geven den hoed voor de priester af te nemen, die zij even min achten als de overige lieden. Be bisschoppen en klerikale kop stukken moeten op dit oogenblik de overtuiging hebben dal zij allen invloed op de bevolking, zelfs op de kleine bevolking, hebben ver loren, anders zouden zij sinds lan gen tijd hel land in opstand hebben gebracht om hun meesterschap aan liet land op te dringen. En het slaat op geen beter; hel schoolenkwesl loont ons aan, wal slechte en verachtelijke rol de geestelijken in de schoolkwestie hebben gespeeld; hoe zij er zich op loegelegd hebben om de goede wereldlijke scholen aftebreken, ten voordeele der onbeduidende en niets beleekende kloosterscholen. Hel volk ziet dat geheel hunne handelwijze één winkel is, en dat hel alléén geldzaken en ovenheet'- selling is, die ze alzoo doet handelen- Daaruit dient opgemaakt le wor den, dat de tegenwoordige geeste lijkheid de schuld is van hel vei val der kalholijke religie, welke zij zeggen te verdedigen en als zij zoo voortgaan haar geheel len onder zullen helpen. N.r 255. Politiek Overzicht. Be zittijd van defransche Kamer der afgevaardigden is dinsdag om twee uur geopend geworden, onder voorzitterschap van den heer Gam- belta. Er werd lezing gedaan van eenen brief van den lieer Belh- mont, die zijn ontslag geeft ten gevolge zijner benoeming lot voor zitter van hel rekenhof. Be hoeren ministers Ferry, Ti- rard, Sadi, Carnot, Cochery, Faire en Constans woonden de zitting bij. Na de lezing'der ministerieele vei klaring heeft de heer Belafosse gevraagd om eene ondervraging te mogen doen over de builenlandsche staatkunde. Be ondervragingsdag werd vaslgesleld op den dag der nederlegging van de diplomatische stukken. Be heer Laisanl heefl een voor stel nedergelegd, waarbij eene commissie van onderzoek gevraagd wordt, lakende de zaak de Cissey en heefl de dringenheid gevraagd, die aangenomen werd mei 2G3 stemmen tegen 108. Bij de bepaling der dagbrde onslond een woorden* srrijd tusschen den heer Ferry, die den voorrang vroeg voor de wel op hel lager onderwijs en den heer Ballue, die den voorrang wilde voor de wel op de hervorming der magistratu ur. Be Kamer verwierp mei 200 stemmen legen 1G6 den voorrang voor de wel op hel lager onderwijs. Be wel op de magistratuur werd aan hel hoofd der dagorde ge plaatst. Het fratisch ministerie heeft zijn ontslag gegeven, omdat de Kamer aan hel hoofd van hare dagorde het wetsontwerp op het lager onderwijs niet heeft willen stellen. Al de lepublikeinsche fransche dagbladen drukken eene groote verwondering nit over wal er is voorgevallen; meestallen gelooven dal er een misverstand moet heb ben plaats gehad. De Kamer en Let kabinet moeten zich niet begrepen hebben. Be heer Jules Ferry, hel hoofd van hel ministerie, had op geenerlei wijze doen verslaan dal hij naai de schikking der dagorde zon oordeelen in hoe verre het ministerie hel vertrouwen van de meerderheid der Kamer bezat. Men Stond over liet algemeen verbaasd, wanneer men na den afloop der zitting vernam dat de ministers hun ontslag wilden geven. Be iondensche dagbladen druk ken hunne tevredenheid uit over de redevoering door den heer Gladstone op hel banket van den lord-meier van Londen uitgespro ken en vooral over de beslissing van het gouvernement om de wet in Ierland te doen eerbiedigen. Be Daily Telegraph is overtuigd, dat hel engelsch gouvernement ZATERDAG 13 NOVEMBER 1880. voorlaan eene krachtdadige staat kunde in Ierland en eene vreed zame staatkunde in hel Oosten van Europa in acht nemen zal. Be lijdingen uil Ierland behou den een onrustbarend karakter. Maandag avond liep liet gerucht le W estport dal de oogst van kapitein Boycott, die le Lough Mask ver blijft, bedreigd was door eene samenspanning van landbouwers der omstreken, aan wie de hulp was loegezegd van een aanzienlijk getal landbouwwerklieden van het graafschap Mayo. Men verzekerde dal bij die gelegenheid een gedeelte der bevolking zich wapens had aangeschaft en er eene botsing te vreezen was. Die geruchten hebben zich wel niet bewaarheid, doch hel gouvernement heefl hel echter noodig gevonden troepen naar Bal li nrobe le zenden om er de rust le handhaven. I smaak hel Belgisch Par- I Mijne Heeren, België heeft pas met luister het sluiten gevierd van een vijftigjarig tijdvak van vrede en vrijheid. Ik ben diep getroffen geweest door de hulde te dezer gelegenheid gebracht aan de nagedachtenis van den Koning, Mijn Vader, bij de onthulling van het gedenk- leeken dal hem bij middel eener nationale inschrijving werd opgericht. Ik dank het land, in Mijnen naam en in naam der Koningin, voor al de bewij zen van toegenegenheid die Ons gedu rende dit jaar werden gegeven. Reeds gedurende den laatslen zittijd hebt gij met betuigingen, die ons diep hebben getroffen, de mededeeling ont haald van het ontwerp van echtver- eeniging tusschen Onze geliefde Dochter, de Prinses Stephanie en Zijne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Aartshertog Rudolf, Erfprins van Oostenrijk-Honga- rijc. Dit huwelijk, dat weldra zal voltrok ken worden, vervult al onze wenseben. De viering van ons nationaal jubelfeest heeft doen uitschijnen al wat de kracht en den voorspoed van het land uitmaakt, al belgene waarop de verknochtheid aan zijne instellingen gegrond is. Indrukwekkende plechtigheden hebben aan de vertegenwoordigers van al de openbare machten de gelegenheid ver schaft om hunne verknochtheid aan het land, hun vertrouwen in zijne toekomst, hunne dankbaarheid voor hen die hel ge bouw van onze nationale en grondwette lijke Monarchie hebben geslicht en staan de gehouden, te bevestigen. De uiting van die gevoelens heeft ver- derdan onze grenzen weerklank gevonden. Uit alle streken der beide werelddeelen hebben zoo levendigeals eenparige vriend schapsbetuigingen die gevoelens beant woord. De Nalie heeft ze met oprechte dankbaarheid aangeslipt. Het vaderlandsch feest van 16 augustus heefl oenen onuitwischbaren indruk ge laten in de harten van allen die hel heb ben bijgewoond. De overlevende leden van het Congres, die dezes werk hielpen slichten en het uitlegden, schenen ons door hunne tegen woordigheid te herinneren hoe noodzakc- lijk hel is altijd onze Grondwet en de er uit voortvloeiende vrijheden te handhaven on ie doen beminnen, alsook de wetten te eerbiedigen die krachtens de Grond wet door de tolken van den wettelijken wil des Lands werden uitgevaardigd. Het welgelukken der nationale Ten toonstel ling deed den merkwaardigen vooruitgang uitschijnen door het Belgi sche Volk sedert 1830 verwezenlijkt in al dö vakken van den landbouw, van de nij verheid en van versierende kunsten. Het schouwspel van die zooverschillige voor werpen binnen de grenzen van ons grond gebied voortgebracht of verwerkt, was onder vele opzichten eene ware openba ring, en tevens bewees de tentoonstelling onzer vroegere en liedendaagsclie kunst nijverheid tot welke wonderen van goeden I smaak en uitvoering de ontwikkeling van hun aanleg onze werkers bekwaam maakt. I De historische tentoonstelling der bcl- 1880-81 door den Koning gische kunst, van 1830 tot 1880, is niet 1 minder leerrijk, niet minder belangwek kend geweest. In een gebouw waardig om tol Paleis verschillige werken vereenigd van hen done en openbare tribunen. Vele leden hebben gemaakt, even als van hen ADVER 3-09 3- 48 4- 26 7-J2 GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 5-40 8-12 8- 34 9- 08 Opening van don Wetgevcn- den Zittijd UWl-M. 6-07 8- 55 9- 06 0-00 NIEUPORT- 0-00 DIX.MUDE-NIEUPORT 7-15 6-55 9-44 12-05 2-50 7-45 lo-oo 10-20 10-54 6-13 9-38 GHYVELDE VEURNE GENT 00-00 6- 32 7- 12 10-38 6-48 10-11 10-32 10-58 11-50 3-11 3- 4 4 4- 17 4-15 8-28 I DU1NKERKE 4-10 4- 48 5- 16 7-32 kkexzss 11-00 11- 39 12- 16 3-23 Vertrekuren von den ijzerenweg van Dulnkerke, Veurne naar Geut en Dixir.ude uaar IVieuport. 5-12 5- 42 6- 19 9-18 I>e goede lier<lei*H. I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 1