le N." 3 kwam omzendbrieven en plak brieven aan de commissie ter hand stel len, en de beschuldigingen die hij tegen hel armbestuur en legen de gemeente scholen wist uil te brengen, waren zoo kinderachtig en zoo overdreven, dal iedereen zegde: wel, wel, M.' de deken doet bel flauw, en hij had beter gezwe gen. De Patrie moei ook van dal ge dacht zijn, want zij laat de helft van de verklaring van den heer deken in den doodboek. Zou men niet zeggen, als men dat leest, dal de klerikalen zaken gingen ten horde brengen die de liberalen tol slof moesten vernietigen. En, och arme! wat hebben zij voor den dag gebracht? Laat ons zien. En n.*4? Het ventje heeft zich bela chelijk gemaakt. Komen verklaren dal de dischheeren gewonen onderstand wei geren aan de ouders die hunne kinders naar de lapscholen zenden als het arm bestuur zelve dit op alle mogelijke wijzen bekend gemaakt heeft, en vervolgens prullen vertellen gelijk de historie van Goppens en de historie van Bodeyn .Moei men daarvoor advokaai zijn!!! De openbare besturen en in I e bijzon der hel bestuur der spoorwegen van den Slaat, geroepen om mede te werken lol hel slagen der jubelfeesten, hebben, even als de leden der comiteiten van inricht en uitvoering, recht op de dankbaarheid van hel Land. Allen hebben zich mei ijver en versland van eene hij uitnemendheid moeilijke laak gekweten. Nu deze schitterende betooging onzer werkzaamheid in al de lakken der be schaving ten einde liep, kan België echter niet stil blijven noch zijne taak als afge daan beschouwen. De vreemde volken hebben terzelfder tijd als wij groolen vboruitgang gedaan en hierdoor beroepen zij ons lot een vreedzaam doch geducht strijden in al de vakken waar hel ons gelukte eene eereplaats in te nemen. Ik vertrouw dal hun voorbeeld en hun ne mededinging de Natie zullen aansporen lot het aanwenden van nieuwe pogingen, opdat zij aldus op hare beurt nieuwen vooruitgang kunne verwezenlijken. Mol bel oog daarop, is het wensehelijk dal men er zich op toeleg,re om zonder ophouden hel zedelijk en verstandelijk peil der bevolking te verhoogen, hare wetenschappelijke en technische kennis sen uil Ie breiden. Mijn Gouvernement zal geen enkelen maatregel verzuimen om dil doel te be reiken; hel zal er aan medewerken door voortdurend het openbaar onderwijs van allen graad te versterken en te ontwik kelen, in overeenstemming met onze grond weltelijke beginselen. Ten gevolge van den nieuwen toestand dien verscheidene staten van Ooslelijk Europa hebben verkregen, heb Ik mei hen diplomatische betrekkingen aange knoopt, welke reeds hel onderleekeuen van handels- en andere overeenkomsten, waarover wij ons mogen verheugen, voor gevolg hadden. Mijn Gouvernement ontvangt bij voort during van wege al de Mogendheden blij ken van vriendschap en loegenegene be langstelling. Oorzaken die u bekend zijn, gaven aanleiding tol hel afbreken van onze be trekkingen met het Valicaan. Terzelfder lijd als wij ons nationaal jubelfeest vierden, mochten wij eene ver betering in den algemeenen toestand van landbouw tn nijverheid vaststellen. De gemiddelde opbrengst der oogsten is veel grootcr dan sedert verscheidene jaren en alhoewel mende nijvorheidscrisis nietals geëindigd mag beschouwen, toch heeft de bedrijvigheid in hel meerendeel onzer werkhuizen toegenomen. Ten einde de pogingen der bijzonderen kracht bij le zetten, zal hel Gouvernement er zich op toeleggen om den kring onzer handelsbetrekkingen en inlichtingen uil te breiden. Hel stelt zich voor den werk kring onzer agenten van don buiienlaiid- schen dienst ruimer te maken door ach- lervolgens nieuwe bezoldigde consulaten te stichten en door ’t vestigen van nuttige inrichtingen, die, evenals hel Handcls- museum, de fabrikanten over de hulp bronnen der vreemde markten zullen inlichten. De burgerwachten helleger, die ge durende al den tijd der leesten eene rol vervulden in verband met den voornamen rang die zij in onze instellingen bekl.eeden, blijven voortdurend door hunne vader landsliefde en hunne krijgstucht de billijke verwachtingen des lands beantwoorden. De toestand van de Schatkist is verbe terd. De financiëele maatregelen, die door de Kamer werden gestemd, hebben den uitslag gehad welken mijn Gouvernement cr van verwachtte toen het die voorstelde. Van nu af, is liet zeker dal liet tekort hetwelk men voor 1879 voorzag, in ruime mate is verminderd, en het toenemen der ontvangsten laat verhopen, dat de be groeting van 1880 in evenwicht zal sluiten. Door aan de meerdere inkomsten hunne normale bestemming te geven, was het mogelijk met kracht de uitvoering voort te zetten van groote openbare werken die onze middelen van voortbrenging moeten doen toenemen, en tevens ook een krach tiger» stool te geven aan de ontwikkeling van hel openbaar onderwijs. Terzelfder tijd als de Kamers zich zullen bekommeren om den zedelijken en sloiïelijken toestand des lands, zullen zij er ongetwijfeld aan liouden om de her ziening van de Wetboeken, door de Grondwet voorgeschreven, le voltooien. De werken belrckkclijk hel Wetboek van koophandel, de Wetboeken van bur gerlijke rechtspleging en strafvordering zijn reeds voor een goed deel afgedaan en mijn Gouvernement heeft eene inleidende studie der herziening van hel burgerlijk Wetboek doen beginnen. Wetsontwerpen op de riviervisch- angst, even als hel landelijk Wetboek zijn bij de Kamers ter beraadslaging in gediend. Heeds bij den aanvang van den zittijd van 1878, heeft mijn Gouvernement u met zijne inzichten en ontwerpen aangaande het bestuur der openbare zaken bekend gemaakt. Hel programma drl twee jaar geleden werd opgesteld, is op verre na niet uit geput. Mijn G luvernemcnl stelt zich voor de verwezenlijking van dit programma met zooveel krachtdadigheid als gema tigdheid voort te zeilen, en rekent le dien einde op uwe eerlijke en vaderlandslie vende medewerking. Talrijke toejuichingen en kreten van Leve de Koning'. basteji langs alle kan ten los.' Zijne Majesteit groet n verlaat de zaal. (1. M. d>- Koningin verwijdert zich ins gelijks, te midden der toejuichingen en der kreten Leve de Koningin! De lieeren senators begeven zich naar de zaal hunner zittingen. De koninklijke zitting wordt gjheven. £*o kuracr. Woensdag heeft de Kamer haar bureel samengesteld. M. Guillory werd tol voorzitter her kozen met 55 stemmen tegen 31, gegeven door de rechterzijde aan M. Tltibaul, de redenaar der abdij van l’lorefle, die den opstand der volkeren verwacht ten voor- deele van de herstelling der wereldlijke macht van den Paus. Do lieeren Descamps en Le Hardy de Beaulieu werden het kozen tol onder voorzitters; de lieeren Pety de Thozée, d'Andrimonl, de Vigne en prins Alfotis de Gliimay tol secretarissen, de laatste in vervanging van M. Lescarls, die van dit ambt heelt algezicti. Bij hel plaats nemen in den voot zillcrs- zetel heeft M. Guillory de Kamer bedankt. Terstond daarna deed zich een incident voor, dat van groote bcteckenis on ge grond is. De pastoor-deken van Sinte- Gudtilakerk had de Kamer bij brieve ver zocht hel Te Deum bij te wonen, dat op 15 dezer zal gezongen worden in zijne kerk. M. Goblet d’Alviella heeft aan de Kamer voorgeslold te beslissen dal zij zich niet in korps naar die plechtigheid zou be geven; na bel gedrag der bisschoppen, ter gelegenheid van de 50’ verjaring onzer onal hankelijkheid, zou hel strijdig zijn met de waardigheid der Kamer indien zij eene plaats ging afbedelen in hel Te Deum der Sinte-Gudulakerk. Bij deze woorden, die door de linker zijde werden locgejuichl, sloot M. Dupont zich aan, alsook M. Bockstael, die met recht en reden deed uilschijnen, dal de uilnooodiging, door den pastoor-deken gedaan, bespollelijk was, vermits al de leden der linkerzijde, die de schoolwet hadden gestemd, in den ban zijn. Gebanvloekten die door de geeslelijhcid verzocht worden naar de kerk te komen en eene godsdienstplechtigheid bij te wonen Is dat nu niet zot Maar hel waren hier hoog geplaatste, rijke en machtige-mannen die werden gevraagd en dan 'l woord komt hier goed te pas ja, dan doel M. pastoor water in zijnen wijn. Mot boeren, werk lieden en andere geringe menschen zou den do geestelijke zooveel complimenten niet maken; die worden zonder genade buiten den doop, buiten de communie en builen liet geestelijk huwelijk gesloten; die kunnen zelfs geen absolutie op hun doodsbed krijgen. Oh, maar daar is geen oog vet op, ziet ge, en dan kan hel M. den bisschop of M. den pastoor weinig schelen of hunne ziel naar den hemel of naar de hel gaai. MM. Nothomb en de Haerne hebben het voorstel van M. Goblet bestreden, maar heel flauwkens; zij voelden wel dal zij in de klem zalen en de linkerzijde heeft dan ook hel voorstel aangenomen mei 46 stemmen legen 26. Wij juichen deze beslissing geestdriftig loe en wij hopen, wij wenschen van ganscher harte dat de Kamer op die baan zal voortgaan, 't Is alleen op die wijze dat den lieeren bisschoppen en pastoors het hoofd zal gebroken worden. De zitting werd gesloten mei de be noeming der commissie van T adres in ,a iiwoord op de Troonrede; de lieeren d’Elhoungne, Dupont, Couvreur, Crom- bez, Janson en Malou maken er deel van. De Kamer werd verdaagd tot hel ont werp van adres zal gemaakt zijn. N.’ 2 kwam zich verontschuldigen. M.' de pastor, zegde de voorzitter, vol gens zekere getuigenissen zoudt gij ge predikt hebben tegen de schoolwel’ Neen, mijnheer, maar ik heb gepredikt om de menschen van hel kwaad af te houden, gelijk het onze plicht is vol gens de bevelen van Monseigneur en zijne heiligheid den Paus, en volgens de wellen der 11. Kerk en de leering van Onzen Heer Jesus Christus Onzen óppersten Zaligmaker. Hebt gij niet gezegd in den preekstoel dal de onderwijzeressen der gemeenteschool onzedig zijn’ Onze dig?.... Neen. Mijnheer, maar onzijdig, onzijdig. Hebt gij niet gezegd dal de normaalscholen van den Slaat slechte scholen zijn, dat men er slechte boeken leert, dal men «r 's vrijdags vleesch moet eten’ Wel neen ik, Mijnheer, ik heb alleenlijk gezegd dal de scholen neuter zijn. Zoo dal het al niet waar is wal men ten uwen laste gezegd heeft Neen’l, Mijnheer. Hebt gij iels anders te verklaren’ Neen ik, Mijnheer. En hij ook vertrok. En zijn nu de liberalen van Veurne ver pletterd’ Wel! zij zijn integendeel zoo frisch en zoo gezond, zoo vol vreugde en zoo vol moed Dagelijks ook wordende liberalen meer en meer bemind door de Veurnesche burgersklas, omdat de bnr- N." 1 zegde Men liecrc, 'k geloove dal T bij misslag is dal ik hier geroepen ben T Is mogclijk, maar als gij iels te zeggen hebt, gij moogl spreken neen ik.Menheere, 'k en heb ik niets le zeggen. Zoo dal gij niets le zeggen hebt neen ik, Menheere. En hij vertrok. Is do liberale partij van Veurne nu verpletterd De kortgebroekle schrijvers van den heiligen Eemnnnr hadden aangekondigd, dal hel schoolonderzoek verpletterend gers zien dat de liberalen menigvuldige bijeenkomsten houden, de neringdoeners genegen zijn, en alleman laten leven, daar de klerikalen, van hunnen kant, geene lien menschen bijeen kunnen brengen, ten zij in hunnen onnoozelen lap, waar «iemand profijt of voordeel uil trekt. Beknopt verslag der Kamer zittingen. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanmanen, niet genoeg aansporen, in le schrijven op het beknopt verslag der kamerzittingen. Het alionncmcnl kost maar één [rank's jaars en daarvoor be komt men de verslagen van al wal er verricht wordt, zoo wel in den Senaat als in de Kamer der volksvertegenwoordi gers, en daar en boven nog de processen verbaal van hel schoolonderzoek, die zulke verpletterende feiten ten laste der pi ieslerpariij bevatten. De avonden zijn lang en iedereen beeft nu tijd van le lezen: dal iedereen zich onderriclite in de poli tiek van hel land, iedereen heeft er belang bij, want deze politiek is niets anders dan hel bestuur der zaken van hel groot huis houden, waarvan alle Belgen deel maken. Alle brievendragers zijn bemachtigd nieuwe inschrijvers le aanvaarden mus betaling op voorhand van één frank ‘s jaars. En welke ware waarheden, van aard om het schaamterood achter de parle- mentaire oogen te doen uilkomen hebben die groote koppen voor den dag gebracht Wij zullen hel gaan bekend maken.: Vier klerikale getuigen kwamen voorschijn 1.’ de liooldonderwijzer van den tap, hij die van naaide lol draad weet, waarom er zoo een klein gelul Veurnesche leerlingen in zijne school zijn; 2.° de pastor van S.' Walburga, de wel sprekende man, die alles durft zoggen en niets zoudt achterhouden, wanneer liet de verdediging geldt der wellen en rech ten der II. kerk, wanneer er kwestie is van te strijden voorde leering van Onzen Heer Jesus Christus, Onzen oppersten Zaligmaker; 3.’ de pastor-deken van S.‘ Nicolaus een hoogeleerde man. die gedurende 17 jaar professor is ge weest, en die in ‘t rijmen en 't dichten voor niemand moet zwichten, zelfs niet voor Emiel van Zandc; 4.° een advokaai, die hier door het toedoen der geestelijken warm neergezeten is, om in alles en overal onbeschroomd hunne poli tiek le verdedigen. ging zijn voor onze liberalen. Ziehier wal zij er over zegden in hun nummer van 3‘" dezer: Indien die mannen (de leden der pat lemeiitaire commissie) hier geko- men zijn om de ware waarheid te hoorcu, hewel, zij zullen ze hooi en, en, wij beloven hel hun, ze zal van aard zijn om hei schaamterood achter hunne parlementaiie oogen te doen uilkomen, indien er nog schaamte gevoel bij hen bestaal. Nog iets over het schoolenkwest te Veurne. De opstellers van ons pastorsgazcljc noemen hel schoolonderzoek in onze stad de vroolijke historie van Napoleon in Sedan, ’i gebraau kicken cn coiisoorlen. Ol hel schoolonderzoek eene vroolijke historie voor onze klerikalen geweest is, daar twijfelen wij grooteiijks aan, en met reden, want sedert de verledenc weck zijn die heilige mannen kwaad en boos aardig om le bijlen. En wie is cr gelijk een gebraan kieken uit hel schoolonder zoek gckomefi? Het is zeker wel de heer deken en eonsoorlen, maar bijzonderlijk de het r deken. Die man wil fijn zijn, cn hel is door zijne schuld dal hel nu alom bekend is. dal de leerlingen van het geestelijke col- legie, onder de oogen van hunne meesters, zich op de straat gedragen als slecht op gevoede kinderen, die zich niet schamen geus te roepen achter deftige burgers, en uuur da lauvliugou <l,>i idluuaale M’.liuleil slecnen te werpen. Hij wil fijn zijn, en hij durft eene vergelijking maken tusschbn de tapschool en de gemeenteschool welke laatste, hij eene slechte school noemt, als iedereen in onze stad weel en zegt, dal de kinderen tienmaal heler loeren in de gemeenteschool dan in den heiligen tap. Had die fijne man liever die potjes gedekt gelaten De lieer Aflënaar heeft durven beweren, dal, zonder den maatregel genomen door het armbestuur, bestaande in hel wei geren van gewonen onderstand aan dc discligenotcn welke hunne kinderen naar de gemeentescholen niet zenden, de kle rikale scholen geene tien arme kinderen zouden gemist hebbenHoe heeft dc heer deken zich aldus kunnen bedriegen, hij die weet dal men aan de disciige- nooten, die wilden hunne kinderen uil dc gemeentescholen trekken, beloofd heelt van ze le onderhouden van op tot neeie. En dil hebben de klerikalen, niet alleenlijk gezegd, maar zij hebben hel ook gedrukt in hunne pastorsgazel. Men leesi inder daad in den l’euninar van 17"" December 1879. De arme menschen die de disch verstoot, zijn geholpen en ondersteund door de genootschappen van christelijke liefdadigheid, en de rijke katholieke familiën: huispachl, branding, brood, kledingstukken, alles is hun gegeven, volgens noodwendigheid; in een woord zij zijn onderhouden van op tot necrc, zoowel en misschien nog beter dan door den disch; alle gelegenheden worden te baal genomen om hunne armoede te verzachten, om hun troost en hulp in geven. Men ziel het, zij hebben aan de arme menschen meer beloofd dan het armbestuur geven kan, en nochtans alleenlijk drie of vier behoeftige huisge zinnen hebben gehoor verleend aan den oproep der geestelijken. Wat bewijst dil? Of wel, dal dc dischgenoolen geene hoegensamde achting hebben voor do pastorsscholen, of wel, dal zij niet steu nen durven op de klerikale beloften. De heer Anenaer heeft dc dischheeren beschuldigd van aan de arme menschen hunne vrijheid te ontnemen, in tegen strijdigheid met de voorrechten aan allen Belgischen burger door de grondwet ge waarborgd, wanneer deze bestuurders niets anders doen, dan sliptclijk hunne plichten volbrengen. Hier nogmaals heeft I l IMBBMBWMRIWggg" >li.lil..!«ÏBWrT geschiedkundige optochten, wetenschap pelijke, huishoudkundige of letterkundige vereenigingen hebben beurtelings het ver leden met al zijn roem opgeroepen, de voornaamste feiten onzer nieuwere ge schiedenis herinnerd, den wedijver onzer ontelbare toonkundige maatschappijen aangeprikkeld. De inwoners onzer sleden en dorpen, toegestroomd om hun deel aan die vreugdebetoogingen te nemen en de tentoonstellngen te bezoeken, hebben door hunne houding een nieuw bewijs gegeven van hunne vaderlandsliefde en van den bewondcrenswaardigen geest van orde die hen bezielt. mWHUkLI LJ__ 1J..!!1 J !UJ. 8SWBBWP

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2