tiers een houten hek gelegd dwars over moeten voor I des menschdoms. Uit Rmiiaeappelle» Maaqdag avond hebben kvyaaddoe- Bij koninklijk besluit van 21 novem- builemlicn al de religieuze orders afge schaft. heelt, is in Porlugaal in voege ge in alle landen verdreven zullen zij in groote menigte naar ons dierbaar België komen. Heere, verlos ons ervan, wij hebben er reeds zooveel, zooveel, die als een dreigend gevaar op onzen bodem loopen, en als uitgehongerde gieren de klauwen naar onze grondwet en vooruit strevende instellingen uitstéken. Arm Vaderland Gisteren beeft nogmaals dezelfde recht bank, Slossc ilippoliel, kerklöoper of kerkbaljuw te Nicucappelle, tol 8 dagen gevang en 26 fr. boete veroordeeld, voor openbare schennis legen de zeden. Zij gaan goed de katholieke mannetjes! M. Onderwezens met God en heilige geschiedenis Barbier Cornelia, koster en onderwijzer niet God en geloof te Ramscappelle. is door de korrektionele rechtbank van Veurne, in zitting van 19 dezer, veroordeeld ge weest tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden, toegebracht aan een zijnet leerlingen, met behulp van oenen sleutel. Vivat de onderwijzers met God Ouders zendt maar uwe kinderen naar de katholieke scholen, zij zullen er wel verzorgd worden eene zekere onrust baarde. Het l'ortugeesch gouvernement heeft er rap mede gedaan. De minister heeft, een besluit genomen door hetwelk hij, in naain des konings, beveelt, aan al de gouverneurs op het vasteland en in al de Porlugeesche eilanden de uilvoeiing der beslaande wetten, on hare onmiddeliijke en manhallige toepassing. Door deze wijze maatregels bespaart Porlugaal, zich voor hel toekomende, maatregelen te moeten nemen gelijk Frankrijk. Burgerlijke begraving. Wij lezen in de.S’md Nieuport, 24 dezer: Dinsdag laatst had hier de burgerlijke begraving plaatsvan den heer Karei Leiëvere, in leven dokloor, in genees-, heel- en verloskunde. Een ontzaggelijk getal vrienden van den overledene volgde liet overschot van den bekwamen man, naar Lombartzyde, waar de begraving plaats had. Groot was den toeloop van nieuwsgierigen omdat hel eene buryerlijhe begraving gold, doch be- nijdenswaardig was het voor sommige te zien hoe groot, hoe plechtig en hoe deftig de stoel was, die eene laatste eer wilde bewijzen aan den man, die zijn leven had opgeofferd, voor hel welzijn Dezelfde rechtbank heeft, in zitting van eergisteren, 25 dezer, sieur D’Hooghe Karei, koster te Adinkerke, tot 26 fr. boete en de kosten der civiele partij veroordeeld, om in het openbaar eerroo- verijen ten nadeele van den herbergier Caron van Adinkerke, uitgekraaml te hebben. Deze hoogmoedige koster, die ten zelfden tijde uitroeper of uilklinker is, heeft, in zijne blinde dweepzucht, zich veroorlooft, op eenen zondag na de mis en in tegenwoordigheid van eene massa volks, op steen, uil te roepen, dat er 's avonds, ter herberg van Caron, eenen prijskamp van zang zou plaats hebben, en dal den 1*" prijs zou loegekend worden Do Ceclliafeesten. De feesicn bij onze koninklijke har monie gegeven, ter gelogenheid van S.' Cecilia, zijn dit jaar luisterrijk c.r ui geworden. Zei le i zag me i zoo ee.i ta:rij en schoon publiek aanwezig, en, ia vrolijkheid en leven lig iei I, h ver deze van an lm jaren overtroffen Tijdgebrek bclekons echter in verder, bijzonderheden te treden, en verplie.n ons hel volledig verslag, over deze schoone feesten, lot ons toekomend num mer te verschuiven. Hel liolleejic van Hurgemccsler en Schepenen der slad Vctune, Maakt hel publiek bekend dal er op WOEASDAG EEltShA DECi.JlHEIl 1880, om 3 ure namiddag, zal worden overgegaan lol de publieke verpachting van het recht van Graanmaat voor eenen leiiniju van driejaar, iniegaan met 1 Januari 1881. Veurne, 16 November 1880. Burgemeester en Schepenen, L. OLLEVIER. Bij bevelde Secretaris, I. DECAE. Geestelijke opvoeding. Men durft zeggen dal de gedwonge vrije school van A...., begluurd dooi' uoniioljoa, wol bijvul heeft verworven. Dit kan niemand ver wonderen, want als men er gaat, hoort men welke vrijheid en hcerschl. De meisjes, ja ook de knechten, tol zells mangrootte, die men welhaast uitwendig leeraars zou denken, die zelfs in een kollegie reeds zijn geweest, gaan nu tot die zustertjes van helde, om er hun i- voorbeeldelijke opvoeding te ontvangen Onderwijzers heeft men er niet me r va doen. O verlichte eeuw I Van dat ongediert verlost ons Vaderland Dat is de kreet die thans in alle landen van Europa opgaat, en niet zonder reden want al de naburige landen van Frankrijk zijn bedreigd met jesuielen, en andere liefelijkc mannen in groote hoop, witte, bruine, zwarte van alle kleur en kaliber doch allen wel te pas, vet, dik, blozend gelijk het een echte pater betaamt. Al die dikzakken uit Frankrijk ver dreven omdat zij zich niet willen onder werpen aan de wetten des lands, gelijk ze overal doen, komen nu in ons land en in andere om daar hun donker werk en vadsig leven voort te zetten. Zij worden overal ontvangen als een hond in een kegelspel. In het katholiek Spanje denkt men reeds maatregelen legen hen te moeten nemen, en daar waar zij aanlanden te Barcelona en op andere plaatsen ont vangt hel volk ze als misdadigers en zijn ze oorzaak van beroerten. Het schijnt dat ze ook in Porlugaal wilden sluipen, waar zij zijn uilgejaagd geweesl door het edikl van 19 januari 1759, van zijne zeer getrouwe Majesteit Joseph II. Deze verdrijving bekrachtigd door het dekreet van 25 mei 1834, dat her is de heer F. Nollet burgemeester van Wulpen arrondissement Veurne, be noemd, in vervanging van den heer P. De Schoolmeester, wiens ontslag aan vaard is. De heer D. Florizoone, is sche- Gij weet, lezers, dat de wijdvermaarde pen van dezelfde gemeente benoemd, onderwijzer met God den 19" dezer beeft 1 - In hare zitting van zaterdag heeft le correctioimeele rechtbank van Hasselt, bij verstek veroordeeld 1" Knops, Willem Jos., priester, be stuurder en professor in het Gemeente college van Sint Truiden, oud 35 jaar, geboren te Monlzen, kanton Aubel, woon achtig te St. Truiden, tol 2 jaar gevange nisstraf, om eenen aanslag op de eerbaar heid tc hebben gepleegd van W..., oud dertien jaar en half, toen deze leerling- pensionnaris was in booger genoemd college; 2" Benard, Emiel Jos., oud 26 jaar en half, priester, opzichter cn professor in gezegd college, geboren te Braines, ge huisvest le St. Truiden, tol vijf jaar ge vangenisstraf, om le Sl. Truiden, de volgende feilen te hebben gepleegd. A. Een aanslag op de eerbaarheid op den persoon van D..., oud 15 jaar, toen deze leerling-pensionnaris was in gemeld college; B. Fier aanslagen op do eerbaarheid, met geweld, op den persoon van W..., oud dertien jaar en half toen deze leerling- pensionnaris was in hetzelfde college. Daarbuiten luidt het vonnis nog dal de twee veroordeelden, gedurende tien jaar zullen beroofd blijven van hunne burgerlijke en politieke rechten. Zooals men wel denken kan hebben deze twee bravo pi ieslers hel voor zichtig gevonden in tijds over de grenzen te trekken om hun godvruchtig onderwijs elders te gaan voortlezetlen. Spijtig genoeg, wanneer er twee van die vlekkeiooze laminekcns het land ont vluchten er vier of vijf van denzelfden kaliber binnen vallen uit den vreemde. W’at treffelijke opvoeders vindt men in de geestelijke collegien! T zijn modellen! T zijn modellen I>« Knmer. D disou over ’t adres in antwoord e troonrede had dinsdag veel volk naar de Kamer gelokt. De Ministers en al de leden van eenige beteckenis der beide partijen bevonden zich reeds voor 2 1/2 ure op hunne plaats. M. Scailquin deed eerst eene interpel latie aan den heer Minister van ooi log, over hel niet in achl nemen van ze kere minislerieele onderrichtingen, door korpsoversten en den plaats-commandant van Hasselt, ten aanzien van hel laatste Te Deum. Generaal Gratry antwoordde dal dit toe te schrijven is geweesl aan hel wal laai ontvangen der onderrichtingen, doch voegde er bij dat deze feilen niet meer zouden gebeuren. M. Scailquin verklaarde zich voldaan over deze uitleggingen. Alsdan kwam de beurt aan de discus sie over het adres. Het is M. Woeste die hel vuur opende. Natuurlijk begon hij met te verklaren dal de rechterzijde haar vertrouwen wei gert aan hel Gouverment dal is geen nieuws en dal weel hel minste school kind en dal zij daar een heelen hoop redens voor heeft, die hij echter nu niet wil aanhalen, maar die de rechterzijde zal doen gelden als 't past bi appetite, dal is in de discussie der budjellen. Maar in zijnen opgewonden, overdre ven en verblinden iever is Woeste heel onvoorzichtig geweesl, want sprekende over de afbreuk met hel Vaticaau, heeft hij de naïeve bekentenis afgelegd, dal de rechterzijde van den Paus de permis sie had gekregen om bel vaderlaiidsch feest van 16 Augusti bij te wonen, daags vóór dat M. Frère aan den nuncius zijnen congé gaf! Vervolgens sprak hij over Mgr. Dumont, dien de liberalen, altijd volgens M. Woes te, nu als een werktuig voor hunne poli tiek gebruiken, na hem eerst voor zol le hebben doen doorgaan. M. Woeste, vergat echter moedwillig er bij le voegen, dal hel de klerikalen zelven zijn die het eerst dal gerucht jesuiclachlig hebben uitgestrooid. Wat het weigeren der sacramenten betreft, M. Woeste tracht die geweldda digheid der geestelijken te wettigen, door le zeggen dal de nieuwe schoolwel eene schending is van de vrijheid der gods diensten. Of M. Woeste voor al dien Hauwen praal uitgelachen werd, hoeft wel niet te worden gezegd. Hij ging zelfs zoo ver te beweeren dal de Paus een man van zijn woord iscn al zijue beloften gehouden heeft, dat bis schoppen gehoor gegeven hebben aan zijne raadgevingen tol gematigdheid, dal er geene sacramenten meer geweigerd worden (nu de kemel geschoten u, bij er moeten bijvoegen) cn dal.. Frère den Paus bedrogen heeft. Een onfeilbare die zich laat bedriegen, dat is weer wal nieuws! En ten slotte heeft M. Woeste gepoogd te bewijzen, dal de geestelijkheid zich ni«t verzet legen de wet, maar dat zij er enkel hare medewerking niet aan ver leent; ook zullen zijne vrienden en hij om wraak bij God roepen, als de liberalen hunnen strijd legen de geestelijkheid voorlzetten. ’lis om te schrikken en le beven, en als de liberalen nu toch voorlgaan in hun ne booshei I, dan moeten zij verstokt en verdorven zijn tot in merg en been. Maar van geuzen en vrijmetselaars is niets an ders ie verwachten. Na M. Woeste heeft M. Striiyc hel woord genomen en beproefd M. Frère een lesken te geven in zake van diploma tie. Wal hij vertelde of liever las is niet eens waard besproken le worden. Burgerstand der stad Veurno. teniark. Ken dergelijk geval heeft zich voor gedaan op de spoorbaan van Brtige naar Oostende, lussclien de statiën van Pas- schendale en Jabbeke. Men had vier rie gels over den spoorweg gelegd; geluk- hoe is T gegaan kiglijk werd zulks bemerkt door den i n'1 overste van den koopwai entrein dinsdag i I avond uil Oostende vertrekkende. Een I weinig later moest de sneltrein uil Brugge de baan opstoomen en zekerlijk had men eene ramp te betreuren gehad, welke misschien verscheide slachtoffers zou ge maakt hebben, zonder de waakzaamheid van den genoemden treinoverste. Ingevolge ministerieel besluit zal de jacht gesloten worden, le welen den 3 december toekomende, naar de palrijssen, of alle andere wilde vogels, uitgenomen de faisanlen, enz. Na den 3 januari, vei boden van bazen te schieten, alsook faisanlen, kwakkels en boschhennen. Na den 3 februari de herten en ree bokken. Na den 18 april, de overzecsche vogels. Na die dalen is hel verboden dil wild te koop le stellen. Over eene moordpoging le Thourout gepleegd, vernemen wij hel volgende: Over eenige dagen moest een smids- gasl, die wrocht bij eene smellin ter slede van Thourout, ’s nuchlcnds van zijn werk blijven voor drager le zijn in eenen diensi. Ja maar de kerel paki eenen fer- men druppel achter de begraving en wrocht geenen slag van geheel den godschen dag. Maandag werd hij zijne week betaald, maar zijnen mes en di inkdag afgehouden. In hel eerste miek hij daar geen spel van, maar lalcr, opgehilsl misschien door een vrouwspersoon, werd hij dul en vatte hel ontwerp op van zich te wreken. Zijne bazin trad in de smisse, hij greep eenen voorhamer, sloeg en kwetste zwaarlijk de ongelukkige weduwe, bij welke hij knecht was. De gewonde kon echter aan verdere mishandelingen ontsnappen. De dader der moordpoging werd aan stonds door de gendarmen aangehouden, maar welhaast in vrijheid gesteld. Des anderdaags was hel brugsch parket te Thourout, en T gevolg van hel gedane onderzoek was dal de smidsgast naar hel gevang van Brugge werd medegedaan. moeteii -.Gor moeder justitia verschijnen. I - Hewel! die. fameuze schoolmeester is op ^P0°rbaan lusscllC" Thourout cn Cor- bïeven, waar de bcreidsels der Jezuïeten 1 zijn duimken g.-klopl geweesl voor een - kind aftei ammelen. Gij kuni denken hoe de Ramscappellenaars nieuwsgierig wa ren te weten, hoe de meester met geloof maar zonder geleerdheid het gesteld had Den zondag daarop volgende hoorde men niets ander dan vrijdag laatst!.... Zal hij nog durven.... Zal hij nog sleutels gebruiken ten zij om deuren te openen! Dusdanige gesprekken moesten natuurlijk door de klerikalen le verwachten geweesl zijn, want om te kunnen belellen, dal er van die veroordeeling of cottdsinnatie niet veel zou gesproken worden, hebben de twist zoekers een van hun grootste ezels, en wal van hun beroemste eerroovers aan gesteld om op het gedrag van eenen defligen persoon der gemeente le schrij ven oindal hij liberaal is. Gij schaamt u dus niet meer, latherlige klerikalen, als leugenaars, de eerlijkste menschen aan le randen en uil le maken voor al wal leelijk en schandelijk is! Denkt gij misschien, als oproermakers, dal gij in slaat zijl de geuzenschool, zoo als gij ze noeml, le ontvolken, met modder te werpen legen de ouders die hunne kinderen naar de gemeenteschool zenden. Denki gij mis schien twist en tweedracht le zaaien ónder de liberale partij waar niets anders bestaal dan al wal eerlijk is! Ah! eer roovers, indien gij u zulks voorslell, gij zult u zeker bedrogen vinden; want wij zijn er van overtuigd, dat hel maar in de liberale partij is, in die partij van recht vaardigheid, dal men de Ireffclijkste bur gers van die strijdende gemeente aantreft; dal men mannen vindt die vrij hel hoofd mogen opheffen en zonder schaamte de straten doortrekken, die op hunnen borsl mogen kloppen en luid op roepen: nooit heb ik iels onrechtvaanliglijk aan den armen ontnomen, en op lijd en stond kan ik elk een ieder voldoen Maar van zulke eerlijkheid zuil gij van de bezon- dersle uwer partij niet durven spreken. Eerroovers! rand dus maar vele treffe lijke inwoners van hel worstelend Rams- cappelie aan hoe meer gij hel doen zuil hoe dieper gij zuil vallen. Al de welden kende menschen keuren grootelijks uwe handelwijze af. De persoon welke gij aan randt is bij al de ingezetenen, leu zij bij u, eenoovers, als een eerlijk en treffelijk man aanzien en hel is uwe vuile pen niet die hem de algemecne achting zal doen i verliezen. aan dezen die het smeerigsie liedje zou zingen. Wat treffelijke mannen!... Sienr Hooghc is een der troelelkinders der katholieke partij van Veurne Algeinecno tijdingen. .i.al Xetu over Avceitppelle. Geboorten. den 19. Cyriel Bukaert, zoon van Piotcr cn van I.conto Dccrooa Buweslerj>oort. b 21'. fle. toor anhoiitt. zoon van Karet en van Li oi, iui> Roueseeuw, Bewvsterpoort. den 22. Loduwyk-Marie-Augustu Houtaegor, zoon van Auguate en vau Maria Merlevude, Ooatatraac. Huwelijken. den 21. Juïes-Augu«t Torrellc, werkman, ge- borcu te Butscatnp den 25 Juni 1852,'niet Marie- 1 niu Uhyselen, bijzondere, geboren to Veurno, den 2 Mei 1854. Sterfgevallen. den 22. Sophie Vandewoude, werkster, 33 jn- ruu, geboren te Buiacatup en wonende te eurn«> echtgenoot vau Franciu» Couteule. den 22. Jozef Vermyuck, 3j. en 7 m. den 22. J ulius Cordie.ditnatkn dit, 24 jaren cn -1 maanden, geboren eu wonende te Wulve- ringiieiu, hoHpi.ual. d n 23. Justinu Capoen, landbouwster, 46 ja ren cn 5 in auden, geboren te Adinkerke en wonende te Veurne, wed* van Joannes De Croon, echtgunooto van Franciee Lahaye. den 24. Virginia Van Baeckel, eigenares, 72 jaren, 1 maand on 25 dagen, geboren to Nieu- poort eu wonende te Veurne, wed” van Hubertua Dewitte. Korrektlonnele Rechtbank van Veurne. ZITTIXC VAN 55 NOVEMBER. Karel I.alleman, herbergier te Zarron, 8 dagen gevang en 26 fr. boete, over diefte. Jeeeplüne Dekeysur, huisvrouw Jacobus Zoete, werkvrouw te Vladsloo, 26 fr. boete, over diefte. ZITTINi: VAX 26 NOVEMUI.It. Etnicl Duhayon, werkman tc Beveren, 1 maand gevang, over dooden vau dieren. David Vaudaele cn Theophiel Vandaele, elk 2 maanden gevang, over slagen en worden, beide werklieden te Clercken. Amaud-Leopold Debruync, werkman, 8 dagen gevang; lleuii Debruync,’ werkman, 2 maanden gevang, en l’ieter-Jac.obus Dehruyne, koopman. 8 dageu g vang, al over ela,'eu, te Clerckou. Emiel Vincke, rondleuider te Dixmude, acht dagen gevaug, over diorte. liilnn Marchand, werkman te AVestondc, 160 Ir. boete, ove. jagt met stroppen. Jan (.nppoen, dienstknecht, August Volbracht, werfman, elk fr. boute, over wederzijdsche slagen, lieidu te Adinkerke.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1880 | | pagina 2